Σελ. 17 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 712151617
Εμφάνιση 241-245 από 245
  1. #241
    Εγγραφή
    18-11-2014
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    295
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109955/10996
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    14.4(dB) / 2.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κοιτα να δεις λοιπον αν βρισκεις καπου αλλου 12μηνο και αν βρεις ζητα φορητοτητα και ισως τοτε σου κανουν 12μηνη προσφορα. Αν οχι πας εκει που εχεις βρει. Παντως double play με vdsl το ειχα 27 ευρω το μηνα και το εχουν δωσει και με σχεδον τα μισα και απο αυτα (εχω διαβασει εδω μεσα)

  2. #242
    Εγγραφή
    14-06-2005
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cyberdemon87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με κάλεσαν να το ανανεώσουμε αλλά μου είπαν ότι γίνεται 24μηνο ΜΟΝΟ κατηγορηματικά και πως όλες οι εταιρίες το κάνουν πλέον μόνο 24μηνο με την δικαιολογία ότι οι συνδρομητές ζήτησαν κάτι τέτοιο για να μην ανανεώνουν κάθε τρεις και λίγο.
    Τους ανέφερα ότι στο site τους έχει επιλογή για 12, 18 και 24 μήνες και μου είπαν ότι τάχα απλά δεν το έχουν διορθώσει!
    Όπως θα είδες η τιμή για 12 ή 18 μήνες είναι περίπου 50% επάνω από την τιμή για 24 μήνες. Αν σου αρκεί μπορείς πολύ απλά να κάνεις μια αίτηση online και να το «συζητήσεις» μετά.

    Παρακάτω θα συγκρίνω λίγο με την HOL, μιας που τυχαίνει να έχουμε σε άλλη οικογενειακή σύνδεση και να ξέρω τι γίνεται.

    Στην HOL είναι περίπου τα ίδια: έχει και εκεί επιλογή για 12 μήνες με περίπου 50% μεγαλύτερη τιμή. Τώρα τι λένε στο τηλέφωνο δεν ξέρω.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cyberdemon87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς η νοοτροπία είναι πως οι παλιοί πελάτες είναι οι σίγουροι οπότε δεν έχουν προνόμια και προσφορές που δίνουν στους καινούριους για να τους προσελκύσουν.
    Δυστυχώς, ειδικά στην Wind. Με απειλή φορητότητας όμως κάνουν πάρα πολύ καλές προσφορές. Οπότε ίσως χρειαστεί να παίξεις αυτό το χαρτί για να πετύχεις την καλύτερη προσφορά, θα σου πρότεινα όμως μόνο εφόσον έχεις κάτι αρκετά καλό από την άλλη εταιρεία.

    Συγκριτικά, πρόσφατα στην HOL ζήτησα αλλαγή πακέτου και μου έδωσαν 30% έκπτωση επί της αρχικής τιμής (για 24μηνο συμβόλαιο), που βγήκε πιο κάτω και από την «online προσφορά» που υπάρχει αυτή τη στιγμή στο site, χρέωσαν όμως και 35€ τέλος αλλαγής προγράμματος...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cyberdemon87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που με ενδιαφέρει είναι:

    Internet (VDSL κατά προτίμηση)
    Μία με δύο ώρες αστικά-υπεραστικά
    Μισή με μία ώρα κινητά


    Τι να κάνω; Να κοιτάξω για άλλη εταιρία; Υπάρχει κάποια που να με συμφέρει για τα παραπάνω χαρακτηριστικά και που να "χτίζω" εγώ το πακέτο μου; Ιδανικά δεν θα ήθελα να πληρώνω πάνω από 25 ευρώ τον μήνα.
    Η HOL έχει κάποια προγράμματα μικρότερα από «απεριόριστα», π.χ. το «Ευέλικτα 300». Δες και από εκεί τι γίνεται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cyberdemon87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης είχα ακούσει πως αν ενεργοποιήσεις e-bill για να μην σου έρχεται λογαριασμός με το ταχυδρομείο υπάρχει κάποια έκπτωση. Ισχύει κάτι τέτοιο;
    Στην Wind όχι. Στην HOL 1€/μήνα έκπτωση.

    [Και επειδή έχω μιλήσει πολύ για τη την HOL, απλώς τυχαίνει να υπάρχει σε άλλη οικογενειακή σύνδεση και να ξέρω τι γίνεται Δεν την συμπαθώ περισσότερο γιατί μου φαίνεται ότι «πρωτοπορούν» στις αυξήσεις και στις διάφορες χρεώσεις, όμως δείχνουν να σέβονται τους υπάρχοντες πελάτες τους περισσότερο από την Wind.]

  3. #243
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cyberdemon87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με κάλεσαν να το ανανεώσουμε αλλά μου είπαν ότι γίνεται 24μηνο ΜΟΝΟ κατηγορηματικά και πως όλες οι εταιρίες το κάνουν πλέον μόνο 24μηνο με την δικαιολογία ότι οι συνδρομητές ζήτησαν κάτι τέτοιο για να μην ανανεώνουν κάθε τρεις και λίγο.
    Δεν ισχύει αυτό που είπαν.

    Τους ανέφερα ότι στο site τους έχει επιλογή για 12, 18 και 24 μήνες και μου είπαν ότι τάχα απλά δεν το έχουν διορθώσει!
    Ισχύουν και οι άλλοι μήνες, αλλά θα πληρώνεις περισσότερο.

    Μου είπαν επίσης πως στο πακέτο που έχω, αν το ανανεώσω και φύγω πιο νωρίς από 24 μήνες θα πρέπει να πληρώσω 15 ευρώ/μήνα για τους μήνες που έχουν απομείνει, οπότε αν π.χ. φύγω στον χρόνο θα πρέπει να πληρώσω 180 ευρώ ως "πρόστιμο"!
    Αν η ανανέωση γίνει τηλεφωνικά και όχι γραπτώς με νέα συμβόλαια, αυτό που γνωρίζω εγώ, είναι πως μπορείς να φύγεις όποτε θέλεις και δεν ισχύει το πρόστιμο.
    Και αυτό γιατί έχεις παραμείνει το 24μηνο που έλεγε το συμβόλαιο, οπότε το πρόστιμο δεν υπάρχει πλέον, είσαι παραπάνω από 2 χρόνια.
    Σε κάθε νέο συμβόλαιο υπάρχει πρόστιμο από όλες τις εταιρίες.

    Υπάρχει κάποια που να έχει ελεύθερο συμβόλαιο χωρίς να χρειαστεί να πληρώσεις αν φύγεις;
    Όχι.

    Έχω Double Play + VDSL και πληρώνω περίπου 35 ευρώ/μήνα.
    Με VDSL εμένα που μου βγαίνει 20 τον μήνα το DP, έχω με 25 ευρώ το πρώτο 6μηνο και 30 ευρώ από εκεί και έπειτα. Ενεργοποίηση VDSL 20 ευρώ, μία φορά.

    Η "προσφορά" που μου έδωσαν βγαίνει σχεδόν στα ίδια χρήματα, κάτι που έπρεπε εγώ να καταλάβω και να επισημάνω για τις παραπάνω χρεώσεις που δεν μου ανέφεραν +5ευρώ από εδώ +10 από εκεί +για την πρώτη ανανέωση κ.λ.π.
    Όλα αυτά τα "+5ευρώ από εδώ +10 από εκεί" τα έχουν κάνει ώστε να μας μπερδεύουν ΕΠΙΤΗΔΕΣ και να ενεργοποιούμε υπηρεσίες που νομίζουμε πως κοστίζουν "τόσο", αλλά στην πραγματικότητα κοστίζουν "τόσο".

    Προφανώς η νοοτροπία είναι πως οι παλιοί πελάτες είναι οι σίγουροι οπότε δεν έχουν προνόμια και προσφορές που δίνουν στους καινούριους για να τους προσελκύσουν.
    Ισχύει, έτσι είναι.

    Αυτό που με ενδιαφέρει είναι:

    Internet (VDSL κατά προτίμηση)
    Μία με δύο ώρες αστικά-υπεραστικά
    Μισή με μία ώρα κινητά
    Η WIND δεν το έχει. Πιθανόν (όχι σίγουρα) να μπορείς να το διαπραγματευτείς μαζί τους μετά την ενεργοποίηση, ή να τους πιέσεις παραπάνω πριν την ανανέωση.

    Τι να κάνω; Να κοιτάξω για άλλη εταιρία; Υπάρχει κάποια που να με συμφέρει για τα παραπάνω χαρακτηριστικά και που να "χτίζω" εγώ το πακέτο μου; Ιδανικά δεν θα ήθελα να πληρώνω πάνω από 25 ευρώ τον μήνα.
    Μπορείς αν θες να ρισκάρεις, να κάνεις φορητότητα προς άλλο πάροχο. Εκεί λογικά θα σου κάνουν προσφορά από την WIND και μετά ακυρώνεις την φορητότητα.

    Αφού πιάνω 30 με VDSL, αν πάω σε ADSL θα πιάνω κοντά στα 24 η δεν παίζει ρόλο;
    Δεν παίζει κανέναν ρόλο. Θα γυρίσεις πάλι στα 12, όπως λες πως είχες πριν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sakis.kom : 14-09-16 στις 19:31.

  4. #244
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis.kom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει αυτό που είπαν.


    Ισχύουν και οι άλλοι μήνες, αλλά θα πληρώνεις περισσότερο.


    Αν η ανανέωση γίνει τηλεφωνικά και όχι γραπτώς με νέα συμβόλαια, αυτό που γνωρίζω εγώ, είναι πως μπορείς να φύγεις όποτε θέλεις και δεν ισχύει το πρόστιμο.
    Και αυτό γιατί έχεις παραμείνει το 24μηνο που έλεγε το συμβόλαιο, οπότε το πρόστιμο δεν υπάρχει πλέον, είσαι παραπάνω από 2 χρόνια.
    Σε κάθε νέο συμβόλαιο υπάρχει πρόστιμο από όλες τις εταιρίες.


    Όχι.


    Με VDSL εμένα που μου βγαίνει 20 τον μήνα το DP, έχω με 25 ευρώ το πρώτο 6μηνο και 30 ευρώ από εκεί και έπειτα. Ενεργοποίηση VDSL 20 ευρώ, μία φορά.


    Όλα αυτά τα "+5ευρώ από εδώ +10 από εκεί" τα έχουν κάνει ώστε να μας μπερδεύουν ΕΠΙΤΗΔΕΣ και να ενεργοποιούμε υπηρεσίες που νομίζουμε πως κοστίζουν "τόσο", αλλά στην πραγματικότητα κοστίζουν "τόσο".


    Ισχύει, έτσι είναι.


    Η WIND δεν το έχει. Πιθανόν (όχι σίγουρα) να μπορείς να το διαπραγματευτείς μαζί τους μετά την ενεργοποίηση, ή να τους πιέσεις παραπάνω πριν την ανανέωση.


    Μπορείς αν θες να ρισκάρεις, να κάνεις φορητότητα προς άλλο πάροχο. Εκεί λογικά θα σου κάνουν προσφορά από την WIND και μετά ακυρώνεις την φορητότητα.


    Δεν παίζει κανέναν ρόλο. Θα γυρίσεις πάλι στα 12, όπως λες πως είχες πριν.
    Άμα γίνει από απόσταση ανανέωση και σου πει όλες ΤΙΣ λεπτομέρειες και δεχτείς. Δεν μπορείς να φύγεις. Ισχύει νέο συμβόλαιο.....
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  5. #245
    Εγγραφή
    29-03-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.134
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7974/ 1020
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 38(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο ΟΤΕ κάποτε έδινε αορίστου συνδέσεις, αλλά αυτές είχαν κόστος ενεργοποίησης, το οποίο δεν πλήρωνες στα συμβόλαια με δέσμευση.
    CPU: AMD Phenom ΙΙ X4 955, CPU Fan: CoolerMaster Hyper T4, MoBo: ASUS M3A78-T, RAM: 2x2GB Kingston Hyper-X + 2x2GB 800MHz, GPU: Gigabyte GTX 750 TI 2GB Windforce, Case: CoolerMaster HAF 922, PSU: SEASONIC G-550 GOLD 550W

Σελ. 17 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 712151617

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 950
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-24, 23:55
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-19, 16:52
  3. Καλύτερη προσφορά που σας έκαναν;
    Από jimger στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 441
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-15, 19:05
  4. PC που σας έκαναν εντύπωση
    Από sweet dreams στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 62
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-15, 20:53
  5. Ανανέωση συμβολαίου στην Hol..
    Από iliteo στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-15, 13:17

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας