Σελ. 7 από 32 ΠρώτηΠρώτη ... 256789121727 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 467
  1. #91
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.136
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημέρα, ωραιος και πολύ κατατοπιστικος, ευχαριστω!
    οποτε προς το παρον δεν ζηταω κωδικούς.
    Θα βαλω ένα ZTE W300 για adsl modem σε bridge mode, το mikrotik 951 για ιντερνετ ρουτερ (pppoe client δλδ) και το speedport από πισω για VOIP και μονο.
    Και το αφηνω ετσι και βλέπουμε.

  2. #92
    Εγγραφή
    04-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote ADSL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    H εμπειρία δείχνει ότι ο κωδικός έχει συγκεκριμένο χρονικό διάστημα εντός του οποίου μπορεί να ενεργοποιηθεί, ειδάλλως ακυρώνεται. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να τον πάρεις, έτσι απλά για να τον έχεις. Τομ ζητάς όταν θα είσαι έτοιμος και βέβαιος ότι θα τον χρησιμοποιήσεις.

    Υπόψη ότι αν ενεργοποιήσεις τον νέο κωδικό σε άλλη συσκευή, απαραίτητα πρώτα πρέπει είτε να αφαιρέσεις το Speedport είτε να του απενεργοποιήσεις την τηλεφωνία. Κατόπιν και χωρίς να είναι συνδεδεμένο στο διαδίκτυο το Speedport, μπορείς να του περάσεις και σε αυτό τον νέο κωδικό. Διαφορετικά αν δεν κάνεις αυτά τα βήματα, μόλις το Speedport συνδεθεί στο διαδίκτυο, θα επικοινωνήσει με τον IMS server και καθώς θα διαπιστωθεί ασυμφωνία των κωδικών, θα ακυρωθούν και οι 2 (π παλιός του Speedport και ο νέος που παρέλαβες) και θα τραβήξει αυτόματα άλλον καινούργιο.
    Κάποιοι χρήστες έχουν αναφέρει (και το έχουν κάνει), ότι οι πληροφορίες τεχνικών του ΟΤΕ λένε να ζητήσουμε να απενεργοποιήσουν την λειτουργία ΖΤΡ, ώστε να μην τραβά αυτόματα νέο κωδικό το Speedport όταν συνδεθεί στο διαδίκτυο και να χρησιμοποιεί αυτόν που του έχουμε ορίσει.

    Εξαρχής η τηλεφωνία λειτουργεί ταυτόχρονα και στις 2 θύρες. Όμως δεν είναι duplex, δηλαδή παράλληλα σαν να είχες βάλει 2 συσκευές σε ένα ταφ, αλλά με τον ίδιο τρόπο που λειτουργούν όλα τα ΡΒΧ, όπου ναι μεν σε εισερχόμενη κλήση θα χτυπούν και οι 2 συσκευές, αλλά την γραμμή θα καταλάβει η πρώτη της οποία θα σηκωθεί το ακουστικό. Επίσης στο Speedport δεν υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς της κλήσης μεταξύ των 2 θυρών (δεν είναι ΡΒΧ).
    Τελευταία ελάχιστοι χρήστες έχουν αναφέρει, αλλά δεν το έχω διαπιστώσει στη δικιά μου συσκευή όπως και στην πλειοψηφία των χρηστών (Speedport W727V και Oxygen), ότι η τηλεφωνία λειτουργεί μόνο στην Νο2 θύρα.
    πάρα πολύ χρήσιμα όλα αυτά! αν και δε νομίζω να ξαναπαίξω με το θέμα, αν τα ήξερα θα είχα γλυτώσει από νεύρα όταν το έκανα πριν μήνες...

  3. #93
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    ...στο λεγόμενο speedbooster του οτε... το έχω και λειτουργεί μόνο με 4G χωρίς την dsl...

    στο μενού του, στην τηλεφωνία, αν δηλώσω το τηλ μου κάνει register κανονικά... δοκίμασα να συνδέσω ένα φριτζ στο booster και να δηλώσω εκεί τον αριθμό... τζίφος.. δεν κάνει register... δοκίμασα και τον asterisk... πάλι τα ίδια... τι να κόβει το speedboster στην τηλεφωνία...την 5060? να την κρατάει για τον εαυτό του?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puntomania : 19-11-18 στις 01:18.

  4. #94
    Εγγραφή
    21-09-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    243
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    Vodafone - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    SppedTouch
    SNR / Attn
    9(dB) / 11,5(dB)
    υπάρχει σχετική υπηρεσία του ΟΤΕ για επιχειρήσεις που δίνει ελάχιστο 5 κανάλια φωνής με 49 € το μήνα σου δίνει επίσης 10 νούμερα 214χχχχχ και σου δίνει SIP Trunk για να συνδέσεις τις γραμμές με το VoIP τηλεφωνικό κέντρο σου.

    smarag
    MikroTik Certified Trainer
    MikroTik Certified Consultant
    MTCNA,MTCWE,MTCRE,MTCTCE,MTCUME
    SIAE Certified Microwave AlfoPlus Radio Equipment
    3CX Gold Partner of Greece
    3CX VoIP Advanced Certified Engineer

  5. #95
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από smarag Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπάρχει σχετική υπηρεσία του ΟΤΕ για επιχειρήσεις που δίνει ελάχιστο 5 κανάλια φωνής με 49 € το μήνα σου δίνει επίσης 10 νούμερα 214χχχχχ και σου δίνει SIP Trunk για να συνδέσεις τις γραμμές με το VoIP τηλεφωνικό κέντρο σου.
    με 6 κατοστάρικα το χρόνο σε πάγια... για 10 αριθμούς... υπάρχουν πολύ πιο οικονομικές επιλογές... δηλαδή πχ οταν στην κάθε modulus με 150 ευρώ το χρόνο έχω 10 νούμερα με και 20 κανάλια φωνής... ή στην κάθε yuboto με 360 ευρώ πάλι για 10 αριθμούς με 20 κανάλια... γιατί να πάω στο voip του οτε... τι περισσότερο μου παρέχει στην τελική?

  6. #96
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    με 6 κατοστάρικα το χρόνο σε πάγια... για 10 αριθμούς... υπάρχουν πολύ πιο οικονομικές επιλογές... δηλαδή πχ οταν στην κάθε modulus με 150 ευρώ το χρόνο έχω 10 νούμερα με και 20 κανάλια φωνής... ή στην κάθε yuboto με 360 ευρώ πάλι για 10 αριθμούς με 20 κανάλια... γιατί να πάω στο voip του οτε... τι περισσότερο μου παρέχει στην τελική?
    Αν και η υπηρεσία του ΟΤΕ έχει τις κλήσεις με χρονοχρέωση και δεν δίνει καθόλου προπληρωμένα λεπτά ομιλίας, τότε δεν έχει κανένα νόημα να την επιλέξεις! Ειδικά αν έχεις την Modulus για VoIP πάροχο που είναι σταθερότατη, δεν θα υπάρχει κανένα ζήτημα αξιοπιστίας

  7. #97
    Εγγραφή
    21-09-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    243
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    Vodafone - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    SppedTouch
    SNR / Attn
    9(dB) / 11,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και η υπηρεσία του ΟΤΕ έχει τις κλήσεις με χρονοχρέωση και δεν δίνει καθόλου προπληρωμένα λεπτά ομιλίας, τότε δεν έχει κανένα νόημα να την επιλέξεις! Ειδικά αν έχεις την Modulus για VoIP πάροχο που είναι σταθερότατη, δεν θα υπάρχει κανένα ζήτημα αξιοπιστίας
    Δεν ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι να πας καποια νουμερα σου γενικα αλλού που τα χρησιμοποιείς χρόνια με φορητότητα και να γίνει κάτι και να χαθούν.
    Αυτό ειναι που με φοβίζει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    με 6 κατοστάρικα το χρόνο σε πάγια... για 10 αριθμούς... υπάρχουν πολύ πιο οικονομικές επιλογές... δηλαδή πχ οταν στην κάθε modulus με 150 ευρώ το χρόνο έχω 10 νούμερα με και 20 κανάλια φωνής... ή στην κάθε yuboto με 360 ευρώ πάλι για 10 αριθμούς με 20 κανάλια... γιατί να πάω στο voip του οτε... τι περισσότερο μου παρέχει στην τελική?
    οπως το περιγράφεις έχεις δίκιο αλλά εκεί πας και κάποια αλλά νούμερα σου ίσως που τα έχεις σε κανονικές γραμμές και πέρνεις δώρο και τα 10 νούμερα.

    smarag
    MikroTik Certified Trainer
    MikroTik Certified Consultant
    MTCNA,MTCWE,MTCRE,MTCTCE,MTCUME
    SIAE Certified Microwave AlfoPlus Radio Equipment
    3CX Gold Partner of Greece
    3CX VoIP Advanced Certified Engineer

  8. #98
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από smarag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι να πας καποια νουμερα σου γενικα αλλού που τα χρησιμοποιείς χρόνια με φορητότητα και να γίνει κάτι και να χαθούν.
    Αυτό ειναι που με φοβίζει.

    - - - Updated - - -



    οπως το περιγράφεις έχεις δίκιο αλλά εκεί πας και κάποια αλλά νούμερα σου ίσως που τα έχεις σε κανονικές γραμμές και πέρνεις δώρο και τα 10 νούμερα.
    Το νούμερο σου ανήκει, δεν το χάνεις. Οπότε δεν έχεις να φοβηθείς κάτι.
    Αν πάει κάποιος στην υπηρεσία του ΟΤΕ 10 νούμερα με φορητότητα, θα πάρει και άλλα 10 δωρεάν; Και θα έχει για πάντα το μηνιαίο κόστος των 10 αριθμών αλλά θα έχει 20; Και έτσι να είναι, το πάγιο της Modulus βγαίνει πολύ φθηνότερο. 300 ευρώ τον χρόνο, όταν με τον ΟΤΕ είναι 588. Και θα επαναλάβω, αν ο ΟΤΕ δεν δίνει καθόλου προπληρωμένα λεπτά, δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας εκεί

  9. #99
    Εγγραφή
    21-09-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    243
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    Vodafone - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    SppedTouch
    SNR / Attn
    9(dB) / 11,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το νούμερο σου ανήκει, δεν το χάνεις. Οπότε δεν έχεις να φοβηθείς κάτι.
    Αν πάει κάποιος στην υπηρεσία του ΟΤΕ 10 νούμερα με φορητότητα, θα πάρει και άλλα 10 δωρεάν; Και θα έχει για πάντα το μηνιαίο κόστος των 10 αριθμών αλλά θα έχει 20; Και έτσι να είναι, το πάγιο της Modulus βγαίνει πολύ φθηνότερο. 300 ευρώ τον χρόνο, όταν με τον ΟΤΕ είναι 588. Και θα επαναλάβω, αν ο ΟΤΕ δεν δίνει καθόλου προπληρωμένα λεπτά, δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας εκεί
    Η Υπηρεσία υποστηρίζει στο μικρότερο πακέτο 5 κανάλια φωνής τα διπλάσια νούμερα δηλαδή 10 νούμερα ΔΩΡΕΑΝ εσύ πληρώνεις πάγιο για 5 κανάλια φωνής.
    Δες την περιγραφή της υπηρεσίας στο pdf

    smarag
    MikroTik Certified Trainer
    MikroTik Certified Consultant
    MTCNA,MTCWE,MTCRE,MTCTCE,MTCUME
    SIAE Certified Microwave AlfoPlus Radio Equipment
    3CX Gold Partner of Greece
    3CX VoIP Advanced Certified Engineer

  10. #100
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Στο Flexy βάση τιμοκαταλόγου δεν δίνουν προπληρωμένο χρόνο ομιλίας αλλά σου κάνουν σχετική προσφορά ανα περίπτωση φαντάζομαι..

  11. #101
    Εγγραφή
    21-09-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    243
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    Vodafone - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    SppedTouch
    SNR / Attn
    9(dB) / 11,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Flexy βάση τιμοκαταλόγου δεν δίνουν προπληρωμένο χρόνο ομιλίας αλλά σου κάνουν σχετική προσφορά ανα περίπτωση φαντάζομαι..
    Σωστά
    Σε κάθε περίπτωση δεν με ενδιαφέρουν η εξερχόμενες κλήσεις όμως.

    smarag
    MikroTik Certified Trainer
    MikroTik Certified Consultant
    MTCNA,MTCWE,MTCRE,MTCTCE,MTCUME
    SIAE Certified Microwave AlfoPlus Radio Equipment
    3CX Gold Partner of Greece
    3CX VoIP Advanced Certified Engineer

  12. #102
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Εκτός από ΟΤΕ, δίνει άλλος πάροχος internet, κωδικούς SIP;

    Πάντως το πακέτο που αναφέρθηκε παραπάνω δεν μου δείχνει ιδιαίτερα δελεαστικό. Με τι ταχύτητα internet το παρέχει; Με τι τεχνική υποστήριξη; Αυτήν που δίνει στην ευρυζωνική στους οικιακούς; Γιατί εκεί είναι άθλια τα πράγματα. Σήμερα έκανε επανεκκίνηση το router μόνο του και για κάποιο λόγο άλλαξε ο κωδικός sip χωρίς να ακουμπήσω τίποτα!!! Τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη και 50 λεπτά αναμονή. Μέχρι να αποσταλεί νέος κωδικός κτλ. θα φτάσω 2 ώρες χωρίς τηλέφωνο!!! Εξωφρενικός χρόνος για επαγγελματική χρήση ή ακόμα και για οικιακή, έτσι απλά επειδή την βάρεσε του speedport.

  13. #103
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.136
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gordonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός από ΟΤΕ, δίνει άλλος πάροχος internet, κωδικούς SIP;

    Πάντως το πακέτο που αναφέρθηκε παραπάνω δεν μου δείχνει ιδιαίτερα δελεαστικό. Με τι ταχύτητα internet το παρέχει; Με τι τεχνική υποστήριξη; Αυτήν που δίνει στην ευρυζωνική στους οικιακούς; Γιατί εκεί είναι άθλια τα πράγματα. Σήμερα έκανε επανεκκίνηση το router μόνο του και για κάποιο λόγο άλλαξε ο κωδικός sip χωρίς να ακουμπήσω τίποτα!!! Τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη και 50 λεπτά αναμονή. Μέχρι να αποσταλεί νέος κωδικός κτλ. θα φτάσω 2 ώρες χωρίς τηλέφωνο!!! Εξωφρενικός χρόνος για επαγγελματική χρήση ή ακόμα και για οικιακή, έτσι απλά επειδή την βάρεσε του speedport.
    καλησπέρα, επισημα δεν εχω ακουσει κανεναν να δινει, μιλαμε για παροχο που δινει μηχανημα VOIP router ετσι? ουτε και η INALAN δινει αν πας μεσω αυτης σε Yuboto ή Modulus, αν ομως πας απευθειας σε αυτες τοτε τους παιρνεις.
    Παλιοτερα που ειχα και vivodi και netone που ηταν VOIP δεν εδιναν επισης, αλλα επειδη δουλευαν με το speedtouch 780WL το ειχαμε ξεκλειδωσει και τους ειχαμε παρει.

    Επειδη λοιπον με τις δοκιμες που ειχα κανει στη netone ειχα δει οτι επαιζαν με προβληματα αλλου δλδ δεν δουλευαν ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΕΣ συνδεσεις, δλδ αν ειχα στο voip router τους και εβαζα και σε κινητο με sip client εκανε εμπλοκες.
    Μπορει να βαραγε μονο το τηλ, να μην μπορουσα να καλεσω απο το ρουτερ κτλ κτλ.
    Ετσι προτιμησα απλα να παρω ενα linksys SPA 3102 το εβαλα στην εξοδο του τηλεφωνου και εκανα οτι ηθελα με τον αστερισκ και αυτο.
    Το ιδιο αν χρειαστει θα κανω με τον ΟΤΕ (εχω βαλει adsl με voip νουμερο στο εξοχικο).
    Και μπορεις να εχεις και τοπικα απευθειας τηλ και πας και την κληση σου οπου γουσταρεις....
    εγω τωρα αυτο κανω με pstn γραμμη και εχω το σταθερο μου παντου και παντα, αρκει να εχει καλο σημα η κοτε για ιντερνετ.

    Και σε επαγγελματικη συνδεση forthnet με 2 νουμερα VOIP (προ novas εποχης) παλι δεν εδιναν.
    Το ρουτερ μου το εχουν χαρισει και το εχω ξεκλειδωσει πληρως ενα Thomson λευκο ΤG784.

  14. #104
    Εγγραφή
    21-09-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    243
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    Vodafone - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    SppedTouch
    SNR / Attn
    9(dB) / 11,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gordonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός από ΟΤΕ, δίνει άλλος πάροχος internet, κωδικούς SIP;

    Πάντως το πακέτο που αναφέρθηκε παραπάνω δεν μου δείχνει ιδιαίτερα δελεαστικό. Με τι ταχύτητα internet το παρέχει; Με τι τεχνική υποστήριξη; Αυτήν που δίνει στην ευρυζωνική στους οικιακούς; Γιατί εκεί είναι άθλια τα πράγματα. Σήμερα έκανε επανεκκίνηση το router μόνο του και για κάποιο λόγο άλλαξε ο κωδικός sip χωρίς να ακουμπήσω τίποτα!!! Τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη και 50 λεπτά αναμονή. Μέχρι να αποσταλεί νέος κωδικός κτλ. θα φτάσω 2 ώρες χωρίς τηλέφωνο!!! Εξωφρενικός χρόνος για επαγγελματική χρήση ή ακόμα και για οικιακή, έτσι απλά επειδή την βάρεσε του speedport.
    Ζήτα απο τον OTE να σου απενεργοποιήσει το TR069 ώστε να μην κάνουν κάθε τόσο provision το router σου και να μην έχεις τηλεφωνία κάθε τόσο.

    smarag
    MikroTik Certified Trainer
    MikroTik Certified Consultant
    MTCNA,MTCWE,MTCRE,MTCTCE,MTCUME
    SIAE Certified Microwave AlfoPlus Radio Equipment
    3CX Gold Partner of Greece
    3CX VoIP Advanced Certified Engineer

  15. #105
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από smarag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζήτα απο τον OTE να σου απενεργοποιήσει το TR069 ώστε να μην κάνουν κάθε τόσο provision το router σου και να μην έχεις τηλεφωνία κάθε τόσο.

    Η τηλεφωνία είναι απενεργοποιημένη στο router μόνιμα. Έχω ένα freepbx που κάνω register sip trunk έχοντας τον κωδικό από την COSMOTE. Αν βοηθάει αυτό που λες στο δικό μου σύστημα να τους το ζητήσω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα, επισημα δεν εχω ακουσει κανεναν να δινει, μιλαμε για παροχο που δινει μηχανημα VOIP router ετσι? ουτε και η INALAN δινει αν πας μεσω αυτης σε Yuboto ή Modulus, αν ομως πας απευθειας σε αυτες τοτε τους παιρνεις.
    Παλιοτερα που ειχα και vivodi και netone που ηταν VOIP δεν εδιναν επισης, αλλα επειδη δουλευαν με το speedtouch 780WL το ειχαμε ξεκλειδωσει και τους ειχαμε παρει.

    Επειδη λοιπον με τις δοκιμες που ειχα κανει στη netone ειχα δει οτι επαιζαν με προβληματα αλλου δλδ δεν δουλευαν ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΕΣ συνδεσεις, δλδ αν ειχα στο voip router τους και εβαζα και σε κινητο με sip client εκανε εμπλοκες.
    Μπορει να βαραγε μονο το τηλ, να μην μπορουσα να καλεσω απο το ρουτερ κτλ κτλ.
    Ετσι προτιμησα απλα να παρω ενα linksys SPA 3102 το εβαλα στην εξοδο του τηλεφωνου και εκανα οτι ηθελα με τον αστερισκ και αυτο.
    Το ιδιο αν χρειαστει θα κανω με τον ΟΤΕ (εχω βαλει adsl με voip νουμερο στο εξοχικο).
    Και μπορεις να εχεις και τοπικα απευθειας τηλ και πας και την κληση σου οπου γουσταρεις....
    εγω τωρα αυτο κανω με pstn γραμμη και εχω το σταθερο μου παντου και παντα, αρκει να εχει καλο σημα η κοτε για ιντερνετ.

    Και σε επαγγελματικη συνδεση forthnet με 2 νουμερα VOIP (προ novas εποχης) παλι δεν εδιναν.
    Το ρουτερ μου το εχουν χαρισει και το εχω ξεκλειδωσει πληρως ενα Thomson λευκο ΤG784.

    Απογοητευτικό που δεν δίνει κανένας άλλος. Φαντάζομαι ότι το πρόβλημά τους είναι ότι δεν εμπιστεύονται τα τμήματα υποστήριξης που έχουν για να επιλύσουν τα προβλήματα που είναι φυσιολογικό να δημιουργηθούν στην αρχή.

    Από την άλλη είναι εξωφρενικό το 2018 να είσαι αναγκασμένος να κάνεις μετατροπές από αναλογικό σε ψηφιακό επειδή δεν δίνουν οι πάροχοι τους κωδικούς.

    Μπράβο στην COSMOTE για την πρωτοπορία σε αυτό το επίπεδο. Να βελτιώσουν ακόμα λίγο την υποστήριξή τους και το hardware που έχουν ώστε να λυθούν και τα τελευταία προβλήματα.

    Η λύση που έχω καταλήξει είναι να γυρίσω τα νούμερά μου στην Yuboto και να έχω Internet από COSMOTE μαζί με ένα νούμερο που έχω αφήσει πάνω τους και είναι δευτερεύον. Η μέχρι τώρα εμπειρία μου από την Yuboto είναι πολύ καλύτερη από το αναμενόμενο. Ειδικά στο κομμάτι της τεχνικής υποστήριξης έχω μείνει άφωνος. Ελάχιστοι έως μηδενικοί χρόνοι αναμονής και επίλυση από απόσταση μέσω teamviewer όλων των προβλημάτων, ακόμα και κάποιον που δεν τους αφορούσαν.

    Από την άλλη το τμήμα υποστήριξης της COSMOTE δεν ακουμπάει σε settings εκτός από τον δικό τους εξοπλισμό.

Σελ. 7 από 32 ΠρώτηΠρώτη ... 256789121727 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1808
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-21, 20:55
  2. ΟΤΕ και Voip τηλεφωνια
    Από Deus στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 146
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-19, 17:25
  3. Γραμμή Voip και συναγερμός
    Από Marios30 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-16, 16:14
  4. Asterisk και Οτε Voip συνδεση
    Από tasosdvd στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-16, 01:20
  5. Voip τηλεφωνια;
    Από klipitiklopos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-15, 20:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας