Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    12-04-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Λοιπόν, αν θυμάστε είχα κάνει ένα post πριν κανένα εικοσαήμερο, όταν προσπαθούσα να στήσω το wireless...
    Θυμίζω λίγο τα τεχνικά:

    Τα pc είναι 4, τα αριθμώ για να είναι πιο εύκολο να φαίνεται για ποιο μιλάω:
    1 - desktop, Windows XP
    2 - dekstop, Windows XP
    3 - desktop, Windows Vista
    4 - laptop, Windows XP

    Το 1 είναι συνδεμένο με USB με ένα router της Level One και το router είναι συνδεμένο με ethernet με το Linksys Wireless-G Access Point. Τα 2 και 3 έχουν Wireless-G pci κάρτες επίσης της Linksys, και το 4 είχε δική του ασύρματη κάρτα μέσα, δεν θυμάμαι τώρα τη μάρκα. Μετά από κόπους, βάσανα, forum κλπ. κατάφερα και έστησα το δίκτυο και όλα δούλευαν τέλεια πλην του PC 3 που λόγω απόστασης, δεν έπιανε σήμα.

    Αποφάσισα λοιπόν να αγοράσω το εξής Wireless-G Range Expander της Linksys. Αυτό υποτίθεται ότι έχει ένα Auto configuration κουμπάκι που το πατάς για 30 δευτερόλεπτα (το μαντεύεις αυτό, γιατί το εγχειρίδιο λέει απλά "press the button") και όλα γίνονται μαγικά και αυτόματα. Το expander ανιχνεύει τις ρυθμίσεις και όταν συνδεθεί γίνονται μπλε και τα δυο λαμπάκια του.

    Αφού έφαγα δυο απογεύματα, δεν κατάφερα τίποτα και το ένα απ' τα δύο λαμπάκια στο expander παρέμενε απελπιστικά κόκκινο. Μίλησα λοιπόν με κάτι τεχνικούς της Linksys μέσω internet και μου είπαν να δώσω static ip στο ΑΡ 196.168.1.10 και στο Range Expander 192.168.1.11 (αυτά τα νούμερα μπορεί να πήγαν και αντίστροφα, το 10 δηλαδή στο expander και το 10 στο AP, συγχωρέστε με αλλά τα έχω κάνει τόσες φορές που έχω χάσει τα αυγά και τα πασχάλια).

    Όντως το έκανα και ω του θαύματος, το wireless έπιανε κανονικά ακόμη και στο pc 3. Όλα χάρμα, κανένα πρόβλημα. Παίχτηκε μια βλακεία σε κάποια στιγμή, δοκίμασα να κάνω port forwarding για να δουλέψει το bit torrent, τα διέλυσα όλα κι αναγκάστηκα να κάνω "restore defaults" στο router και ξανά-μανά τις ρυθμίσεις, αλλά, όλα καλά.

    Κράτησε μια μέρα. Σήμερα το λαμπάκι ξαναέγινε κόκκινο και ναι μεν το pc 3 (με τα Vista) βλέπει το δίκτυο, αλλά κολλάει στην "Αναγνώριση" και δεν συνδέεται, μου βγάζει κάτι "περιορισμένο" και τέτοια. Επίσης το pc 2 ξαφνικά έχασε το internet του, ενώ βλέπει κανονικά το wireless.

    Τέλος, άλλαξε και το ip στο pc 3 και από εκεί που μέσω ipconfig το έβλεπα ότι ήταν 192.168.1.104, έγινε κάτι άσχετο.

    Φαντάζομαι πως κάτι παίζει με τα ip... Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι καλύτερο να τα αφήσω όλα να γίνονται αυτόματα, ή αν πρέπει να δώσω εγώ ip addresses στα 4 pc. Μέχρι πριν το expander βέβαια - ή καλύτερα, μέχρι και την πρώτη νύχτα που δούλεψε το expander, όλα δουλεύαν τέλεια και αυτόματα. Υπάρχει κάτι που δεν κάνω σωστά ή κάτι που πρέπει να ελέγξω; Έπαιξα και με τα κανάλια, τα ίδια. Τελικά να βάλω εγώ ip's (και αν ναι, ποια ή να κάνω κάτι άλλο;

  2. #2
    Εγγραφή
    12-04-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τελικά έδωσα εγώ ip's και στα 4 pc και το δίκτυο δούλεψε, το ίδιο και το range expander.
    Τώρα το μόνο πρόβλημα που έχει μείνει είναι ότι με το που βάζω encryption, χάνω την πρόσβαση στο internet (εκτός απ' το κεντρικό pc). Τι μπορεί να φταίει;

  3. #3
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Δεν σε προλαβα

    Ναι οι "καρφωτες" ΙΡ ειναι καλυτερες και ξερεις παντα και τι και που το εχεις.

    Νομιζω πως για καποιο λογο εξακολουθεις να εχεις προβλημα σηματος. Για πες που βλεπεις το σημα με και χωρις encryption ? Τεστ με το φορητο.

    Αν δεν ειναι αυτο ισως να εχεις ασυμβατοτητα hardware και παλι χωρις να μαι σιγουρος.

Παρόμοια Θέματα

  1. Linksys WRE54g Range expander
    Από evage στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-11, 00:46
  2. AP σε ρόλο range expander?
    Από mchatz στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-08, 23:15
  3. expander - είναι επικίνδυνο;
    Από harry79 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-07, 13:08
  4. Προβλημα με WRE54G ver.3-EU linksys Expander
    Από ydraliskos στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-07, 22:21
  5. Range of ports
    Από LiOmAs στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-06, 19:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας