Σελ. 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2567
Εμφάνιση 91-101 από 101
  1. #91
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    οχι μην ανυσηχεις για τα FEC ειναι λαθη που γινονται correction απο το modem ... τα CRC σε ενδιαφερουν

  2. #92
    Εγγραφή
    14-04-2016
    Περιοχή
    Ηράκλειο K.
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199078/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 10.3(dB)
    Τι στατιστικά πρέπει να προσέξω κατά τον έλεγχο της εσωτερικής καλωδίωσης; Ρωτάω διότι αύριο θα έρθει ο τεχνικός του ΟΤΕ και θέλει να μου αλλάξει το καλώδιο ώστε να διαπιστώσουμε αν φταίει η εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού.

    Τώρα μόλις που σας γράφω έκανε αποσύνδεση και παίζει να έχω φτάσει τις 10 σήμερα! Επίσης δε μπορώ να καταλάβω πως όλο το ΣΚ και μέχρι σήμερα είχα <5 και σήμερα κάνει όλη μέρα αποσυνδέσεις.

    Μου έχει αναφέρει τόσες φορές ότι μπορεί να επηρεάζει κάποιος γείτονας με νέα γραμμή, η μη σταθερή τάση του ρεύματος και άλλα τέτοια.
    Και ρωτάω εγώ; Τι μπορώ να κάνω αν αύριο αλλαχτεί το καλώδιο και γίνει αλλαγή σε VDSL ζεύγος και παρόλα αυτά δεν φτιάξει η κατάσταση;

    Έχει καταντήσει όσα προβλήματα δε μου έχει βγάλει από το 2007 να τα βγάλει μέσα σε 1.5 μήνα!

  3. #93
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    για την εσωτερικη καλωδιωση δες εδω στο spoiler ... κανεις τον ελενχο σου ( η μαζι με τον τεχνικο) για να ξακαθαρησεις το θεμα απο την μερια σου
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...25#post5507825

    Για προβληματικη γραμμη κοιτας snr αν χαμηλωνει απο αυτο που εχει ορισει ο παροχος, crc αν ανεβαινουν πολλα για μια μερα η ακομα και για λιγες ωρες πχ 20.000+ μπορει να υπαρχει χασιμο πακετων, dsl uptime (για αποσυνδεσεις), τονους γραμμης με γραφημα αν υπαρχει, αλλα πρεπει να ειναι καποιος πολυ ειδικος για λεπτομερειες

    Αν η καλωδιωση ειναι χαλια μεσα σπιτι τοτε adsl / vdsl το ιδιο θα ειναι προβληματικη συνδεση
    Αν η καλωδιωση εχει θεμα κοντα στο AK και παρεις vdsl απο ΑΚ τοτε μαλλον το ιδιο θα ειναι
    Αν σε συνδεσουν σε καμπινα τοτε ισως να μην εχεις θεμα

  4. #94
    Εγγραφή
    14-04-2016
    Περιοχή
    Ηράκλειο K.
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199078/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 10.3(dB)
    Ναι, απλά ποια στατιστικά πρέπει να κοιτάω εγώ όταν κάνω τον έλεγχο για την καλωδίωση;

    Τώρα για παράδειγμά έχω 10SNR με το ρουτερ του ΟΤΕ. Επίσης δε βλέπω να μαζεύει αρκετά Errors.
    Αυτό που παθαίνω είναι ότι στα καλά καθούμενα πέφτει το ιντερνετ και παρατηρώ ότι στο modem / router αναβοσβήνει το λαμπάκι του DSL. Μετά κάνει Initialize IP κλπ.
    Σα να το κάνω ρεσταρτ πχ ή να είναι κλειστό και το ανοίγω.

    Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα. Μου έκανε αποσύνδεση και εκείνη την ώρα που έπαιρνα τηλέφωνο.
    Εφόσον έφτιαξε και πήρε IP, ξαναπροσπάθησα να πάρω τηλέφωνο, καλούσε κανονικά αλλά μου έδειχνε ότι ήταν κατειλημμένα (αρκετά τηλέφωνα που δεν ήταν).
    Δοκίμασα να πάρω από το κινητό μου στο σταθερό και καλούσε κανονικά, όπως επίσης χτυπούσε και το τηλέφωνο σπίτι. Εε μετά από την εισερχόμενη στο σταθερό μπορούσα να πάρω κανονικά τηλέφωνο.

    Σήμερα κατά μέσο όρο θα έλεγα ότι μου κάνει αποσυνδέσεις κάθε μισή ώρα. Αν όχι, σίγουρα κάθε μια από της 8 το πρωί που είναι ανοιχτό.

    Η βλακεία είναι ότι δεν έχω και τηλέφωνο τώρα που το άλλαξαν σε VoIP με τις αποσυνδέσεις

    Αν αύριο μετά την αλλαγή του καλωδίου ώστε να αποκλείσουμε ότι φταίει η εσωτερική καλωδίωση και την αλλαγή ζεύγους σε VDSL, συνεχίσουν οι αποσυνδέσεις, τι μπορώ να κάνω από μέρους μου σε περίπτωση που δω ότι δεν θα ασχοληθούν άλλο από τον ΟΤΕ και το πρόβλημα δεν είναι δικό μου;

    Τέλος, αν γίνει η αλλαγή του καλωδίου και του ζεύγους σε VDSL μαζί, πως θα καταλάβω εγώ ότι οι αποσυνδέσεις δεν οφείλονται στο VDSL και την απόσταση μου από το DSLAM;

  5. #95
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι, απλά ποια στατιστικά πρέπει να κοιτάω εγώ όταν κάνω τον έλεγχο για την καλωδίωση;
    snr, crc, dsl uptime
    Για τα στατιστικα υπαρχει ενας καλος οδηγος εδω γιατι ειναι ολοκληρη θεωρια
    http://www.kitz.co.uk/adsl/linestats.htm
    Τα στατιστικα πρεπει να ξερει καποιος για να καταλαβει αν μπορεσει να εντοπιση την ζημια, απλα με τα snr, crc, dsl uptime καταλαβαινουμε αν υπαρχει θεμα καπου στην γραμμη αλλα οχι παντα που ειναι το προβλημα

    Τώρα για παράδειγμά έχω 10SNR με το ρουτερ του ΟΤΕ.
    το snr αν παει στο 0 συνηθως γινεται αποσυνδεση, μερικα modem δεν ειναι τοσο ευαισθητα μπορει να γινει αποσυνδεση και μολις στο 3-4 db, αλλα πανε σε -2,-3 ... με 10 snr η γιατι εχει 10 δεν μπορω να ξερω, μπορει να εχει ορισει τοσο ο παροχος, μπορει να ειναι και απο θορυβο γραμμης, δηλαδη να ειχε ορισει 15 και να επσε στα 10 ... η να εχεις ορισει 9 και να ανεβηκε στο 10 (καλο αυτο) ... δες το link με τις πληροφοριες για τα στατιστικα
    Για να δεις πσο snr target εχει ορισει ο παροχος, τοτε κανεις επανακινηση το modem και αμεσως κοιτας το snr

    Αυτό που παθαίνω είναι ότι στα καλά καθούμενα πέφτει το ιντερνετ και παρατηρώ ότι στο modem / router αναβοσβήνει το λαμπάκι του DSL. Μετά κάνει Initialize IP κλπ.
    Σα να το κάνω ρεσταρτ πχ ή να είναι κλειστό και το ανοίγω.
    Γινεται αποσυνδεση, δεν μπορω να πω τι φταιει και χωρις στατιστικα λεμε θωριες, αλλα και να τα δω δεν ειμαι ο πιο ειδικος (εδω λες οτι δεν βρισκει ο τεχνικος και εχεις θεμα τοσο καιρο) ... μπορει να φταιει καλωδιωση (σπιτι η στην γραμμη παροχου απο χτυπημα, μη καλη συνδεση, θγρασια κλπ), μπορει το dslam, μπορει καποια ηλεκτρικη/ηλεκτρονικη συσκευη, μπορει απλα τα φιλτρα, μπορει το modem κλπ
    Επίσης δε βλέπω να μαζεύει αρκετά Errors
    Κατα εμενα αν δεν υπαρχουν πολλα λαθη errors μπορει να φταει και καποια παρεμβολη
    https://support.zen.co.uk/kb/knowled...rein-and-shine

    Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα. Μου έκανε αποσύνδεση και εκείνη την ώρα που έπαιρνα τηλέφωνο.
    Εφόσον έφτιαξε και πήρε IP, ξαναπροσπάθησα να πάρω τηλέφωνο, καλούσε κανονικά αλλά μου έδειχνε ότι ήταν κατειλημμένα (αρκετά τηλέφωνα που δεν ήταν).
    Δοκίμασα να πάρω από το κινητό μου στο σταθερό και καλούσε κανονικά, όπως επίσης χτυπούσε και το τηλέφωνο σπίτι. Εε μετά από την εισερχόμενη στο σταθερό μπορούσα να πάρω κανονικά τηλέφωνο.
    Αλλαξε φιλτρο η ακομα καλυτερα κοιτας την εσωτερικη εγκατασταση, σαν καποιο βραχυκυλωμα μου ακουγεται
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...25#post5507825
    το ποιο απλο ειναι να ξεσυνδεσεις ολες τις πριζες και να αφησεις μονο αυτην που ερχεται απο εκω το καλωδιο οτε και να βαλεις εκει το modem χωρις φιλτρο και τηλεφωνο, αν παλι εχει προβλημα με αποσυνδεσεις τοτε ο παροχος
    Η βλακεία είναι ότι δεν έχω και τηλέφωνο τώρα που το άλλαξαν σε VoIP με τις αποσυνδέσεις
    ενα απο τα μειονεκτηματα των voip και να γιατι μερικοι δεν το θελουν
    Αν αύριο μετά την αλλαγή του καλωδίου ώστε να αποκλείσουμε ότι φταίει η εσωτερική καλωδίωση και την αλλαγή ζεύγους σε VDSL, συνεχίσουν οι αποσυνδέσεις, τι μπορώ να κάνω από μέρους μου σε περίπτωση που δω ότι δεν θα ασχοληθούν άλλο από τον ΟΤΕ και το πρόβλημα δεν είναι δικό μου;
    συνεχιζεις να δηλωνεις βλαβη ... βλεπω οτι μερικοι κανουν και καταγγελιες στην ΕΕΤ
    Τέλος, αν γίνει η αλλαγή του καλωδίου και του ζεύγους σε VDSL μαζί, πως θα καταλάβω εγώ ότι οι αποσυνδέσεις δεν οφείλονται στο VDSL και την απόσταση μου από το DSLAM;
    Αν γινει αλλγη καλωδιου στο σπτι σου και φτιαξει η δυνδεση θα το καταλαβεις οτι φταει αυτο ... φανταζομαι πριν πανε σε αλλο βημα ο τεχνικος θα το ελεξει ... δεν νομιζω να παει στο dslam χωρις να ελενχει ενα ενα τα σημεια που υποτιθεται θα φτιαξει ... ΑΝ γινει αλλαγη ζευγους στο dslam Ελπιζω να σου το πουν, οταν μου αλλαξαν ζευγος σε εμενα δεν μου ειπαν πως και τι ... απλα οτι αλλαξαν σε καποιο σημειο και δεν ειχαν καταγραψει στο στυστημα ποιο ηταν αυτο ... επλιζω σε εσενα να σου πουν ... σε καμοια αποσταση απο to dslam δεν πρεπει να γινονται αποσυνδεσεις ... υπαρχει οριο αν θυμαμαι οτι δινουν ιντερνετ (ασχετα αν ειναι adsl2+, g.dmt κλπ) που ειναι μεχρι τα 5 xχιλομετρα

  6. #96
    Εγγραφή
    14-04-2016
    Περιοχή
    Ηράκλειο K.
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199078/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 10.3(dB)
    Με βοηθήσες πάρα πολύ και σε ευχαριστώ από καρδιάς!

    Σχετικά με το τηλέφωνο, απλά έτυχε την ώρα που το πήρα και ήταν down το ίντερνετ κατά πάσα πιθανότητα.

    Θα επανέλθω αύριο με περισσότερα νέα! Ελπίζω θετικά!

    - - - Updated - - -

    Τα νέα στατιστικά της γραμμής μετά την αλλαγή ζεύγους (τι νέα δηλαδή...)

    VDSL μου είπε για δοκιμή, πάλι ADSL 2plus βλέπω...

    Και πάλι στο άθλιο 12αρι Interleaved προφίλ με τα τεράστια ping!

    Τουλάχιστον έγινε αλλαγή μετά από παρακάλια σε fast από τον τεχνικό (στατιστικά τα ίδια με της φωτογραφίας).

    - - - Updated - - -

    Πάλι αποσυνδέσεις... πάλι θα ασχολούμαι με αυτό το απόγευμα και αύριο το πρωί

  7. #97
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    κοιταξες πρωτα την καλωδιωση σου που ειπες θα κανει ο τεχνικος? ... αν δεν ξερεις εσυ φερε εναν αλλο, η γνωστο σου και δειξε του τον οδηγο

  8. #98
    Εγγραφή
    14-04-2016
    Περιοχή
    Ηράκλειο K.
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199078/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 10.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοιταξες πρωτα την καλωδιωση σου που ειπες θα κανει ο τεχνικος? ... αν δεν ξερεις εσυ φερε εναν αλλο, η γνωστο σου και δειξε του τον οδηγο
    Όχι γιατί δεν έγινε αλλαγή καλωδίου τελικά για να διαπιστώσουμε αν φταίει αυτό. Παρόλο που πήρα τηλέφωνο στα κεντρικά ώστε να με βάλουν στο πρόγραμμα του τεχνικού, με έγραψαν...
    Κατάφερε και μου άλλαξε το πρωί ζεύγος (απ ότι κατάλαβα) και με κλειδωμένο προφίλ Fastpath στα 12Mbps είχα πάλι αποσυνδέσεις.

    Εν τέλη, μου είπε ότι θα μου προσθέσει κάτι στο Fastpath που προσθέτει σταθερότητα (απορώ γιατί δε το κάνουν απ την αρχή εφόσον έχω πρόβλημα...) και μέχρι τώρα δεν μου έχει κάνει αποσύνδεση

    Αν συνεχίσουν οι αποσυνδέσεις μου είπε θα γίνει αλλαγή του καλωδίου ώστε να παρακάμψουμε την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού και να ελέγξουμε αν υπάρχει εκεί το πρόβλημα. Αν όχι, κλείδωμα σε χαμηλότερο προφίλ και όχι Fastpath.
    Βέβαια του ανέφερα ότι πριν την αλλαγή ζεύγους, δηλαδή μέχρι σήμερα, είχα αποσυνδέσεις και σε ότι προφίλ και αν με έβαλαν, ακόμα και στα 8Mbps αλλά αυτός εκεί "άλλο πριν". Τι πριν ρε μεγάλε, πριν μερικές βδομάδες άρχισαν οι αποσυνδέσεις και πριν την πρώτη αποσύνδεση (που ξανατονίζω πήρα τηλέφωνο και είχε πρόβλημα η περιοχή) η γραμμή μπορούσε να παίξει στα 19Mbps χωρίς πρόβλημα!

    Το καταλαβαίνω ότι δε μπορώ να κάνω συγκρίσεις με παλαιότερα αλλά δεν άλλαξε κάτι από τότε...

    - - - Updated - - -

    Τι ήθελα και και μίλαγα, τη γρουσούζεψα. Αποσύνδεση μόλις τώρα...

    - - - Updated - - -

    Και δεύτερη...

    - - - Updated - - -

    5 ώρες τώρα παίζει απροβλημάτιστα σε Interleaved (12/14 ms). Δε ξέρω αν χαίρομαι ή όχι.
    Από τη μια χαίρομαι που δε κάνει αποσυνδέσεις και από την άλλη μου την δίνει αυτό το Interleaved. Έχω κατά μέσο όρο 30ms πάνω σε όλα σε σχέση με το Fastpath και σαν online gamer, καταλαβαίνεται...

  9. #99
    Εγγραφή
    15-06-2016
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο και δεν είναι απόλυτο να πιάνουμε την ίδια ταχύτητα ή κοντινή ταχύτητα με τον γείτονα
    π.χ ο χαλκός στο κουτί

    - - - Updated - - -

    Επίσης στις αποσυνδέσεις φταίνε συνήθως η συνδεσιμότητα από το κουτί προς την πρίζα τηλεφώνου ή ακόμα και καλώδια μέσα στο κουτί. Απλώς στο κουτί επεμβαίνει μόνο ο ΟΤΕ. Έχω δει και τις δύο περιπτώσεις σε δικούς μου ανθρώπους.

  10. #100
    Εγγραφή
    14-04-2016
    Περιοχή
    Ηράκλειο K.
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199078/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 10.3(dB)
    Update: Δύο περίπου μήνες μετά έχουμε και λέμε:

    Full Stable γραμμή σε FastPath Mode και ξεκλείδωτη με συγχρονισμό στα ~14.5Mbps με το Speedport Entry 2i (because VoIP...).

    Ελπίζω να συνεχίσει έτσι και με τις πρώτες βροχές και το πρόβλημα να μην οφειλόταν εκεί (η αλλαγή ζεύγους δε νομίζω ότι άλλαξε κάτι εν τέλη).

  11. #101
    Εγγραφή
    14-04-2016
    Περιοχή
    Ηράκλειο K.
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199078/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 10.3(dB)
    Μια μέρα μετά και αφού όλα έβαιναν χωρίς προβλήματα για δύο περίπου μήνες όπως ανέφερα και παραπάνω, άρχισαν και πάλι οι αποσυνδέσεις

    Δύο από το μεσημέρι. Ελπίζω να μη συνεχιστούν.

Σελ. 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2567

Παρόμοια Θέματα

  1. Ταχύτητα στο 5% σε απλές συνδέσεις
    Από fesarlis στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-16, 13:52
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-16, 08:28
  3. Ταχύτητα Download-Γραμμής
    Από zeimpekis9 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-15, 18:23
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-15, 16:45
  5. Προβλημα με ταχυτητα HOL
    Από DonKaIzer στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-15, 00:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας