Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.215
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Θα αντικαταστήσω του Οτε το zte με ενα w9980.
    Βλέπω μέσα στο μενου έχει 2 firewall.
    ipv4 και ipv6.
    Χρειάζονται και τα 2 ενεργοποίηση καθώς και αλλαγή το "default filtering rules" απο "allow the packets not specified by any filtering rules to pass through the device" σε "denny the packets....." με το σχετικό άνοιγμα ports που μας ενδιαφέρουν?
    Το άνοιγμα των ports είναι καλό να γίνει και στο ipv4 και στο ipv6?

    Στο guest bandwidth control βλέπω μπορώ να συμπληρώσω κάποιες τιμές.
    Αν βάλω up min400-max700 / down min1600-max9000 τι θα συμβεί?
    Θα δώσει down 9000 συνεχόμενα σε εναν clent αν είναι μόνος του στο δίκτυο και θα τον ρίξει στα 1600 αν μπει και άλλος δίνοντας συνολικα μέχρι 9000 σε οσους ειναι στο guest network ?
    Η γραμμή ειναι 14000 και θα δηλώσω 13500 κλπ.
    Με τον τρόπο αυτο θα καταφέρω να έχω συν το υπόλοιπο bandwidth εκτός guest wifi network?

  2. #2
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Για το firewall δεν γνωρίζω για να σου απαντήσω, ξέρω όμως για το Bandwidth Control.

    Πρέπει να γνωρίζεις πως παίζουν οι προτεραιότητες στο Rules List.
    Όσο μικρότερος ο αριθμός (πιο κοντά στο 0), τόσο μεγαλύτερη προτεραιότητα έχει ο κανόνας και "κλέβει" bandwidth από τα άλλα.

    Παράδειγμα.

    Total Down: 15000
    Total Up: 1024

    Rule1: 192.168.1.200 - 192.168.1.254
    Priority: 4
    Min Up: 400
    Min Down: 10000
    Max Up: [Κενό]
    Max Down: [Κενό]

    Guest Rule.
    Min Up: 200
    Min Down: 2000
    Max Up: 500
    Max Down: 8000

    Τα minimum ΠΑΝΤΑ παίζουν ανεξάρτητα από τις προτεραιότητες.
    Δηλαδή έχεις ελεύθερο το Down στους Clients από .200 μέχρι .254, κατεβάζει λοιπόν κάποιος τέρμα (όλο το 15000 από το Total) και έρχεται ένας στο Guest και ξεκινάει και αυτός...
    Ξεκινάμε με τα min.
    Ο Guest "κλέβει" 2000 από το Minimum Down και πλέον μένει το PC στο δίκτυο σου από 15000 με 13000.

    Πάμε στα Max...
    Έχεις min 2000 και max 8000 στο down του Guest. Προτεραιότητα νομίζω σου βάζει μόνο του 5 στο Guest.
    Στο δικό σου δίκτυο όμως έχεις προτεραιότητα 4 και έχεις και ελεύθερο το Max Down!
    Τι συμβαίνει εκεί; Αυτός με την υψηλότερη προτεραιότητα (το 4 δηλαδή) παίρνει το Max που του λέει ο κανόνας και αφαιρεί το minimum των άλλων.
    Έτσι στο δίκτυο σου κατεβάζεις με 13000.
    Το max down του Guest πλέον ΔΕΝ ισχύει γιατί σε "πατάει" άλλος κανόνας και ισχύει ΜΟΝΟ το minimum του Guest (2000).

    Μια σημείωση, τα Mininum δεν γίνεται να είναι παραπάνω από τα Total. Το γιατί θα το καταλάβεις μόλις καταλάβεις το παράδειγμα .

    Αν δηλώσεις ως Total 13500, τους περιορίζεις όλους.
    Αν το βάλεις όμως στο Max του Guest (13500) και βάλεις στο Total 14000, τότε μόνο θα έχεις το 500 περίσσευμα για τους υπόλοιπους.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.215
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NinjaMiltos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Παράδειγμα.

    Total Down: 15000
    Total Up: 1024

    Rule1: 192.168.1.200 - 192.168.1.254
    Priority: 4
    Min Up: 400
    Min Down: 10000
    Max Up: [Κενό]
    Max Down: [Κενό]

    Guest Rule.
    Min Up: 200
    Min Down: 2000
    Max Up: 500
    Max Down: 8000

    Τα minimum ΠΑΝΤΑ παίζουν ανεξάρτητα από τις προτεραιότητες.
    Δηλαδή έχεις ελεύθερο το Down στους Clients από .200 μέχρι .254, κατεβάζει λοιπόν κάποιος τέρμα (όλο το 15000 από το Total) και έρχεται ένας στο Guest και ξεκινάει και αυτός...
    Ξεκινάμε με τα min.
    Ο Guest "κλέβει" 2000 από το Minimum Down και πλέον μένει το PC στο δίκτυο σου από 15000 με 13000.
    Αν μπει και δεύτερος guest παίρνει αλλά 2000 και πάω στα 11000 η μοιράζεται απο τα 2000 ?

  4. #4
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Μοιράζεται το 2000 με τον άλλο στο Guest.

    Γενικά στους κανόνες όσοι πέφτουν μέσα στο IP Range, μοιράζονται το bandwidth. Αν δεν θες να γίνεται, φτιάχνεις δεύτερο κανόνα και ρυθμίζεις ανάλογα τα minimum τους.

    Εγώ ας πούμε έχω 5 κανόνες.
    1) .2 - .99
    2) .100 - .109
    3) .110 - .119
    4) .120 - .129
    5) Guest

    Ο καθένας που είναι στο δικό του IP Range, έχει το δικό του minimum.
    Το σίγουρο με αυτό τον τρόπο είναι ότι πάντα έχουν το minimum τους και δεν παλεύουν για bandwidth με άλλους clients από άλλους κανόνες.
    Τώρα αν είναι στον ίδιο κανόνα και οι δύο (ή και περισσότεροι), τότε αναγκαστικά παλεύουν μεταξύ τους όπως στο Guest.

  5. #5
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.215
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Εχει τα θετικά εχει και τα αρνητικά του.
    Το κορυφαίο θα ηταν να εχει ΚΑΙ ένα πεδίο limit per user οπως στο dd-wrt.
    Όπως και στο tomato πάλι θα ήταν καλο να υπήρχε αυτή η επιλογή.

    Σε ενα tenda που δοκίμαζα παρόμοιες ρυθμίσεις παρατήρησα οτι μπορούσε να εφαρμόσει το limit σε windows pc βλέποντας YouTube αλλά οχι σε android phone, ίσως επειδή στο δεύτερο ειχε γίνει login στο app.

    Οταν βλέπω σε άλλα router "ceill" ρυθμίσεις στο bandwidth control είναι το ιδιο?

  6. #6
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Ναι νομίζω ότι το Ceil (από το ceiling/ταβάνι) είναι το αντίστοιχο Max.

    Δεν έχει διαφορά αν είναι από το App ή από τον Browser, τις πόρτες 80 και 443 συνήθως χρησιμοποιούν.
    Αν το είχες ορίσει με IPs το Bandwidth Control, τότε μπορεί να είχες ξεχάσει το IPv6 ανοιχτό.

    Το έπαθα και εγώ, ρύθμισα το Bandwidth Control με IP Ranges και έβλεπα ότι στο YouTube δεν εφάρμοζε τον κανόνα, κάνω Ping και μου απαντάει μέσω IPv6...
    Μόλις έκλεισα το IPv6 από το WAN και έπαιζα αποκλειστικά με IPv4, τότε όλα δούλευαν ρολόι.

    Κρίμα που δεν έχει limit per user αλλά και αυτό το βασικό Bandwidth Control που έχει, κάνει δουλειά αν το ρυθμίσεις σωστά.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.215
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Έλεγα μήπως οταν είναι https τρώει κάποιο κόλλημα και δεν μπορει να εφαρμόσει τους κανόνες.
    Αλλά οταν το δοκίμαζα ήμουν 3 nat μακριά απο το modem γιατι έπαιρνα ασύρματα "μέσω Λαμίας"
    Ping που έχω μόνιμα και τρέχει βλέπω κανονικές ip πάντως.
    Αλλά και αυτό είναι πολύ χρήσιμο, τουλάχιστον μπορείς να το ρυθμίσεις έτσι ώστε αν ακούς ράδιο κλπ να γλυτώσεις απο τις διακοπές η να αφήσεις σε αυτούς που δεν καταλαβαίνουν λιγότερο bandwidth για να κάνουν την δουλειά τους και άλλοι.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Παίζει κανονικά αν φτιάξεις τα Rules με σκέτα IP Ranges και ορίσεις μόνο IPv4 στο WAN.

    Μην ξεχνάς να κάνεις disable & enable ξανά το bandwidth control για να ισχύσουν οι αλλαγές. Δεν παίζει κατευθείαν ακόμη και αν έχεις Enabled τους καινούριους κανόνες.
    Τουλάχιστον έτσι είναι στο W8960N, φαντάζομαι θα είναι το ίδιο και στο W9980.
    Ξε-τικ το Enable Bandwidth Control > Save > τικ το Enable Bandwidth Control > Save μόλις τελειώσεις με τα edit στους κανόνες.

  9. #9
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.215
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Tο κάνω restart πάντα και περιμένω λίγο.
    Μου έχει μείνει απο το ddwrt που για να εφαρμοστουν οι κανόνες παλιοί η καινούργιοι έπρεπε να περιμένεις 3-4 λεπτά μετα το restart.
    Ειχα φάει πολλές ώρες για να καταλάβω τι συμβαίνει.

Παρόμοια Θέματα

  1. Bandwidth control
    Από theostef στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-15, 09:26

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας