Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 95
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Πέρσυ πριν τελειώσω μεταπτυχιακό άλλαξα την αναβολή στο καινούργιο σύστημα που μου δίνει μέχρι τα 28. Ρώτησα και τους υπέυθυνους στην Πάτρα και Αθήνα και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να την διακόψω αν πάρω πτυχίο. Δηλαδή δεν θα έχω κυρώσεις μέχρι τα 28 μου.

    Χθές όμως η αδερφή μου, άρχισε να μου λέει κάτι πράγματα και με έβαλε λίγο στην πρίζα. Για κάποιον που έκανε το ίδιο και τώρα έχει κυρώσεις μπλα μπλα.

    Το χαρτί της αναβολής μου σε σχέση με το παλαιότερο δεν έχει την διακοπή αναβολής λόγω ολοκλήρωσης σπουδών.

    Έχει αλλάξει κάτι? Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά. Ξέρω και άλλο κόσμο που ακολουθεί αυτό που κάνω. Αλλά με ανησύχησε η αδερφή.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-02-2004
    Μηνύματα
    1.570
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    το χαρτί της αναβολής λέει αναλυτικά τις υποχρεώσεις σου...
    αν για κάποιο λόγο παραβείς τους όρους της αναβολής (κακή χρήση αναβολής) ενδεχομένως να σου επιβληθεί μία ποινή π.χ. εξάμηνη πρόσθετη θητεία η οποία -συνήθως- εξαγοράζεται...

    αν και δεν ξέρω πόσο ενημερωμένο είναι κοίτα το www.stratologia.gr και πιο συγκεκριμένα το Ερωτήσεις > Αναβολή σπουδών.

    άποψή μου είναι να μην την εξαντλήσεις...
    ¶ Τουλάχιστον δύο πράγματα είναι άπειρα: Οι αριθμοί Є R και η ΒΛΑΚΕΙΑ.
    "Όποια κοινωνία παραχωρεί ελευθερία για ασφάλεια, είναι ανάξια και για τις δύο και θα χάσει και τις δύο" B.F.
    ¶ LeT Me HeaR you MaKe DeCiSioNS WiTHouT youR TeLe-ViSioN.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-02-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.218
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Ο μόνος αρμόδιος για να σου απαντήσει είναι το οικείο στρατολογικό σου γραφείο.
    Γιατί δεν τους παίρνεις ένα τηέλεφωνο ?
    Το τηλέφωνό τους πρέπει να υπάρχει στο χαρτί της αναβολής, αλλά αν δεν το έχεις πρόχειρο, μπορείς να το βρείς στο site της στρατολογίας

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Πέρσυ πριν τελειώσω μεταπτυχιακό άλλαξα την αναβολή στο καινούργιο σύστημα που μου δίνει μέχρι τα 28. Ρώτησα και τους υπέυθυνους στην Πάτρα και Αθήνα και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να την διακόψω αν πάρω πτυχίο. Δηλαδή δεν θα έχω κυρώσεις μέχρι τα 28 μου.

    Χθές όμως η αδερφή μου, άρχισε να μου λέει κάτι πράγματα και με έβαλε λίγο στην πρίζα. Για κάποιον που έκανε το ίδιο και τώρα έχει κυρώσεις μπλα μπλα.

    Το χαρτί της αναβολής μου σε σχέση με το παλαιότερο δεν έχει την διακοπή αναβολής λόγω ολοκλήρωσης σπουδών.

    Έχει αλλάξει κάτι? Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά. Ξέρω και άλλο κόσμο που ακολουθεί αυτό που κάνω. Αλλά με ανησύχησε η αδερφή.
    Εγώ υπηρέτησα εναν μήνα παραπάνω γιατί δεν διέκοψα την αναβολή εφόσον πήρα το πτυχίο, (το αναφέρει και στους όρους τις αναβολής)

  5. #5
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    SpeedPort W724V
    ¨Εχω την εντύπωση οτι δεν χρειάζεται να την κόψεις γιατί έχει αλλάξει ο νόμος και δεν χρειάζεται να δικαιολογήσεις τον λόγο που δεν την έκοψες....

    Καλο θα ήταν όμως να πας απο το Στρατολογικό γραφείο
    JP

  6. #6
    Το avatar του μέλους stefas
    stefas Guest
    Πρέπει μόλις τελιώσεις τις σπουδές σου να κόψεις την αναβολή. Εάν δούνε οτι για παράδειγμα τους τελευταίους 2 μήνες δεν ήσουνα φοιτητής ή οτιδήποτε άλλο που δικαιολογεί αναβολή πληρώνεις πρόστιμο ή εκτείς παραπάνω θητεία. Γνωστός μου πλήρωσε 300 ευρώ για δυο μήνες

  7. #7
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Η αναβολή σου δίδεται ΓΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ ΜΕΧΡΙ τα 28. Δηλαδή:
    αναβολή = αληθές, ΟΤΑΝ ((σπουδές == αληθές) ΚΑΙ ((ηλικία<28 ) == αληθές))

    Αυτό σημαίνει ότι όταν τελειώσεις, πας στρατό, όχι ότι πας στα 28. Προφανώς δεν θα την εξαντλήσεις και προφανώς θα πας ΑΜΕΣΩΣ γιατί θα έχεις πρόστιμο και ίσως υπηρετήσεις περισσότερο. Αν το παράχεσες με το περίμενε, έλα σε επικοινωνία με ξένα πανεπιστήμια για μαστερ, πάρε τα γράμματά τους και πήγαινε και πες τους ότι θες λίγο καιρό να κανονίσεις μεταπτυχιάκό.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  8. #8
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Ρε παιδιά τώρα με κάνετε και ανησυχώ.
    Και όταν εγώ τον ρώτησα στην Αθήνα.
    Ορκίζομαι παίρνω το πτυχίο , μπορώ να κάτσω μέχρι τα 28 μου χωρίς να πληρώσω πρόστιμο μου είπε ΝΑΙ.
    Πωπω μιλάμε αν μου είπε μαλακίες την γάμησα. Έχω πάρει το μεταπτυχιακό από πέρσυ το καλοκαίρι.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  9. #9
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    SpeedPort W724V
    Η αναβολή έχει πάει για σχολές μέχρι τα 28 μέχρι τα 29 για τα μεταπτυχιακά και για διδακτορικό 31.
    Τα αντίστοιχα περσινά ήταν 27 -28 - νομίζω μέχρι 30 μαζί με αυτήν την τροποποίηση είπανε οτι σταματάνε να ζητάνε δικαιολογητικά κ.α. Κοινώς αμα τελειώσεις μπορείς να μην την κόψεις αλλά να την αφήσεις να λήξει. Υπόψιν ο χρόνος κιόλας που μετρούσε με τον παλιό νόμο ήταν απο την ημερομηνία ορκωμοσίας!

    Αυτά μου τα είπανε στο Ρουφ τώρα που πήρα τηλέφωνο γιατί και εγώ τελείωσα πέρυσι.

    Πάρε και εσύ να διασταυρώσουμε.

  10. #10
    Το avatar του μέλους lefterism
    lefterism Guest
    καλυτερα να πας ο ιδιος απο το στρατωλογικο γραφειο που υπαγεσαι... απο οτι θυμαμαι πρεπει μεσα σε 3 μηνες να ενημερωσεις για τυχων αλλαγες στην αιτιολογια της αναβολης... (πχ. ολοκληρωση σπουδων, μεταγραφη, εγγραφη σε αλλο πανεπιστημιο/μεταπτυχιακο κλπ...) εγω παντως υπηρετησα κανονικα χωρις παραπανω θυτια...

  11. #11
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.053
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    'Ελα μην ανυσυχείς, 12 (14,15 μήνες) είναι, ούτε θα καταλάβεις πως πέρασαν.

    Εδώ τόσο περίμεναν κάποιοι την ADSL τους ...
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  12. #12
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene
    Ρε παιδιά τώρα με κάνετε και ανησυχώ.
    Και όταν εγώ τον ρώτησα στην Αθήνα.
    Ορκίζομαι παίρνω το πτυχίο , μπορώ να κάτσω μέχρι τα 28 μου χωρίς να πληρώσω πρόστιμο μου είπε ΝΑΙ.
    Πωπω μιλάμε αν μου είπε μαλακίες την γάμησα. Έχω πάρει το μεταπτυχιακό από πέρσυ το καλοκαίρι.
    Κάνε αίτηση για διδακτορικό, πάρε τα χαρτιά και πήγαινε στη στρατολογία. Πες τους ότι σκεφτόσουν να κάνεις διδακτορικό και έγραφες την ερευνητική πρόταση, αλλά σκάλωσε το πράμα με τη χρηματοδότηση και σκέφτεσαι να διακόψεις την αναβολή.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  13. #13
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παιδιά πήγα σήμερα στην στρατολογία και ρώτησα και μου είπαν τα ίδια με πέρσυ.
    Ότι δεν υπάρχουν κηρώσεις. Και αυτό γιατί το χαρτί λέει

    Περιτπώσεις Διακοπής Αναβολής
    Με αίτηση σας οποτεδήποτε πριν την λήξη της.

    Και μου λέει αυτός ότι να αφού το λέει εδώ.
    Του είπα και πριν ότι έχω πάρει το πτυχίο ... υπάρχουν κηρώσεις και μου λέει οχι.

    Είναι η 4η φορά που ρωτάω! Λέτε να είναι τόσο μαλάκες? Δεν νομίζω.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  14. #14
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Γιατί δε ρωτάς τον Παπακαλιάτη;
    Ανυπόγραφος

  15. #15
    Εγγραφή
    03-12-2003
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    507
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΙΟΝΥΣΟΥ
    Router
    Netfaster2
    SNR / Attn
    8(dB) / 22(dB)
    Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγω,ρώτησα στο ρουφ και με βεβαιώσανε οτι δεν υπάρχει κύρωση..
    Το παρόν είναι αρθρο απο το :www.thiteia.org->ερωτήσεις/απαντήσεις.

    Η αναβολή μου λήγει το 2008, αλλά εγώ μάλλον θα έχω τελειώσει το 2005. Μπορώ να αποφύγω τον στρατό μέχρι το 2008 οπότε και λήγει η αναβολή μου;

    Με το νέο νόμο που ψηφίστηκε πλέον μπορείς. Ο παλαιότερος νόμος προέβλεπε ότι θα πρέπει να περάσει το πολύ ένας χρόνος μετά το έτος αποφοίτησης για να παρουσιαστείς στον στρατό.

    Πλέον αυτό δεν ισχύει, μπορείς να εξαντλήσεις ολόκληρη την αναβολή σου, ανεξάρτητα από το πότε τελείωσες. Εννοείται ότι η αναβολή μπορεί να διακοπεί και με δική σου αίτηση

Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναβολή κάλυψης γιά τρίτη φορά
    Από mondeo στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-07, 20:05
  2. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-07, 20:54
  3. Αναβολή Στρατού....
    Από trypokaridos στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 82
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-06, 18:45
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-03, 15:46
  5. Σημίτης-Βερελής-Αναβολή συνάντησης.
    Από NeK στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-03, 14:22

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας