Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 49
  1. #16
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Analog audio is basically a connector replacement

    Ε αφού (προφανώς) είναι έτσι τότε ποιό το νόημα; Να πουλήσουν καινούργια ακουστικά φυσικά...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγάλες κουβέντες διαβάζω. Η Apple (ίσως και άλλοι, δεν ξέρω) χαρίζει ακουστικά με κάθε αγορά συσκευής. Που είναι το πρόβλημα λοιπόν; Στο μυαλό του χρήστη.
    Ε ναι, γιατί ως γνωστόν οτι κάνει η apple είναι σωστό και υπερ-τέλειο. Και αν κάποιος έχει ενα καλό ζευγάρι και δεν θέλει της apple ή της Χ εταιρίας θα πρέπει να αγοράσει converter ή καινούργια ακουστικά. Αλλά κατα τα άλλα το πρόβλημα είναι στο μυαλό του χρήστη. Ε, ρε φιλοσοφίες...

  2. #17
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.535
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Ποιος πάει στοίχημα πως θα το πάρει πίσω η Intel, εκτός αν τα δίνει δωρεάν κι αυτή;
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  3. #18
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.461
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγάλες κουβέντες διαβάζω. Η Apple (ίσως και άλλοι, δεν ξέρω) χαρίζει ακουστικά με κάθε αγορά συσκευής. Που είναι το πρόβλημα λοιπόν; Στο μυαλό του χρήστη.
    Τα οποία αν μου χαλάσουν .....πρέπει να πληρώσω να πάρω τα νέα ακουστικά !!
    Τα ακουστικά που φοράω στο κινητό τα έχω 10 χρόνια ... Τα βάζω στο λαπτοπι ...στο στερεοφωνικό κάποιες φορές ... στο dekstop ...
    Κοινώς παντού ! Είναι hi-end ακουστικά πανάκριβα....

    Με αυτό το βσυματάκι θα είμαι αναγκασμένος αν δεν βγεί αντάπτορας... να έχω άλλα ακουστικά...

    Να πω επίσης ότι με τον νέο μου κινητό Android η Samsung μου έδωσε δώρο ένα ζευγάρι ακουστικά ! Δεν είναι πρωτοπορία της Apple αυτό !

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Analog audio is basically a connector replacement

    Ε αφού (προφανώς) είναι έτσι τότε ποιό το νόημα; Να πουλήσουν καινούργια ακουστικά φυσικά...



    Ε ναι, γιατί ως γνωστόν οτι κάνει η apple είναι σωστό και υπερ-τέλειο. Και αν κάποιος έχει ενα καλό ζευγάρι και δεν θέλει της apple ή της Χ εταιρίας θα πρέπει να αγοράσει converter ή καινούργια ακουστικά. Αλλά κατα τα άλλα το πρόβλημα είναι στο μυαλό του χρήστη. Ε, ρε φιλοσοφίες...
    Το θέμα με τους Apple funs είναι σαν τις γυναίκες...Δεν βγάζεις άκρη μαζί τους οπότε άστο φίλε μου ! Ας πιστεύουν ότι θέλουν ....και ας αγοράζουν ότι θέλουν ! Αυτοί το τρώνε στην μάπα ...όχι εγώ !

  4. #19
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.819
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα οποία αν μου χαλάσουν .....πρέπει να πληρώσω να πάρω τα νέα ακουστικά !!
    Τα ακουστικά που φοράω στο κινητό τα έχω 10 χρόνια ... Τα βάζω στο λαπτοπι ...στο στερεοφωνικό κάποιες φορές ... στο dekstop ...
    Κοινώς παντού ! Είναι hi-end ακουστικά πανάκριβα....
    Με αυτό το βσυματάκι θα είμαι αναγκασμένος αν δεν βγεί αντάπτορας... να έχω άλλα ακουστικά...
    Επειδή έχεις λοιπόν high end ακουστικά πανάκριβα, αν το νέο βύσμα δίνει καλύτερο ήχο, θα ψηθείς να τα αλλάξεις. Αν πάλι δεν δίνουν καλύτερο ήχο, θα πάρεις αντάπτορα. Δεν χρειάζεται να τρελαινόμαστε.

    Κάθε νέα τεχνολογία που αλλάζει συνηθειες ετών, μας κακοφαίνεται. Τους ανθρώπους που επένδυσαν σε ακριβά προιόντα θα τους πειράζει ακόμα περισσότερο η αλλαγή.

    Το ίδιο έγινε με τη μετάβαση στις ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές, στις TFT οθόνες, στο Audio CD κλπ.
    Αν η νέα τεχνολογία "αξίζει", τότε αργά η γρήγορα όλοι θα είναι ικανοποιημένοι.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  5. #20
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγάλες κουβέντες διαβάζω. Η Apple (ίσως και άλλοι, δεν ξέρω) χαρίζει ακουστικά με κάθε αγορά συσκευής. Που είναι το πρόβλημα λοιπόν; Στο μυαλό του χρήστη.
    Η θύρα USB είναι το πιο αδύναμο σημείο σε όλες τις φορητές συσκευές. Το Type-C θα το βελτιώσει αυτό (αφού δε θα έχεις καταστροφή από λάθος τοποθέτηση) αλλά το να το χρησιμοποιήσεις ΚΑΙ για τα ακουστικά που το 99% των χρηστών τους τα έχει μόνιμα συνδεδεμένα (και τα κάνουν καρούλι στο τηλέφωνο) σημαίνει ακόμη μεγαλύτερη συχνότητα βλαβών και μάλιστα σοβαρών (= απαιτούν αντικατάσταση μητρικής πλακέτας).

    Δεν το θεωρώ καλή εξέλιξη, αλλά θα το δούμε στην πράξη (αν προχωρήσει).
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  6. #21
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.461
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή έχεις λοιπόν high end ακουστικά πανάκριβα, αν το νέο βύσμα δίνει καλύτερο ήχο, θα ψηθείς να τα αλλάξεις. Αν πάλι δεν δίνουν καλύτερο ήχο, θα πάρεις αντάπτορα. Δεν χρειάζεται να τρελαινόμαστε.

    Κάθε νέα τεχνολογία που αλλάζει συνηθειες ετών, μας κακοφαίνεται. Τους ανθρώπους που επένδυσαν σε ακριβά προιόντα θα τους πειράζει ακόμα περισσότερο η αλλαγή.

    Το ίδιο έγινε με τη μετάβαση στις ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές, στις TFT οθόνες, στο Audio CD κλπ.
    Αν η νέα τεχνολογία "αξίζει", τότε αργά η γρήγορα όλοι θα είναι ικανοποιημένοι.
    Η σύγκριση του βύσματος με το DVD ή τις οθόνες μάλλον είναι ατυχής ... Οι νέες αυτές τεχνολογίες αποδεδειγμένα καταλαβαίνεις ότι θα σου προσφέρουν καλύτερη π.χ ποιότητα εικόνας, ποιό πολύ χώρο και δεν ξέρω εγώ τι άλλο ! Στο θέμα του βύσματος όμως δεν βλέπω κάτι τέτοιο κάτι καλύτερο !!

    1. Αντιθέτως όμως θα πρέπει να έχω ένα ζευγάρι ακουστικά μόνο για το κινητό δεν θα μπορώ να βάλω αλλού. Αντάπτορες δεν είναι σίγουρο ότι θα υπάρξουν
    αλλά οκ... μπορεί
    2. Μια από τις ποιο συχνές βλάβες που έρχονται στο μαγαζί των iphone συσκευών είναι η επισκευή βύσματος από κάτω που το σπάνε συνεχώς.. Κάποιες φορές φτιάχνει με αλλαγή στην πλακέτα κάποιες θέλει μητρική όπως είπε ο yiapap !

    Μακάρι να είναι για καλό

  7. #22
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    9.041
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Proprietary ήταν τα βύσματα για τα handsfree/ακουστικά στα πρώτα χρόνια της κινητής μέχρι που το γύρισαν όλοι σε 3,5mm και βελτιώθηκε η κατάσταση. Δεν λέω ότι ήταν το ίδιο ακριβώς, αλλά τώρα τα ακουστικά απλά παίζουν παντού.

    Αν θέλουν να το γυρισουν σε ένα βύσμα για όλα ας το κάνουν, τώρα το κατά πόσο θα πιάσει θα δείξει.

  8. #23
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλά τώρα τα ακουστικά απλά παίζουν παντού.
    Όχι ακριβώς, υπάρχουν 2 πολικότητες.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  9. #24
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.373
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Η HTC το είχε κάνει αυτό πριν πολλά χρόνια, είχα το Magic (Android) και τα ακουστικά συνδέονταν στην mini-usb. Φυσικά η ιδέα απέτυχε.

    Tο βύσμα των 3.5mm υπάρχει από το 1964 και ακόμη και τότε ήταν απλά σμίκρυνση του βύσματος των 6.35mm που υπήρχε από το 1870.
    Το USB-C πόσο θα αντέξει; 5-10 χρόνια; Το βύσμα των 3.5mm βρίσκεται από συσκευές των 0.5 ευρώ (τρανζιστοράκια που δίνουν δώρα σε περιοδικά), έως σε ενισχυτές δεκάδων χιλιάδων ευρώ, σε αυτοκίνητα, τηλέφωνα, Η/Υ κλπ.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  10. #25
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Ναι και μετά θα ψάχνουμε αντάπτορες για να έχουμε ακουστικά συνδεδεμένα παράλληλα με φορτιστή...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η HTC το είχε κάνει αυτό πριν πολλά χρόνια, είχα το Magic (Android) και τα ακουστικά συνδέονταν στην mini-usb. Φυσικά η ιδέα απέτυχε.

    Tο βύσμα των 3.5mm υπάρχει από το 1964 και ακόμη και τότε ήταν απλά σμίκρυνση του βύσματος των 6.35mm που υπήρχε από το 1870.
    Το USB-C πόσο θα αντέξει; 5-10 χρόνια; Το βύσμα των 3.5mm βρίσκεται από συσκευές των 0.5 ευρώ (τρανζιστοράκια που δίνουν δώρα σε περιοδικά), έως σε ενισχυτές δεκάδων χιλιάδων ευρώ, σε αυτοκίνητα, τηλέφωνα, Η/Υ κλπ.
    Ακριβώς.

    Επιπλέον είναι ένα βύσμα που ταλαιπωρείται αρκετά σε τηλέφωνα (μια που μπαίνουν σε στενές τσέπες κλπ με τα ακουστικά συνδεδεμένα).
    Δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη ιδέα να υφίσταται τέτοια ταλαιπωρία ο κύριος (και ο πιο πολύπλοκος) ενσύρματος τρόπος σύνδεσης του κινητού με τον "έξω κόσμο".
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  11. #26
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου καούν όλες οι ακριβές συσκευές και hardware απόψε κιόλας, από USB.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  31078-810x425.jpg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  33,0 KB 
ID: 170100

  12. #27
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.766
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Δεν θα χρειάζεται αντάπτορας για ταυτόχρονη σύνδεση ακουστικών/φορτιστή, απλά μία δεύτερη θύρα.

  13. #28
    Εγγραφή
    03-11-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Του γείτονα...
    Path Level
    Interleaved
    Το mini jack που έχουν τα ακουστικά μας ήταν η καλύτερη λύση για τα κινητά μας μέχρι τελευταία που λόγο μεγέθους το mini jack αναγκάζει τους κατασκευαστές να περιορίζονται στο πόσο λεπτό κινητό μπορούν να κατασκευάσουν.
    Για του χρήστες που έχουν ακουστικά με mini jack και δεν θέλουν να τα αποχωριστούν θα χρειαστούν απλός ένα ανταπτοράκι που δεν θα κοστίζει περισσότερο από 1 ευρώ μιας και δεν θα έχει κύκλωμα εντός και έτσι θα είναι διπλά κερδισμένοι καθώς θα μπορούν να κάνουν χρήση και στο mini jack αλλά και στο usb-c.
    Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι οι συσκευές που θα έχουν μία μόνο πόρτα usb-c θα μας ταλαιπωρούν γιατί δεν θα μπορούμε να κάνουμε ταυτόχρονη χρήση φόρτισης, data και ακουστικών. Το βιώνω καθημερινά στο macbook μου που έχει μόνο 2 usb.
    it's better to be a Pirate than to join the navy. -Steve Jobs
    Hackintosh the pirate way!

  14. #29
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από userbeta7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...αναγκάζει τους κατασκευαστές να περιορίζονται στο πόσο λεπτό κινητό μπορούν να κατασκευάσουν.
    Αυτό είναι καλό.

    Άντε γιατί έχουμε χάσει κάθε μέτρο με τη μόδα, το τρεντ, και την επίδειξη.

    Υπάρχει και το σπάσιμο από κάμψη.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  15. #30
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από userbeta7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βιώνω καθημερινά στο macbook μου που έχει μόνο 2 usb.
    είδες για να είσαι fanboy;
    Πάρε ένα alienware να δεις φως.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περιμένοντας 1 χρόνο ακόμα για να λήξει το συμβόλαιο...
    Από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-16, 13:51
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-16, 20:52
  3. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-16, 15:20
  4. Μηνύματα: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-15, 19:22
  5. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-15, 02:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας