Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΕΡΜΟΥ
    Σας χαιρετώ. Κάνω εδώ και 1 χρόνο προσπάθειες επαφής με linux. Έχω εγκατεστημένη στο σύστημά μου Fedora Core 3 με dual boot, αλλα δεν βλέπει τις "κάρτες" ήχου και Εthernet (RealTek και Marvel Yukon 88E8053). Drivers δεν έβρισκα στο δίκτυο, έβλεπά όμως στα forums ότι γενικά τέτοιες συσκευές αναγνωρίζονται αυτόματα από το λειτουργικό. Θέλησα λοιπόν να βάλω άλλη πιο σύγχρονη διανομή. Δοκίμασα Ubuntu desktop 6.10, Fedora 6 αλλά και Knoppel 0.8 Live cd και όλα κάτι παθαίνουν: Σταματάνε κάπου στην αρχή, και μετά σκοτάδι. Μαύρη οθόνη ή απλό κόλλημα χωρίς μύνημα σφάλματος, δεν δέχεται είσοδο από πληκτρολόγιο, δεν κάνει ούτε reboot. Αφού δεν έτρεξε ούτε το Live cd (το οποίο σε άλλο υπολογιστή δουλεύει κανονικά) άρχισα να βγάζω καπνούς από τα αυτιά.
    Τι φταίει? Σίγουρα όχι οι διανομές που έχω. Η ήδη εγκατεστημένη Fedora? Μήπως ο Grub Loader? Aλήθεια, πως μπορώ να σβήσω τον Boot Loader? H εντολή fixboot των windows από την repair console δεν έκανε τίποτα παρατηρήσιμο...

  2. #2
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Η εντολή fixmbr ωστόσο θα αντικαταστήσει τον boot loader με αυτόν των windows.
    Πάντως δεν νομίζω να φταίει αυτό που δεν ξεκινούν τα υπόλοιπα live cd. Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις κάποιες boot parameters που προσφέρουν τα live cd (πχ no acpi) μήπως εντοπιστεί εκεί το πρόβλημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mrsaccess : 18-04-07 στις 20:45.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Μηνύματα
    1.243
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/8 Mbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Δύο πράγματα μου έρχονται στο μυαλό:
    1. Κάρτα οθόνης (δοκίμασες text install, ή παράμετρο vga=(νούμερο). Κάνε μια αναζήτηση google για πιθανές τιμές.
    2. Disk SATA/IDE controller (πες ποιον έχεις αν ξέρεις)

    Το 1 πιο πιθανό

  4. #4
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    τα turbo-x δεν φημίζονται για το ποιοτικό τους hardware και γιαυτό τα προβλήματα σου.
    Πριν λίγες μέρες εγκαταστήσαμε με συν-φορουμίτη Arch linux στο turbo-x( shared VGA 64 MB κτλ) του και όλα πήγαν καλά.
    Η εγκατάσταση σε text mode.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΕΡΜΟΥ
    Ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση.
    Τελικά με το acpi=off noapic έτρεξε το knoppix, αλλα δεν με έννοιαξε και πολύ!
    Στην εγκατάσταση του Ubuntu δεν βοήθησαν οι επιλογές αυτές...
    Φίλε alex, κάτι πρέπει να παίζει με την κάρτα οθόνης ή την οθόνη. Δεν είμαι σίγουρος βέβαια ότι κατάλαβα τι μου ζήτησες...(είμαι αρχάριος, έτσι?) Πειράζοντας επιλογές vga=??? έβγαζε κάτι ανυπόστατες αναλύσεις οθόνης, παρόλα αυτά προχωρούσε το πράγμα ώσπου μου εβγαλε σφάλμα του Χ-server, "no screen found".
    'Εχω κάρτα Ati Radeon Mobility x700 και γενικά είναι αναγνωρίσιμη απο το Linux από ότι ξέρω, και δίσκο 'Αιντε! controller και τέτοια δεν καταλαβαίνω να σου πω...
    Συγγνώμη αλλά δεν ξέρω τι παίζει με τεxt install , text mode και λοιπά!
    Φίλε ranger θα συμφωνήσω για την ποιότητα των turbo-x. Βρίσκονται στο πουθενά στο forum τα βήματα που κάνατε?? Δώσε link αν μπορείς, δεν βρήκα κάτι!

  6. #6
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Μηνύματα
    1.243
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/8 Mbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Οι περισσότερες διανομές έχουν τη δυνατότητα να κανουν text install (Suse, RHEL, Sabayon έχω δοκιμάσει). Κάποια στην αρχή σου βγάζουν ένα μενού και από εκεί μπορείς να επιλέξεις text installation ή console installation ή κάτι τέτοιο.
    Η παράμετρος vga= παίρνει τα VESA modes (προσθέτοντας τον αριθμό 512). Αν ψάξεις στο google τους αριθμούς των VESA modes θα τα βρεις (τα έχει νομίζω και το Wikipedia). Αυτό αφορά όμως μόνο το αρχικό text (έστω και αν μοιάζει λίγο "γραφικό") που ξεκινά η διανομή ΠΡΙΝ σηκώσει τον X-server.
    Εσένα πρέπει να κολλάει την ώρα που κάνει init τον X γιατί τότε κάνει probe να βρει τι hardware έχεις (και επειδή είναι ATi....).
    Δοκίμασε να κατεβάσεις το Sabayon 3.26 και στο πρώτο μενου που θα βγάλει επέλεξε text install.... (Ετσι θα τρέξει text version του installer και δε θα σηκώσει X).

  7. #7
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΕΡΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexopth69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσένα πρέπει να κολλάει την ώρα που κάνει init τον X γιατί τότε κάνει probe να βρει τι hardware έχεις (και επειδή είναι ATi....).
    Δοκίμασε να κατεβάσεις το Sabayon 3.26.....
    Ακριβώς! Αλλά ήδη έχω κατεβάσει 3 διανομές και δεν έχω υπομονή να κατεβάσω και άλλη...Εξάλλου η συντριπτική πλειοψηφία προτείνει ubuntu τις απαιτήσεις και τις ανάγκες μου. Την Sabayon δεν την ξέρω. Εκτός και αν εγγυάσαι ότι καμιά άλλη δεν θα τρέξει στο σαραβαλό μου!

  8. #8
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Μηνύματα
    1.243
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/8 Mbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Δεν εγγυώμαι, απλά είναι η διανομή που δε χρειάστηκε να κάνω install τίποτα. Φαντάζομαι και οι άλλες καλές διανομές θα μπορούν να παραμετροποιηθούν, αλλά επειδή βαριέμαι να ψάχνω όλη την ώρα τι λείπει και πως παραμετροποιείται κατέληξα σε αυτό. Εχει installed τα πάντα και μέχρι τώρα δε χρειάστηκε να βάλω τίποτα. Και έχεις και τη δύναμη του gentoo από κάτω.
    Κάποιοι θα πουν οτι δεν είναι γνήσιο gentoo και αν δεν κάνεις compile τον kernel κλπ κλπ, αλλά ευτυχώς η δυστυχώς δεν έχω συνεχόμενο χρόνο να αφιερώσω για να στήσω το gentoo από την αρχή με όλα τα προγράμματα και τους αυτοματισμούς που έχει το Sabayon...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alexopth69 : 19-04-07 στις 01:40.

  9. #9
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nomos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασα Ubuntu desktop 6.10, Fedora 6 αλλά και Knoppel 0.8 Live cd και όλα κάτι παθαίνουν: Σταματάνε κάπου στην αρχή, και μετά σκοτάδι.

    [...]

    Τι φταίει? Σίγουρα όχι οι διανομές που έχω. Η ήδη εγκατεστημένη Fedora? Μήπως ο Grub Loader? Aλήθεια, πως μπορώ να σβήσω τον Boot Loader? H εντολή fixboot των windows από την repair console δεν έκανε τίποτα παρατηρήσιμο...
    Να καταλάβω κάτι:
    Από τη μία δεν έχεις ΚΑ-ΝΕ-ΝΑ λόγο να τρέχεις Καπέλο (fedora) 3. Από την άλλη, λές "δοκίμασα" σε διανομές που είναι εντελώς διαφορετικής δομής (RPM και γυναικείου συνδρόμου - PMS) και λες "σταματάνε στην αρχή" ... Πως το εννοείς αυτό? Δώσε μια πιο λεπτομερή περιγραφή.

    Επίσης: Γιατί να φταίει κάτι που έχεις εγκαταστήσει όταν κάνεις boot από livecd ? Δεν υφίσταται αυτό.

    Τέλος:
    Βρωμόπουλο (κάποιοι χαϊδευτικά τον λένε "πιγκουίνο" ... τι ξέρουν αυτοί ) σε φορητό????? Περαστικά σου

    (Το ξέρω οτι είμαι το απόσταγμα της ενθάρρυνσης αλλά δεν το λέω για πλάκα Αν έβγαλαν καπνούς τ'αυτιά σου με 2 livecd τότε παράτα το όσο είναι νωρίς και έλα στον θαυμαστό γλυκό κόσμο του Matr....εεεε... των Παραθυριών θέλω να πω....

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  10. #10
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΕΡΜΟΥ
    Αll right. Άκου γιατρέ! Θέλω linux για διάφορους λόγους. Αφού έβαλα την fedora 3 μπορώ να βάλω και άλλες! Αυτό το pc έχω, αυτό εμπιστεύομαι. Εξάλλου αυτό που έχω καταλάβει από αναδρομές στo forum είναι ότι για κάθε μηχάνημα υπάρχει η κατάλληλη διανομή. Μερικοί το παρουσιάζουν και ως πλεονέκτημα του Βρωμόπουλου!
    Aπλά ψάχνω κάποιον που έχει αντιμετωπίσει προβλημα σαν το δικό μου...
    Επαναδιατυπώνω. Βάζω Ubuntu, πατώ Start, φορτώνει μια μπάρα και μόλις γίνει αυτό κολλάει η οθόνη, βγάζει κάτι γραμμές και ως εκεί.
    Συγγνώμη κιόλας που θα αυθαδιάσω, αλλά δεν θα με αποθαρρύνεις έτσι! Αυτό είναι το πνεύμα του Linux user?

  11. #11
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Οk. Αυτό στο μπουντούντου.
    Καπέλο 6, έχεις εγκαταστήσει?
    Αν όχι, τι περιμένεις?
    Α, και σύ είπας οτι έβγαλες καπνούς
    Όχι εγώ

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  12. #12
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΕΡΜΟΥ
    Ok παιδιά, κατάλαβα τώρα τι είναι το text install. Eγκατέστησα την Fedora έτσι.
    Οk. Αυτό στο μπουντούντου.
    Καπέλο 6, έχεις εγκαταστήσει?
    Αν όχι, τι περιμένεις?
    Δεν ήξερα τi θα πει linux text στην γραμμή boot:! Tώρα έμαθα...

    Και με το λοιπόν, ξεκινάει μια χαρά και με βγάζει στην κονσόλα. Πώς θα μπω στο γραφικό περιβάλλον?? Από ότι βλέπω όταν φορτώνει το σύστημα αναγνώρισε την κάρτα οθόνης μια χαρά... Πρέπει να κάνω κι άλλες ρυθμίσεις? Τώρα θα φορτώσει δηλαδή ο X-server??

  13. #13
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Μηνύματα
    1.243
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/8 Mbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Γιατί έβαλες text στο boot; Σου βγάζει μαύρη οθόνη όταν πάει να ξεκινήσει το γραφικό; Πως είδες οτι αναγνώρισε την κάρτα;

    Οταν πάει να σηκώσει τον X-server, ξανακάνει probe τόσο για το monitor σου, όσο και για την κάρτα οθόνης. Αν μαυρίζει πάλι δες το /var/log/Xorg.0.log και δες που χαλάει η συνταγή. Για να κάνεις πειράματα με τον X είναι καλή λύση να κάνεις boot σε text only.

    Δε θυμάμαι πως ξεκινάει manually στο fedora o Χ, κάποιος να μας πεί (startx ?). Πάντως αν σου μαυρίζει η οθόνη και πάλι ή δεν έχει σωστή ανάλυση μπορείς να γκρεμίζεις τον X με CTRL-ALT-BKSP. Οι ρυθμίσεις του X βρίσκονται στο /etc/X11/xorg.conf. Ψάξε στο forum για ρυθμίσεις με την κάρτα σου ή παρόμοιες.

  14. #14
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    ξεκινάει με
    Κώδικας:
    startx
    ή
    Κώδικας:
    init 5
    και προσπαθεί να ρυθμίσει τα X
    με
    Κώδικας:
    system-config-display
    όλα αυτά από text mode ως root

    αν όλα δουλεύουν καλά και θέλει μόνιμα να ξεκινάει σε γραφικό περιβάλλον πρεπει
    το αρχειο
    Κώδικας:
    /etc/inittab
    να περιέχει αυτό:
    # Default runlevel. The runlevels used by RHS are:
    # 0 - halt (Do NOT set initdefault to this)
    # 1 - Single user mode
    # 2 - Multiuser, without NFS (The same as 3, if you do not have networking)
    # 3 - Full multiuser mode
    # 4 - unused
    # 5 - X11
    # 6 - reboot (Do NOT set initdefault to this)
    #
    id:5:initdefault:
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shadowman : 19-04-07 στις 10:34.

  15. #15
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΕΡΜΟΥ
    Thanx ShadowMan, πολύ χρήσιμες πληροφορίες...
    Αλλά με startx ή init 5 ο Χ και πάλι κολλάει - βγάζει μάυρη οθόνη! Δεν μπορώ να ρυθμίσω τίποτα, η system-config-display κολλάει κι αυτή ομοίως!
    Αρχείο /var/log/Xorg.0.log δεν υπάρχει. Από το /etc/X11/xorg.conf είδα μόνο ότι η κάρτα οθόνης έχει driver radeon, για το μόνιτορ δεν θυμάμαι, έναν αριθμό 24 μόνο θυμάμαι...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά Laptop για εγκατάσταση Linux
    Από Darth_Sidius στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-08, 12:39
  2. Laptop turbo x iron
    Από mibilmarkos στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-07, 15:14
  3. Πρόβλημα με εγκατάσταση Linux σε παλιο laptop
    Από mich83 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-06, 19:35
  4. Εγκατασταση Linux σε Laptop.
    Από shadowmoon στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-05, 20:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας