Σελ. 5 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 108
  1. #61
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στο topic παίζει να γράψουμε για τον 'κόκκορα του κακού γείτονα'. Γιατί έχω έναν τέτοιο στην Αγία Παρασκευή....

  2. #62
    Εγγραφή
    19-10-2012
    Μηνύματα
    555
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10500/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Thomson 585V8
    SNR / Attn
    15(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καλυτερα να ανοιξεις καποιο αλλο topic με γενικα αντικειμενα γειτονων που ενοχλουν. ετσι νομιζω.

  3. #63
    Εγγραφή
    26-05-2013
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από none1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και βεβαια υπαρχει νομος που προβλεπει όλα τα παραπανω που αναφέρεις και συγκεκριμμενα είναι ο 4039/2012.Υπευθυνοι για την φροντιδα των αδέσποτων ζωων είναι οι Δημοι,οι οποιοι αδιαφορουν πλήρως.Χρηματα για την δημιουργια χωρων για την φροντιδα των αδέσποτων υπηρχαν στο πρωτο η στο δευτερο κοινοτικο πλαισιο στήριξης αν θυμαμαι καλα,αλλα κλασικα τα φαγαν τα λεφτα και δεν καναν τιποτα.
    Στο εξωτερικο οι νομοι είναι πολύ πιο αυστηροι αν σκοτωσεις ένα ζωο σε αντιθεση με την Ελλαδα που είναι ελαστικοι.Για τα αδεσποτα φταινε οι ανεγκεφαλοι που τα παρατανε οπου βρουν.Ξερεις ποσοι Γαλλοι και Γερμανοι τουρίστες καταγγελουν σχεδόν καθημερινα στην Κρητη κακοποιήσεις ζωων από Ελληνες?Χαμος γινεται.
    Σαφως και πρεπει αυτος που εχει καποιο ζωο να σεβεται τον γειτονα του και να φροντιζει το ζωο του να μην ενοχλεί.Τα προβλεπει ολα ο νομος τον οποιο ακομα και η αστυνομια σε πολλες περιπτώσεις αγνοει.Επειδή ετυχε εξαιτιας μια μεταλλαξης στο DNA και εξελιχθηκαμε σαν ανθρωπινο ειδος,αυτό δεν μας δινει το δικαιωμα να εξοντώσουμε όλα τα υπολοιπα ειδη του πλανητη.
    Ευτυχως που υπαρχουν και οι φιλοζωοι και κανουν τη δουλεια του ανυπαρκτου και ανικανου κρατους.Για σενα αρρωστος είναι καποιος φιλόζωος που φροντιζει(ταιζει,στειρωνει,εμβολιαζει κτλ) ένα αδεσποτο ζωο?Αν πεις αυτές σου τις αποψεις σε ένα Γερμανο η Γαλλο το πιθανοτερο είναι να σε πουν εσενα αρρωστο.Δηλαδη σε ενοχλεί ένα αδεσποτο ζωο επειδή απλα ζει,αναπνεει και περπαταει?Η με αριθμό 1/2013 εγκύκλιο του Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου,αναφερει ότι, «η παροχή τροφής και νερού σε αδέσποτα ζώα είναι μέσα στο πνεύμα σεβασμού κάθε έμβιας ύπαρξης για δικαίωμα στη ζωή». Επισης βάσει του νόμου 4039/2012 , ο οποίος όλος είναι δομημένος στη προσπάθεια ευζωίας των ζώων γενικά , ειδικότερα στο άρθρο 9 , παρ. 10 προβλέπεται η σίτιση και το ξεδίψασμα των αδέσποτων ζώων. Στην Ελλαδα το κακο εχει παραγινει με τις κακοποιήσεις και τις φολες.Ο νομος πρεπει να γινει αυστηρότερος,το ιδιο και τα προστιμα.
    Αν και προσωπικα αν επιανα καποιον με φολα ή να κακοποιει καποιο ζωο θα τον σαπιζα στο ξυλο.
    μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα η' δεν θελεις γιατι εισαι απο αυτους τους δηθεν φιλοζωους,τους θρησκευομενους που εχουν φανατιστει με την λατρεια των ζωων σε σημειο να ξεχνουν οτι πρεπει να ενδιαφερονται και για τους συναθρωπους τους λιγο.
    εγω μιλησα για δηθεν φιλοζωους.οι σωστοι φιλοζωοι κανουν ολα αυτα που ειπες .επισης θελημενα θελεις να διαστρεβλωσεις αυτα που γινονται στο εξωτερικο λεγοντας μονο το ενα μερος και οχι ολη την αληθεια γιατι αυτο σε συμφερει ωστε να μπορεις να ταιζεις ανενοχλητος τα αδεσποτα.παμε λοιπον να στο εξηγησω.

    καταρχην να σου πω οτι ειχα πολλα σκυλια.και ταιζω και εγω αδεσποτα ΜΟΝΟ οταν τα βρισκω ΕΚΤΟΣ πολης,ωστε να μην ενοχλουν κανεναν.ετσι για να ξερεις με ποιον μιλας.

    γατες δεν ταιζω γιατι δεν τις βρισκω εκτος πολης.οι γατες ειναι μετεξελιξη των αιλουροειδων που βρισκονταν ελευθερα στην φυση και λογω των ανθρωπων και το χτισιμο της φυσης εξαφανιστηκαν και μετεξελιχθηκαν σε αιλουροειδη πολης,δλδ .γατες.φαι βρισκουν μονο στις πολεις.γιατι? γιατι τις ταιζουμε και θελημενα και αθελητα με τα σκουπιδια μας.αμα βρεις γατα σε χωραφι κερδιζεις βραβειο.αυτες εχουν το κακο οτι πλ/ζονται γρηγορα και πολυ.οποτε δημιουργειται προβλημα.το οποιο δεν το λυνει ο φιλοζωος ο δηθεν με το να συνεχιζει να τις ταιζει αλλα το επιβαρυνει.φαντασου 100.000 ανθρωποι και 50.000 γατες.αυτο δεν ειναι προβλημα? για τα σκυλια δεν υπαρχει θεμα γιατι ειναι ελαχιστα αδεσποτα.αυτο οφειλεται σε 2 λογους πρωτον γιατι πλεον ολοι τα εοχυν παρει στο σπιτι τους.γιατι οι δημοι ασχολουνται με τα αδεσποτα σκυλια μερικες φορες και τριτον γιατι δεν βρισκουν να φανε πουθενα.με τις γατες δεν ασχολουνται.ως γνωστον οι σκυλοι δεν τρωνε τα παντα σε σχεση με τις γατες που ειναι πανφαγα.οποτε ας μην σταθουμε στα σκυλια αλλα στις γατες.οι οποιες και ουρλιαζουν τις νυχτες και δεν σε αφηνουν να κοιμηθεις και βρωμιζουν τις αυλες και μεταφερουν αρρωστιες και κινδυνευει κοσμος οταν εχουν μικρα.στην γειτονια μου 2 απο αυτες επιτιθονταν στον κοσμο.μιλαω γιαυτα τα 2 ζωα γιατι ειναι ως επει το πλειστον τα μονα που βρισκονται κοντα στον ανθρωπο και δημιουργουν προβλημα.
    ενας σωστος φιλοζωος θα προσπαθουσε να συμβαλλει στην ισοροπια του ζωικου και ανθρωπινου βασιλειου ωστε να ζουμε ολοι αρμονικα.γιατι αλλο να υπαρχουν γατες σε φυσιολογικο αριθμο και αλλο να αυξανονται και να γινονται πιο πολλες απο τους ανθρωπους.πρεπει να μειωθει ο αριθμος τους ωστε να σεβομαστε και στους συναθρωπους μας.αυτος ειναι ο σωστος φιλοζωος.και για μενα δεν νομιζω οτι υπαρχουν φιλοζωοι και μη φιλοζωοι ανθρωποι.ολοι οι ανθρωποι αγαπανε τα ζωα αρκει να μην τους ενοχλουν.και για να υπαρχουν τοσα παραπονα σε ολα τα φορουμ αυτο σημαινει οτι ενοχλουν.και δεν ειναι υπευθυνα αυτα αλλα ορισμενοι ανθρωποι,οπως εσυ.ενα ζωο ειτε του στερησεις την αναπαραγωγικη του ιδιοτητα ειτε οχι αν το αφησεις παλι ελευθερο στην φυση παλι προβλημα ειναι.σκοπος ειναι να μην υπαρχουν αδεσποτα.αυτο εννοω στο εξωτερικο ως πολιτισμο.ο ξενος αν ερθει εδω και του πεις αυτα που μου λες οτι δλδ θα το αφησεις ελευθερο ξανα η' οτι δεν υπαρχει σωματειο κρατικο η' ιδιωτικο που να τα μαζευει και να τα συντηρει θα σε πει εσενα αρρωστο.γιατι εξω αυτοι που νοιαζονται για τα ζωα και για τους συναθρωπους τους γιατι αλλιως ξερουν οτι το προβλημα θα γυρισει ξανα σαυτους και περισοτερο στα ζωα που δεν φταινε σε τιποτα.
    οι αρρωστοι ειστε εσεις ολοι που πιεσατε για εναν νομο που εφαρμοζεται μισος.γιατι καλη η τιμωρια αλλα προληψη και φροντιδα δεν υπαρχει γιατι ουτε οι δημοι ουτε τα σωματεια δεν κανουν την δουλεια τους.και ετσι βρηκατε ευκαιρια εσεις οι δηθεν και ταιζετε αβερτα και δημιουργειτε προβλημα.
    επαναλμβανω δεν τα εχω με τα ζωακια.εχω και εγω σκυλια.αλλα δεν μπορω να ανεχθω αυτον που μεσα στις πολεις που κατοικουν ανθρωποι-ηλικωμενοι και παιδια,οταν βρισκουν ενα αδεσποτο το ταιζουν και το φροντιζουν και μετα το αφηνουν χωρις να αναλαβουν πρωτοβουλια να το μαζεψουν και ετσι δημιουργουν προβλημα στους υπολοιπους.αυτη ειναι η διαφορα μας απο τους ξενους και δεν χρειαζεται δικαιολογια .

    υ.γ ξερω οτι επειδη εισαι φανατισμενος θα μου απαντησεις με εγκυκλιους και νομους ξανα γιατι ετσι σε βολευει.αντι να πεις την αληθεια ,οτι δλδ πας στο εξωτερικο και δεν βρισκεις αδεσποτο ουτε γατα ουτε σκυλο και για αυτο δεν εχεις να πεις τιποτα.μονο απειλες και τιμωριες για ανιρωπους που ενοχλουνται ξερεις να λες.

  4. #64
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mixalis12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα η' δεν θελεις γιατι εισαι απο αυτους τους δηθεν φιλοζωους,τους θρησκευομενους που εχουν φανατιστει με την λατρεια των ζωων σε σημειο να ξεχνουν οτι πρεπει να ενδιαφερονται και για τους συναθρωπους τους λιγο.
    εγω μιλησα για δηθεν φιλοζωους.οι σωστοι φιλοζωοι κανουν ολα αυτα που ειπες .επισης θελημενα θελεις να διαστρεβλωσεις αυτα που γινονται στο εξωτερικο λεγοντας μονο το ενα μερος και οχι ολη την αληθεια γιατι αυτο σε συμφερει ωστε να μπορεις να ταιζεις ανενοχλητος τα αδεσποτα.παμε λοιπον να στο εξηγησω.

    καταρχην να σου πω οτι ειχα πολλα σκυλια.και ταιζω και εγω αδεσποτα ΜΟΝΟ οταν τα βρισκω ΕΚΤΟΣ πολης,ωστε να μην ενοχλουν κανεναν.ετσι για να ξερεις με ποιον μιλας.

    γατες δεν ταιζω γιατι δεν τις βρισκω εκτος πολης.οι γατες ειναι μετεξελιξη των αιλουροειδων που βρισκονταν ελευθερα στην φυση και λογω των ανθρωπων και το χτισιμο της φυσης εξαφανιστηκαν και μετεξελιχθηκαν σε αιλουροειδη πολης,δλδ .γατες.φαι βρισκουν μονο στις πολεις.γιατι? γιατι τις ταιζουμε και θελημενα και αθελητα με τα σκουπιδια μας.αμα βρεις γατα σε χωραφι κερδιζεις βραβειο.αυτες εχουν το κακο οτι πλ/ζονται γρηγορα και πολυ.οποτε δημιουργειται προβλημα.το οποιο δεν το λυνει ο φιλοζωος ο δηθεν με το να συνεχιζει να τις ταιζει αλλα το επιβαρυνει.φαντασου 100.000 ανθρωποι και 50.000 γατες.αυτο δεν ειναι προβλημα? για τα σκυλια δεν υπαρχει θεμα γιατι ειναι ελαχιστα αδεσποτα.αυτο οφειλεται σε 2 λογους πρωτον γιατι πλεον ολοι τα εοχυν παρει στο σπιτι τους.γιατι οι δημοι ασχολουνται με τα αδεσποτα σκυλια μερικες φορες και τριτον γιατι δεν βρισκουν να φανε πουθενα.με τις γατες δεν ασχολουνται.ως γνωστον οι σκυλοι δεν τρωνε τα παντα σε σχεση με τις γατες που ειναι πανφαγα.οποτε ας μην σταθουμε στα σκυλια αλλα στις γατες.οι οποιες και ουρλιαζουν τις νυχτες και δεν σε αφηνουν να κοιμηθεις και βρωμιζουν τις αυλες και μεταφερουν αρρωστιες και κινδυνευει κοσμος οταν εχουν μικρα.στην γειτονια μου 2 απο αυτες επιτιθονταν στον κοσμο.μιλαω γιαυτα τα 2 ζωα γιατι ειναι ως επει το πλειστον τα μονα που βρισκονται κοντα στον ανθρωπο και δημιουργουν προβλημα.
    ενας σωστος φιλοζωος θα προσπαθουσε να συμβαλλει στην ισοροπια του ζωικου και ανθρωπινου βασιλειου ωστε να ζουμε ολοι αρμονικα.γιατι αλλο να υπαρχουν γατες σε φυσιολογικο αριθμο και αλλο να αυξανονται και να γινονται πιο πολλες απο τους ανθρωπους.πρεπει να μειωθει ο αριθμος τους ωστε να σεβομαστε και στους συναθρωπους μας.αυτος ειναι ο σωστος φιλοζωος.και για μενα δεν νομιζω οτι υπαρχουν φιλοζωοι και μη φιλοζωοι ανθρωποι.ολοι οι ανθρωποι αγαπανε τα ζωα αρκει να μην τους ενοχλουν.και για να υπαρχουν τοσα παραπονα σε ολα τα φορουμ αυτο σημαινει οτι ενοχλουν.και δεν ειναι υπευθυνα αυτα αλλα ορισμενοι ανθρωποι,οπως εσυ.ενα ζωο ειτε του στερησεις την αναπαραγωγικη του ιδιοτητα ειτε οχι αν το αφησεις παλι ελευθερο στην φυση παλι προβλημα ειναι.σκοπος ειναι να μην υπαρχουν αδεσποτα.αυτο εννοω στο εξωτερικο ως πολιτισμο.ο ξενος αν ερθει εδω και του πεις αυτα που μου λες οτι δλδ θα το αφησεις ελευθερο ξανα η' οτι δεν υπαρχει σωματειο κρατικο η' ιδιωτικο που να τα μαζευει και να τα συντηρει θα σε πει εσενα αρρωστο.γιατι εξω αυτοι που νοιαζονται για τα ζωα και για τους συναθρωπους τους γιατι αλλιως ξερουν οτι το προβλημα θα γυρισει ξανα σαυτους και περισοτερο στα ζωα που δεν φταινε σε τιποτα.
    οι αρρωστοι ειστε εσεις ολοι που πιεσατε για εναν νομο που εφαρμοζεται μισος.γιατι καλη η τιμωρια αλλα προληψη και φροντιδα δεν υπαρχει γιατι ουτε οι δημοι ουτε τα σωματεια δεν κανουν την δουλεια τους.και ετσι βρηκατε ευκαιρια εσεις οι δηθεν και ταιζετε αβερτα και δημιουργειτε προβλημα.
    επαναλμβανω δεν τα εχω με τα ζωακια.εχω και εγω σκυλια.αλλα δεν μπορω να ανεχθω αυτον που μεσα στις πολεις που κατοικουν ανθρωποι-ηλικωμενοι και παιδια,οταν βρισκουν ενα αδεσποτο το ταιζουν και το φροντιζουν και μετα το αφηνουν χωρις να αναλαβουν πρωτοβουλια να το μαζεψουν και ετσι δημιουργουν προβλημα στους υπολοιπους.αυτη ειναι η διαφορα μας απο τους ξενους και δεν χρειαζεται δικαιολογια .

    υ.γ ξερω οτι επειδη εισαι φανατισμενος θα μου απαντησεις με εγκυκλιους και νομους ξανα γιατι ετσι σε βολευει.αντι να πεις την αληθεια ,οτι δλδ πας στο εξωτερικο και δεν βρισκεις αδεσποτο ουτε γατα ουτε σκυλο και για αυτο δεν εχεις να πεις τιποτα.μονο απειλες και τιμωριες για ανιρωπους που ενοχλουνται ξερεις να λες.

    Ξέρεις υπάρχουν και κάποια άλλα ζώα στις πόλεις που αναπαράγονται σε πολύ γρήγορους ρυθμούς, μάντεψε ποια είναι οι φυσικοί εχθροί τους

  5. #65
    Εγγραφή
    26-05-2013
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    καποια αλλα ζωα,μαντεψε εσυ ποια ειναι αυτοι

  6. #66
    Εγγραφή
    26-11-2005
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    155
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12200/1003
    ISP
    OTE
    Router
    Dlink 2741b
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mixalis12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα η' δεν θελεις γιατι εισαι απο αυτους τους δηθεν φιλοζωους,τους θρησκευομενους που εχουν φανατιστει με την λατρεια των ζωων σε σημειο να ξεχνουν οτι πρεπει να ενδιαφερονται και για τους συναθρωπους τους λιγο.
    εγω μιλησα για δηθεν φιλοζωους.οι σωστοι φιλοζωοι κανουν ολα αυτα που ειπες .επισης θελημενα θελεις να διαστρεβλωσεις αυτα που γινονται στο εξωτερικο λεγοντας μονο το ενα μερος και οχι ολη την αληθεια γιατι αυτο σε συμφερει ωστε να μπορεις να ταιζεις ανενοχλητος τα αδεσποτα.παμε λοιπον να στο εξηγησω.

    καταρχην να σου πω οτι ειχα πολλα σκυλια.και ταιζω και εγω αδεσποτα ΜΟΝΟ οταν τα βρισκω ΕΚΤΟΣ πολης,ωστε να μην ενοχλουν κανεναν.ετσι για να ξερεις με ποιον μιλας.

    γατες δεν ταιζω γιατι δεν τις βρισκω εκτος πολης.οι γατες ειναι μετεξελιξη των αιλουροειδων που βρισκονταν ελευθερα στην φυση και λογω των ανθρωπων και το χτισιμο της φυσης εξαφανιστηκαν και μετεξελιχθηκαν σε αιλουροειδη πολης,δλδ .γατες.φαι βρισκουν μονο στις πολεις.γιατι? γιατι τις ταιζουμε και θελημενα και αθελητα με τα σκουπιδια μας.αμα βρεις γατα σε χωραφι κερδιζεις βραβειο.αυτες εχουν το κακο οτι πλ/ζονται γρηγορα και πολυ.οποτε δημιουργειται προβλημα.το οποιο δεν το λυνει ο φιλοζωος ο δηθεν με το να συνεχιζει να τις ταιζει αλλα το επιβαρυνει.φαντασου 100.000 ανθρωποι και 50.000 γατες.αυτο δεν ειναι προβλημα? για τα σκυλια δεν υπαρχει θεμα γιατι ειναι ελαχιστα αδεσποτα.αυτο οφειλεται σε 2 λογους πρωτον γιατι πλεον ολοι τα εοχυν παρει στο σπιτι τους.γιατι οι δημοι ασχολουνται με τα αδεσποτα σκυλια μερικες φορες και τριτον γιατι δεν βρισκουν να φανε πουθενα.με τις γατες δεν ασχολουνται.ως γνωστον οι σκυλοι δεν τρωνε τα παντα σε σχεση με τις γατες που ειναι πανφαγα.οποτε ας μην σταθουμε στα σκυλια αλλα στις γατες.οι οποιες και ουρλιαζουν τις νυχτες και δεν σε αφηνουν να κοιμηθεις και βρωμιζουν τις αυλες και μεταφερουν αρρωστιες και κινδυνευει κοσμος οταν εχουν μικρα.στην γειτονια μου 2 απο αυτες επιτιθονταν στον κοσμο.μιλαω γιαυτα τα 2 ζωα γιατι ειναι ως επει το πλειστον τα μονα που βρισκονται κοντα στον ανθρωπο και δημιουργουν προβλημα.
    ενας σωστος φιλοζωος θα προσπαθουσε να συμβαλλει στην ισοροπια του ζωικου και ανθρωπινου βασιλειου ωστε να ζουμε ολοι αρμονικα.γιατι αλλο να υπαρχουν γατες σε φυσιολογικο αριθμο και αλλο να αυξανονται και να γινονται πιο πολλες απο τους ανθρωπους.πρεπει να μειωθει ο αριθμος τους ωστε να σεβομαστε και στους συναθρωπους μας.αυτος ειναι ο σωστος φιλοζωος.και για μενα δεν νομιζω οτι υπαρχουν φιλοζωοι και μη φιλοζωοι ανθρωποι.ολοι οι ανθρωποι αγαπανε τα ζωα αρκει να μην τους ενοχλουν.και για να υπαρχουν τοσα παραπονα σε ολα τα φορουμ αυτο σημαινει οτι ενοχλουν.και δεν ειναι υπευθυνα αυτα αλλα ορισμενοι ανθρωποι,οπως εσυ.ενα ζωο ειτε του στερησεις την αναπαραγωγικη του ιδιοτητα ειτε οχι αν το αφησεις παλι ελευθερο στην φυση παλι προβλημα ειναι.σκοπος ειναι να μην υπαρχουν αδεσποτα.αυτο εννοω στο εξωτερικο ως πολιτισμο.ο ξενος αν ερθει εδω και του πεις αυτα που μου λες οτι δλδ θα το αφησεις ελευθερο ξανα η' οτι δεν υπαρχει σωματειο κρατικο η' ιδιωτικο που να τα μαζευει και να τα συντηρει θα σε πει εσενα αρρωστο.γιατι εξω αυτοι που νοιαζονται για τα ζωα και για τους συναθρωπους τους γιατι αλλιως ξερουν οτι το προβλημα θα γυρισει ξανα σαυτους και περισοτερο στα ζωα που δεν φταινε σε τιποτα.
    οι αρρωστοι ειστε εσεις ολοι που πιεσατε για εναν νομο που εφαρμοζεται μισος.γιατι καλη η τιμωρια αλλα προληψη και φροντιδα δεν υπαρχει γιατι ουτε οι δημοι ουτε τα σωματεια δεν κανουν την δουλεια τους.και ετσι βρηκατε ευκαιρια εσεις οι δηθεν και ταιζετε αβερτα και δημιουργειτε προβλημα.
    επαναλμβανω δεν τα εχω με τα ζωακια.εχω και εγω σκυλια.αλλα δεν μπορω να ανεχθω αυτον που μεσα στις πολεις που κατοικουν ανθρωποι-ηλικωμενοι και παιδια,οταν βρισκουν ενα αδεσποτο το ταιζουν και το φροντιζουν και μετα το αφηνουν χωρις να αναλαβουν πρωτοβουλια να το μαζεψουν και ετσι δημιουργουν προβλημα στους υπολοιπους.αυτη ειναι η διαφορα μας απο τους ξενους και δεν χρειαζεται δικαιολογια .

    υ.γ ξερω οτι επειδη εισαι φανατισμενος θα μου απαντησεις με εγκυκλιους και νομους ξανα γιατι ετσι σε βολευει.αντι να πεις την αληθεια ,οτι δλδ πας στο εξωτερικο και δεν βρισκεις αδεσποτο ουτε γατα ουτε σκυλο και για αυτο δεν εχεις να πεις τιποτα.μονο απειλες και τιμωριες για ανιρωπους που ενοχλουνται ξερεις να λες.
    Καταρχας θα ξεκινησω με τις ανακρίβειες που αναφέρεις:
    1)Οι γατες δεν ουρλιαζουν τις νυχτες αλλα μονο δυο περιοδους τον χρονο που ζευγαρωνουν.
    2)Η γατα είναι το πιο καθαρο ζωο που υπαρχει.Σκεπαζει παντα τα περιτωματα της και συνεχεια γλυφει-καθαριζει τον εαυτο της.
    3)Σοβαρα το λες ότι εχεις γατες στην γειτονια σου που επιτιθεντε?Να προσεξεις καμια μερα μην σε φανε.
    4)Καμια αρρωστια δεν κινδυνεύεις να κολλησεις από τις γατες,ρωτα οποιο κτηνιατρο θελεις.
    5)Αν μειωθεί ο αριθμος των γατων θα αυξηθεί δραματικα ο αριθμος των ποντικιων,ειδικα στις πολεις.
    Προσφατα ο Υπουργος Προστασιας του Πολιτη κ.Κικιλιας ζητησε να γινουν αυστηρότερες οι ποινες γι αυτους που κακοποιουν ζωα.Και δεν ενοχλουν τα ζωα τους ανθρώπους αλλα οι ανθρωποι τα ζωα.
    Ταιζω-φροντιζω καθημερινα αδεσποτα.Παντα τα ταιζω σε μερος που να μην ενοχλω τους αλλους,σε ειδικα μπολακια,με κονσέρβες και κροκετες,ποτε αποφαγια και λαδια,όπως και σε ειδικο μπολακι τους εχω το νερο τους.Παντα φροντιζω να καθαριζω τα μπολακια τους μετα που θα φανε.Οι δημοι δεν ενδιαφεροντε καθολου για τα αδεσποτα,ότι προσπαθεια γινεται είναι παντα με ιδιωτικη πρωτοβουλια.
    Όλα αυτά που αναφέρεις δεν θα μπω καν στο κοπο να τα σχολιασω γιατι δεν είναι καν αξια σχολιασμου.
    Στο κειμενο σου συνεχεια με αναφέρεις αρρωστο,δεν πιστευω να σου εχω δοσει τετοιο δικαιωμα ουτε να με ξερεις από χθες.και για να μην εχουμε κακα ξεμπερδέματα προσεχε τα λογια σου.Το εχεις παρει επι προσωπικου πλεον και μου επιτίθεσαι.
    Αυτά οριζει ο νομος και οφείλεις να τον σεβαστείς ειτε σου αρεσει ειτε οχι.Με λες δηθεν φιλοζωο,αρρωστο,ζωο,ότι δεν σεβομαι τον συνανθρωπο μου.Επισης το κειμενο σου προσβαλλει και το συνολο των φιλοζωικων σωματειων της Ελλαδας.Αυτες σου οι αποψεις και οι χαρακτηρισμοι για τα φιλοζωικα σωματεια είναι απαράδεκτες,κατακριτεες και ικανες ακομα και για αναφορα στην Διωξη Ηλεκτρονικου Εγκλήματος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος none1 : 31-08-14 στις 00:02.

  7. #67
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mixalis12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταρχην να σου πω οτι ειχα πολλα σκυλια
    Δεμένα με αλυσίδες σε βαρέλια, παρατημένα σε οικόπεδα-χωράφια;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mixalis12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταρχην να σου πω οτι ειχα πολλα σκυλια.και ταιζω και εγω αδεσποτα .με τις γατες δεν ασχολουνται.ως γνωστον οι σκυλοι δεν τρωνε τα παντα σε σχεση με τις γατες που ειναι πανφαγα.οποτε ας μην σταθουμε στα σκυλια αλλα στις γατες.οι οποιες και ουρλιαζουν τις νυχτες και δεν σε αφηνουν να κοιμηθεις και βρωμιζουν τις αυλες και μεταφερουν αρρωστιες και κινδυνευει κοσμος οταν εχουν μικρα.στην γειτονια μου 2 απο αυτες επιτιθονταν στον κοσμο.μιλαω γιαυτα τα 2 ζωα γιατι ειναι ως επει το πλειστον τα μονα που βρισκονται κοντα στον ανθρωπο και δημιουργουν προβλημα.
    Δεν ξέρεις τι σου γίνεται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mixalis12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω και εγω σκυλια.
    Τελικά είχες ή έχεις; Με μπέρδεψες

  8. #68
    Εγγραφή
    19-10-2012
    Μηνύματα
    555
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10500/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Thomson 585V8
    SNR / Attn
    15(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    οι πολεις ειναι για τους ανθρωπους οχι για τα ζωα, αλλα μαλλον και εμεις ειμαστε.....

  9. #69
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εντάξει, μεγάλε γνώστη με τα πολλά σκυλιά.

  10. #70
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από airbus Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι πολεις ειναι για τους ανθρωπους οχι για τα ζωα, αλλα μαλλον και εμεις ειμαστε.....
    σήκω φύγε λοιπόν, κανείς δεν σε κρατάει
    εμείς αγαπάμε τα σκυλιά και τις γάτες και θα συνεχίσουμε να ταίζουμε καθημερινά
    τώρα κατεβαίνω κάτω να ταίσω τις δύο μαυρούλες αδελφούλες
    μία από αυτές βρέθηκε στο δρόμο κάποιου ομοίου σου που την κλώτσησε και της έχει προκαλέσει βλάβη στην σπονδυλική στήλη
    Είναι μέχρι να πέσετε στα χέρια
    http://www.protothema.gr/greece/arti...to-xulo/μας

  11. #71
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Μηνύματα
    686
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε No_logo, Το να πατήσει κάποιος ένα γατάκι που του πετάχτηκε στο δρόμο, δυστυχώς συμβαίνει σχεδόν καθημερινά. Αν όμως δεν το έκανε επίτηδες δε νομίζω ότι αξίζει να τον δείρει κανείς, γιατί μου έτυχε εμένα προσωπικά και βγήκα έξω και με είχαν πιάσει τα κλάματα...
    Φυσικά στο άρθρο που παραθέτεις λέει ότι ήταν serial killer αυτός ο κακομοίρης (γιατί είναι για λύπηση τέτοιοι "άνθρωποι"). Απλά έκανα μια διευκρίνιση γιατί όπως είπα, έτυχε και σε εμένα..

  12. #72
    Εγγραφή
    30-07-2004
    Περιοχή
    Cyprus
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1.425
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Epic (CY)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mixalis12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα η' δεν θελεις γιατι εισαι απο αυτους τους δηθεν φιλοζωους,τους θρησκευομενους που εχουν φανατιστει με την λατρεια των ζωων σε σημειο να ξεχνουν οτι πρεπει να ενδιαφερονται και για τους συναθρωπους τους λιγο.
    εγω μιλησα για δηθεν φιλοζωους.οι σωστοι φιλοζωοι κανουν ολα αυτα που ειπες .επισης θελημενα θελεις να διαστρεβλωσεις αυτα που γινονται στο εξωτερικο λεγοντας μονο το ενα μερος και οχι ολη την αληθεια γιατι αυτο σε συμφερει ωστε να μπορεις να ταιζεις ανενοχλητος τα αδεσποτα.παμε λοιπον να στο εξηγησω.

    καταρχην να σου πω οτι ειχα πολλα σκυλια.και ταιζω και εγω αδεσποτα ΜΟΝΟ οταν τα βρισκω ΕΚΤΟΣ πολης,ωστε να μην ενοχλουν κανεναν.ετσι για να ξερεις με ποιον μιλας.

    γατες δεν ταιζω γιατι δεν τις βρισκω εκτος πολης.οι γατες ειναι μετεξελιξη των αιλουροειδων που βρισκονταν ελευθερα στην φυση και λογω των ανθρωπων και το χτισιμο της φυσης εξαφανιστηκαν και μετεξελιχθηκαν σε αιλουροειδη πολης,δλδ .γατες.φαι βρισκουν μονο στις πολεις.γιατι? γιατι τις ταιζουμε και θελημενα και αθελητα με τα σκουπιδια μας.αμα βρεις γατα σε χωραφι κερδιζεις βραβειο.αυτες εχουν το κακο οτι πλ/ζονται γρηγορα και πολυ.οποτε δημιουργειται προβλημα.το οποιο δεν το λυνει ο φιλοζωος ο δηθεν με το να συνεχιζει να τις ταιζει αλλα το επιβαρυνει.φαντασου 100.000 ανθρωποι και 50.000 γατες.αυτο δεν ειναι προβλημα? για τα σκυλια δεν υπαρχει θεμα γιατι ειναι ελαχιστα αδεσποτα.αυτο οφειλεται σε 2 λογους πρωτον γιατι πλεον ολοι τα εοχυν παρει στο σπιτι τους.γιατι οι δημοι ασχολουνται με τα αδεσποτα σκυλια μερικες φορες και τριτον γιατι δεν βρισκουν να φανε πουθενα.με τις γατες δεν ασχολουνται.ως γνωστον οι σκυλοι δεν τρωνε τα παντα σε σχεση με τις γατες που ειναι πανφαγα.οποτε ας μην σταθουμε στα σκυλια αλλα στις γατες.οι οποιες και ουρλιαζουν τις νυχτες και δεν σε αφηνουν να κοιμηθεις και βρωμιζουν τις αυλες και μεταφερουν αρρωστιες και κινδυνευει κοσμος οταν εχουν μικρα.στην γειτονια μου 2 απο αυτες επιτιθονταν στον κοσμο.μιλαω γιαυτα τα 2 ζωα γιατι ειναι ως επει το πλειστον τα μονα που βρισκονται κοντα στον ανθρωπο και δημιουργουν προβλημα.
    ενας σωστος φιλοζωος θα προσπαθουσε να συμβαλλει στην ισοροπια του ζωικου και ανθρωπινου βασιλειου ωστε να ζουμε ολοι αρμονικα.γιατι αλλο να υπαρχουν γατες σε φυσιολογικο αριθμο και αλλο να αυξανονται και να γινονται πιο πολλες απο τους ανθρωπους.πρεπει να μειωθει ο αριθμος τους ωστε να σεβομαστε και στους συναθρωπους μας.αυτος ειναι ο σωστος φιλοζωος.και για μενα δεν νομιζω οτι υπαρχουν φιλοζωοι και μη φιλοζωοι ανθρωποι.ολοι οι ανθρωποι αγαπανε τα ζωα αρκει να μην τους ενοχλουν.και για να υπαρχουν τοσα παραπονα σε ολα τα φορουμ αυτο σημαινει οτι ενοχλουν.και δεν ειναι υπευθυνα αυτα αλλα ορισμενοι ανθρωποι,οπως εσυ.ενα ζωο ειτε του στερησεις την αναπαραγωγικη του ιδιοτητα ειτε οχι αν το αφησεις παλι ελευθερο στην φυση παλι προβλημα ειναι.σκοπος ειναι να μην υπαρχουν αδεσποτα.αυτο εννοω στο εξωτερικο ως πολιτισμο.ο ξενος αν ερθει εδω και του πεις αυτα που μου λες οτι δλδ θα το αφησεις ελευθερο ξανα η' οτι δεν υπαρχει σωματειο κρατικο η' ιδιωτικο που να τα μαζευει και να τα συντηρει θα σε πει εσενα αρρωστο.γιατι εξω αυτοι που νοιαζονται για τα ζωα και για τους συναθρωπους τους γιατι αλλιως ξερουν οτι το προβλημα θα γυρισει ξανα σαυτους και περισοτερο στα ζωα που δεν φταινε σε τιποτα.
    οι αρρωστοι ειστε εσεις ολοι που πιεσατε για εναν νομο που εφαρμοζεται μισος.γιατι καλη η τιμωρια αλλα προληψη και φροντιδα δεν υπαρχει γιατι ουτε οι δημοι ουτε τα σωματεια δεν κανουν την δουλεια τους.και ετσι βρηκατε ευκαιρια εσεις οι δηθεν και ταιζετε αβερτα και δημιουργειτε προβλημα.
    επαναλμβανω δεν τα εχω με τα ζωακια.εχω και εγω σκυλια.αλλα δεν μπορω να ανεχθω αυτον που μεσα στις πολεις που κατοικουν ανθρωποι-ηλικωμενοι και παιδια,οταν βρισκουν ενα αδεσποτο το ταιζουν και το φροντιζουν και μετα το αφηνουν χωρις να αναλαβουν πρωτοβουλια να το μαζεψουν και ετσι δημιουργουν προβλημα στους υπολοιπους.αυτη ειναι η διαφορα μας απο τους ξενους και δεν χρειαζεται δικαιολογια .

    υ.γ ξερω οτι επειδη εισαι φανατισμενος θα μου απαντησεις με εγκυκλιους και νομους ξανα γιατι ετσι σε βολευει.αντι να πεις την αληθεια ,οτι δλδ πας στο εξωτερικο και δεν βρισκεις αδεσποτο ουτε γατα ουτε σκυλο και για αυτο δεν εχεις να πεις τιποτα.μονο απειλες και τιμωριες για ανιρωπους που ενοχλουνται ξερεις να λες.
    Αγαπητέ Μιχάλη,
    Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω ελπίζω το 12 είναι της ηλικίας σου και θα το θεωρήσω δεδομένο για την συνέχεια του μηνύματος. Προτιμώ τους μη-φιλόζωους, από εσένα που έκανες την φιλοζωία πολιτική και μάλιστα ιδιαίτερα φθηνή πολιτική. Για αυτό κιόλας είναι ιδιαίτερα κολακευτικό να θεωρώ δεδομένο ότι είσαι 12 ετών και σε τιμάει ιδιαίτερα που από αυτή την ηλικία σε προβληματίζει η φιλοζωία.

    Ξεκινώντας, πρέπει επιχειρηματολογήσω γιατί είσαι ένας φθηνός πολιτικός. Σε μια συζήτηση φιλοζωίας είναι ευθυμολογία να θέτεις τον άνθρωπο στην συζήτηση, ως ξεχωριστή παράμετρο. Καταρχάς είναι και ο άνθρωπος ζώο. Πως να στο θέσω πιο απλά; Είναι σαν μιλάς για τα ανθρώπινα δικαιώματα και να βάζεις σαν παράμετρο αν κάποιος είναι πλούσιος ή φτωχός. Επιπλέον, η πείνα είναι μια και θα μου επιτρέψεις να τραβήξω λίγο -όχι για κανένα λόγο, μόνο και μόνο επειδή το τραβάς και εσύ. Ο άνθρωπος έχει την δυνατότητα να αυτοκτονήσει κιόλας, τα "ζώα" θα πρέπει να υπομείνουν ολόκληρο το θάνατο της πείνας.

    Επίσης ο κόσμος δεν είναι τίποτα περισσότερο από μια τεράστια μηχανή και όπου άνθρωποι, βάλε τα γρανάζια. Έτσι λοιπόν όπως οι μηχανικοί διαστήματος ασχολούνται με το πως να πετάξουν τον πύραυλο στο διάστημα, τα party animals να ξετρυπώσουν τα πιο hot parties της πόλης, έτσι και οι φιλόζωοι θα κάνουν αυτό που κάνουν. Άλλοι καλύτεροι και άλλοι χειρότερα. Αν σε ενδιαφέρει πράγματι ο άπορος συνάνθρωπο σου και είσαι μάγκας, βγάλε τον σκασμό, πάψε να ασχολείσαι με τους φιλόζωους και πιάσε δουλεία. Έχεις μπόλικη.

    Έχεις πολλές πεποιθήσεις και δυστυχώς μας έγραψες κάποιες από αυτές. Ας σου πω μια δικιά μου, ο φιλόζωος δεν είναι αυτός που αγαπάει τα ζώα, αλλά αυτός που αγαπάει την ζωή. Το γιατί αυτή η αγάπη, φαίνεται στους τρίτους ότι περιστρέφεται περισσότερο γύρω από τα ζώα, αυτό οφείλεται στο απλό γεγονός ότι τα ζώα είναι αριθμητικά περισσότερο ή τουλάχιστον έτσι θα όφειλε να είναι.

    Και δεν μπορώ να καταλάβω τι σόι φιλάνθρωπος είσαι, ότι γελάς με μερίδα συνανθρώπων σου που στην τελική ούτε σε υποχρέωσαν να τους ακούσεις, ούτε να τους δώσεις λεφτά, ούτε και την ψήφο σου. Και γελάς σαν τα παιδάκια στο δημοτικό, που στο βιβλίο της βιολογίας είδαν ένα σκιτσάκι από γυμνούς ανθρώπους. Θα σου πω κάτι, δεν υπάρχει καλύτερη προσευχή από το να κοιτάς ένα ζώο στα μάτια. Αν όντως υπάρχει θεός, είναι απόλυτα αποδείξιμο ότι τα ζώα είναι ότι πιο κοντά στο θεό. Τουλάχιστον περισσότερο πιο κοντά από μια ξύλινη εικόνα.

    Δεν έχει κανένα νόημα να προσπαθήσω περισσότερο να σου βγάλω τις παρωπίδες για να σου αποδείξω ότι η ζωή είναι μια. Ένας πλανήτης δεν είναι ζωντανός αν ένας, πέντε ή 50 δισ άνθρωποι είναι ζωντανοί και χορεύουν σε γιορτές και πανηγύρια. Η ζωή είναι ένα οικοσύστημα. Κανένας και τίποτα δεν έχει περισσότερα δικαιώματα στην ζωή.

    Λες ότι οι ταΐζεις αδέσποτα έξω από την πόλη. Μαγκιά και αξιοθαύμαστο ότι ο άνθρωπος έφτιαξε πόλεις. Αλλά πίστεψε με, οι πόλεις δεν είναι υπεράνω της φύσης. Μερικές άσχημες καταιγίδες είναι αρκετές να τρέχουμε σαν πουτανάκια που στην πιάτσα τους πλάκωσαν μπάτσοι (δεν έχω τίποτα με τις ιερόδουλες, απλά μάρεσε η εικόνα ). Η φύση είναι πιο σημαντική από την ίδια την πόλη, μπορεί ο άνθρωπος να πληγώνει την φύση συνεχώς και κάποια στιγμή να κάνει ένα μπαμ και να μας γαμήσει όλους ... αλλά ακριβώς αυτό. Η ύπαρξη μας βασίζεται στην φύση και παρόλο την τεχνολογική μας πρόοδο δεν μπορούμε να μετακομίσουμε σε άλλο πλανήτη (ευτυχώς δηλαδή). Όπως ακριβώς δεν επιλέγεις τους γείτονες, έτσι κανονικά δεν θα έπρεπε να μπορούμε να επιλέξουμε τι ζώα θα κυκλοφορούν στις πόλεις.

    Επίσης και μετάξυ μας () δεν πιστεύω ούτε για πλάκα έστω και μια φορά το χρόνο να πηγαίνεις εκδρομή μόνο και μόνο να ταΐσεις αδέσποτα. Και κανονική τροφή έτσι;! Όχι αποφάγια. Αν δέχεσαι τα αποφάγια τότε να φανταστώ και εσύ δεν σπαταλάς τα λεφτά σου σε χαζά πράγματα από supermarket.

    Λοιπόν πολλά σου έγραψα. Σταμάτα να ασχολείσαι με τους φιλόζωους, από εκεί πέρα εσύ κάνε του κεφαλιού σου...

  13. #73
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νικαετός Εμφάνιση μηνυμάτων
    airbus, σε κάθε περίπτωση από αυτές που αναφέρεις το πρόβλημα δεν είναι το ζώο αλλά ο άνθρωπος. Χθες το πρωί, Μακεδονίας και Πατησίων ήταν ένα σκυλάκι μικρό, δεμένο στο πεζοδρόμιο έξω από ένα μαγαζί. Μπροστά μου πήγαινε ένας γιγαντόσωμος άνθρωπος και μόλις πέρασε από δίπλα του, ο σκύλος όρμηξε και του δάγκωσε το μπατζάκι, αλλά μαζί με το μπατζάκι του πήρε και τον μισό αστράγαλο. (Γρατζουνιά από τα δόντια, όχι δάγκωμα). Το θηρίο γύρισε και προσπάθησε να κλωτσήσει το σκυλί, το οποίο μαζεύτηκε έντρομο. (Μιλάμε για σκυλί μεγέθους γάτας). Του έβαλα τις φωνές και εγώ και ένας άλλος που βρισκόταν εκεί δίπλα και του είπαμε και οι δύο με μια φωνή όταν μας κοίταξε απορημένος δείχνοντάς μας το "δάγκωμα", να αναζητήσει τον ιδιοκτήτη του σκύλου και να κλωτσήσει αυτόν...

    Θέλω να πω πως όποια και αν είναι η αντίδραση ενός ζώου, υπεύθυνος πάντα είναι ο ιδιοκτήτης του και ο άνθρωπος (στην περίπτωση των αδέσποτων).
    Και το πρόβλημα που είναι; Να κλωτσήσει και το σκυλί και τον ιδιοκτήτη του, λογικότατο μου φαίνεται.

    Ωραία τα ζωάκια, συμπαθέστατα και αξιαγάπητα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα έπρεπε να έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους ανθρώπους, πόσο μάλλον περισσότερα. Από τη στιγμή λοιπόν που στην Ελλάδα, είτε λόγω νόμων, είτε λόγω μη σωστής λειτουργίας των αρμόδιων υπηρεσιών, τα ζώα και οι ιδιοκτήτες τους μπορούν να υπονομεύουν την ποιότητα ζωής ανθρώπων που δε φταίνε σε τίποτα, η αυτοδικία είναι λογικότατη και άκρως δικαιολογημένη. Και ανάμεσα στον ηλίθιο ιδιοκτήτη και το σκυλί που γαβγίζει 24/7, αναγκαστικά θα προτιμήσω να ρίξω τη φόλα στο σκυλί. Πολύ μικρότερη αξία έχει η ζωή ενός ζώου, και πολύ περισσότερες οι πιθανότητες να μη με πάρει και κανείς χαμπάρι. (πάντα θεωρητικά, δυστυχώς δεν έχω το θάρρος να κάνω κάτι τέτοιο, και αναγκάζομαι να υπομένω τα κωλόσκυλα του κάθε ηλίθιου)

    Επίσης, αηδία έχει καταντήσει το θέμα με τα αμολυτά ή χαλαρά δεμένα σκυλιά που τα βγάζουν βόλτα, και περπατάνε στο δρόμο με κίνδυνο να τα πατήσει αυτοκίνητο. Παραλίγο να τρακάρω σήμερα για να αποφύγω ένα αρκουδόσκυλο το οποίο είχε βγάλει η ιδιοκτήτρια του βόλτα, και με έβρισε κιόλας που τρόμαξα το σκυλί με το φρενάρισμα. Τι θα γινόταν αν έπεφτε η αρκούδα στο αυτοκίνητο, ποιος θα πλήρωνε τη ζημιά;

    Έτυχε πριν κανένα χρόνο να είμαι μάρτυρας σε ένα περιστατικό. Ένα θηρίο όπως είπες και εσύ έβγαζε βόλτα ένα σκυλί τσέπης. Το σκυλί δεν ήταν δεμένο. Αυτός στο πεζοδρόμιο, το σκυλί στο δρόμο, στη γωνία του τετραγώνου. Στρίβει ένα αυτοκίνητο, καθόλα νόμιμο, και πατάει το σκυλί, χωρίς να το αντιληφθεί (ήταν τέτοια η γωνία και το μέγεθος του σκυλιού, που δεν το κατάλαβε καν). Το σκυλί ψοφάει επί τόπου, με εντυπωσιακό τρόπο (μυαλά και αίματα να τρέχουν) το θηρίο παθαίνει αμοκ, και παίρνει στο κυνήγι το αυτοκίνητο, με το ψόφιο σκυλί αγκαλιά. Η οδηγός, μια μικροκαμωμένη κοπελίτσα σταμάτησε αμέσως με το που άκουσε φωνές, και ο γίγαντας με το ψόφιο σκυλί πήγε να τη βαρέσει. Αν δεν πεταγόμουν εγώ και απειλούσα να πάρω την αστυνομία πιθανότατα να το έκανε. Τελικά δε την ακούμπησε, ωστόσο συνέχισε να τη βρίζει και να της δείχνει το διαμελισμένο πτώμα σε απόσταση αναπνοής, και τη λέρωσε και με αίματα. Το ύφος της οδηγού, από το σοκ και την τρομάρα που πήρε ήταν πολύ πιο θλιβερό από οποιοδήποτε ψόφιο σκυλί. Θα της πήρε πολύ καιρό για να ξαναοδηγήσει, και αν δεν ήμουν εγώ, μπορεί να τις έτρωγε κιόλας. Και έχουν προτεραιότητα τα σκυλιά; Καλύτερα να κάνουν σε όλα ευθανασία προκειμένου να αποφύγουμε τέτοια περιστατικά.

  14. #74
    Εγγραφή
    19-10-2012
    Μηνύματα
    555
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10500/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Thomson 585V8
    SNR / Attn
    15(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    φιλε κουραμπιες πολυ ωραια τα ειπες. ετοιμασου επιθεση απο φιλοζωους @$#$@$@#$!!!!!
    ρε παιδια σταματηστε να μου λετε οτι φταιει ο ανθρωπος. ενταξει το ξερουμε αυτο.
    το ξερετε επισης οτι δε συνεννονησε με κανενα απο αυτους τους ανθρωπους-@#$@$#@ που κανουν το θορυβο τα ζωακια τους. αν υπηρχε συνεννονηση δε θα ειχα το προβλημα εδω και τοσα χρονια το ιδιο βιολι καθε μερα.
    να αναφερω επισης οτι η ηλικια του ανθρωπου παιζει μεγαλο ρολο στο πως και ποσο ανεχεσαι και τους τριγυρω θορυβους. αλλο 20 αλλο 40 και αλλο 60

  15. #75
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Άνθρωπος και ζώα συνυπάρχουν εδώ και χιλιάδες χρόνια. Ο λόγος που υπάρχουν τόσα αδέσποτα είναι ο άνθρωπος. Ο λόγος που ένα κατοικίδιο δεν έχει σωστή συμπεριφορά είναι ο ιδιοκτήτης του. Ακόμη και τα παιδιά του ίδιου ιδιοκτήτη μπορεί να έχουν την ίδια κακή συμπεριφορά. Δυστυχώς ζούμε σε μια χώρα που το κατοικίδιο ταλαιπωρείται πρωτίστως αυτό. Ζούμε σε πολυώροφα σαρδελοκούτια ενώ δεν υπάρχουν πάρκα και πλατείες. Περιορίζεις ένα ζώο σε τέσσερις τοίχους και το βγάζεις μερικά λεπτά την ημέρα σε ένα πεζοδρόμιο. Το ζώο πολλές φορές σε τέτοιες συνθήκες έχει πρόβλημα. Απέναντι μου έχουν ένα κανίς. Συνέχεια στο μπαλκόνι, το βγάζουν μια φορά το πρωί. Το καημένο αν δει άλλο σκύλο ή άνθρωπο πλην του ιδιοκτήτη τρελαίνεται. Δίπλα υπάρχει άλλο διαμέρισμα με αυλή και γκαζόν. Το έχουν εκεί. Άλλη ιστορία. Ήσυχο, φιλικό. Αυτό σε απόσταση μόλις 5 μέτρων. Προσωπικά πιστεύω ότι στη χώρα μας, δεδομένων και των συνθηκών, ο νόμος περί υιοθέτησης κατοικίδιου πρέπει να είναι πολύ αυστηρός. Πρωτίστως για το ίδιο το κατοικίδιο. Πάει ο άλλος και μου βάζει σε σπίτι 90τμ με 4 άτομα ένα ροτβάιλερ 60 κιλά. Είναι δυνατόν; Βέβαια ο Ελληνάρας κάνει ότι γουστάρει, δεν υπάρχουν νόμοι, τίποτε. Πήγε ο άλλος και μου έβαλε 20 κότες στο διπλανό οικόπεδο (που δεν είναι και δικό του!!!). Απίστευτη βρώμα, δεν υπάρχει σπιτάκι, είναι αμολημένες μέσα κι έχει μερικές φωλιές για να γεννάνε. Αν φωνάξεις υγειονομικό θα σε πουν χίλια δυο. Αν φωνάξει φιλόζωους θα του πουν να φτιάξει σπιτάκι και θα αγνοήσουν νόμους αν και ο νόμος (Νομαρχιακή Απόφαση1367/5-2-96) είναι ξεκάθαρος. Βγάλε άκρη τώρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manicx : 03-09-14 στις 13:47.

Σελ. 5 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση με τον γείτονα :-)
    Από Komis στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-11, 00:13
  2. το router του γειτονα
    Από liana στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-07, 18:38
  3. Βοήθεια για τεμαχισμό ενός dvd
    Από George28K στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-07, 02:12
  4. Παρεμβολές από γείτονα (?)
    Από tseligkas στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-06, 19:50
  5. Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-06, 00:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας