Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    07-01-2006
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    29999/2495 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    ZTE931VII brgd w/ E4200v1
    SNR / Attn
    33.3(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γειά σας παιδιά.

    Εδώ και 6 μήνες έχω σύνδεση DSL 1Mbps (Forthnet). Ωστόσο τους τελευταίους 2 μήνες αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το pc.
    Κάθε φορά που συνδέομαι στο internet, μετά από κάποιο διάστημα, που μπορεί να κυμαίνεται από 10 λεπτά μέχρι και μία ώρα, το internet "κολλάει". Μόλις συμβεί αυτό, δε μπορώ να μπω σε καμία σελίδα. Μη συζητήσω για downloading. Προσπαθώ να κάνω disconnect, αλλά κολλάει ακόμα και αυτό. Προσπαθώ να κάνω restart ή shutdown και τα XP κολλάνε στο μήνυμα Saving settings και το pc δε κλείνει. Κατά τα άλλα αν δεν συνδεθώ στο internet το pc δουλεύει μια χαρά σε όλες του τις εφαρμογές.
    Πιο αναλυτικά έχω παρατηρήσει τα εξής. Το internet πάντα "κολλάει" μετά από κάποια διάρκεια χρήσης, (ενδεικτικοί χρόνοι αναφέρονται παραπάνω), είτε οποιουδήποτε browser (opera, firefox, internet explorer), είτε κατά τη διάρκεια χρήσης του μTorrent. Έψαξα στο forum του μTorrent, άλλαξα απο ρυθμίσεις ότι θεώρησα πως μπορεί να διορθώσει την κατάσταση, δοκίμασα Azureus, αλλά τίποτα.
    Ωστόσο, πρόσφατα κατέβασα έναν download manager (Reget Deluxe) και παρατήρησα το εξής. Με κλειστά μTorrent και web browser έβαλα να κατεβάσω ένα αρχείο 500mb και έμεινα online μέχρι που κατέβηκε όλο το αρχείο (περί τις 2μιση με 3 ώρες). Τραβιέμαι εδώ και 2 μήνες με format επί format, antivirus, antispyware, firewalls και πέρα του οτι τα προγράμματα αυτά δε βρίσκουν τίποτα, το ίδιο πρόβλημα συμβαίνει ακόμα και μετά από νεό format και μάλιστα ενώ έχουν μπεί μόνο τα βασικά προγράμματα. Έβαλα ακόμη και ένα patch για το TCPIP.SYS, που κατεβαίνει ως update απο τη Microsoft και περιορίζει (σε αριθμό) τις εξερχόμενες συνδέσεις του Internet (half open connections). (Με αυτό το patch απλά βάζεις το δικό σου μέγιστο αριθμό εξερχόμενων συνδέσεων, που θες. Η Microsoft ρίχνει τον μέγιστο αριθμό συνδέσεων στις 10).
    Επίσης πήρα τη Forthnet και μου είπε οτι είναι θέμα drivers του modem (Crypto F200). Τους άλλαξα, έβαλα τους version 2, τους version 3, μετά ξανά από το cd τους version 1 που είχε το πακέτο, καμία αλλαγή. Πήρα το modem, το πήγα σε ένα φίλο μου να δω μήπως είχε πρόβλημα, δούλεψε για μια μέρα ολόκληρη με συνεχόμενο torrent downloading και internet surfing, το ξανάβαλα σε μένα αλλά ακόμα έχω το πρόβλημα και δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Μέχρι και flash στο bios της motherboard έκανα.
    Έχω δοκιμάσει όλους τους πιθανούς συνδυασμούς, uninstalled και installed προγραμμάτων που μπορεί να κάνουν αυτό το μπέρδεμα.
    (Setup των Windows με antivirus και firewall μόνο, με antivirus μόνο, με firewall μόνο, μόνο με drivers κτλ.)

    Παρακάτω σας γράφω τη σύνθεσή μου στο hardware και software.
    Παρακαλώ αν μπορείτε να βοηθήσετε θα το εκτιμούσα παρά πολύ, μιας και αυτόν τον καιρό ασχολούμαι με τη διπλωματική μου και το internet, μου είναι εξαιρετικά απαραίτητο. Αν και το βλέπω να οδεύω πρός 8ο format (ναι 8ο) μέσα σε 2 μήνες.


    Hardware:

    Pentium 4 2.8Ghz
    1Gb Ram
    Western Digital 80gb
    Seagate 350gb
    nec dvd-r
    plextor cd-r
    Motherboard MSI 865PE
    Soundblaster Audigy

    Software:

    Windows XPpro Sp2
    Kaspersky Antivirus 6.xxx
    Zone Alarm 7
    Peer Guardian 2
    Webroot Spysweeper
    Spybot S&D


    Αυτά και σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikos_2006 : 23-04-07 στις 04:22. Αιτία: Grammatic & Syntax

  2. #2
    Εγγραφή
    27-04-2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    155
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχει και μία φίλη μου. Η λύση που έχει σκεφτεί είναι να πάρει ένα modem/router. Αν βρεις άκρη κάνε ένα post ακόμα
    http://liakoni.gr

    A free society is one where it is safe to be unpopular.
    -- Adlai Stevenson

  3. #3
    Εγγραφή
    28-10-2004
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    685
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    πιο πολυ απο το χωριο μου
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Cisco 876
    Μιλα με crypto αυτο φταιει 100% εχει αναφερθει σε παλιο thread. δεν ειναι το pc σου ελλατωματικο αλλα το modemaki. παρε εκει και θα σου το αντικαταστησουν με router απο οσο θυμαμε αλλα πες τους οτι κολλαει για να καταλαβουν. Τα ιδια ειχε περασει και ενας γειτονας μου και μετα απο υποδειξει φορτθνετ μιλησε με crypto και του το αλλαξανε.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-09-2006
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    παιδια εχω ακριβως το ιδιο προβλημα εγω μαλιστα αναγκαστικα να αλλαξω το μοδεμ με ρουτερ u.s.r 9107 αλλα τα προβληματα και οι αποσυνδεσεις συνεχιζονται..3-4 φορες τη μερα κολλαει και πρεπει να κλεισω και να κσανανοιξω το ρουτερ για να λειτουργησει το ιντερνετ.εχω ψαξει και εγω τα παντα υποψιαζομαι οτι ειναι προβλημμα γραμμης δεν πιστευω οτι φταιει ουτε το pc oυτε το ρουτερ..

  5. #5
    Εγγραφή
    07-01-2006
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    29999/2495 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    ZTE931VII brgd w/ E4200v1
    SNR / Attn
    33.3(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Απλά δε μπορώ να καταλήξω στο συμπέρασμα οτι φταίει ούτε το modem ούτε η γραμμή. Γιατί στην πρώτη περίπτωση πήρα το modem και το πήγα στο σπίτι του φίλου μου σε άλλον υπολογιστή και δεν υπήρξε πρόβλημα. Στη δεύτερη περίπτωση έφερα άλλον υπολογιστή στο σπίτι μου και με το συγκεκριμένο modem πάλι δεν ύπηρξε πρόβλημα. Οπότε και πάλι η γραμμή ίσως να μη φταίει.
    Δε ξέρω τι να κάνω. Μου 'ρχεται να τα ξηλώσω όλα!

  6. #6
    Το avatar του μέλους Akoulis
    Akoulis Guest
    Μαλλον φιλε μου κολλαει το usb της μητρικης σου..εχει συμβει και σε γνωστο μου..
    δοκιμασε να βαλεις ενα ρουτερ σε ethernet και αμα δεν κολλαει το pc σου μαλλον ελυσες το προβλημα.επισης δοκιμασε να βαλεις τους καινουργιους drivers της μητρικης σου μηπως και δεις αλλαγη.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Μηνύματα
    1.710
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Wind
    Router
    netfaster
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 12.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ακριβως δοκιμασε το

    Music hard rock and metal blog

  8. #8
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βρες ένα router αν μπορείς από κάποιον γνωστό σου για να δοκιμάσεις τη γραμμή.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #9
    Εγγραφή
    05-06-2006
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    103
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    CYTA
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ
    Router
    Pirelli black
    παρε ενα router και θα βρεις την υγεια σου.Εγω εχω ενα netgear και ειμαι ικανοποιημενος

  10. #10
    Εγγραφή
    24-04-2007
    Περιοχή
    Ριζούπολη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Forthnet
    Router
    zyxel
    SNR / Attn
    15(dB) / 31(dB)
    παιδια τι netgear,linksys,microcom κλπ? zyxel. ειναι η κορυφη.

  11. #11
    Εγγραφή
    07-01-2006
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    29999/2495 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    ZTE931VII brgd w/ E4200v1
    SNR / Attn
    33.3(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. Δυστυχώς δεν έχει κανείς γνωστός μου router για να το δοκιμάσω και δε σκέφτομαι την αγορά κάποιου προς το παρόν.Ορμώμενος από ένα άλλο thread που διάβασα εδώ στο forum, μπήκα στο control panel του Crypto και στις ρυθμίσεις είδα τις παρακάτω τιμές. Μήπως μπορεί κανείς σας να μου πεί, πώς ερμηνεύονται και από που μπορεί να προέρχονται τα errors;



    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikos_2006 : 26-04-07 στις 02:07.

  12. #12
    Εγγραφή
    28-10-2004
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    685
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    πιο πολυ απο το χωριο μου
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Cisco 876
    η τιμες σου καλα ειναι crypto καλεσες?

  13. #13
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ForthNet
    Πήγαινε στην επιλογή ATM OAM LOOPBACK και πάτα την επιλογή LOOPBACK θα δεις ότι θα ξεκολύσουν τα πάντα.Αν θες αφησέ το ανοικτό το παράθυρο με πατημένο το loopback, θα δεις ότι δεν θα ξανακολήσει το internet.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος smastoras : 26-04-07 στις 10:07.

  14. #14
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    φιλε κ εγω το F200 ειχα κ μου παρουσιαζονταν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια προβληματα!

    κ οπως προτεινε ο kuti πηρα τηλ στη 4νετ κ με παρεπεμψαν στην Κρυπτο αμεσως

    με τις πρωτες λεξεις που ειπα ο τυπος μου λεει "ναι,ναι ξερω..." σαν να το εχει ακουσει αλλες 13229408498 φορες κ μου ειπε απλα να το στειλω σε αυτους κ θα μου εστελναν αυτοι ενα ρουτερ οπως κ εκαναν(βεβαια μετα απο 2 βδομαδες κ με τα εξοδα αποστολης ΔΙΚΑ ΜΟΥ )

    ε και μαντεψε...ολα δουλευουν ρολοι τωρα!

    ισως ειναι αυτο που λενε πολλοι,οτι δλδ φταιει η θυρα USB - τεσπα,πιστευω πως με ρουτερ θα σωθεις!

  15. #15
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    423
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    Nova
    Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες! Προφανώς φταίει το modem σου ή δεν συνεργάζεται σωστά με το USB Port της motherboard σου (ίσως για αυτό όταν έκανες την δοκιμή του modem σε άλλο pc να έτυχε να δουλέψει σωστά).
    Γνώμη μου είναι να πάρεις επειγόντως ένα router της προκοπής για να δεις άσπρη μέρα! Πιστεύω ότι αξίζει να δώσεις ένα ποσό (περίπου 75 ευρώ στη δική μου περίπτωση, για Linksys WAG200G...στο προτείνω!) και να έχεις μετά το κεφάλι σου ήσυχο.
    The best cure for a big “Ego” is a little failure

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περίεργο Πρόβλημα
    Από xeniakou στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-07, 18:16
  2. Περίεργο πρόβλημα
    Από baldrick στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-07, 20:21
  3. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-06, 00:05
  4. Περιεργο πρόβλημα
    Από plamp στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-04, 12:31

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας