Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18

Θέμα: 24p...

  1. #1
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Χρησιμοποιώ mac ή appletv για αναπαραγωγή ταινιών. Το κακό είναι ότι έχω ένα "κόψιμο" στις γρήγορες σκηνές. Δηλαδή είναι σαν να σκαλώνει η σκηνή σε κάθε 2ο/3ο frame. Ειδικά σε πανοραμικά πλάνα είναι αρκετά εμφανές.

    Τώρα που προβάλω και σε προτζέκτορα το πρόβλημα είναι πιο ενοχλητικό.
    Έχω παρατηρήσει ότι το πρόβλημα είναι πιο εμφανές σε 1080p από ότι σε χαμηλότερες αναλύσεις.
    Μέχρι πρότινος νόμιζα ότι το πρόβλημα είναι η χαμηλή επεξεργαστική ισχύ του apple tv (μια που είναι πιο έντονο σε 1080p). Αλλά τώρα το είδα και με ένα τελευταίας γενιάς macbook pro (i5).

    Το πρόγραμμα αναπαραγωγής είναι το plex (σε άλλο mac o server και αλλού ο client).
    Το πρόβλημα δεν είναι θέμα δύναμης server μια που στο apple tv καταφέρνει να κάνει transcode αρκετά γρήγορα (φαίνεται ότι το apple tv έχει κάνει buffer τα επόμενα χ λεπτά) & το macbook pro παίζει χωρίς transcode.

    Ιδέες;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
    Σπύρος
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Πολλοί πιθανοί λόγοι υπάρχουν:

    1. Apple hardware. Πότε έβγαλε κάτι σοβαρό η Apple, που να σέβεται τα διεθνή standards και να συμπεριφέρεται σωστά;
    2. Σε συνέχεια του 1, σε ποιά συχνότητα έχεις ρυθμισμένο το playback device να δίνει output στο μέσο προβολής; Για 24p, προφανώς το ιδανικό είναι 24p, αλλά και το 60p θα δουλέψει (αφού 60/24 = 5/2) αφού ο αριθμός 60 είναι ρητό πολλαπλάσιο του 24. Αυτό που δεν θα δουλέψει είναι το 50p (γιατί το 50 δεν είναι ρητό πολλαπλάσιο του 24).
    3. Ειδικά τα τελευταία χρόνια πάρα πολλές ματρόσκες εκεί έξω είναι λάθος πλεγμένες, με μή προβλεπέ τρόπο. Πάντα λοιπόν επιβάλλεται να επαναπλέκουμε την ματρόσκα προβλεπέ, με το τελευταίο MKVToolnix GUI, με όλα τα headers παρόντα.
    4. Επίσης σε συνέχεια του 4, πάντα επαναπλέξιμο των mp4 σε προβλεπέ ματρόσκες.
    5. Δεν είναι μόνο θέμα επεξεργαστικής ισχύος, αλλά και σε τί level έχει κωδικοποιηθεί το video stream. (π.χ. basic 3.1 κλπ.)
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Μπράβε ρε Wan. Ενδιαφέρουσες Info

    Λοιπόν έχουμε και λέμε:
    1 & 2) Ναι οι ταινίες όταν λένε 24p εννοούν 23,9κλπ Hz(ή fps). Τα apple μηχανήματα βγάζουν 24Hz, 50Hz και 60Hz αν δεν κάνω λάθος. Το πρόβλημα το βλέπω παντού (και στα 24Hz αλλά και στα 60Hz) και δεν δείχνει να έχει (άμεση σχέση) με τη διαφορά Hz ταινίας & οθόνης προβολής. Πιο συγκεκριμένα έβαλα το macbook pro να βγάλει και 24Hz (και έβγαλε). Στην περίπτωση αυτή η ταινία υστερεί <0.1Hz σε σχέση με το refresh rate της οθόνης/προτζέκτορα. Νομίζω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις το correction γίνεται ανά κάποια δευτερόλεπτα και δεν δείχνουν στο διαδίκτυο να περιγράφουν το πρόβλημα που βλέπω εγώ. Δηλαδή αυτοί περιγράφουν κάποιο κούνημα ανά ΧΧ δευτερόλεπτα και εγώ στα γρήγορα πανοραμικά πλάνα βλέπω σχετικά σπαστή κίνηση (σχεδόν καθ'ολη τη διάρκεια του πλάνου).
    2') Ενδιαφέρον αυτό με το ρητό πολλαπλάσιο. Αλλά γιατί σε τέτοιες περιπτώσεις δουλεύει καλύτερα; Επειδή υπολογίζονται καλύτερα οι στιγμές που θα κρατήσει παραπάνω ένα frame;
    3 & 4 & 5) Μπορείς να δώσεις μερικές πληροφορίες μια που δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις; Μην σε βάλω σε πολύ κόπο. Απλά 2-3 ενδεικτικά link.

    Σε γενικές γραμμές ενδιαφέρομαι να στήσω τα μηχανήματά μου σωστά για να παίζουν σωστά (24p; ) περιεχόμενο στα 1080p.
    Τώρα αν κάποιες ταινίες έχουν γίνει encode με προβληματικό τρόπο, θα ήθελα να μάθω 5 πράγματα για το πως διορθώνονται αλλά αν δεν υπάρχει αυτοματοποιημένος τρόπος να διορθωθούν δε νομίζω ότι έχω τον χρόνο να ασχοληθώ πολύ.

    υγ: μπορώ να δοκιμάσω να παίξω και την ταινία κατευθείαν από vlc για να αποκλείσουμε την περίπτωση που το plex δημιουργεί προβλήματα αν και πιστεύω ότι δεν είναι εκεί το πρόβλημα.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  4. #4
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    αφου μπηκε στη μεση και προβολεας μην χαραμιζεις χρονο αλλα στισε ΤΩΡΑ αμεσως htpc
    ξερεις που θα δεις για αυτο

  5. #5
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφου μπηκε στη μεση και προβολεας μην χαραμιζεις χρονο αλλα στισε ΤΩΡΑ αμεσως htpc
    Δεν παίζει ούτε χρόνος αλλά ούτε και χρήμα για κάτι τέτοιο (τουλάχιστον τώρα).
    Επιπλέον θα με βόλευαν thin clients του στυλ apple tv, amazon fire tv κλπ.
    Στην τελική υπάρχει και "media server" μηχάνημα για να κάνει το transcoding αν χρειάζεται (on the fly).
    Και με βολεύει η λύση του media server μια που κρατάει αρχείο με το τι έχω δει και τι δεν έχω δει ενώ σερβίρει τα ίδια σε όλες τις συσκευές του σπιτιού.

    Αυτό που θέλω είναι να καταλάβω που είναι το πρόβλημα.
    Τα υπόλοιπα τα βρίσκουμε στην πορεία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξερεις που θα δεις για αυτο
    Που;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  6. #6
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Βάζω στοίχημα ότι το πρόβλημα είναι στο plex, μετά στο hardware

    Το να στήσεις htpc πλέον είναι διαδικασία της πλάκας, ακόμα και με intel να παίξεις πλέον παίζει σωστά τα 23.97
    Δεν θα έχεις λόγο να ασχολείσαι με το τι είναι η πηγή, το kodi τα παίζει όλα σωστά
    Δεν θα πειράξεις το server, θα συνεχίσει να μοιράζει αρχεία
    Θα συνδέσεις το kodi με το trakt και θα είναι σε όλες τις συσκευές το ίδιο
    Τα γράφω στο πόδι, εάν σου αρέσει η ιδέα το πάμε και αναλυτικά

    Στο avclub

  7. #7
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Γράφω σήμερα που έχω λίγο παραπάνω χρόνο.

    1) το setup μου είναι:
    NAS <-> Plex media server (iMac) <-> συσκευές αναπαραγωγής.
    Οι συσκευές αναπαραγωγής είναι:
    α) apple tv - συνδεδεμένο κυρίως με μια 32άρα τηλεόραση
    β) ipad με plex app ή που παίζει με το web interface του media server
    γ) laptop - συνδέεται συνήθως με τον προτζέκτορα

    Τα α & β θέλουν transcoding μια που είναι είτε ασύμβατα είτε πολύ αδύναμα για να παίξουν σωστά υψηλές αναλύσεις >=720p σε οποιοδήποτε encoding.

    To γ προφανώς τα παίζει όλα χωρίς κάποιο transcoding από τον media server..

    2) Γιατί plex;

    Γιατί όπως είπα θέλω να κρατάω (κοινό) ιστορικό με το τι έχω παίξει και να μπορώ να δω τη μισή ταινία σε μια συσκευή και να κάνω resume σε μια άλλη (από το σημείο που την άφησα στην πρώτη). Επιπλέον θέλω να μπορώ να μπορώ να χρησιμοποιήσω όλες τις συσκευές μου, ακόμα και τις αδύναμες. Και αυτό δεν γίνεται χωρίς transcoding (π.χ. το ipad3 πάνω από 420p σε μη "δικό του φορμάτ" αρχίζει τα κοψίματα).

    3) Kodi κλπ

    Και τα 2 ξεκίνησαν από την ίδια αφετηρία. Το kodi νομίζω ότι είναι η συνέχεια του παλιού καλού xbmc ενώ το plex fork του που αποφάσισαν να χωρίσουν τον server από τον player. Αν τα έχω καταλάβει καλά.


    4) Για να ξεβολευτώ από τα πλεονεκτήματα του plex (μια που το kodi από όσο καταλαβαίνω δεν κάνει όλα όσο γράφω στο 2), θα ήθελα να σιγουρευτώ ότι φταίει το plex.

    Οπότε, για αρχή δοκίμασα να παίξω (στην οθόνη του λαπτοπ) τις επίμαχες σκηνές με quicktime και vlc. Το αποτέλεσμα είναι πάνω κάτω το ίδιο με τον plex player.

    Ίσως έχει νόημα να κοιτάξω κάποια σωστά encoded 1080p samples (σε 24p, 50Hz, 60 Hz) και να δω πως παίζουν σε διάφορους players και στις διάφορες οθόνες (π.χ. laptop & προτζέκτορα).

    Υπάρχει κάτι standar για τέτοια δουλειά;
    Έχετε κάτι να προτείνετε;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  8. #8
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Εισαι σιγουρος οτι το προβλημα ειναι εκει που εστιαζεις ;
    Κοιταξες για droped frames ? Ετσι οπως το περιγραφεις για τετοιο μου μοιαζει...
    και επισης κατι που δε καταλαβα... επειδη δεν εχω ασχοληθει με kodi plex κλπ, κανεις transcoding στον imac και στελνεις (πως ????) τη ταινια στο μηχανημα προβολης ?


  9. #9
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Να κατεβάσεις demo iso από την Panasonic πχ άλλα υπάρχουν και άλλα iso ειδικά για τέτοιες δοκιμές που θα τα βρεις στον θείο

    Αν κρατήσεις την database του kodi στο σέρβερ εννοείτε θα μπορείς να κάνεις resume, δεν κάνει transcoding, έχει όμως p2p

    Edit: το kodi είναι η ίδια ομάδα του xbmc, απλά άλλαξαν όνομα
    Με το plex πάνε πάρα πολλά χρόνια που τράβηξαν διαφορετικές πορείες, ο λόγος ήταν γιατί ο dev του plex δεν ήθελε free και open source
    Φυσικά όμως στο δεν σημαίνει κάτι μιας και το plex είναι ένα πάρα πολύ καλό software και το έχω και εγώ για ένα iphone και ένα iPad
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος patch : 05-03-16 στις 12:24.

  10. #10
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εισαι σιγουρος οτι το προβλημα ειναι εκει που εστιαζεις ;
    Κοιταξες για droped frames ? Ετσι οπως το περιγραφεις για τετοιο μου μοιαζει...
    και επισης κατι που δε καταλαβα... επειδη δεν εχω ασχοληθει με kodi plex κλπ, κανεις transcoding στον imac και στελνεις (πως ????) τη ταινια στο μηχανημα προβολης ?
    Το NAS με τον plex media server (iMac) είναι συνδεδεμένα ενσύρματα με 1000άρι ethernet.
    Δλδ τα δεδομένα πάνε NAS --(wired)--> router --(wired)--> media server --(wired)--> router --(wireless)--> clients.
    To wired δίκτυο είναι 1000άρι
    To wireless είναι IEEE 802.11a/b/g/n. Οι clients τρέχουν με upper limit τα 10ΜΒ/sec αν συνδέονται στα 2,4GHz και με upper limit τα 20MB/sec αν συνδέοντια στα 5GHz. Εμπόδια δεν υπάρχουν οπότε τρέχουν πολύ κοντά στο max speed. Το laptop συνδέεται σίγουρα στα 5GHz.

    Σε γενικές γραμμές νομίζω ότι το δίκτυο είναι πολύ παραπάνω από το bandwidth μιας ταινίας 1080p (πολύ παραπάνω και από 2 φορές το bandwidth της αν συνυπολογίσουμε τα πήγαινε-έλα από τα διάφορα μηχανήματα).

    Μπορώ να κάνω την ταινία copy στο laptop και να δοκιμάσω πάντως.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  11. #11
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Επειδη δε γνωριζω τι bandwidth χρειαζεται το transcoding σου. Δε ξερω σε τι bitrate το ξαναστελνει στον player αλλα ειτε δε φτανει το bandwith ειτε ο imac απλα δε προλαβαινει να κανει το transcoding.

    Εαν δεις τη τανια στον imac εχεις το ιδιο θεμα ;


  12. #12
    Εγγραφή
    24-11-2010
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.390
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιώ mac ή appletv για αναπαραγωγή ταινιών. Το κακό είναι ότι έχω ένα "κόψιμο" στις γρήγορες σκηνές. Δηλαδή είναι σαν να σκαλώνει η σκηνή σε κάθε 2ο/3ο frame. Ειδικά σε πανοραμικά πλάνα είναι αρκετά εμφανές.
    Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα πιστεύω,το panning στα 24fps/mhz ανέκαθεν προκαλούσε αναγούλες πόσο μάλλον όταν υπάρχει και αντίθεση (ουρανός/σκηνικό) για τα windows υπάρχει το SmoothVideoProject που βοηθάει πάρα πολύ,δεν ξέρω πόσο καλά μπορεί να τρέξει σε mac αλλά σε windows λέει.
    https://www.svp-team.com/w/index.php?title=Main_Page
    Προσθέτει και άλλα καρέ ενδιάμεσα στα υπάρχοντα για να παίζει ποιο ομαλά η εικόνα χωρίς να επιρεάζει την ταχύτητα με την οποία παίζει η ταινία!
    Θέλει αρκετά καλό μηχάνημα για ταινίες μεγάλης ανάλυσης.

  13. #13
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NoMoreDos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα πιστεύω,το panning στα 24fps/mhz ανέκαθεν προκαλούσε αναγούλες πόσο μάλλον όταν υπάρχει και αντίθεση (ουρανός/σκηνικό) για τα windows υπάρχει το SmoothVideoProject που βοηθάει πάρα πολύ,δεν ξέρω πόσο καλά μπορεί να τρέξει σε mac αλλά σε windows λέει.
    https://www.svp-team.com/w/index.php?title=Main_Page
    Προσθέτει και άλλα καρέ ενδιάμεσα στα υπάρχοντα για να παίζει ποιο ομαλά η εικόνα χωρίς να επιρεάζει την ταχύτητα με την οποία παίζει η ταινία!
    Θέλει αρκετά καλό μηχάνημα για ταινίες μεγάλης ανάλυσης.
    Πολύ ενδιαφέρον αυτό!

    Να σημειώσω ότι αυτό που βλέπω είναι αυτό που δείχνει το βίντεο από το link που εβαλες (στα 24p) στο 0:16
    Και σε άλλα σημεία φαίνεται αλλά εκεί είναι πολύ χαρακτηριστικό!



    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη δε γνωριζω τι bandwidth χρειαζεται το transcoding σου. Δε ξερω σε τι bitrate το ξαναστελνει στον player αλλα ειτε δε φτανει το bandwith ειτε ο imac απλα δε προλαβαινει να κανει το transcoding.

    Εαν δεις τη τανια στον imac εχεις το ιδιο θεμα ;
    Σε γενικές γραμμές δεν πρέπει να είναι θέμα bandwidth & ταχύτητας transcoding μια που το apple tv φαίνεται να έχει κάνει buffer κάμποσα δευτερόλεπτα της ταινίας μπροστά από την στιγμή που προβάλει (30?).

    Επιπλέον βλέπω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και στο laptop που δεν κάνει τίποτα ο iMac (media server). Απλά του στέλνει την ταινία χωρίς transcoding. Αναπαραγωγή στον iMac θα ήθελα να αποφύγω μια που είναι μηχάνημα του 2007 (Core 2 duo 2,8Ghz) με πολύ αδύναμη κάρτα γραφικών για τα σημερινά δεδομένα και μάλλον θα μας αποπροσανατολίσει το αποτέλεσμα.

    Θα κάνω copy και την ταινία στο laptop και θα δοκιμάσω πως φαίνεται με quicktime & vlc για να εξαλείψουμε τελείως το θέμα του δικτύου αλλά και του plex.

    - - - Updated - - -

    Μια που τα χάζευα, μου κάνει εντύπωση πόσο bandwidth θέλει το 1080p uncompressed...
    https://en.wikipedia.org/wiki/Uncomp...mpressed_Video

    Το περίμενα πιο χαμηλά και μάλλον παραπλανήθηκα από αυτά που έβλεπα για compressed 1080p streams.

    - - - Updated - - -

    Και μόλις δοκίμασα την ταινία αφού την αντέγραψα τοπικά στο λαπτοπ και βλέπω το ίδιο ελαφρό κόψιμο στην οθόνη του (που απλά μάλλον φαίνεται μεγάλο με τον προτζέκτορα μια που προβάλει στις 100 ίντσες στα 3 μέτρα)
    Το ίδιο laptop συνδέω με τον προτζέκτορα (i5 2.7)
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  14. #14
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Σε παρόμοιο πρόβλημα που έχω εγώ (και δεν ασχολούμαι καν μαζί του) αυθαίρετα συμπέρανα ότι οφείλεται σε χαμηλών επιδόσεων κάρτα γραφικών, καθώς το παρατηρώ σε υψηλές αναλύσεις σε 2 λάπτοπ.

  15. #15
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Ναι δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα απλά όταν παίρνω κάτι (π.χ. προτζέκτορα) παρατηρώ και τις λεπτομέρειες.
    Μάλλον είναι το θέμα με τα 24p που αναφέρθηκε παραπάνω. Το λαπτοπι δείχνει αρκούντως δυνατό μια που παίζει (πολύ smooth) video από το youtube 1080p 60fps. Είναι εντυπωσιακό πόσο φυσιολογική/ομαλή κίνηση έχουν αυτά τα βίντεο.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας