Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 32
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.757
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η Intel αποφάσισε να κλείσει το κενό στον κώδικα που υπήρχε στα μη-K μοντέλα επεξεργαστών Skylake, που επέτρεπε τον υπερχρονισμό τους με Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  int.PNG 
Εμφανίσεις:  412 
Μέγεθος:  238,1 KB 
ID: 166902αποτέλεσμα την αύξηση της ταχύτητας τους.

    Ο αναβαθμισμένος μικροκώδικας δεν θα επιτρέπει το "πείραγμα" των συχνοτήτων, αναγκάζοντας όσους ενδιαφέρονται για επιπλέον επιδόσεις, να στραφούν σε ακριβότερα μοντέλα.

    Intel regularly issues updates for our processors which our partners voluntarily incorporate into their BIOS. The latest update provided to partners includes, among other things, code that aligns with the position that we do not recommend overclocking processors that have not been designed to do so.

    Additionally, Intel does not warranty the operation of the processor beyond its specifications.

    Ήδη ένας κατασκευαστής μητρικών έδωσε νέο bios που κλείνει το loophole, αλλά οι ήδη κάτοχοι των επηρεαζόμενων επεξεργαστών μπορούν να μην αναβαθμίσουν, για να μην χάσουν την δυνατότητα overclocking.

    Πηγή : Digital Trends

  2. #2
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Οτι γουστάρει έκανε και κάνει η intel. Δεν μου κάνει καμια εντύπωση.

    Για μένα προσωπικά το overclock είναι άχρηστο, και ας έχω K μοντέλο. Τον αγόρασα μήπως και κάνω overclock στο μέλλον. Στη πραγματικότητα δεν μου χρειάστηκε.

    Ακριβά συστήματα ψύξης, ακριβές μητρικές με πολλά VRM, ακριβότερα Κ μοντέλα, για έως και 10% επιδόσεις (στη καλύτερη) με penalty στη σταθερότητα του μηχανήματος αλλά και την αξιοπιστία του hardware σε βαθος χρόνου. Μόνο δωρέαν επιδόσεις ΔΕΝ ειναι το O/C.

    Ειλικρινά πιστευώ οτι δεν επηρεάζεται πολύς κόσμος. Και γιατί λίγοι κάνουν O/C, αλλά κυρίως γιατί οι περισσότεροι απο αυτούς έχουν K μοντέλα.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.757
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κοίτα, το τραγικό είναι πως "παίζει" χωρίς ανταγωνισμό εδώ και 5 χρόνια σχεδόν. Είναι σχεδόν μονοπώλιο με τις τιμές στα ύψη.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #4
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτι γουστάρει έκανε και κάνει η intel. Δεν μου κάνει καμια εντύπωση.

    Για μένα προσωπικά το overclock είναι άχρηστο, και ας έχω K μοντέλο. Τον αγόρασα μήπως και κάνω overclock στο μέλλον. Στη πραγματικότητα δεν μου χρειάστηκε.

    Ακριβά συστήματα ψύξης, ακριβές μητρικές με πολλά VRM, ακριβότερα Κ μοντέλα, για έως και 10% επιδόσεις (στη καλύτερη) με penalty στη σταθερότητα του μηχανήματος αλλά και την αξιοπιστία του hardware σε βαθος χρόνου. Μόνο δωρέαν επιδόσεις ΔΕΝ ειναι το O/C.

    Ειλικρινά πιστευώ οτι δεν επηρεάζεται πολύς κόσμος. Και γιατί λίγοι κάνουν O/C, αλλά κυρίως γιατί οι περισσότεροι απο αυτούς έχουν K μοντέλα.
    Για το τελευταίο δεν μπορώ να έχω εικόνα (δεν γνωρίζω), αλλά στα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-03-2006
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    1. Έδωσες τσάμπα χρήματα.
    2. Ακριβώτερα από το stock. Οι μητρικές υπάρχουν σε πλήθως τιμών. Όσο για το πλήθος των vrm, κοίτα τα workstation και serverborads. Έχει να κάνει με την αξιοπιστία.
    3. 10% στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ?
    4. Penalty στην σταθερότητα του μηχανήματος? Δεν τρέχεις stress tests να δείς αν έκανες το overclock σωστά?
    5. Penalty στην αξιοπιστία του hardware σε βάθος χρόνου.Αν το κάνεις σωστά, δεν θα έχεις πρόβλημα για το προσδόκιμο της ζωής του. Αν σε ενδιαφέρει να έχεις τον ίδιο υπολογιστή για 15 χρόνια τότε ναι μην clockάρεις.
    6. Τίποτα στην ζωή ΔΕΝ είναι δωρεάν.

  6. #6
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    37482/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 18.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spulse Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Έδωσες τσάμπα χρήματα.
    2. Ακριβώτερα από το stock. Οι μητρικές υπάρχουν σε πλήθως τιμών. Όσο για το πλήθος των vrm, κοίτα τα workstation και serverborads. Έχει να κάνει με την αξιοπιστία.
    3. 10% στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ?
    4. Penalty στην σταθερότητα του μηχανήματος? Δεν τρέχεις stress tests να δείς αν έκανες το overclock σωστά?
    5. Penalty στην αξιοπιστία του hardware σε βάθος χρόνου.Αν το κάνεις σωστά, δεν θα έχεις πρόβλημα για το προσδόκιμο της ζωής του. Αν σε ενδιαφέρει να έχεις τον ίδιο υπολογιστή για 15 χρόνια τότε ναι μην clockάρεις.
    6. Τίποτα στην ζωή ΔΕΝ είναι δωρεάν.
    Σε μάθημα στο CEID (Επιστημονικός Υπολογισμός 1), πάθημα συμφοιτητή μου:

    Ο συμφοιτητής λοιπόν είχε βαρβάτο OCed σύστημα που έβγαζε ΑΕΡΑ όλα τα stress test που υπήρχαν τον καιρό εκείνο. Το σύστημα (φαινόταν να) ήταν σταθερότατο.

    Μέχρι που ήρθε ο καιρός να ασχοληθεί και με τον επιστημονικό υπολογισμό (μάθημα σχετικό με υπολογισμούς τεραστίων μητρώων, πράξεων μεταξύ των, κλπ).

    Έτρεχε, ξαναέτρεχε το matlab(/octave) script αλλά τζίφος. Τα αποτελέσματα δεν ήταν σωστά.

    Ζήτησε την βοήθεια και του καθηγητή. Το ψάχναν για 2-3 βδομάδες, τρέχαν τεστ, αλλά τίποτα. Τα αποτελέσματα λανθασμένα.


    Μέχρι που ο καθηγητής τον ρώτησε σε τι συχνότητες τρέχει τον επεξεργαστή του. Ε και όταν του είπε ο φοιτητής ότι έτρεχε overclockαρισμένο το σύστημα μόνο που δεν πέσαν καντήλια.


    Αυτά από εμένα. Άλλη φορά όταν κάνετε τον έξυπνο σχετικά με το OC, να έχετε υπόψη ότι σε σοβαρές δουλειές-υπολογισμούς δεν θα σας βγει σε καλό το OCed σύστημα.
    topkek

  7. #7
    Εγγραφή
    22-02-2015
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει ο χρονισμός του επεξεργαστή με τον κώδικα που έτρεχε στη matlab..
    Να μου πεις ότι αργούσε να το καταλάβω... Αλλά ο λανθασμένος υπολογισμός μου ακούγεται κουλό...
    Χρόνια χρησιμοποιώ matlab και ποτέ δεν είχα τέτοιο θέμα (είχα oc i7 920)

  8. #8
    Εγγραφή
    12-03-2006
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI HG8546M
    Το υπερβολικό ή καλύτερα λανθασμένο O/C μπορεί να βγάλει λάθος μαθηματικά αποτελέσματα. Αυτός είναι ο τρόπος που το prime σου δείχνει αν είσαι ΟΚ ή όχι. Δεν αρκεί να μην crashάρεις...
    Σε σοβαρές "δουλειές" δεν παίρνεις ι5-i7. Τα ακουμπάς για ecc και xeon.

  9. #9
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πόσο δύσκολο είναι να βγει modded (ανεπίσημο) BIOS που θα επαναφέρει την δυνατότητα overclocking;

    Θυμάμαι παλιότερα υπήρχαν εργαλεία με τα οποία τροποποιούσες ένα BIOS και του έβαζες features, αλλά τώρα δεν ξέρω τι παίζει με τα UEFI.

  10. #10
    Το avatar του μέλους nickolis
    nickolis Guest
    καλα εκανε!

  11. #11
    Εγγραφή
    25-10-2003
    Περιοχή
    marousi
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    433
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13000/950
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    TP-limk-kati + Netgear
    Στο Matlab αν ειναι σπάσμενο οι υπολογισμοί βγαίνουν επίτηδες λάθος!

  12. #12
    Εγγραφή
    12-03-2006
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nickolis Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα εκανε!
    Υπό την έννοια ότι όλα τα παραγόμενα chip δεν είναι ίδια και τα χειρότερα κομμάτια γίνονται κλειδωμένοι/μικρότεροι επεξεργαστές, έχεις μάλλον δίκιο.

  13. #13
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/850
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Technicolor TD5130
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 18,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από divinesheet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μάθημα στο CEID (Επιστημονικός Υπολογισμός 1), πάθημα συμφοιτητή μου:

    Ο συμφοιτητής λοιπόν είχε βαρβάτο OCed σύστημα που έβγαζε ΑΕΡΑ όλα τα stress test που υπήρχαν τον καιρό εκείνο. Το σύστημα (φαινόταν να) ήταν σταθερότατο.

    Μέχρι που ήρθε ο καιρός να ασχοληθεί και με τον επιστημονικό υπολογισμό (μάθημα σχετικό με υπολογισμούς τεραστίων μητρώων, πράξεων μεταξύ των, κλπ).

    Έτρεχε, ξαναέτρεχε το matlab(/octave) script αλλά τζίφος. Τα αποτελέσματα δεν ήταν σωστά.

    Ζήτησε την βοήθεια και του καθηγητή. Το ψάχναν για 2-3 βδομάδες, τρέχαν τεστ, αλλά τίποτα. Τα αποτελέσματα λανθασμένα.


    Μέχρι που ο καθηγητής τον ρώτησε σε τι συχνότητες τρέχει τον επεξεργαστή του. Ε και όταν του είπε ο φοιτητής ότι έτρεχε overclockαρισμένο το σύστημα μόνο που δεν πέσαν καντήλια.


    Αυτά από εμένα. Άλλη φορά όταν κάνετε τον έξυπνο σχετικά με το OC, να έχετε υπόψη ότι σε σοβαρές δουλειές-υπολογισμούς δεν θα σας βγει σε καλό το OCed σύστημα.
    Ειναι σιγουρο αυτό; Δεν σε αμφισβητω, απλώς μου ακουγεται υπερβολικο. Δηλαδη τα overclocked pc βγαζουν λαθος αποτελεσματα στα tests του Matlab ; Ψηφιακο μεσο ειναι, ή θα βγαλει αποτελεσα σε Χ/Ψ/Ζ χρόνο, ή θα κολλησει και δεν θα το βγαλει ποτε το αποτελεσμα, έτσι πιστευα εως σημερα

  14. #14
    Εγγραφή
    11-04-2008
    Μηνύματα
    156
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spulse Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το υπερβολικό ή καλύτερα λανθασμένο O/C μπορεί να βγάλει λάθος μαθηματικά αποτελέσματα. Αυτός είναι ο τρόπος που το prime σου δείχνει αν είσαι ΟΚ ή όχι. Δεν αρκεί να μην crashάρεις...
    Σε σοβαρές "δουλειές" δεν παίρνεις ι5-i7. Τα ακουμπάς για ecc και xeon.
    Νομίζω πως εδώ βρίσκεται η σωστή απάντηση. Κάνοντας O/C υπάρχει ένα όριο πάνω από το οποίο γίνονται κάποια λάθη που ναι μεν είναι λίγα-μικρά, δεν επηρεάζουν την γενικότερη λειτουργία του Η/Υ και δεν προκαλούν επανεκκίνηση, όμως γίνονται.
    Μπορείς να ζήσεις με αυτά χωρίς να το καταλάβεις.

  15. #15
    Εγγραφή
    08-06-2007
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    14311/1.021
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    SNR / Attn
    6(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gianniskriti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι σιγουρο αυτό; Δεν σε αμφισβητω, απλώς μου ακουγεται υπερβολικο. Δηλαδη τα overclocked pc βγαζουν λαθος αποτελεσματα στα tests του Matlab ; Ψηφιακο μεσο ειναι, ή θα βγαλει αποτελεσα σε Χ/Ψ/Ζ χρόνο, ή θα κολλησει και δεν θα το βγαλει ποτε το αποτελεσμα, έτσι πιστευα εως σημερα
    Αμα το σύστημα σου είναι οριακά overclocked , υπαρχει περίπτωση να πέρναει ολα τα γνωστα τεστ αλλά να failaρει σε κάποιες άλλες ρουτίνες. Γιαυτό λέμε οτι αφού δείς μέχρι που μπορείς να κάνεις το "βαρβάτο"(σταθερο) o/c σου, κατεβαίνεις δυο κλικ πίσω και το αφήνεις εκεί. Εχω 3570k overclocked 3,5 χρόνια τώρα, και δεν έχει βγάλει ενα error. Σε αντίθεση με κάτι Xeon που ξέρω, που είτε δεν ταιριάξαν καλα με την motherboard, είτε τους ενοχλούσαν οι μνήμες, η το bios... Όλα σχετικά είναι .

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-15, 02:52
  2. Μπαταρία - AMD ή Intel;
    Από hammered στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-15, 18:19
  3. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-15, 12:40
  4. Μηνύματα: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-15, 10:44
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-15, 15:25

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας