Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    11-10-2006
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Modems
    Καλησπέρα παιδιά! Ήρθε η ώρα για να αγοράσω για τον γραφείο ένα νέο modem router και έχω... μαύρα μεσάνυχτα του τι κυκλοφορεί στην αγορά οπότε είπα να απευθυνθώ σε εσάς! Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη!

    Στο γραφείο έχω 2 κίνητα, 1 tablet και 1 υπολογιστή που συνδέονται μέσω WiFi (σε ένα χώρο μόλις 75τμ) ενώ στο ethernet (μέσω καλωδίωσης στον τοίχο και switches) εχω 3 ακόμα υπολογιστές και 2 εκτυπωτές δικτύου.
    Πριν σας τρομοκρατήσω, είναι πολύ ήπια η κυκλοφορία (2 άτομα όλα κι όλα και συνήθως δεν είναι πάνω από 2 υπολογιστές ανοιχτοί και αυτοί δουλεύουν εφαρμογές γραφείου στο LAN, κάνα webmail και κάνα web-calendar). Για να φανταστείτε έχω ADSL OTE 2mbps (είχα "έως 24mbps" αλλά αφού στην περιοχή έπιανα ~4mbps, πήγα στο πρόγραμμα των "4mbps" και τελικά ο ΟΤΕ μου το κλείδωσε απ'το κέντρο στα 2mbps γιατί είχε κάποια προβλήματα ταχύτητας που δεν μπορούσε να λύσει!) και πάλι όμως μας είναι αρκετή η ταχύτητα.

    Λόγω περιορισμένων απαιτήσεων λοιπόν, δεν είχα παράπονο απ'τον ZTE ZVX10 που μου είχε δώσει ο ΟΤΕ (αν και είμαι σίγουρος πως δεν ήταν και το πλεον αξιόλογο modem router) - δούλευε 24/7 365 μέρες τον χρόνο χωρίς να κάνει νερά και αυτό ήταν ευχής έργον.

    Ο λόγος που ψάχνω πλέον modem router επειδή θέλω να επιτρέπω πρόσβαση απο το internet σε έναν apache web-server που είναι μέσα στο LAN. Αυτό απαιτεί port forwarding και εκεί είναι που κόλλησε η φάση: Φαίνεται πως αυτή η δυνατότητα τόσο στον ZTE ZXV10 όσο και τον baudtec tw263r4 που δίνει ο ΟΤΕ δεν δουλεύει (και ας υπάρχει επιλογή Virtual Server στο admin panel)

    Οπότε κατέληξα να ψάχνω modem - router:
    - Με ενδιαφέρει να είναι αξιόπιστο
    - και να υποστηρίζει port forwarding (για αυτό κάνω την αναβάθμιση άλλωστε)
    - Η γραμμή είναι ISDN (αλήθεια, στην ADSL2+ υπάρχει διαφορά για τον αν το modem θα είναι για PSTN & ISDN
    - να είναι σχετικά οικονομικό (~50-70€)

    Έχει κανείς κάποια πρόταση; Δυστυχώς μιας και ποτέ δεν χρειάστηκε να αγοράσω router πέρα απ'αυτά που σου δίναν οι εταιρίες με τις νέες συνδέσεις δεν ξέρω απο που να το πιάσω!

    Σας ευχαριστώ!
    -Φώτης

  2. #2
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Το port forwarding δεν γίνεται από την επιλογή virtual server. Μου κάνει εντύπωση να μην έχει.
    Για ISDN γραμμή θες router για ISDN ,δεν κάνουν για pstn

    Επίσης θα βοηθούσε να μας πεις ποιό zvx10 έχεις για να σου βρούμε σαφείς οδηγίες

    Δες εδώ μήπως σου κάνει κάτι
    https://www.google.gr/search?q=zte+zxv10+port+forwarding&oq=zte+zxv10+port+forwarding&aqs=chrome..69i57j0l3.21980j0j4&client=ms-android-coolpad&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rc31 : 14-05-16 στις 09:59.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Στον ΟΤΕ πρέπει να έχεις ανενεργή την αυξημένη ασφάλεια στο My.otenet.gr, ακόμα σε αρκετά router δεν επιτρέπει την πόρτα 80 γιατί κάνει χρήση το webinterface του router, θα πρέπει να αλλάξεις δηλαδή την πόρτα που ακούει το router. δες πρώτα αν μπορείς να το κάνεις αυτό σε αυτά που έχεις

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rc31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το port forwarding δεν γίνεται από την επιλογή virtual server.
    Aπό εκεί γίνεται Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ZTE-Virtual Server 2.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  115,9 KB 
ID: 170464
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    11-10-2006
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Παιδιά είστε θεοί! Σας ευχαριστώ όλους χωριστά!
    Το λύσαμε, οπότε γλίτωσα περιττά έξοδα!

    @sdikr μου άνοιξες τα μάτια (και τις θύρες)! Δεν είχα σκεφτεί καν πως ο ΟΤΕ μπορεί να φιλτράρει τις θύρες μου!

    Για τα πρακτικά (και για τους επόμενους που θέλουν να ενεργοποιήσουν port forwarding στην cosmote) ορίστε η διαδικασία (δεδομένου ότι έχεις ρυθμίσει τον router σωστά με port forwarding/virtual server και ο firewall του υπολογιστή σου δεν μπλοκάρει τις θύρες αυτές):

    Μπήκα στο my.oternet.gr όπως μου είπες, αλλά μιας και δεν έβρισκα αυτό που έψαχνα είπα να τους πάρω τηλέφωνο (πόσες ώρες έχω χαλάσει σε αυτή την ζωή παλεύοντας μόνος μου παρέα με το google χωρίς να σκεφτώ να γράψω σε ένα forum ή να πάρω ένα τηλέφωνο δεν λέγεται...)

    - ο τεχνικός μου είπε να μπώ στο ps.otenet.gr
    - Συνδέθηκα με τα credentials της ADSL μου (χωρίς το @otenet.gr)
    - επέλεξα αλλαγή στο εν λόγω πρόγραμμα onDSL που είχα
    - επέλεξα αλλαγή στην Αυξημένη Ασφάλεια.
    - Επέλεξα ΟΧΙ (όπως το κατάλαβα η αυξημένη ασφάλεια είναι ένα firewall που τρέχει στο κέντρο του OTE και μπλοκάρει την πρόσβαση σε κάποιες "κλασσικες επικίνδυνες" θύρες οπότε tread at your own peril)
    - έκανα επιβεβαίωση και εξήλθα απ'το portal.
    - Ακολούθως χρειαζόταν να κάνω ένα reset τον router (ή απλά disconnect την ADSL και reconnect) ώστε να ενεργοποιηθεί η αλλαγή

    και τώρα όλα δουλεύουν άψογα! Και πάλι σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους!!!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screen Shot 2016-05-14 at 4.17.30 PM.png  


Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Πρόταση για αγορά DSL router
    Από kourampies στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-17, 13:08
  2. D-LINK N150 2640B Modem Router
    Από meletis στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-16, 18:15
  3. [Other] Πρόταση για router ή Modem Router για DD-WRT
    Από maxsto στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-15, 22:21
  4. [TP-Link] TD-W8970B 300MBPS WIRELESS N GIGABIT ADSL2+ ISDN MODEM ROUTER
    Από mmannollass στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-15, 04:05
  5. Πρόβλημα στο port forwarding για ΖΤΕ H108ns
    Από kran στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-15, 13:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας