Σελ. 29 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 919242728293031343949 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 421-435 από 946

Θέμα: ASUS DSL N14U

  1. #421
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Μηνύματα
    99
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    14300/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Fritzbox 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    για το snr με αρνητικα, χαμηλωνει ταχυτητα για σταθεροτητα, με θετικα για πιο ταχυτητα ... για το θεμα που το αλλο κλειδωνε πιο πολυ (και μιλας για μεγαλη διαφορα, μηπως πλεον σου αλλαξαν profile? αν μπορεις ξανα βαλε το αλλο τωρα επανω να δεις ποσο παει
    Η μηπως οταν εβαλες το stability adjustment στο Asus, ξανα ανοιξες το Dynamic Line Adjustment? γιατι αυτο πρεπει να μεινει disable

    Παντα οταν κατεβαζουμνε το snr, ναι εχει πολυ πιο πολλα λαθη, μπορει να κανει αργο internet και πολλες φορες αποσυνδεσεις
    Αυτα τα βλεπεις στο CRC (οπως ειπες) και στο dsl uptime

    Για να μπεις remote, νομιζω ειναι γραμμενο πιο πισω, αλλα εχει και η Asus οδηγο εδω
    https://www.asus.com/support/faq/1000926/
    Να προσξεις στο τελος με τον αστερισκο να βαλεις και την σωστη διεευθυνση http://[WAN IP]:8080 στο μηχανημα που θα δοκιμασεις την προσβαση
    Μερικοι λενε οτι παιρνουν και μεσω vpn, αλλα δεν εχω δοκιμασει ποτε
    καταφερα να μπω απο τη δουλεια μεσω ddns, ειχα ενεργοποιησει το wan και απλα ξεχναγα το 8080 στο τελος.
    ποσταρω τα στατιστικα της γραμμης να μου πεις τη γνωμη σου
    το snr επισημαινω παλι ειναι στο +10
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.JPG 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  56,2 KB 
ID: 179464

  2. #422
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Aν στη συγκεκριμενη συσκευη σου δινει προσβαση και χωρις το 8080 εισαι οκ ... καλα κλειδωνει, εχει λιγο λαθη (crc) δηλαδη για 6 ωρες ειναι πολλα (μπορει λογω βροχης) αλλα αν δεν σου κανει θεμα με αργο internet, ασε το ετσι για τωρα

  3. #423
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Μηνύματα
    99
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    14300/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Fritzbox 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν στη συγκεκριμενη συσκευη σου δινει προσβαση και χωρις το 8080 εισαι οκ ... καλα κλειδωνει, εχει λιγο λαθη (crc) δηλαδη για 6 ωρες ειναι πολλα (μπορει λογω βροχης) αλλα αν δεν σου κανει θεμα με αργο internet, ασε το ετσι για τωρα
    δεν παρατηρησα κατι σε αργοπορια.
    σε torrent ανεβηκα παρα πολυ απο 1,2-1,3 max πηγα 1,7-1,8 max και χτυπησα 2,0 Mb σε ενα μεγαλο αρχειο που κατεβαζα απο google server

  4. #424
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα παιδιά, χθες παρέλαβα το συγκεκριμένο ρουτεράκι από τη Wind, προς αντικατάσταση του άθλιου CellPipe 7130 της HOL. Είμαι περίπου 2 km από το κέντρο αλλά η γραμμή μου είναι σχετικά σταθερή, ποτέ δεν είχα αποσυγχρονισμούς ή πολύ θόρυβο. Με το CellPipe είχα γύρω στα 43dB Downstream Attenuation, κλειδωμένο SNR στα 9dB, και συγχρονισμό max 6Mbps. Προς μεγάλη μου έκπληξη, το N14U αποφάσισε ότι πλέον το attenuation της γραμμής είναι μόλις 31dB (!) και με το τελευταίο beta firmware (thanks @babis3g) και λίγο SNR tweaking κατάφερα να φτάσω τα 9Mbps σταθερά.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_5.png 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  37,7 KB 
ID: 179649Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_6.png 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  31,9 KB 
ID: 179650

    Φυσικά είμαι υπέρ-ευχαριστημένος με την κατά 50% αύξηση στην ταχύτητα, αλλά λέτε να υπάρχει δυνατότητα με αυτά τα στατιστικά να ανέβει κι άλλο; Αν ανεβάσω το stability adjustment στα 10dB συγχρονίζει στα 10,5Mbps αλλά ανεβαίνουν δραματικά τα CRC errors και έχω packet loss οπότε δεν είναι βιώσιμο.

    By the way, γιατί το SNR Margin στο DSL Log φαίνεται να παραμένει κολλημένο κοντά στα 9dB, όσο και να ορίζω το stability adjustment; Δε θα έπρεπε να μεταβάλλεται αντίστοιχα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ifaigios : 05-02-17 στις 06:58.

  5. #425
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μεγεια & καλοριζικο ...
    Για το θεμα attenuation απο modem σε modem διαφερουν γιατι το καθενα κανει τους υπολογισμους διαφορετικα ... ομως εχει μεγαλη διαφορα και δεν ξερω το cellpipe για να πω ποσο αξιοπιστο ειναι ...
    Αν εχεις και καποιο αλλο modem να το βαλεις επανω για δοκιμη (οταν δανιστεις καποιο) να δουμε τι λεει και αυτο ... Λογικα παντως δεν νομιζω να πεφτει πολυ εξω το Ν14

    Για την ταχυτητα, αν το cellpipe μετραει σωστα, τοτε η γραμμη δεν παει πιο πανω ... αν το Ν14 μετραει σωστα, τοτε η γραμμη παει πιο πανω αλλα δεν μπορεις να κανεις κατι περισσοτερο απο το modem, πρεπει να παρεις τηλεφωνο τον παροχο να σου αλλαξει profile
    Δες εδω (θεωρητικα παντα) το attenuation
    http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

    Για το θεμα που το snr μενει κοντα στα 9 db, νομιζω ειναι κατι σαν bug σε αναλογο profile / dslam, μην ανησυχεις, μερικα mediatek chipset ειχαν αυτο το ιδιωμα οπως το παλιο ΖΤΕ w300 του οτε, εκανε και αυτο παρομοιο θεμα, καλο ειναι απο την μερια σου γιατι ο παροχος δεν θα καταλαβει οτι πειραξες το snr, θα δει οτι βλεπεις και εσυ στα στατιστικα

    Ασε το σε συνχρονισμο εκει στα 9 mbps ... παντα οταν πειραξουμε το snr επειδη ανεβαινει ο θυρυβος γραμμης εχει πιο πολλα λαθη, θα βρεις εσυ που ειναι καλυτερα, αλλα νομιζω (οπως τα λες) με συνχρονισμο 8-9 mbps θα εισαι οκ, αν εχει και εκει λιγα λαθη πιο πανω ασε το γραφει να δεν σου κανει αργο internet, buffering κλπ

  6. #426
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Μηνύματα
    99
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    14300/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Fritzbox 7590
    κουμπωσα το εν λογω ρουτερ κυριακη βραδυ σε forthnet στο πατρικο μου σπιτι και πειραξα και το snr. εντομεταξυ το snr ηταν 6.5 περιπου και εβαλα το setting στο 5. το ρισκαρα αρκετα το ξερω...
    σταματησε να αποκρινεται γενικα μετα απο 2 μερες...
    παω να δω τι γινεται χθες και βλεπω οτι ολα ειχανε γινει reset. σαν να ειχε γινει hard reset.
    μεχρι και η ip ειχε αλλαξει απο 192.168.1.254 σε 192.168.1.1
    ξανασεταρω τα παντα απο την αρχη και βλεπω το snr setting disabled και κλειδωμενο.
    πως εγινε αυτο;
    πηρε χαμπαρι η forthnet οτι το πειραζα και κλειδωσε τη γραμμη;
    παπαλα το snr tweaking τωρα;
    οκ το καταλαβαινω αλλα το router πως εγινε reset;
    ειχα πανω το τελευταιο επισημο firm (oxi τo beta του μπαμπη)

  7. #427
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Βαλε στατιστικα, στο adsministration>dsl settings πρεπει να κλεισεις και το DLA για να δουλεψει καλυτερα το stability adjustment
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 09-02-17 στις 13:44.

  8. #428
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Μηνύματα
    99
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    14300/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Fritzbox 7590
    ολα μια χαρα! απλα δεν καταλαβαινω πως εγινε hard reset απο μονο του

  9. #429
    Εγγραφή
    02-11-2008
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    Router
    Lanner FW 7525B/SP 2+
    SNR / Attn
    32(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έβαλα την νέα beta v9.1.2.3_97 (ευχαριστούμε babis3g) αλλά καμία διαφορά στον χρονισμό σε γραμμή ΟΤΕ με Broadcom chipset στο DSLAM. Γενικά βλέπω ότι υστερεί με άλλα modem ειδικά σε σχέση με το ADB/Pirelli P.RG A4201G που φοράει Lantiq.

  10. #430
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hellmore Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έβαλα την νέα beta v9.1.2.3_97 (ευχαριστούμε babis3g) αλλά καμία διαφορά στον χρονισμό σε γραμμή ΟΤΕ με Broadcom chipset στο DSLAM. Γενικά βλέπω ότι υστερεί με άλλα modem ειδικά σε σχέση με το ADB/Pirelli P.RG A4201G που φοράει Lantiq.
    Ναι νομιζω ειναι σεταρισμενο λιγο πιο χαμηλα για σταθεροτητα, το εχω αναφερει, αλλα επειδη εχει το snr tweak που μπορουμε να ανεβασουμε εμεις λιγο ταχυτητα (οσοι τυχεροι σε καλες γραμμες) δεν θελουν να το πειραξουν σε αυτο το τομεα κλειδωματος απο οτι καταλαβα, τωρα οι τυχεροι σε καλες γραμμες το φερνουν στα ισια τους ή λιγο πιο πανω (αναλογα την γραμμη)

  11. #431
    Εγγραφή
    02-11-2008
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    Router
    Lanner FW 7525B/SP 2+
    SNR / Attn
    32(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι νομιζω ειναι σεταρισμενο λιγο πιο χαμηλα για σταθεροτητα, το εχω αναφερει, αλλα επειδη εχει το snr tweak που μπορουμε να ανεβασουμε εμεις λιγο ταχυτητα (οσοι τυχεροι σε καλες γραμμες) δεν θελουν να το πειραξουν σε αυτο το τομεα κλειδωματος απο οτι καταλαβα, τωρα οι τυχεροι σε καλες γραμμες το φερνουν στα ισια τους ή λιγο πιο πανω (αναλογα την γραμμη)
    Είχα έρθει σε επικοινωνία μαζί τους και μου ζήτησαν logs από την γραμμή. Εν τέλη μου είπαν ότι θα χρειαστούν να κάνουν monitor την γραμμή από 3G σύνδεση αλλά δεν έχω οπότε και έμεινε εκεί το θέμα. Κλειδώνει με 3dB SNR όσο κλειδώνει και το ADB με 9dB SNR. Μακάρι να είχε SNR tweak το ADB η γραμμή θα απογειωνόταν. Έχω βάλει στο μάτι το DGN3500 που έχει Lantiq και πιστεύω θα κλειδώνει όσο το ADB και έχει και SNR tweaking.

  12. #432
    Εγγραφή
    27-05-2005
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    101
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ASUS-AC52U
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 33(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hellmore Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα έρθει σε επικοινωνία μαζί τους και μου ζήτησαν logs από την γραμμή. Εν τέλη μου είπαν ότι θα χρειαστούν να κάνουν monitor την γραμμή από 3G σύνδεση αλλά δεν έχω οπότε και έμεινε εκεί το θέμα. Κλειδώνει με 3dB SNR όσο κλειδώνει και το ADB με 9dB SNR. Μακάρι να είχε SNR tweak το ADB η γραμμή θα απογειωνόταν. Έχω βάλει στο μάτι το DGN3500 που έχει Lantiq και πιστεύω θα κλειδώνει όσο το ADB και έχει και SNR tweaking.
    Εγω αντιθετως σε γραμμή ΟΤΕ με Broadcom chipset DSLAM το αφησα στο AUTO SYNC-UP και συγχρονισε στα (15 με 5db SNR, Mε το σημερινο beta firmware), με το προηγουμενο beta ημουν στα 12 με τα ιδια settings..Για το DGN3500 σε αυτο αναφερεσαι? https://www.cnet.com/products/netgea...gateway/specs/

    Ξεχασα να πω πως εχω το ASUS DSL-AC52U αν και νομιζω πανω κατω τα ιδια ειναι γιατι το ειχα και το Ν14U. Δοκιμαστε και κατι που εκανα εγω και πηρα 3mb+ στην επιλογη DSL Modulation το αφησα AUTO SYNC-UP και πηγε κατευθειαν στα 15mb αν ομως το Γυρισω σε ADSL2+ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΣΤΑ 12MB Δεν ξερω πως εγινε η γινεται αλλα το δοκιμασα ολες τις ωρες και αιχμης και μη αιχμης με ιδια αποτελεσματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giogio : 04-03-17 στις 03:07. Αιτία: τιποτα

  13. #433
    Εγγραφή
    02-11-2008
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    Router
    Lanner FW 7525B/SP 2+
    SNR / Attn
    32(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giogio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω αντιθετως σε γραμμή ΟΤΕ με Broadcom chipset DSLAM το αφησα στο AUTO SYNC-UP και συγχρονισε στα (15 με 5db SNR, Mε το σημερινο beta firmware), με το προηγουμενο beta ημουν στα 12 με τα ιδια settings..Για το DGN3500 σε αυτο αναφερεσαι? https://www.cnet.com/products/netgea...gateway/specs/
    Όταν εννοείς 5dB εννοείς -5dB στις ρυθμίσεις ή σύνολο 5dB; Τι attenuation έχεις και τι path; Ναι, αυτό λέω, παλιό αλλά αν του φορέσεις amod κάνει παπάδες.

  14. #434
    Εγγραφή
    27-05-2005
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    101
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ASUS-AC52U
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 33(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hellmore Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν εννοείς 5dB εννοείς -5dB στις ρυθμίσεις ή σύνολο 5dB; Τι attenuation έχεις και τι path; Ναι, αυτό λέω, παλιό αλλά αν του φορέσεις amod κάνει παπάδες.
    5db οχι -
    Line Attenuation
    36.9 dB
    20.2 dB
    Path Mode
    Interleaved

    ειχα το DGN2200 V3 με amod και πεταγε αλλα μια μερα πηγα να μπω στην καρτελα και δεν εμπαινε με τιποτα τι στατικες εβαλα απολυτως τιποτα ροζ εικονα κλασσικη

  15. #435
    Εγγραφή
    02-11-2008
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    Router
    Lanner FW 7525B/SP 2+
    SNR / Attn
    32(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giogio Εμφάνιση μηνυμάτων
    5db οχι -
    Line Attenuation
    36.9 dB
    20.2 dB
    Path Mode
    Interleaved

    ειχα το DGN2200 V3 με amod και πεταγε αλλα μια μερα πηγα να μπω στην καρτελα και δεν εμπαινε με τιποτα τι στατικες εβαλα απολυτως τιποτα ροζ εικονα κλασσικη
    Μάλιστα, η διαφορά είναι μεγάλη στον χρονισμό σου οπότε δεν την λέω τυχαία. Θα δοκιμάσω να του κάνω ένα reset από περιέργεια. Δοκίμασες άλλο τροφοδοτικό, reset, re-flash;

Σελ. 29 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 919242728293031343949 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ASUS DSL N17U adsl/vdsl
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 3097
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-21, 15:45
  2. [Asus] DSL N14U προβλημα με wifi
    Από dimus13 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-16, 11:33
  3. Asus dsl-n14u ή draytek vigor 2710
    Από halkx στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-16, 14:22
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Asus dsl n16u βοηθεια για συνδεση ως router
    Από parkos στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 01:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας