Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    24-04-2016
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Path Level
    Fastpath
    Wink
    Καλησπέρα κι από μένα. Τους τελευταίους 2 μήνες απέκτησα θέματα με τη CYTA. Στην αρχή ενώ είμαι με ονομαστική ΈΩΣ 24 ( λέω είμαι, διότι για τόσο υπέγραψα και πληρώνω) κι έπιανα 12-14mbps μ' έριξαν χωρίς προειδοποίηση σε 8άρι προφίλ, τ' οποίο σέρνεται στα περίπου 5 με ping που φτάνει στο Θεό! Πάμε τώρα να σας αναφέρω τι αντιμετωπίζω και τι ακούω από την "τεχνική υποστήριξη"... Ξεκίνησε από Φλεβάρη με μια φαινομενικά αθώα αλλαγή SSID, μέχρι και σήμερα μου έχουν αλλάξει 3 ρούτερ (το 3 στα 3 παρα-είναι σύμπτωση) και μου κάνουν θέμα για 4ο, ήρθε τεχνικός της CYTA (μετά από συνεχόμενα τηλεφωνήματα ενός μήνα περίπου) ανέφερε πως η γραμμή παρουσιάζει σφάλματα και πως θα έρχονταν από ΟΤΕ ν' αλλάξουν καλώδιο ζεύξης. Πράγματι ήρθαν, ξανάρθε ο τυπάς της CYTA μου είπε πως έκαναν λάθος στο καλώδιο ζεύξης και πως θα ξανάρχονταν! Ξανάρθαν αλλά λόγω δουλειάς δε μπορούσα να βρίσκομαι στο κουτί κάτω που εργάστηκαν. Το πρόβλημα παραμένει, σα να μην έγινε τίποτα.

    Από συνεχόμενα τηλέφωνα στην "τεχνική υποστήριξη" άκουσα μαργαριτάρια τύπου: πως καταλάβατε το hard reset, κάνετε μόνος σας το hard reset, βάλτε splitter (σε voip εταιρεία, πόσο Θεούλης), δεν καταλαβαίνω το πρόβλημά σας, μια τύπισσα μόλις είδε την καρτέλα με τα προβλήματα 2 μηνών έκανε emo quit και μου το έκλεισε στα μουτσούνια, ο υπάλληλος της CYTA στο Πασαλιμάνι είπε πως είναι τυχαία όλα αυτά κι απορώ πως έχετε πρόβλημα, τα παράπονα δεν μ' έχουν καλέσει ΠΟΤΕ, κατέθεσα εντύπως παράπονα στο κατάστημα της CYTA ενώ υποθετικά πρέπει να έχει κάθε εταιρεία κουτάκι κι αντίστοιχο έντυπο. Αποκορύφωμα η κλήση από "τεχνικό" την Παρασκευή, αφού έστειλα mail, να μου λέει πως κάνουν απομακρυσμένο έλεγχο, δλδ του λέω 2 μήνες τι κάνετε? Απομακρυσμένο έλεγχο. Του ζήτησα να γίνει πιο σαφής μιας που έχω τελειώσει Τεχνικός Internet και Δικτύων, εκεί σιώπησε, του ανέφερα πως Update firmware στα ΖΤΕ δεν παίζει να έχουν κάνει γιατί η εταιρεία έχει να κάνει από το 2015 θαρρώ, πάλι σιωπή και τέλος μου ανέφερε για Τεχνικούς 2ου επιπέδου και του απάντησα πως κάτι τέτοιο δεν υπάρχει, εκτός αν εννοεί πρωτόκολλα ασφαλείας δικτύων!

    Bottom line κάθε μέρα 5-6 hard resets (σήμερα αισίως το 3ο), νεκρή γραμμή λογικό θα μου πείτε και μια CYTA ανύπαρκτη.

    Πείτε μου αν αντιμετωπίζετε κάποιο παρόμοιο πρόβλημα (2 δικά μου άτομα σε διαφορετικές περιοχές αντιμετωπίζουν το ίδιο), κάποια τυχόν συμβουλή κι επειδή σκέφτομαι να καταγγείλω σύμβαση και να αποχωρήσω, αν έχετε να μου προτείνετε κάποιον πάροχο για Πειραιά, περίπου 1.700m από dslam.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    07-04-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    220
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Φιλε και εμενα στις 30-3 επεσε ξαφνικα το νετ ενω στο ρουτερ speedtouch 780 φαινοταν οτι τον νετ ηταν κανονικα και το phone.Τελικα μετα απο ενα (24)ωρο λυθηκε με καρφωτη ip αφου αυτοματη ip δεν επερνε με τιποτα.ΟΛΕΣ οι συσκευες που επερναν απο το ρουτερ ειτε ενσυρματα ειτε ασυρματα ειχαν νετ με καρφωτη ιρ και οχι αυτοματα.
    Περασαν 6 μερες και μου φεραν αλλο ρουτερ το Pirreli και λυθηκε το προβλημα αλλα μου ριξαν το προφιλ απο 12 σε 8 οποτε απο 8400 πιανω 7400 .Τα κολληματα ψιλο-υπαρχουν αλλα οπως επεζε απο τον Σεπτεβρη 4-9-15 δεν ειναι . (ΣΤΑ8ΕΡΟ)

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέα υπηρεσία Cyta 4U από την Cyta
    Από athenaum στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 165
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-18, 11:19
  2. [Other] Hard reset άνευ λόγου και αιτίας
    Από Vakilos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-16, 22:46
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-15, 16:59
  4. Συνεχόμενα beep κατά την εκκίνηση του υπολογιστή
    Από eagle13 στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-15, 22:13
  5. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-15, 13:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας