Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Πήρα μια Ηλεκτρική Σκούπα siemens 230€ από τον Κωτσόβολο.

    "Ξαφνικά" έπεσε η απόδοσή της στο 1/2 και λιγότερο. Παράλληλα με άδεια σακούλα έχει αναμένο το φως αλλαγής σακούλας.
    Την πήγα στο service (είναι ακόμα στην εγγύηση) και μου λένε ότι είναι μια χαρά και μετά από 3 εβδομάδες κοροϊδίας που την γυρίζουν όπως την πήγα.

    Ιδέες για το τι να κάνω για να βγάλω άκρη???


    Τα "" στο ξαφνικά πιο πάνω είναι γιατί χάλασαν 2 πλακάκια στο σπίτι και ο πλακάς έβαλε την σκούπα να μαζεύει την σκόνη πίσω από τον τροχό που έκοψε το πλακάκι, για να μην γίνει χάλια το σπίτι.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  2. #2
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    μηπως εχει και φίλτρο και μπούκωσε από την σκόνη, αλλα στο service δεν θα το έβλεπαν

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήρα μια Ηλεκτρική Σκούπα siemens 230€ από τον Κωτσόβολο.

    "Ξαφνικά" έπεσε η απόδοσή της στο 1/2 και λιγότερο. Παράλληλα με άδεια σακούλα έχει αναμένο το φως αλλαγής σακούλας.
    Την πήγα στο service (είναι ακόμα στην εγγύηση) και μου λένε ότι είναι μια χαρά και μετά από 3 εβδομάδες κοροϊδίας που την γυρίζουν όπως την πήγα.

    Ιδέες για το τι να κάνω για να βγάλω άκρη???


    Τα "" στο ξαφνικά πιο πάνω είναι γιατί χάλασαν 2 πλακάκια στο σπίτι και ο πλακάς έβαλε την σκούπα να μαζεύει την σκόνη πίσω από τον τροχό που έκοψε το πλακάκι, για να μην γίνει χάλια το σπίτι.
    Συνήθως είναι κάποιο φίλτρο πάνω στην μηχανή, δες στο βιβλιαράκι αν αναφέρει κάτι άλλο προς καθάρισμα

  4. #4
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνήθως είναι κάποιο φίλτρο πάνω στην μηχανή, δες στο βιβλιαράκι αν αναφέρει κάτι άλλο προς καθάρισμα
    Τα καθάρισα sdikr. Στο service δεν είδαν τίποτε άλλωστε. Αυτό που λένε είναι ότι λειτουργεί κανονικά και αυτό είναι μεγάλη @@
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  5. #5
    Εγγραφή
    19-06-2008
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/700
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    cisco887va+sec-k9
    Path Level
    Fastpath
    Βγάλε την κάλτσα από την σωλήνα εισόδου...

    Δοκίμασες να αφαιρέσεις τη σωλήνα να δεις αν έχεις το ίδιο ζόρισμα στο μοτέρ;

  6. #6
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Στη δυτική πλευρά της Νήσου Ντάσχαν
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    610
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάρε μια σιδερόβεργα ή χοντρό σύρμα και τσέκαρε το σωλήνα. Παίζει να έχει μπουκώσει από τη σκόνη που έβαλε να ρουφήξει ο πλακατζής. Την έχω πάθει κι εγώ.
    - Albert Einstein: “Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe.”

    -Terry Pratchett:
    “An education was a bit like a communicable sexual disease. It made you unsuitable for a lot of jobs and then you had the urge to pass it on.”

  7. #7
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OxAp0d0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε μια σιδερόβεργα ή χοντρό σύρμα και τσέκαρε το σωλήνα. Παίζει να έχει μπουκώσει από τη σκόνη που έβαλε να ρουφήξει ο πλακατζής. Την έχω πάθει κι εγώ.

    Το δοκίμασα βγάζοντας τελείως τον σωλίνα. Στην μέση η σκούπα τραβάει πολύ λιγότερο από ένα σκουπάκι κουζίνας.

    Το θέμα είναι ότι δουλεύει. Έχτε κάποιο τρόπο να την χαλάσω για να ασχοληθούν μαζί της; Ή τι μπορώ να κάνω εγώ για να σχοληθούν.

    Να κάνω μια καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή; Στο υπουργείο εμπορίου; Θα βγεί τίποτε ή χάνω τον χρόνο που δεν έχω;
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  8. #8
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Ή σκόνη από πλακάκια που κόβονται δεν πρέπει να την ρουφάει μία κοινή σκούπα αλλά σκούπες με ειδικό φίλτρο. Προφανώς η εν λόγο σκόνη έχει γίνει μάζα επάνω στην φτερωτή και σε διάφορα άλλα σημεία με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αποδίδει το ίδιο.
    Κανονικά στο σέρβις θα έπρεπε να την λύσουν και να στην καθαρίσουν.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rc31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ή σκόνη από πλακάκια που κόβονται δεν πρέπει να την ρουφάει μία κοινή σκούπα αλλά σκούπες με ειδικό φίλτρο. Προφανώς η εν λόγο σκόνη έχει γίνει μάζα επάνω στην φτερωτή και σε διάφορα άλλα σημεία με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αποδίδει το ίδιο.
    Κανονικά στο σέρβις θα έπρεπε να την λύσουν και να στην καθαρίσουν.
    Συμφωνώ μαζί σου. Μου είπαν ότι την έλυσαν αλλά δεν έκαναν τίποτε. Εγώ τι μπορώ να κάνω είναι το θέμα;
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  10. #10
    Εγγραφή
    19-06-2008
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/700
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    cisco887va+sec-k9
    Path Level
    Fastpath
    Μπορείς να τη λύσεις και να την καθαρίσεις εσύ ή κάποιος τεχνικός. Όσο για την εγγύηση δεν νομίζω να βγάλεις άκρη διότι η απορρόφηση σκόνης πλακιδίων δεν είναι η προβλεπόμενη οικιακή χρήση.

    Η σκούπα είχε τουλάχιστο δυο φίλτρα: τη σακούλα και το προστασίας του μοτέρ (βρίσκεται στο θάλαμο της σακούλας). Η σακούλα είχε τρυπήσει; Το δεύτερο φίλτρο είχε ίχνη από σκόνη πλακιδίων;
    Με την τιμή που αναφέρεις, υποθέτω ότι πρέπει να έχει τουλάχιστο ένα φίλτρο στην έξοδο (για καθαρισμό του αέρα εξαγωγής). Αυτό πρέπει να είναι τελείως μπουκωμένο.

    Αν χρησιμοποιήθηκε νερό στην κοπή των πλακιδίων, σίγουρα θέλεις καθαρισμό στο μοτέρ.

  11. #11
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bxenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να τη λύσεις και να την καθαρίσεις εσύ ή κάποιος τεχνικός. Όσο για την εγγύηση δεν νομίζω να βγάλεις άκρη διότι η απορρόφηση σκόνης πλακιδίων δεν είναι η προβλεπόμενη οικιακή χρήση.

    Η σκούπα είχε τουλάχιστο δυο φίλτρα: τη σακούλα και το προστασίας του μοτέρ (βρίσκεται στο θάλαμο της σακούλας). Η σακούλα είχε τρυπήσει; Το δεύτερο φίλτρο είχε ίχνη από σκόνη πλακιδίων;
    Με την τιμή που αναφέρεις, υποθέτω ότι πρέπει να έχει τουλάχιστο ένα φίλτρο στην έξοδο (για καθαρισμό του αέρα εξαγωγής). Αυτό πρέπει να είναι τελείως μπουκωμένο.

    Αν χρησιμοποιήθηκε νερό στην κοπή των πλακιδίων, σίγουρα θέλεις καθαρισμό στο μοτέρ.
    Καλά δεν είναι και κάτι τρομερό. Ένα πλακάκι που έσπασε ήταν και γιαυτό δεν άδειασα και το δωμάτιο. Έχει 3 φίλτρα όλα καθαρισμένα από εμένα και από ότι μου είπαν και από το service.

    Η σακούλα δεν σκίστηκε (δεν είναι χάρτινη) και προφανώς δεν χρησιμοποιήθηκε νερό.

    Έχει περάσει καιρός από το πρόβλημα αλλά ίσως και να συνδέεται με την αλλαγή της σακούλας (αν και έβαλα εργοστασιακή).

    Θα την πάω σε άλλο service μάλλον. Έτσι και έτσι έχουν περάσει 3 ημέρες και δεν με έχουν πάρει τηλ από την αντιπροσωπεία.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  12. #12
    Εγγραφή
    19-06-2008
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/700
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    cisco887va+sec-k9
    Path Level
    Fastpath
    Τα "δυο" πλακάκια, έγιναν ένα...

    Το φίλτρο εξόδου αν είναι άνθρακος, δεν καθαρίζει.
    Δοκίμασε να μην βαλεις σακουλες και φίλτρα και δες με το χέρι στην σωλήνα είσόδου, αν έχεις ικανοποιητικό τράβηγμα.
    Αν δεν είναι ικανοποιητικό το τράβηγμα, χρειάζεται κατσαβίδι/τεχνικό, αλλιώς αλλάζεις φίλτρο/α.

  13. #13
    Εγγραφή
    13-01-2008
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16284/1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΦΑΛΙΑ
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Βγαλε τα φιλτρα και την σακουλα και πηγαινε σε ενα βενζιναδικο και καθαρισε την με το κοφλερ αερα που ειναι αρκετα δυνατα στα βενζιναδικα,βαλε το πιστολι του αερα στην θεση που υπηρχε το φιλτρο του μοτερ και αφησε το κανενα 5 λεπτο να καθαρισει καλα το μοτερ.
    INTEL I5-6600k 3.5MHZ || GIGABYTE Z270 || KINGSTON 16GB 2400MHZ || GTX750ti 2GBDDR5 || THERMALTAKE TOUGHPOWER 650w || Total Storage 1.5ΤΒ || WINDOWS 10 64 BIT ||

  14. #14
    Εγγραφή
    29-03-2015
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γειά σας. Εχω μια σκοϋπα mulnex 213 και δεν λειτουργει καθόλου. Πως μπορώ να την ανοίξω για να δω το μοτερ; Η σκούπα ειναι η εξής:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20171111_121443.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  274,2 KB 
ID: 188004Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20171111_121432.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  160,2 KB 
ID: 188005

  15. #15
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να δεις τι ακριβώς στο μοτέρ?
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ chromecast
    Από gmarse στο φόρουμ Άλλες πλατφόρμες και συσκευές
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-16, 01:33
  2. Πρόβλημα με slots.
    Από djboy στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-16, 08:57
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-16, 23:38
  4. Πρόβλημα με remote control windows
    Από mickael.kobol στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-16, 14:10
  5. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό
    Από sg0 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-15, 17:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας