Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 66
  1. #31
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tiven Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος καθορίζει όμως τους "spammers";

    Επίσης σχετικά με τις πόρτες είναι απλά υιοθέτηση κακών και άχρηστων πρακτικών που καμία απολύτως προστασία δεν παρέχουν.
    Κοίτα αυτό με τον καθορισμό φαντάζόμαι ότι δεν το κάνουν μόνοι τους....Συνήθως έχουν κάποια ειδικά μηχανάκια όπως τα Barracunda που στην τελική δουλεύουν με κάποιες λίστες ! Πως το κάνουν σε servers όλοι με λιστες που ανανεώνονται δουλεύουν !...

    Τώρα αν προσφέρουν ή όχι είναι άλλη ιστορία !

    Το θέμα είναι να μπορείς να το βγάλεις ! Αν μπορείς να το βγάλεις έστω και αν Default είναι ON τότε δεν υπάρχει θέμα !
    Τότε με βάση την λογική ότι ο άσχετος δεν ξέρει ότι θεωρητικά πρέπει να το έχει ON το βάζουν και όποιος δεν το θέλει του δίνουν την δυνατότητα να το βγάλει !

    Αυτό ξέρω ότι κάνει ο ΟΤΕ και είναι το πρώτο πράγμα που βγάζω ...η αλήθεια είναι !

    Αλλά στην Cyta και εδώ φαίνεται ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα οπότε θεωρώ ότι είναι τραγικό λάθος και με πηγαίνει αλλού !

  2. #32
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας παραθέτω το link με την απαντήση της Cyta στην ερώτηση σχετικά με το αν μπορεί κάποιος να την βγάλει ή όχι

    Τα σχόλια δικά σας !
    Καϋμό το έχω να βρω μια υποστήριξη που όταν της στέλνεις μήνυμα να απαντάει αυτό που την ρωτάς ειδικώς και όχι γενικές και άσχετες απαντήσεις...

  3. #33
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καϋμό το έχω να βρω μια υποστήριξη που όταν της στέλνεις μήνυμα να απαντάει αυτό που την ρωτάς ειδικώς και όχι γενικές και άσχετες απαντήσεις...
    Εγώ πάντως δεν τους άφησα τους ξανά ρώτησα το ίδιο ....και επίσης ζήτησα συγκεκριμένες απαντήσεις και μάλιστα ζήτησα και το link της ΕΕΤ που είπαν !

  4. #34
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tiven Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος καθορίζει όμως τους "spammers";

    Επίσης σχετικά με τις πόρτες είναι απλά υιοθέτηση κακών και άχρηστων πρακτικών που καμία απολύτως προστασία δεν παρέχουν.
    Το θέμα είναι ότι σήμερα, οι πάροχοι δεν κάνουν κάτι για τους συνδρομητές.
    Έχουν ανοίξει ένα σωρό site για ανίχνευση αριθμών.Όπως τα http://www.white-pages.gr/ http://www.whocallsme.gr
    Βλέπουμε την ύπαρξη εφαρμογών όπως το Truecaller και το Ελληνικό Caller ID.
    Μέλη του adslgr συνέχεια αναφέρουν αριθμούς στο Μαύρη Λίστα Τηλεφωνικών Αριθμών/Κέντρων - Παραβίαση Προσωπικών Δεδομένων

    Πρέπει να γίνει κάτι.

    Το ποιος θα καθορίζει τους spammers είναι άλλο θέμα.
    Θα μπορούσε ο πάροχος να χαρακτηρίσει ως spammers τους πελάτες του που κάνουν τηλεφωνικές κλήσεις με σκοπό την προώθηση/διαφήμιση αγαθών.
    Θα μπορούσε μέσα από "ολοκληρωμένες" λύσεις όπως FraudView να κάνει κάτι...
    Θα μπορούσε μέσα από μια φόρμα στην ιστοσελίδα του παρόχου οι συνδρομητές να μπορούν να δηλώσουν έναν αριθμό που τους ενόχλησε.

  5. #35
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Και η επίσημη απάντηση της Cyta !

    "Καλημέρα,
    η φραγή γίνεται για λόγους ασφαλείας των συνδρομητών και συνεπώς δεν υπάρχει δυνατότητα αφαίρεσης της.
    Η σχετική ανακοίνωση βρίσκεται στο παρακάτω link: http://www.cyta.gr/el/support/announcements/etairikes.

    Για οποιαδήποτε διευκρίνιση, παραμένουμε στη διάθεσή σου. "

    Όπως σας έλεγα λοιπόν δεν δίνουν δυνατότητα αφαίρεσης του περιορισμού σε όσους πελάτες δεν το θέλουν ...
    Οπότε όσοι λέγατε διάφορα μάλλον δεν ισχύουν ! Είναι κατηγορηματικοί !

    Εγώ πάντως παρόχους που αποφασίζουν για το καλό μου χωρίς εμένα δεν πρόκειται να πάω πότε ! Κυρίως δε δεν τους εμπιστεύομαι για ότι δεν κάνουν και άλλα πλέον πίσω από την πλάτη μου ...για το καλό μου !

    Ευτυχώς με το voip μπορώ να πηγαίνω όπου θέλω τους αριθμούς...

    - - - Updated - - -

    Τραγικοί πάντως !

  6. #36
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Συνεχίζει να παραμένει γεγονός ότι πιθανόν ένα ποσοστό που αγγίζει το 100% δεν θα έχει πρόβλημα αφού είναι συγκεκριμένοι αριθμοί που έχουν αναφερθεί και όχι κάποιοι τυχαίοι, οπότε δεν βλέπω τον λόγο των αντιδράσεων για κάτι που προστατεύει το σύνολο των χρηστών.
    Πραγματικά Dvader έχεις συνεργάτες που χρησιμοποιούν κάποιον από αυτούς τους 1000 αριθμούς του Αφγανιστάν; Γιατί νομίζω ότι είναι μια θετική κίνηση και δημιουργούμε πρόβλημα εκεί που δεν υπάρχει. Να την κατηγορήσουμε την Cyta για 1002 πράγματα το δέχομαι, αλλά να την κατηγορούμε για τις τιμές της (άσχετο με το παρόν θέμα) και για μια κίνηση σαν αυτή το βρίσκω παράλογο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 19-02-16 στις 15:41. Αιτία: Αφαίρεση παράθεσης διαγραμμένου μηνύματος.

  7. #37
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεχίζει να παραμένει γεγονός ότι πιθανόν ένα ποσοστό που αγγίζει το 100% δεν θα έχει πρόβλημα αφού είναι συγκεκριμένοι αριθμοί που έχουν αναφερθεί και όχι κάποιοι τυχαίοι, οπότε δεν βλέπω τον λόγο των αντιδράσεων για κάτι που προστατεύει το σύνολο των χρηστών.
    Πραγματικά Dvader έχεις συνεργάτες που χρησιμοποιούν κάποιον από αυτούς τους 1000 αριθμούς του Αφγανιστάν; Γιατί νομίζω ότι είναι μια θετική κίνηση και δημιουργούμε πρόβλημα εκεί που δεν υπάρχει. Να την κατηγορήσουμε την Cyta για 1002 πράγματα το δέχομαι, αλλά να την κατηγορούμε για τις τιμές της (άσχετο με το παρόν θέμα) και για μια κίνηση σαν αυτή το βρίσκω παράλογο.
    Θα έπρεπε να σου δίνουν την δυνατότητα να το απενεργοποιήσεις. Δεν θα είχε κανείς πρόβλημα μετά.

    Η συμπεριφορά τους είναι απαίσια απέναντι στους πελάτες τους, ούτε ίχνος σεβασμού.

  8. #38
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tiven Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έπρεπε να σου δίνουν την δυνατότητα να το απενεργοποιήσεις. Δεν θα είχε κανείς πρόβλημα μετά.

    Η συμπεριφορά τους είναι απαίσια απέναντι στους πελάτες τους, ούτε ίχνος σεβασμού.
    Πιστεύω πως και τώρα κανείς δεν έχει πρακτικό πρόβλημα αφού είναι συγκεκριμένοι οι αριθμοί που έγινε φραγή. Το όποιο πρόβλημα είναι σε καθαρά θεωρητικό επίπεδο, αν δεν το ανακοίνωνε εκτός από τους τύπους εκείνους που προσπαθούν να μας πάρουν χρήματα κάνοντας μας να τους καλέσουμε κανείς πελάτης (0) δεν θα το καταλάβαινε καν.

  9. #39
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω πως και τώρα κανείς δεν έχει πρακτικό πρόβλημα αφού είναι συγκεκριμένοι οι αριθμοί που έγινε φραγή. Το όποιο πρόβλημα είναι σε καθαρά θεωρητικό επίπεδο, αν δεν το ανακοίνωνε εκτός από τους τύπους εκείνους που προσπαθούν να μας πάρουν χρήματα κάνοντας μας να τους καλέσουμε κανείς πελάτης (0) δεν θα το καταλάβαινε καν.
    Γενικά όταν αρχίζεις και κόβεις, θέλοντας και μη θα κόψεις και αυτούς που είναι σωστοί. Ακόμα και 1 σωστό αριθμό να κόψουν ανά 500 spammers, αν δεν έχεις την δυνατότητα να το απενεργοποιήσεις, είναι εγκληματικό. Εκτός και αν είναι ο νόμος η Τσίτα.

  10. #40
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Έχεις θεωρητικά δίκιο, αντιλαμβάνομαι ότι θα με πείραζε αν είχα κάποιον που θα έπρεπε να με πάρει από εκεί και δεν μπορούσε αλλά συνεχίζω να επιμένω ότι η προστασία που μας παρέχει υπερτερεί της απειροελάχιστης πιθανότητας κάποιος από αυτούς τους αριθμούς να μην είναι spammer και να χρειάζεται να καλέσει κάποιον πελάτη της Cyta.

  11. #41
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Ναι αυτό που μου μένει εμένα είναι πως αν θες να βλέπεις βιντεάκια και να παίξεις κανα παιχνιδάκι στο σπίτι, βάζεις και Cyta. Αν θες να έχεις Internet βάζεις άλλη εταιρεία.

  12. #42
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Αυτό που κολλάει; Έχω περάσει σχεδόν απ' όλες τις Εταιρείες αν εξαιρέσουμε τον ΟΤΕ, πήγα Cyta τα τελευταία 2 χρόνια επειδή εδώ που είμαι πλέον δεν είχα εναλλακτικές και αν εξαιρέσουμε ότι με ενοχλεί που το τηλέφωνο είναι voip στο ίντερνετ δεν έχω ούτε αποσυνδέσεις και οι ταχύτητες είναι υψηλές.

  13. #43
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεχίζει να παραμένει γεγονός ότι πιθανόν ένα ποσοστό που αγγίζει το 100% δεν θα έχει πρόβλημα αφού είναι συγκεκριμένοι αριθμοί που έχουν αναφερθεί και όχι κάποιοι τυχαίοι, οπότε δεν βλέπω τον λόγο των αντιδράσεων για κάτι που προστατεύει το σύνολο των χρηστών.
    Πραγματικά Dvader έχεις συνεργάτες που χρησιμοποιούν κάποιον από αυτούς τους 1000 αριθμούς του Αφγανιστάν; Γιατί νομίζω ότι είναι μια θετική κίνηση και δημιουργούμε πρόβλημα εκεί που δεν υπάρχει. Να την κατηγορήσουμε την Cyta για 1002 πράγματα το δέχομαι, αλλά να την κατηγορούμε για τις τιμές της (άσχετο με το παρόν θέμα) και για μια κίνηση σαν αυτή το βρίσκω παράλογο.
    Για να ξεκαθαρίσω λοιπόν το πράγμα ... Πιστεύω ότι ο ποιος πάροχος δεν έχει το δικαίωμα να αποφασίζει για λογαριασμό όποιου συνδρομητή για το ποια τηλεφωνήματα θα δέχεται και ποια όχι !! Τώρα από εκεί και πέρα προς αντιμετώπιση των spammers (όπως και αν ορίζετε αυτό δεν με νοιάζει στο σκεπτικό μου) όταν ο όποιος πάροχος αναπτύξει τέτοιες τεχνικές θα πρέπει
    1. Ή να ενημερώσει τον συνδρομητή για την ύπαρξη της υπηρεσίας και αν θέλει να γίνει ενεργή ή όχι στην σύνδεση του !
    2. Ή αν θέλεις να το βάλεις global βάλτο (οκ για τους άσχετους) αλλά δώσε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ την δυνατότητα σε αυτόν που θέλει να μπορεί να το βγάλει με τον όποιο τρόπο θέλει ας το φτιάξει ! Αρκεί να το ξέρει ο συνδρομητής ... Αν δεν έχεις τέτοια δυνατότητα μην βγάλεις καν την φραγή !

    Το γεγονός ότι είμαι πελάτης του δεν του δίνει το δικαίωμα να κάνει με το έτσι θέλω ότι θέλει στην γραμμή μου ... και να το παίζει νταβατζής ...Γιατί αυτό κάνει !
    Ποιός μου λέει στο μέλλον ότι δεν θα μου απαγορεύσει με το spam να δέχομαι κλήσεις από όποια άλλη χώρα π.χ

    Τέτοιες τεχνικές δεν ξέρεις πως χρησιμοποιούνται στο μέλλον και από ποιόν !

    - - - Updated - - -

    Γενικότερα την Cyta την είχα στους εναλλακτικούς που τους κοίταζα αν φεύγοντας από τον ποτε κάποτε ...
    Τώρα φεύγα μακρρρρρρρρρριααα !

  14. #44
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που κολλάει; Έχω περάσει σχεδόν απ' όλες τις Εταιρείες αν εξαιρέσουμε τον ΟΤΕ, πήγα Cyta τα τελευταία 2 χρόνια επειδή εδώ που είμαι πλέον δεν είχα εναλλακτικές και αν εξαιρέσουμε ότι με ενοχλεί που το τηλέφωνο είναι voip στο ίντερνετ δεν έχω ούτε αποσυνδέσεις και οι ταχύτητες είναι υψηλές.
    Ζητώ συγνώμη ακόμα έχω πιει μόνο έναν καφέ. Ας ξαναπροσπαθήσω λοιπόν.

    Αν θες να παραγγέλνεις κανα σουβλάκι και να μιλάς με την γκόμενα (εκτός αν τα φτιάξεις με Ιρακινή) βάζεις και Cyta. Αν θες τηλέφωνο, βάζεις ΟΤΕ και λοιπές.

  15. #45
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tiven Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έπρεπε να σου δίνουν την δυνατότητα να το απενεργοποιήσεις. Δεν θα είχε κανείς πρόβλημα μετά.

    Η συμπεριφορά τους είναι απαίσια απέναντι στους πελάτες τους, ούτε ίχνος σεβασμού.
    100% Έπιασες την ουσία του ενδοιασμού μου !

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Cyta και MTU/MSS
    Από manospcistas στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-16, 14:20
  2. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-15, 22:49
  3. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-15, 01:15
  4. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-15, 22:39
  5. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-15, 18:09

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας