Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 47
  1. #16
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι αναλογα την περιοχη που εισαι, εμενα απο Ε.Ε χωρες κανουν το πολυ 2 εβδομαδες απο μακρινη χωρα, απο Αγγλια με Royal Mail μου κανει 4 μερες ΠΑΝΤΑ, και απο Κινα 20-25 μερες σπανια παραπανω. Και οπως ξερω και απο φιλους και γνωστους παρομοια κατασταση, τουλαχιστον για την Αθηνα, δεν ξερω αλλου.
    Αλλου ναι μπορει. Νομιζω οτι υπαρχουν και αλλοι λογοι ομως. Εχω ψωνισει απο παρα παρα πολλες χωρες απο ebay, και απο Κινα και Αγγλια, Γερμανια και απο αλλες σελιδες ή μαγαζια.
    Τυχερός είσαι. Απο Κίνα μου έχει κάνει και δύο μήνες !
    Πάντως όπως είπε και κάποιος παραπάνω πολλοί δε στέλνουν σε κάποιες χώρες (και πιο σοβαρές απο εμάς) γιατί έχουν θέματα με το τοπικό ταχυδρομείο.

  2. #17
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    474
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei EchoLife EG8145V
    Όντως, παραείναι στρόγγυλοι οι αριθμοί.

    Όμως, τα θέλει και ο κώλος μας! Σήμερα πήγαν να παραγγείλω πάλι ανταπτοράκι από τον ίδιο πωλητή του eBay, αλλά... Does not ship to Greece
    http://www.ebay.com/itm/171419396538...53.m2749.l2649
    Και οκ, μπορώ να βρω το ίδιο στην ίδια τιμή. Ε, και; Περιμένουμε να μπούμε στην λίστα με τις υπόλοιπες τριτοκοσμικές χώρες που αποκλείουν οι πωλητές;

    Με την ευκαιρία, το ανταπτοράκι είναι ε-ξαι-ρε-τι-κό.
    Κάνε το καλό και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό :)
    Για να μη χαλάει η μπαταρία του κινητού όταν φορτίζει όλο το βράδυ: DreamLab
    Δικαίωμα δικού σου modem-router

  3. #18
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    αγοραζες μονο απο ελλαδα?
    Οχι....παντα απο εξω παιρνω. Ποτε δεν μου παν οτι δεν μου στελνουν εκτος απο αυτους που απο πριν δεν εστελναν, π.χ. Αμαζον.

  4. #19
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με κάπου στις 500 αγορές μόνο από το ebay, ποτέ δεν είχα πρόβλημα.
    Ούτε μου έχει τύχει να μην στέλνουν κάτι μόνο Ελλάδα και να στέλνουν σε όλες τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες.
    Μήπως είναι λίγο υπερβολική η έρευνα?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από talos_2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όμως, τα θέλει και ο κώλος μας! Σήμερα πήγαν να παραγγείλω πάλι ανταπτοράκι από τον ίδιο πωλητή του eBay, αλλά... Does not ship to Greece
    http://www.ebay.com/itm/171419396538...53.m2749.l2649
    Αυτός όμως δεν είναι ότι δεν στέλνει ΜΟΝΟ Ελλάδα, στον μισό ΟΗΕ δεν στέλνει!

  5. #20
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.059
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Αυτές οι στατιστικές είναι ΠΟΛΥ ΑΣΤΕΙΕΣ, γιατί στηρίζονται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στο τί λέει
    ο κόσμος και όχι σε "απτά" στοιχεία (clicks, αποτυχίες, κλπ).


    Ελάχιστες είναι οι σοβαρές μετρήσεις. Μου θυμίζει τα ερωτηματολόγια στα σχολεία που οι μαθητές
    τρολλάρουν, και κανένας στατιστικός αλγόριθμος δε μπορεί να εξαιρέσει τα τρολλαρίσματα από τα
    αποτελέσματα, απλά γιατί τα trolls είναι πολύ πιό έξυπνα.

    Πχ το Travel Charger που λέει ο φίλος δεν αποστέλλει στη... Γερμανία και Αυστρία.

    Αυτό θα προσμετριώταν στην έρευνα ως αποτυχία αποστολής... στην Ελλάδα?

    Από την άλλη, το ίδιο το ebay σίγουρα έχει στατιστικά για όσους έφτασαν μέχρι την σελίδα πληρωμής,
    πάτησαν το pay και πήραν τα @@ τους. Και μάλιστα ανά κατηγορία κωδικού αποτυχίας.
    Απλά δεν το δίνει διαθέσιμο.
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  6. #21
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.380
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το amazon στελνει βιβλια και οχι ηλεκτρονικα, αλλα νομιζω οτι ειναι θεμα copyright/distribution... οχι θεμα της Ελλαδας.
    Θα πρότεινα, πρωτου ποστάρεις ξανά περί ηλεκτρονικών αγορών, να ενημερωθείς λίγο καλύτερα για τα σχετικά site, τουλάχιστον τα μεγάλα.

    Το Αμαζον λοιπόν, δεν πουλάει μόνο βιβλία
    Πουλάει και ηλεκτρονικά, και οικοσυσκευες, και έπιπλα, και ρουχα, και σε κάποιες χώρες και φαγώσιμα.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  7. #22
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    690
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ό,τι νά 'ναι μου φαίνεται η έρευνα.

    Από πότε η ανακατεύθυνση στον εθνικό αντιπρόσωπο/site θεωρείται "αποκλεισμός";
    Πάρα πολλές εταιρίες σου λένε να αγοράσεις από τον εθνικό αντιπρόσωπο ή τον
    Ευρωπαϊκό αντιπρόσωπο εαν υπάρχει.

    Αυτό με την κάρτα δεν μου έχει τύχει ποτέ και πουθενά και αγοράζω από Ευρώπη,
    Αμερική, Ασία, Αυστραλία απ' όπου να 'ναι. Για το ότι "δεν στέλνουν Ελλάδα" γελά-
    νε και οι πέτρες με τον "αποκλεισμό". Προφανώς για να μην στέλνουν σημαίνει ό-
    τι είτε το κόστος θα είναι υψηλό για να φτάσει με σιγουριά το δέμα σου.

  8. #23
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eaglos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ό,τι νά 'ναι μου φαίνεται η έρευνα.

    Από πότε η ανακατεύθυνση στον εθνικό αντιπρόσωπο/site θεωρείται "αποκλεισμός";
    Πάρα πολλές εταιρίες σου λένε να αγοράσεις από τον εθνικό αντιπρόσωπο ή τον
    Ευρωπαϊκό αντιπρόσωπο εαν υπάρχει.

    Αυτό με την κάρτα δεν μου έχει τύχει ποτέ και πουθενά και αγοράζω από Ευρώπη,
    Αμερική, Ασία, Αυστραλία απ' όπου να 'ναι. Για το ότι "δεν στέλνουν Ελλάδα" γελά-
    νε και οι πέτρες με τον "αποκλεισμό". Προφανώς για να μην στέλνουν σημαίνει ό-
    τι είτε το κόστος θα είναι υψηλό για να φτάσει με σιγουριά το δέμα σου.
    Είναι ο ορισμός του "γεωγραφικού αποκλεισμού". Το μοντέλο με τους κατά τόπους αντιπροσώπους έχει προφανώς και πλεονεκτήματα, αλλά αυτό που προωθούν ως μοντέλο ενιαίας αγοράς είναι να μπορείς να αγοράζεις απευθείας από όλες τις χώρες, χωρίς διαφοροποίηση.

  9. #24
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρότεινα, πρωτου ποστάρεις ξανά περί ηλεκτρονικών αγορών, να ενημερωθείς λίγο καλύτερα για τα σχετικά site, τουλάχιστον τα μεγάλα.

    Το Αμαζον λοιπόν, δεν πουλάει μόνο βιβλία
    Πουλάει και ηλεκτρονικά, και οικοσυσκευες, και έπιπλα, και ρουχα, και σε κάποιες χώρες και φαγώσιμα.

    Εννοουσα οτι δεν στελνει ηλεκτρονικα στην Ελλαδα.
    Θα προτεινα να μιλας καλυτερα.

  10. #25
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.380
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοουσα οτι δεν στελνει ηλεκτρονικα στην Ελλαδα.
    Θα προτεινα να μιλας καλυτερα.
    Και πάλι είσαι λάθος.
    Μια χαρά στέλνει ηλεκτρονικά εδώ και πολλά χρόνια.
    Και από διαφορετικά site του Amazon μπορείς να παραγγείλεις μάλιστα, ανάλογα τον πωλητή βέβαια.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  11. #26
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    739
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    Με τα capital control υπάρχει τεραστειο προβλημα με τις κάρτες, ειναι μια πραγματικότητα.
    Μου εχει συμβεί πολλές φορές απο το καλοκαιρι και μετα και σε πολλα διαφορετικά site, όχι μονο τύπου eBay, Amazon κλπ
    Μαλιστα σε γνωστό site με φωτογραφίες υπάρχει Έλληνας αντιπρόσωπος που τον πληρώνεις και σου δίνει αυτός πόντους για να αγοράσεις...

    Επίσης πολλα προϊόντα απο τα γνωστά Amazon, eBay κλπ δεν αποστέλλονται Ελλαδα.

    Γενικα είμαστε αποκλεισμένοι απο το ηλεκτρονικό εμπόριο κυριως λόγο των capital control, αλλα και τα άθλια ταχυδρομικά παιζουν σίγουρα ρόλο καθώς μου εχει συμβεί παλιότερα να αργήσει παρά πολυ δέμα πχ απο το Amazon.co.uk να κανει 20 μερες!!!
    Φέτος απο Adidas.co.uk με DHL το δέμα έφυγε επιβεβαιωμένα Τριτη και το παρέλαβα Παρασκευη.

    Μην σας κανει εντύπωση γενικα σε ολα τα επίπεδα και σε πιο σοβαρά θέματα, τα τελευταία χρονια οι έξω μας αντιμετωπίζουν σαν κατώτερη χωρα και σε αυτο φταίμε εμείς οι ίδιοι με την εικόνα που δείχνουμε. Μονο για τουρισμό μας έχουν και για καμμια.... χωριάτικη σαλάτα. Δυστυχώς!

  12. #27
    Εγγραφή
    02-06-2002
    Περιοχή
    Ν. Ιωνία
    Μηνύματα
    768
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100Mb/100Mb
    ISP
    Inalan
    Εγώ πάλι για μια αγορά που δεν με κάναν geoblock, δεν μπόρεσα να πληρώσω μέσω τραπέζης πάνω από 500€/μήνα. Τελικά πλήρωσα με πιστωτική μέσω paypal, αλλά αν δεν είχα πιστωτική την είχα πατήσει.
    Όταν είχατε PSTN, είχα ISDN. Όταν περιμένατε να πάει 22:00 για να πληρώσετε μισή χρονοχρέωση, εγώ είχα flat rate GPRS. Όταν βάλατε ADSL Shared LLU, εγώ είχα SDSL full LLU. Όταν αναβαθμίσατε σε 2play ADSL2, εγώ είχα 3play ADSL2+ Annex M. Kαι τώρα που ψάχνετε για VDSL, εγώ έχω ήδη FTTH.

  13. #28
    Εγγραφή
    31-01-2012
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι να μη δεχεται καρτα; Visa/Mastercard ειναι... τα λεφτα τα παιρνουν αμεσως. Πιο επιφοβη δεν ειναι η wu?
    Δεν ξερω πως το σκεφτονται αλλα σιγουρα δεν δεχονται visa/mastercard. Μαλιστα, το επιβεβαιωσα σε συνομιλια με την aliexpress και μου ειπαν πως λογω capital controls μπλα μπλα μπλα.

  14. #29
    Εγγραφή
    20-08-2014
    Περιοχή
    Ανατολή, Ιωάννινα
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Router
    ZXHN H108L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Malei Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω πως το σκεφτονται αλλα σιγουρα δεν δεχονται visa/mastercard. Μαλιστα, το επιβεβαιωσα σε συνομιλια με την aliexpress και μου ειπαν πως λογω capital controls μπλα μπλα μπλα.
    Πότε το επιβεβαίωσες; Ακόμα δεν γίνεται;

  15. #30
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    690
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι ο ορισμός του "γεωγραφικού αποκλεισμού". Το μοντέλο με τους κατά τόπους
    αντιπροσώπους έχει προφανώς και πλεονεκτήματα, αλλά αυτό που προωθούν ως μοντέλο ενιαίας αγοράς
    είναι να μπορείς να αγοράζεις απευθείας από όλες τις χώρες, χωρίς διαφοροποίηση.
    Δεν ξέρω τι προωθούν αλλά δεν υπάρχει ενιαία αγορά. Εγώ θεωρώ φυσιολογικό να σου ρίχνει άκυρο η
    εταιρία ή να σου λέει "τράβα και πάρε από εκεί", όπως φυσιολογικό το να σου πει ο πωλήτής "δεν στέλνω
    στη χώρα σου". Δικό τους το μαγαζί, ό,τι θέλουν κάνουν. Μου τη σπάει; Σίγουρα και γι' αυτό ψωνίζω από
    το παραδίπλα μαγαζί.

    Η λογική του τοπικού dealer δεν έχει να κάνει με αποκλεισμό όσο με το ότι 1) οι εταιρίες δεν διαθέτουν όλα
    τα προϊόντα για όλες τις αγορές του κόσμου και κατ' επέκταση 2) να μην κλαψουρίσεις στον εδώ dealer όταν
    θα φας άκυρο στην εγγύηση προϊόντος που είναι για την αγορά της Ασίας και όχι της Ελλάδας.

    Τώρα το να θεωρούμε αποκλεισμό το ότι ένας ιδιώτης πωλητής στο ebay στέλνει μόνο σε 3 χώρες και όχι σε
    άλλες 3, είναι τουλάχιστον αστείο.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Online αγορές & εκτελωνισμός (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε.)
    Από Deimos στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 10690
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-24, 22:55
  2. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-16, 15:22
  3. Μαγαζί visionstudio για online αγορές
    Από Borg74 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-15, 20:41
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-15, 07:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας