Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-39 από 39
  1. #31
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11(dB) / 25.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνήθως ψάχνουν για κάποια υπηρεσία που να μπορούνε να χτυπήσουν με αποτέλεσμα να μπούνε απο εκεί, αλλά ακόμα και οι 29 χαρακτήρες αν και δύσκολο δεν είναι αδύνατο να τους σπάσει κάποιος με την απαραίτητη υπολογιστική ισχύ
    Τα πάντα σπάνε αν έχεις την υπολογιστική δύναμη και τον χρόνο. Το θέμα είναι αποτρεπτικό. Να τους στείλεις στον παρακάτω αν δεν στοχεύουν συγκεκριμένα εσένα.
    Αλλά ακόμη κι αν σε στοχεύουν, άλλο να σου σπάσει το 123456 σε μισό λεπτό με επεξεργαστή smartphone και να μην προλάβεις να τον καταλάβεις καν και άλλο να παιδεύεται με έναν i7 για μέρες, με ένα σχετικά δύσκολο επίσης 6ψήφιο συνθηματικό, με τον κίνδυνο να γίνει αντιληπτός, έστω κατά τύχη. Πόσο μάλλον αν βάλεις κάτι πολύ φευγάτο.
    https://365meres.wordpress.com/

    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.Ή μήπως...σκέφτομαι πως υπάρχω ενώ... (???) Όπως και να 'χει, σκέφτομαι !!


  2. #32
    Εγγραφή
    14-12-2006
    Περιοχή
    ΠΡΩΗΝ Ελληνικη Μακεδονία
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.692
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15044/1024
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6(dB) / 33(dB)
    Γι αυτο, χαρτι και μολυβι..

  3. #33
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Artemius Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταρχάς δεν έχω μόνο ένα,αυτό θα ήταν αφελέστατο και επικίνδυνο -όσο πολύπλοκο και ασφαλές και να ήταν- γιατί δημιουργείται ένα (1) "single point of failure",για διαφορετικά επίπεδα πρόσβασης και κρισιμότητας.

    οπότε,απαιτείται κατηγοριοποίηση (βάσει των άνωθεν παραμέτρων) και κατηγορίες, κύριες και δευτερεύουσες :

    Κύριες :

    1. Local
    2. Internet


    Δευτερεύουσες :


      1. OS/user rights
        a)Admin account
        b)User account
      2. Antivirus-Firewall settings



      1. Critical
      2. Important
      3. Semi-Important
    Συνήθως τα pass που βάζω είναι πραγματικά γελοία ... τραγικά θα έλεγα ! Αλλά την όποια ασφάλεια δεν την στηρίζω ποτέ στους κωδικούς...
    Υπάρχουν και άλλα επίπεδα πολλά και διαφορετικά που εγγυώνται την ασφάλεια που ακόμα..Τουτέστιν για να φτάσεις να δώσεις κωδικό πρέπει να περάσεις πρώτα πάνω από άλλα επίπεδα....

    Το μόνο password που δεν είναι τόσο εύκολο είναι του admin στο σύστημα... Αλλά ακόμα και αν στον δώσω δεν θα μπορέσεις να κάνει π.χ login γιατί δεν πληρείς άλλες προϋποθέσεις !

    Η πλάκα σε όλο αυτό είναι όταν κλειδώνομαι απόξω....να δείτε τρέξιμο !

  4. #34
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    πολυ σπανια επιλεγω δυσκολο password , συνηθως διαλεγω καποιο που να θελει οσο το δυνατον λιγοτερα πατηματα στο πληκτρολογιο και ισα ισα να καλυπτει τις απαιτουμενες προδιαγραφες .

    σε πολλες περιπτωσεις αναγκαζομαι να φτιαξω λογαριασμους για να προσθεσω ενα σχολιο η να κατεβασω κατι εκει δεν θεωρω τους λογαριασμους σαν κατι αξιο προστασιας.
    ευτυχως προσφατα ανακαλυψα τα προσωρινα mail (temp mail ) και ετσι δεν χρειαζεται να φτιαχνω λογαριασμους στην google για προσκαιρη χρηση .

    εχει τυχει ετσι λοιπον μια φορα να μου κλεψουν λογαριασμο στο youtube (οταν ηταν αυτονομο ) και νομιζω πως ξερω και ποιος , o οποιος δεν ηταν και αξιος να ασχοληθω καν .
    δεν με νοιαζει ομως ,γιατι δεν φτιαχνω προφιλ για να συνταραξω τον κοσμο με την παρουσια μου , αλλα τον λογαριασμο τον εχω για να γραφω και εγω το μακρυ μου και το κοντο μου (την γνωμη μου δηλαδη ) .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  5. #35
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνήθως τα pass που βάζω είναι πραγματικά γελοία ... τραγικά θα έλεγα ! Αλλά την όποια ασφάλεια δεν την στηρίζω ποτέ στους κωδικούς...
    Υπάρχουν και άλλα επίπεδα πολλά και διαφορετικά που εγγυώνται την ασφάλεια που ακόμα..Τουτέστιν για να φτάσεις να δώσεις κωδικό πρέπει να περάσεις πρώτα πάνω από άλλα επίπεδα....

    Το μόνο password που δεν είναι τόσο εύκολο είναι του admin στο σύστημα... Αλλά ακόμα και αν στον δώσω δεν θα μπορέσεις να κάνει π.χ login γιατί δεν πληρείς άλλες προϋποθέσεις !

    Η πλάκα σε όλο αυτό είναι όταν κλειδώνομαι απόξω....να δείτε τρέξιμο !
    Το οτι προαπαιτείται, ή μπορεί να προαπαιτείται, η προσπέλαση άλλων δικλείδων/επιπέδων ασφαλείας (a.k.a. security validation mechanisms) ,
    όπως σωστά ρυθμισμένη h/w ασφάλεια στο local, ή, η χρήση one-use-validation codes στο Internet,

    δεν σημαίνει οτι ένα ή πολλά αδύναμα pass, δεν αποτελούν point of failure.

    Τώρα για να μην τρέχεις,για τους local κωδικούς -> στυλό και χαρτί, για τους internet -> σημείωμα σε 1 homescreen του κινητού (αν και δεν το λές ασφαλές).


    πάντως το ζήτημα με "τον καλό κωδικό,και πώς να τον πετύχω" είναι απλό :

    πέραν των κλασσικών συμβουλών (αλφαριθμητικοσυμβολικός, κεφαλαία-μικρά, αρκετά μεγάλος, χωρίς πολλές επαναλήψεις στο "σώμα" του, όχι για πολλές χρήσεις),

    πρέπει να σημαίνει κάτι για σένα, ώστε να μην τον ξεχνάς, αλλά να έχει να κάνει αποκλειστικά με σένα (βίωμα,ιδέες,αντίληψη,συνήθεια,τραγούδι,ταινία,καρτούν/άνιμε,πράγμα,αντικείμενο),
    να έχεις φαντασία,
    και στις αρχές να τον βάζεις πάντα χειροκίνητα.

    να σε δώσω ένα παράδειγμα : ποιό αφρό ξυρίσματος χρησιμοποιείς? ας πούμε Noxzema.

    ωραία,είναι μια αποκλειστικά δικιά σου συνήθεια,σημαίνει κάτι για σένα,συγκεκριμένα είναι ένα αντικείμενο,και έχεις χρησιμοποιήσει την φαντασία σου με την κοινή λογική = σημαίνει κάτι για σένα και δεν πρόκειται να τον ξεχάσεις ενώ είναι μια ασφαλής βάση για να ξεκινήσεις.

    και γράφεις : @fR0$No6Z3m@ ή aFr0$No6z3m@ .

    δεν είναι αρκετά μεγάλος βέβαια,και πρόσεξε οτι ο πρώτος είναι επαναλαμβανόμενος, @ στην αρχή και τέλος,
    ενώ συνήθως οι κωδικοί που ξεκινάνε με σύμβολα ή νούμερα και ακολουθούνται από μικρό γράμμα,είναι πιο δύσκολο να τους θυμόμαστε, υποθέτω λόγω ψυχολογίας και... καλωδίωσης του εγκεφάλου, μιας και "παραβιάζουν" πολύ τον... "γλωσσικό μας προγραμματισμό".

  6. #36
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Artemius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οτι προαπαιτείται, ή μπορεί να προαπαιτείται, η προσπέλαση άλλων δικλείδων/επιπέδων ασφαλείας (a.k.a. security validation mechanisms) ,
    όπως σωστά ρυθμισμένη h/w ασφάλεια στο local, ή, η χρήση one-use-validation codes στο Internet,

    δεν σημαίνει οτι ένα ή πολλά αδύναμα pass, δεν αποτελούν point of failure.

    Τώρα για να μην τρέχεις,για τους local κωδικούς -> στυλό και χαρτί, για τους internet -> σημείωμα σε 1 homescreen του κινητού (αν και δεν το λές ασφαλές).


    πάντως το ζήτημα με "τον καλό κωδικό,και πώς να τον πετύχω" είναι απλό :

    πέραν των κλασσικών συμβουλών (αλφαριθμητικοσυμβολικός, κεφαλαία-μικρά, αρκετά μεγάλος, χωρίς πολλές επαναλήψεις στο "σώμα" του, όχι για πολλές χρήσεις),

    πρέπει να σημαίνει κάτι για σένα, ώστε να μην τον ξεχνάς, αλλά να έχει να κάνει αποκλειστικά με σένα (βίωμα,ιδέες,αντίληψη,συνήθεια,τραγούδι,ταινία,καρτούν/άνιμε,πράγμα,αντικείμενο),
    να έχεις φαντασία,
    και στις αρχές να τον βάζεις πάντα χειροκίνητα.

    να σε δώσω ένα παράδειγμα : ποιό αφρό ξυρίσματος χρησιμοποιείς? ας πούμε Noxzema.

    ωραία,είναι μια αποκλειστικά δικιά σου συνήθεια,σημαίνει κάτι για σένα,συγκεκριμένα είναι ένα αντικείμενο,και έχεις χρησιμοποιήσει την φαντασία σου με την κοινή λογική = σημαίνει κάτι για σένα και δεν πρόκειται να τον ξεχάσεις ενώ είναι μια ασφαλής βάση για να ξεκινήσεις.

    και γράφεις : @fR0$No6Z3m@ ή aFr0$No6z3m@ .

    δεν είναι αρκετά μεγάλος βέβαια,και πρόσεξε οτι ο πρώτος είναι επαναλαμβανόμενος, @ στην αρχή και τέλος,
    ενώ συνήθως οι κωδικοί που ξεκινάνε με σύμβολα ή νούμερα και ακολουθούνται από μικρό γράμμα,είναι πιο δύσκολο να τους θυμόμαστε, υποθέτω λόγω ψυχολογίας και... καλωδίωσης του εγκεφάλου, μιας και "παραβιάζουν" πολύ τον... "γλωσσικό μας προγραμματισμό".
    Δεν είσαι ο 1ος που ανακάλυψε αυτή την λογική πάντως !

  7. #37
    Εγγραφή
    30-11-2012
    Μηνύματα
    1.060
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωχ! Εχω υπόψη μου περιπτώσεις, που αν χρησιμοποιούσαν αυτή την προσέγγιση, θα έχαναν τη μπάλα, λόγω ύπαρξης πολλών
    Από άποψη ασφάλειας καλό είναι αφού θα τα αλλάζουν συνέχεια έτσι

  8. #38
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από techgirl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από άποψη ασφάλειας καλό είναι αφού θα τα αλλάζουν συνέχεια έτσι
    Θα το έχω υπόψη μου αυτό, όποτε με κυνηγάει η μάνα μου να κρεμαστώ νοικοκυρευτώ. Μα ασφάλεια το κάνω ρε μάνα, να μη με χακέψουν

  9. #39
    Εγγραφή
    30-11-2012
    Μηνύματα
    1.060
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το έχω υπόψη μου αυτό, όποτε με κυνηγάει η μάνα μου να κρεμαστώ νοικοκυρευτώ. Μα ασφάλεια το κάνω ρε μάνα, να μη με χακέψουν
    ΛΟΛ! .

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-15, 17:45
  2. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-15, 22:52
  3. Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-15, 12:35

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας