Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    16-06-2014
    Περιοχή
    Σκιά του Αθως
    Μηνύματα
    411
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εχω παραγείλει και αναμένω την άφιξη του συγκεκριμμένου server απο ebay συγκεκριμμένα .
    Επίσης παράγγειλα και 2 SSD .
    Θα ήθελα στην συγκεκριμμένη σύνθεση οι 2 SSD να δουλέψουν σε RAID 1 μέσω της κάρτας PERC 6 που "φοράει" το μηχάνημα στο οποίο θα κάνω "καθαρή εγκατάσταση windows 10 pro.
    Το πρώτο ερώτημα μου είναι αν είναι οκ οι δίσκοι αυτοί για RAID 1 ή αν θα πρέπει να τους κάνω ανεξάρτητους και να παίρνω χειροκίνητα το backup απο τον έναν στον άλλον.
    Ενα δεύτερο ερώτημα είναι το εξής : Εστω ότι εγκαθιστώ μία διανομή linux (Debian ή Ubuntu ή Centos) και στήσω τα windows 10 σε εικονική μηχανή (Virtualbox) τα windows θα "βλέπουν" τους 2 XEON ?

  2. #2
    Εγγραφή
    22-12-2005
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    60
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    TD-W8970 V1
    Μπορείς να βάλεις όποιον hypervisor θες, και αντίστοιχα σε κάθε εικονικό μηχάνημα που θα σηκώνεις να "παραχωρεις" τα επιθυμητά resources...

    Τους επεξεργαστές σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να τους βλέπεις στον εκάστοτε host.

    Αν θες να έχεις απλά ενα ένα μηχάνημα με windows 10, πέρασε μονο αυτό. Και αντίστοιχα αν θες κάποια στιγμή κάποιο vm μπορείς να εγκαταστήσεις το virtual box που αναφέρεις.

    Έχε υπόψιν σου ότι κάνει κάποιο θόρυβο,οπότε να τον έχεις σε κάποια απόσταση :-D

  3. #3
    Εγγραφή
    16-06-2014
    Περιοχή
    Σκιά του Αθως
    Μηνύματα
    411
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannakis1984 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να βάλεις όποιον hypervisor θες, και αντίστοιχα σε κάθε εικονικό μηχάνημα που θα σηκώνεις να "παραχωρεις" τα επιθυμητά resources...

    Τους επεξεργαστές σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να τους βλέπεις στον εκάστοτε host.

    Αν θες να έχεις απλά ενα ένα μηχάνημα με windows 10, πέρασε μονο αυτό. Και αντίστοιχα αν θες κάποια στιγμή κάποιο vm μπορείς να εγκαταστήσεις το virtual box που αναφέρεις.

    Έχε υπόψιν σου ότι κάνει κάποιο θόρυβο,οπότε να τον έχεις σε κάποια απόσταση :-D
    Προφανώς προτείνεις "καθαρή" εγκατάσταση win 10 pro που απότι διάβασα εκμεταλλεύονται τους 2 XEON (απλά στο μυαλό μου είχα το εξής σενάριο : να στήσω LTSP και να σερβίρει λειτουργικό σε 3 thin clients οι οποίοι με RDC (rdesktop ή Remmina) θα είχαν πρόσβαση στα win 10).
    Ως προς το θέμα του RAID με τους συγκεκριμμένους δίσκους θα έχω κάποιο θέμα?

  4. #4
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Πολύ φοβάμαι πως ο PERC6 δεν έχει ιδέα πως να χειριστεί SSD και πιθανότατα θα τους ξεκάνει γρήγορα...
    Έχεις διαβάσει/δει πουθενά να παίζει αυτή η λύση;
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  5. #5
    Εγγραφή
    16-06-2014
    Περιοχή
    Σκιά του Αθως
    Μηνύματα
    411
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ φοβάμαι πως ο PERC6 δεν έχει ιδέα πως να χειριστεί SSD και πιθανότατα θα τους ξεκάνει γρήγορα...
    Έχεις διαβάσει/δει πουθενά να παίζει αυτή η λύση;
    Κι εγώ πολύ φοβάμαι οτι έχεις δίκαιο.
    Το έψαξα σήμερα και αυτά που διάβασα κάθε άλλο παρά ενθαρρυντικά ήταν.
    Οταν το παράγγειλα δεν μου πέρασε καθόλου απο το μυαλό ότι υπάρχει και το σενάριο ασυμβατότητας με SSD.
    Mόλις το παραλάβω θα τους βάλω πάνω και βλέποντας και κάνοντας αλλοιώς θα πάω σε 2 όμοιους HDD.

  6. #6
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Τα windows pro δεν αφήνουν πάνω από 1 remote desktop connection ταυτόχρονα... Θες windows server αν δεν κάνω λάθος

  7. #7
    Εγγραφή
    16-06-2014
    Περιοχή
    Σκιά του Αθως
    Μηνύματα
    411
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα windows pro δεν αφήνουν πάνω από 1 remote desktop connection ταυτόχρονα... Θες windows server αν δεν κάνω λάθος
    Αν το ψάξεις λίγο θα δείς οτι γίνεται με μία μικρή αλλάγή σε ένα αρχείο (δοκιμασμένο).
    Παρεπιμπτόντως χθές παρέλαβα τον server .
    Πράγματι το μηχάνημα κάνει αρκετό θόρυβο.
    Εχει κάποια θεματάκια με τους δίσκους SATA αλλα στην τελική θα του βάλω 2 HDD 2.5 σε RAID 1.
    Tου εγκατέστησα (δοκιμαστικά) windows 7 pro 64bit και απο ταχύτητα δεν παίζεται . Οι εφαρμογές μου ανοίγουν αστραπιαία.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το ψάξεις λίγο θα δείς οτι γίνεται με μία μικρή αλλάγή σε ένα αρχείο (δοκιμασμένο).
    Παρεπιμπτόντως χθές παρέλαβα τον server .
    Πράγματι το μηχάνημα κάνει αρκετό θόρυβο.
    Εχει κάποια θεματάκια με τους δίσκους SATA αλλα στην τελική θα του βάλω 2 HDD 2.5 σε RAID 1.
    Tου εγκατέστησα (δοκιμαστικά) windows 7 pro 64bit και απο ταχύτητα δεν παίζεται . Οι εφαρμογές μου ανοίγουν αστραπιαία.
    Το έχω κάνει αυτό με το αρχείο σε windows 7 pro. Αν το αφήσεις όμως να περάσουν updates, χαλάει. Σε 10 δεν έχω δοκιμάσει αλλά πιστεύω δεν θα λειτουργήσει. Και πάλι, όμως καλύτερα να βάλεις την δοκιμαστική έκδοση των windows server και να παίζεις εκεί. Για να έχεις τα Updates κλπ.

    Να το χαρείς...

  9. #9
    Εγγραφή
    16-06-2014
    Περιοχή
    Σκιά του Αθως
    Μηνύματα
    411
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω κάνει αυτό με το αρχείο σε windows 7 pro. Αν το αφήσεις όμως να περάσουν updates, χαλάει. Σε 10 δεν έχω δοκιμάσει αλλά πιστεύω δεν θα λειτουργήσει. Και πάλι, όμως καλύτερα να βάλεις την δοκιμαστική έκδοση των windows server και να παίζεις εκεί. Για να έχεις τα Updates κλπ.

    Να το χαρείς...
    Ευχαριστώ.
    Τελικά εγκατέστησα τα 7 Pro.
    Μία ερώτηση : Το pagefile χρειάζεται ή να το καταργήσω τελείως (16GB RAM έχει εγκατεστημένη ο server) ?

  10. #10
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Πόσο χώρο έχεις στο δίσκο; Αν σε παίρνει, θα σου πρότεινα να φτιάξεις ένα fixed page file 16GB. Η μνήμη μπορεί να σου φαίνεται αρκετή αλλά το page file θα επιτρέψει στο memory manager να πετάξει στο δίσκο services που χρησιμοποιούνται σπάνια αφήνοντας περισσότερη μνήμη είτε για ότι τρέχει, είτε ακόμη και για disk cache.

    Σε πολύ εξαιρετικές και καλά μελετημένες περιπτώσεις πάμε χωρίς page file. Ειδικά όταν πρόκειται για Windows ...
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  11. #11
    Εγγραφή
    16-06-2014
    Περιοχή
    Σκιά του Αθως
    Μηνύματα
    411
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο χώρο έχεις στο δίσκο; Αν σε παίρνει, θα σου πρότεινα να φτιάξεις ένα fixed page file 16GB. Η μνήμη μπορεί να σου φαίνεται αρκετή αλλά το page file θα επιτρέψει στο memory manager να πετάξει στο δίσκο services που χρησιμοποιούνται σπάνια αφήνοντας περισσότερη μνήμη είτε για ότι τρέχει, είτε ακόμη και για disk cache.

    Σε πολύ εξαιρετικές και καλά μελετημένες περιπτώσεις πάμε χωρίς page file. Ειδικά όταν πρόκειται για Windows ...
    Ο δίσκος είναι 120 άρης SSD 80 GB ελεύθερα έχει με 16 GB pagefile. Μετά την εγκατάσταση βάσεων και εφαρμογών τον υπολογίζω στα 55-60 GB ελεύθερα.
    Απλά αναρωτιέμαι μήπως οι SSD έχουν θέματα με το pagefile (εννοώ αλλεπάλληλες εγγραφές που μειώνουν το lifetime). Ο συγκεκριμμένος έχει εγγύηση για 2.000.000 ώρες (πράγμα που δεν πιστεύω βέβαια) .
    Τον δεύτερο όμοιο που πήρα τον έβαλα με USB μετατροπέα γιατί δεύτερο δίσκο δεν μου αναγνωρίζει με τπτ ούτε SSD ούτε HDD (δεν έχω εμπειρία απο αυτόν τον controller και δεν μπορώ να τον ρυθμίσω).

  12. #12
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο δίσκος είναι 120 άρης SSD 80 GB ελεύθερα έχει με 16 GB pagefile. Μετά την εγκατάσταση βάσεων και εφαρμογών τον υπολογίζω στα 55-60 GB ελεύθερα.
    τσίμα τσίμα σε βλέπω, μόλις αρχίσουν να πέφτουν και τίποτε updates θα σκαλώσεις...

    Απλά αναρωτιέμαι μήπως οι SSD έχουν θέματα με το pagefile (εννοώ αλλεπάλληλες εγγραφές που μειώνουν το lifetime). Ο συγκεκριμμένος έχει εγγύηση για 2.000.000 ώρες (πράγμα που δεν πιστεύω βέβαια) .
    Τη διάρκεια των SSD θα τη δεις σαν TWPD (terrabytes written per day) ή DWPD (drive writes per day) ή σαν total writes. Όσο πέφτεις μέσα στα νούμερα μπορείς να νιώθεις σχετικά άνετα τουλάχιστον για τη χρονική διάρκεια της εγγύησης του δίσκου.

    2εκ ώρες είναι μάλλον το MTBF, εντελώς διαφορετικό (και άχρηστο/μαρκετίστικο) πράγμα.

    Τον δεύτερο όμοιο που πήρα τον έβαλα με USB μετατροπέα γιατί δεύτερο δίσκο δεν μου αναγνωρίζει με τπτ ούτε SSD ούτε HDD (δεν έχω εμπειρία απο αυτόν τον controller και δεν μπορώ να τον ρυθμίσω).
    Περίεργο. Μπήκες στο setup του και δε στον έβγαζε στο tab με τους διαθέσιμους δίσκους; Δοκίμασες μόνο με δυο μηχανικούς, χωρίς κανένα SSD επάνω;

    Ο PERC6 δε κάνει passthrough από όσο θυμάμαι, για να δεις κάποιο δίσκο πρέπει να συμμετέχει σε κάποιο RAID array. Μεμονομένους δίσκους τους βάζεις μόνους σε RAID 0 για να τους δεις. Επίσης δε θα μπορείς να δεις smart attributes, θα πρέπει να κλείνεις το μηχάνημα (αν συμμετέχει σε RAID 1 ή 5, αλλιώς θα φας reconstruct για το τίποτε...), να βγάζεις τον δίσκο που θέλεις και να τον ελέγχεις σε κοινό SATA interface.

    Ακόμη κι αν δεις τελικά τον δεύτερο SSD, δε θα σου συνιστούσα να βάλεις τους δύο SSD σε RAID1 όπως σχεδίαζες. Κατ αρχήν γιατί το RAID 1 δεν είναι backup, δεύτερο γιατί θα έχεις ακριβώς τα ίδια writes και προφιλ χρήσης με τον άλλο SSD και αν σκάσει ο ένας είναι μεγάλη η πιθανότητα να σου σκάσει και ο άλλος λίαν συντόμως. Τέλος, καθώς ο PERC6 δε γνωρίζει τίποτε για SSD και 4k alignment, τα metadata του array μπορεί να πέφτουν οπουδήποτε και πεθάνεις στο write amplification. Σε raid 0 επίσης πρέπει να γράφει κάποια metadata, κοίταξε αν μπορείς να βρεις πόσα και σε πιο σημείο τα γράφει ώστε να κάνεις σωστά align τα partitions σου.

    Αν έχεις μηχανικούς HDD διαθέσιμους, μέχρι 2ΤΒ μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις άνετα, φτιάξε ένα RAID0 ή 1 με δύο τέτοιους και χρησιμοποίησέ τους για swap και αποθήκη.
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  13. #13
    Εγγραφή
    16-06-2014
    Περιοχή
    Σκιά του Αθως
    Μηνύματα
    411
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frap Εμφάνιση μηνυμάτων
    τσίμα τσίμα σε βλέπω, μόλις αρχίσουν να πέφτουν και τίποτε updates θα σκαλώσεις...



    Τη διάρκεια των SSD θα τη δεις σαν TWPD (terrabytes written per day) ή DWPD (drive writes per day) ή σαν total writes. Όσο πέφτεις μέσα στα νούμερα μπορείς να νιώθεις σχετικά άνετα τουλάχιστον για τη χρονική διάρκεια της εγγύησης του δίσκου.

    2εκ ώρες είναι μάλλον το MTBF, εντελώς διαφορετικό (και άχρηστο/μαρκετίστικο) πράγμα.



    Περίεργο. Μπήκες στο setup του και δε στον έβγαζε στο tab με τους διαθέσιμους δίσκους; Δοκίμασες μόνο με δυο μηχανικούς, χωρίς κανένα SSD επάνω;

    Ο PERC6 δε κάνει passthrough από όσο θυμάμαι, για να δεις κάποιο δίσκο πρέπει να συμμετέχει σε κάποιο RAID array. Μεμονομένους δίσκους τους βάζεις μόνους σε RAID 0 για να τους δεις. Επίσης δε θα μπορείς να δεις smart attributes, θα πρέπει να κλείνεις το μηχάνημα (αν συμμετέχει σε RAID 1 ή 5, αλλιώς θα φας reconstruct για το τίποτε...), να βγάζεις τον δίσκο που θέλεις και να τον ελέγχεις σε κοινό SATA interface.

    Ακόμη κι αν δεις τελικά τον δεύτερο SSD, δε θα σου συνιστούσα να βάλεις τους δύο SSD σε RAID1 όπως σχεδίαζες. Κατ αρχήν γιατί το RAID 1 δεν είναι backup, δεύτερο γιατί θα έχεις ακριβώς τα ίδια writes και προφιλ χρήσης με τον άλλο SSD και αν σκάσει ο ένας είναι μεγάλη η πιθανότητα να σου σκάσει και ο άλλος λίαν συντόμως. Τέλος, καθώς ο PERC6 δε γνωρίζει τίποτε για SSD και 4k alignment, τα metadata του array μπορεί να πέφτουν οπουδήποτε και πεθάνεις στο write amplification. Σε raid 0 επίσης πρέπει να γράφει κάποια metadata, κοίταξε αν μπορείς να βρεις πόσα και σε πιο σημείο τα γράφει ώστε να κάνεις σωστά align τα partitions σου.

    Αν έχεις μηχανικούς HDD διαθέσιμους, μέχρι 2ΤΒ μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις άνετα, φτιάξε ένα RAID0 ή 1 με δύο τέτοιους και χρησιμοποίησέ τους για swap και αποθήκη.
    Καταρχάς σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες .
    Διαπίστωσα τελικά και είχες δίκαιο ότι το αρχικό μου πλάνο με τους 2 SSD απέτυχε.
    Προφανώς θα πρέπει να το υλοποιήσω με 2 HDD σε RAID 1 ή με έναν HDD όπου θα είναι εγκατεστημένα τα πάντα και έναν SSD με USB adapter μόνιμα συνδεδεμένο όπου θα κάνει backup όλα τα δεδομένα μέσω χρονοδιαγράματος.
    Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά ο server ήρθε χωρίς caddies παρόλο που στην φωτο φαίνοταν ότι είχε 2 απο τα 4 και τον δίσκο τον "κάρφωσα" πάνω στο ένα SATA interface που έχει στην φωλιά.

  14. #14
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Βάλε κάτι (ένα χαρτάκι διπλωμένο 2-3 φορές πχ) στη μέση της μπροστινής πλευράς του δίσκου για να μη στηρίζεται μόνο στη φίσσα πίσω και για δοκιμές θα είσαι εντάξει. Μακροπρόθεσμα παίρνεις κανονικά συρταράκια από ebay πάλι.

    Κοίτα το firmware που έχει ο PERC6 αν συνεχίζει να μη σου βλέπει τους δίσκους που συνδέεις. Έχω την εντύπωση πως στα νεότερα firmware άφησαν ελεύθερη τη χρήση non-certified δίσκων. Το τελευταίο πρέπει να είναι το 6.3.3.0002

    Τι άλλο να πω, ελπίζω να το αξιοποιήσεις τελικά, γιατί αν και παλιό μηχάνημα πια (~2010) είναι αξιόλογο...
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  15. #15
    Εγγραφή
    16-06-2014
    Περιοχή
    Σκιά του Αθως
    Μηνύματα
    411
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε κάτι (ένα χαρτάκι διπλωμένο 2-3 φορές πχ) στη μέση της μπροστινής πλευράς του δίσκου για να μη στηρίζεται μόνο στη φίσσα πίσω και για δοκιμές θα είσαι εντάξει. Μακροπρόθεσμα παίρνεις κανονικά συρταράκια από ebay πάλι.

    Κοίτα το firmware που έχει ο PERC6 αν συνεχίζει να μη σου βλέπει τους δίσκους που συνδέεις. Έχω την εντύπωση πως στα νεότερα firmware άφησαν ελεύθερη τη χρήση non-certified δίσκων. Το τελευταίο πρέπει να είναι το 6.3.3.0002

    Τι άλλο να πω, ελπίζω να το αξιοποιήσεις τελικά, γιατί αν και παλιό μηχάνημα πια (~2010) είναι αξιόλογο...
    Τελικά ο server στήθηκε με έναν SSD 120 Gb με χαρτονάκια πάνω και κάτω (60 ελεύθερα μετά απόλες τις αναβαθμίσεις των windows και στήσιμο του backup των εφαρμογών και των βάσεων τους ) και έναν ίδιο σε σύνδεση με USB adaptor για λήψη backup.
    Mε παίδεψε λίγο η εγκατάσταση του MSSQL και της Sybase αλλά στο τέλος όλα καλά.
    Το μηχάνημα δεν καταλαβαίνει τπτ με 4 χρήστες συνδεδεμένους με RDP (thin clients μέσω LTSP που έστησα στον παλιό server).
    Προς το παρόν δεν έκανα αναβάθμηση του firmware του Perc 6i γιατί φοβάμαι μήπως κάτι δεν πάει καλά και στραβώσει όλο το σύστημα.
    @frap ευχαριστώ πολύ για το support .

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναβάθμιση RAM σε Dell server
    Από jonhh στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-18, 11:19
  2. Dell PowerEdge 1950 - 200€
    Από giannakis1984 στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-15, 16:58
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-15, 19:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας