Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 33
  1. #16
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντας χρήστης που γράφω κώδικα και για τις δύο βάσεις MySQL,SQL Server μακράν καλύτερο τον SQL Server !
    Δεν αντιλέγω για την MySQL ότι είναι καλή αλλά υπάρχουν πράγματα που σου δυσκολευόσουν τραγικά την ζωή και σε μεγάλες βάσεις είναι και αργή σε σχέση με τον SQL Server...
    PostgreSQL έχεις δοκιμάσει; Καμία σχέση με MySQL (όσον αφορά τα glitches και τις παραξενιές της), δωρεάν, με εξαιρετική γλώσσα προγραμματισμού (pl/pgsql, αλλά έχει και bindings για python, κτλ.) και πολλές δυνατότητες. Κατ' εμέ, ανώτερη της MySQL σε όλα τα επίπεδα.

    Τώρα από εκεί και πέρα, όσον αφορά στον SQL Server προφανώς η Microsoft δεν μπορεί πλέον να αγνοήσει στο enterprise κομμάτι το Linux και θέλει να μην χάνει ποσοστά αγοράς.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  2. #17
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Όχι δεν έτυχε να την δουλέψω την PostgreSQL ... Αν δεν τύχει κάτι να με κάνει το δοκιμάσω....

  3. #18
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ο Ινδός έχει αλλάξει πολύ την MS. Αν και για να λέμε και την αλήθεια η πρώτη προσέγγιση της MS προς το Linux έγινε επι Balmer.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και που το βγαλε τι εγινε;
    Οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν MySQL.
    Οτι να ναι... Δε μιλάμε για το τι βάζεις εσύ στο pc του σπιτιού σου.

  4. #19
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Ινδός έχει αλλάξει πολύ την MS. Αν και για να λέμε και την αλήθεια η πρώτη προσέγγιση της MS προς το Linux έγινε επι Balmer.



    Οτι να ναι... Δε μιλάμε για το τι βάζεις εσύ στο pc του σπιτιού σου.
    Εντελώς όμως !

    - - - Updated - - -

    Ο Ινδός για μένα κάνει πολύ καλή δουλειά !

  5. #20
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Ινδός έχει αλλάξει πολύ την MS. Αν και για να λέμε και την αλήθεια η πρώτη προσέγγιση της MS προς το Linux έγινε επι Balmer.



    Οτι να ναι... Δε μιλάμε για το τι βάζεις εσύ στο pc του σπιτιού σου.
    Ουτε για να τις βαζεις στο PC του γραφειου σου.
    Σε clustered εφαρμογες αναφερομαι

  6. #21
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Ελπίζω ο Ινδός να συνεχίσει να διατηρεί την δομή των mdf στις βάσεις που έχει η Microsoft !

  7. #22
    Εγγραφή
    01-09-2005
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    FRITZ!Box Fon
    SNR / Attn
    13(dB) / 36(dB)
    Γράψτε ρε παιδιά, γιατί θεωρείτε τόσο άχρηστες της MySQL και MariaDB (ειδικά η δεύτερη με ενδιαφέρει) και εκθειάζετε την SQL και την Oracle;

    Αν δεν μπορείτε να γράψετε, δώστε κανένα λινκ. Δεν γνωρίζω επί του θέματος, αλλά με ενδιαφέρει να μάθω. Επίσης μου κάνουν εντύπωση αυτά που γράφετε, διότι οι δύο ανοιχτού κώδικα βάσεις που τις βγάζετε άχρηστες, έχουν μεγάλα ποσοστά χρήσης και επιπλέον στα διάφορα reviews που βρήκα (με απλό γκούγκλισμα) τις παρουσιάζουν όλες ως ανταγωνιστικές μεταξύ τους.
    Επαναλαμβάνω δεν γνωρίζω για το θέμα και με ενδιαφέρει ειδικά η περίπτωση της MariaDB (ως τελικό χρήστη, για να ξέρω τι μου δίνουν).

  8. #23
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sgiak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γράψτε ρε παιδιά, γιατί θεωρείτε τόσο άχρηστες της MySQL και MariaDB (ειδικά η δεύτερη με ενδιαφέρει) και εκθειάζετε την SQL και την Oracle;

    Αν δεν μπορείτε να γράψετε, δώστε κανένα λινκ. Δεν γνωρίζω επί του θέματος, αλλά με ενδιαφέρει να μάθω. Επίσης μου κάνουν εντύπωση αυτά που γράφετε, διότι οι δύο ανοιχτού κώδικα βάσεις που τις βγάζετε άχρηστες, έχουν μεγάλα ποσοστά χρήσης και επιπλέον στα διάφορα reviews που βρήκα (με απλό γκούγκλισμα) τις παρουσιάζουν όλες ως ανταγωνιστικές μεταξύ τους.
    Επαναλαμβάνω δεν γνωρίζω για το θέμα και με ενδιαφέρει ειδικά η περίπτωση της MariaDB (ως τελικό χρήστη, για να ξέρω τι μου δίνουν).
    Δεν είπε κανείς ότι είναι άχρηστες τελείως.......Εξαρτάτε τι χρήση που θέλεις να κάνεις ...
    Όντας developer που γράφω και στις δύο βάσεις έχουν τεράστιες διαφορές....

    Εγώ έχω να σε ρωτήσω το εξής...Είσαι Developer..ή sysadmin ..?

  9. #24
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  10. #25
    Εγγραφή
    02-11-2009
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/51200
    ISP
    Telekom
    Router
    Speedport Smart 4
    Αμήν!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GrandGamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έγραψα αλλού και θα το γράψω και εδώ. Να το θυμάστε, η Μ$ σε 5-10 χρόνια θα παρατήσει τον πυρήνα της και θα γυρίσει σε BSD Kernel για τα Windows.
    Αμήν!
    My brain has two sides. My left side has nothing right. My right side has nothing left.

  11. #26
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο αυτά ...Εδώ δεν έχει περιβάλλον αξιοπρεπές για να δουλέψεις....
    Να μην αρχίσω να την θάβω......

    Για sites Joomla/Wordpress μια χαρά είναι για κάτι άλλο δεν κάνει !

  12. #27
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sgiak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γράψτε ρε παιδιά, γιατί θεωρείτε τόσο άχρηστες της MySQL και MariaDB (ειδικά η δεύτερη με ενδιαφέρει) και εκθειάζετε την SQL και την Oracle;
    Προφανώς και δεν είπε κανείς τις βάσεις αυτές άχρηστες. Ίσα ίσα που μπορείς να κάνεις αξιοπρεπέστατες εφαρμογές με μηδενικό κόστος (όσον αφορά άδειες βάσεων, κτλ.). Το θέμα είναι ότι στο enterprise κομμάτι, μάλλον οι εγκαταστάσεις των Oracle, SQL Server, DB2, κτλ. (οι commercial δηλαδή βάσεις) ως ποσοστό πρέπει να είναι μεγαλύτερο σε σχέση με τις ανοικτού κώδικα για διάφορους λόγους (υποστήριξη, μεγέθη βάσεων, κτλ.).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sgiak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν μπορείτε να γράψετε, δώστε κανένα λινκ. Δεν γνωρίζω επί του θέματος, αλλά με ενδιαφέρει να μάθω. Επίσης μου κάνουν εντύπωση αυτά που γράφετε, διότι οι δύο ανοιχτού κώδικα βάσεις που τις βγάζετε άχρηστες, έχουν μεγάλα ποσοστά χρήσης και επιπλέον στα διάφορα reviews που βρήκα (με απλό γκούγκλισμα) τις παρουσιάζουν όλες ως ανταγωνιστικές μεταξύ τους.
    Επαναλαμβάνω δεν γνωρίζω για το θέμα και με ενδιαφέρει ειδικά η περίπτωση της MariaDB (ως τελικό χρήστη, για να ξέρω τι μου δίνουν).
    Όσον αφορά στα open source CMS, όπως πχ. Drupal, Joomla, Wordpress, κτλ. αν αυτά ζητούσαν πχ. Oracle ή SQL Server ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο commercial DBMS, προφανώς δεν θα είχαν το ποσοστό που έχουν τώρα. Είναι ανοικτού κώδικα, δωρεάν και βασίζονται σε δωρεάν λύσεις για να τρέξουν, άρα είναι εύκολο και δωρεάν στο να τα εγκαταστήσεις, διαχειριστείς, κτλ.

    Το "κράξιμο" ίσως τουλάχιστον από την πλευρά μου αφορά στο κατά πόσο SQL compliant είναι η MySQL/MariaDB (προσωπικά χρησιμοποιώ τη δεύτερη όπου μπορώ), όπου παράμετροι του στυλ sql_mode είναι καταστροφικές. Δείτε το βίντεο που παρέθεσε ο xhaos, είναι ενδεικτικό των προβλημάτων της MySQL. Πχ. μου έχει τύχει να μου στείλουν εφαρμογή, που να μην δουλεύει το insert, χωρίς να καταλαβαίνω τι φταίει, τελικά κατάλαβα ότι λόγω του αυστηρού sql_mode που είχα, δεν έκανε καθόλου insert και τα σφάλματα τα έχωνε κάτω από το χαλί. Έπρεπε να αλλάξω την εφαρμογή για να παίζει σωστά. Από ένα σημείο και μετά, PostgreSQL.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  13. #28
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Postures είναι free. Δεν τη σταματήσε αυτό
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  14. #29
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Postures είναι free. Δεν τη σταματήσε αυτό
    Από την στιγμή που έχω SQL Server Express δεν έχω κανένα λόγο να πάω σε mySQL ή σε κάτι άλλο !

    Το διαφορετικό συντακτικό που αναφέρατε ή διαφορετική συμπεριφορά το έχω αντιμετωπίσει και εγώ....
    Σε εφαρμογή που έτρεχε σε SQL Server μια χαρά την γύρισα να παίζει με mySQL για Free βάση και όλο σε προβλήματα έπαιζα ...
    Τελικά έβαλα SQL Server Express και τέλειωσε...

    Και μια και λέμε για προβλήματα να πω και εγώ εξής:

    Transactions στο MyISAM γιοκ...Θέλει InnoDB το καταπίνω γιατί έτσι παίζει ...Ελα όμως που όμως όλες τις βάσεις τις γράφει σε ένα αρχείο το InnoData file...
    Δηλαδή αν θέλω να μεταφέρω μια βάση από ένα server σε ένα άλλο πρέπει να κάνω mysql_dump... Και άντε και το έκανα ....Αν τυχόν έχω διαφοετική έκδοση mySQL μπορεί το .sql να μην παίζει ....

    Στον SQL Server κάνω απλά dettach την βάση ένα απλό copy τα αρχεία της βάσης attach στον άλλο server και τέλος ...

  15. #30
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    (...)
    Και μια και λέμε για προβλήματα να πω και εγώ εξής:

    Transactions στο MyISAM γιοκ...Θέλει InnoDB το καταπίνω γιατί έτσι παίζει ...Ελα όμως που όμως όλες τις βάσεις τις γράφει σε ένα αρχείο το InnoData file...
    Δηλαδή αν θέλω να μεταφέρω μια βάση από ένα server σε ένα άλλο πρέπει να κάνω mysql_dump... Και άντε και το έκανα ....Αν τυχόν έχω διαφοετική έκδοση mySQL μπορεί το .sql να μην παίζει ....

    Στον SQL Server κάνω απλά dettach την βάση ένα απλό copy τα αρχεία της βάσης attach στον άλλο server και τέλος ...
    Επειδή έτυχε να το ψάξω σήμερα, είδες αυτή τη ρύθμιση; Σε πρόσφατη έκδοση άλλαξε το default της. Πρέπει πλέον να κάνει αυτό που θέλεις.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. SQL Server & Raid Configuration
    Από eXpLoDeR στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-15, 23:49
  2. Sql server frontend
    Από tiffany στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-15, 00:20
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 22:01
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-15, 11:50

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας