Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 63
  1. #16
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Forthnet - ΔΑΦΝΗ
    Ο ΟΤΕ εκτός από το τηλέφωνο άντε και το όνομα του κάτοχου της γραμμής (που ούτε αυτό κοιτάζει μιας και διαβάσαμε ακόμα για μεταφορά λάθος αριθμών) τι άλλο λες να κοιτάει? Τίποτα.
    Αν λοιπόν έδινε λάθος όλα τα υπόλοιπα στοιχεία στην ΟΝ και μόνο το τηλέφωνο και όνομα σωστά ποιος θα το επιβεβαίωνε αυτό?

    Αλλά νομίζω συζητάμε για τα αυτονόητα πλέον και χάνουμε το νόημα. Χωρίς υπογραφή δε μπορεί να γίνει μεταφορά...

    EDIT: Το λιγότερο από όλους φταίει η ΟΝ στη συγκεκριμένη περίπτωση. Γιατί απλά έδρασε κερδοσκοπικά (όπως από τη μέρα που βγήκε στην αγορά). Ο ΟΤΕ με ποιο δικαίωμα δίνει τη γραμμή σου χωρίς εξουσιοδότηση? Και η ΕΕΤΤ με ποια λογική υπερασπίζεται και τους δύο?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jded : 26-04-07 στις 21:02.

  2. #17
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    πλανητης Happy
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.665
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ
    Router
    speedtouch 585
    δε νομιζω οτι η ΕΕΤΤ υπερασπιζεται κανενναν απλα λεει οτι ολα αυτα ειναι νομιμα

  3. #18
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Forthnet - ΔΑΦΝΗ
    Μα πώς είναι νόμιμο να μεταφέρθηκε μια γραμμή χωρίς καμία εξουσιοδότηση?

  4. #19
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jded Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ΟΤΕ εκτός από το τηλέφωνο άντε και το όνομα του κάτοχου της γραμμής (που ούτε αυτό κοιτάζει μιας και διαβάσαμε ακόμα για μεταφορά λάθος αριθμών) τι άλλο λες να κοιτάει? Τίποτα.
    Αν λοιπόν έδινε λάθος όλα τα υπόλοιπα στοιχεία στην ΟΝ και μόνο το τηλέφωνο και όνομα σωστά ποιος θα το επιβεβαίωνε αυτό?

    Αλλά νομίζω συζητάμε για τα αυτονόητα πλέον και χάνουμε το νόημα. Χωρίς υπογραφή δε μπορεί να γίνει μεταφορά...

    EDIT: Το λιγότερο από όλους φταίει η ΟΝ στη συγκεκριμένη περίπτωση. Γιατί απλά έδρασε κερδοσκοπικά (όπως από τη μέρα που βγήκε στην αγορά). Ο ΟΤΕ με ποιο δικαίωμα δίνει τη γραμμή σου χωρίς εξουσιοδότηση? Και η ΕΕΤΤ με ποια λογική υπερασπίζεται και τους δύο?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Reef Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε νομιζω οτι η ΕΕΤΤ υπερασπιζεται κανενναν απλα λεει οτι ολα αυτα ειναι νομιμα

    Ολοι οι πάροχοι έχουν την δυνατότητα χρήσης της φωνητικής (μέσω καταγραφής) υπογραφής, ο ΟΤΕ δέχεται μόνο εφόσον η κλήση είναι απο το ίδιο νουμέρο και έφοσον δώσεις όλα τα απαραίτητα στοιχεία

    Απο την στιγμή που υπάρχει αυτό ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να προχωρήσει
    Τώρα για το ποιος φταίει εγώ θα πω η κουρτίνα 3 (zONγκ)

  5. #20
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Forthnet - ΔΑΦΝΗ
    Ρε συ sdikr επειδή δε το πιάνω αυτό. Πώς μπορεί να επαληθεύσει τα στοιχεία που θα δώσεις?
    Τι σημαίνει αυτό το "φωνητική υπογραφή" πάλι?
    Στη τράπεζα π.χ. για να σου πουν το υπόλοιπο του λογαριασμού σου σε ρωτάνε μέχρι και τι χρώμα σώβρακο φόραγες όταν συμπλήρωσες την αίτηση σου και τα επαληθεύουν με αυτά που είχεις συμπληρώσει εσύ και τα έχεις υπογράψει.
    Και αυτοί με 2 τηλέφωνα χωρίς καμία υπογραφή από πουθενά έχουν δικαίωμα να πάρουν τη γραμμή?
    Το ζΟΝγκ είναι αναμενόμενο με όσα έχουμε να ακούσει/διαβάσει να κάνει την απόπειρα της πατάτας. Το κουτί 1 όμως γιατί τη τηγάνισε? Και η Κρίστα γιατί απλά χαϊδεύει το κουτί και τη κουρτίνα?

  6. #21
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jded Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ΟΤΕ εκτός από το τηλέφωνο άντε και το όνομα του κάτοχου της γραμμής (που ούτε αυτό κοιτάζει μιας και διαβάσαμε ακόμα για μεταφορά λάθος αριθμών) τι άλλο λες να κοιτάει? Τίποτα.
    Αν λοιπόν έδινε λάθος όλα τα υπόλοιπα στοιχεία στην ΟΝ και μόνο το τηλέφωνο και όνομα σωστά ποιος θα το επιβεβαίωνε αυτό?

    Αλλά νομίζω συζητάμε για τα αυτονόητα πλέον και χάνουμε το νόημα. Χωρίς υπογραφή δε μπορεί να γίνει μεταφορά...

    EDIT: Το λιγότερο από όλους φταίει η ΟΝ στη συγκεκριμένη περίπτωση. Γιατί απλά έδρασε κερδοσκοπικά (όπως από τη μέρα που βγήκε στην αγορά). Ο ΟΤΕ με ποιο δικαίωμα δίνει τη γραμμή σου χωρίς εξουσιοδότηση? Και η ΕΕΤΤ με ποια λογική υπερασπίζεται και τους δύο?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Reef Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε νομιζω οτι η ΕΕΤΤ υπερασπιζεται κανενναν απλα λεει οτι ολα αυτα ειναι νομιμα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jded Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε συ sdikr επειδή δε το πιάνω αυτό. Πώς μπορεί να επαληθεύσει τα στοιχεία που θα δώσεις?
    Τι σημαίνει αυτό το "φωνητική υπογραφή" πάλι?
    Στη τράπεζα π.χ. για να σου πουν το υπόλοιπο του λογαριασμού σου σε ρωτάνε μέχρι και τι χρώμα σώβρακο φόραγες όταν συμπλήρωσες την αίτηση σου και τα επαληθεύουν με αυτά που είχεις συμπληρώσει εσύ και τα έχεις υπογράψει.
    Και αυτοί με 2 τηλέφωνα χωρίς καμία υπογραφή από πουθενά έχουν δικαίωμα να πάρουν τη γραμμή?
    Το ζΟΝγκ είναι αναμενόμενο με όσα έχουμε να ακούσει/διαβάσει να κάνει την απόπειρα της πατάτας. Το κουτί 1 όμως γιατί τη τηγάνισε? Και η Κρίστα γιατί απλά χαϊδεύει το κουτί και τη κουρτίνα?
    Αν τους πας στο δικαστήριο τότε θα μπορέσουν να κάνουν ελέγχο της φωνητικής εντολής
    η τράπεζα είναι άσχετη με την αγόρα την τηλεπικοινωνίας στην Ελλάδα
    Βλέπεις αρκετους τους πείραζε που έπρεπε να μαζέψουν τόσα δικαιολογητικά

  7. #22
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    154
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΕΜΙΔΑ Β
    Router
    Dlink 2640B
    SNR / Attn
    15(dB) / 49(dB)
    Συμπληρωσε οτι οταν ζήτησα (πριν πολυυυύ καιρο) απο τον ΟΤΕ να μου ενεργοποιήσει adsl σε τηλ. αριθμο που ειναι στο ονομα της μητέρας μου... Απλά έδωσα τα σωστα και πληρη στοιχεία της, κάλεσα απο το συγκεκριμένο τηλεφωνο και προχωρησε η αιτηση κανονικα... ΟΛΑ αυτα εγιναν τηλεφωνικα.
    Σιγουρα ειναι μια διαδικασία που την ακολουθουν και αλλοι περαν του ΟΤΕ

  8. #23
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από whatfor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμπληρωσε οτι οταν ζήτησα (πριν πολυυυύ καιρο) απο τον ΟΤΕ να μου ενεργοποιήσει adsl σε τηλ. αριθμο που ειναι στο ονομα της μητέρας μου... Απλά έδωσα τα σωστα και πληρη στοιχεία της, κάλεσα απο το συγκεκριμένο τηλεφωνο και προχωρησε η αιτηση κανονικα... ΟΛΑ αυτα εγιναν τηλεφωνικα.
    Σιγουρα ειναι μια διαδικασία που την ακολουθουν και αλλοι περαν του ΟΤΕ
    Αυτό είναι πρόβλημα της μητέρας σου που σου έδωσε όλα αυτά τα στοιχεία
    ΥΓ σε εμένα επείδη εκάνα το ίδιο όταν ήρθαν ζήτησαν υπογραφή απο τον πατέρα μου

  9. #24
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Forthnet - ΔΑΦΝΗ
    Δε διαφωνώ ότι κάποιους θα δυσκόλευε η συλλογή χαρτιών. Αλλά δε μου κάθεται καλά να μπορούν να κάνουν τέτοιο πράμα από ένα τηλέφωνο και μόνο.
    Άντε να μη πάω στη τράπεζα (ακραίο παράδειγμα). Να πάω στη πιτσαρία? Αν κάνεις μεγάλη παραγγελία παίρνουν πίσω να επιβεβαιώσουν.
    Δε σε αμφισβητώ απλά μου φαίνεται απίστευτο να είναι νόμιμο αυτό το πράμα. Αν όντως ισχύει πρώτα φταίει η ΕΕΤΤ που το έχει επιτρέψει.

  10. #25
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    154
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΕΜΙΔΑ Β
    Router
    Dlink 2640B
    SNR / Attn
    15(dB) / 49(dB)
    Αρα το συμπερασμα ειναι: Αφηστε τις μαμάδες σας να κάνουν αιτηση!
    Σιγουρα θα τα καταφέρουν καλυτερα απο εσας!

  11. #26
    Το avatar του μέλους marboo
    marboo Guest
    Οταν πήρα τηλέφωνο στις 15.2 για αίτηση, η κοπέλλα (που φαίνεται να ήταν από τις πιο έξυπνες τελικά) μου δήλωσε ότι η αίτηση μπορεί να γίνει ΚΑΙ από τηλεφώνου, για να μη χάνω χρόνο, και μπορώ να στείλω τα δικαιολογητικά σε 2 μέρες με φαξ.
    ΟΜΩΣ, μου είπε κάτι που τότε με εξέπληξε: Με παρακάλεσε να πω καθαρά (αν συμφωνώ) την πρόταση "Ενδιαφέρομαι να αιτηθώ για τις υπηρεσίες ΟΝ και εξουσιοδοτώ την ΟΝ για το θέμα της φορητότητας με τον ΟΤΕ." Μάλιστα γέλασα και μου απάντησε ότι πρέπει να είναι καταγραμμένο στην ταινία από μένα που κάνω την αίτηση !!!

    Ως προς τα πού θα ήξερε ότι είμαι εγώ, παιδιά τα στοιχεία που με ρώτησε για να συμπληρώσει, άντε να τα ξέρει μόνον η αδερφή μου! Οποιος θα έκανε πλάκα, κάπου θα κόλλαγε.

  12. #27
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Forthnet - ΔΑΦΝΗ
    Ξαναρωτάω εγώ ο βλάχος. Με τι τα επαληθεύουν αν δεν πάρουν τα χαρτιά υπογεγραμμένα?


    Edit: δε μιλάω για τη περίπτωση του ΟΤΕ γιατί εκεί έχουν τα στοιχεία του κατόχου της γραμμής και κάνουν μια επαλήθευση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jded : 26-04-07 στις 21:51.

  13. #28
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jded Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε διαφωνώ ότι κάποιους θα δυσκόλευε η συλλογή χαρτιών. Αλλά δε μου κάθεται καλά να μπορούν να κάνουν τέτοιο πράμα από ένα τηλέφωνο και μόνο.
    Άντε να μη πάω στη τράπεζα (ακραίο παράδειγμα). Να πάω στη πιτσαρία? Αν κάνεις μεγάλη παραγγελία παίρνουν πίσω να επιβεβαιώσουν.
    Δε σε αμφισβητώ απλά μου φαίνεται απίστευτο να είναι νόμιμο αυτό το πράμα. Αν όντως ισχύει πρώτα φταίει η ΕΕΤΤ που το έχει επιτρέψει.
    Η διαφόρα είναι οτι η πιτσαρία έχει να χάσει κάτι (20 πιτσες πχ), η ΟΝ όχι σύμφωνα με το συμβόλαιο που συμφωνείς

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από whatfor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα το συμπερασμα ειναι: Αφηστε τις μαμάδες σας να κάνουν αιτηση!
    Σιγουρα θα τα καταφέρουν καλυτερα απο εσας!
    Οχι καμιά σχέση,

  14. #29
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jded Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναρωτάω εγώ ο βλάχος. Με τι τα επαληθεύουν αν δεν πάρουν τα χαρτιά υπογεγραμμένα?


    Edit: δε μιλάω για τη περίπτωση του ΟΤΕ γιατί εκεί έχουν τα στοιχεία του κατόχου της γραμμής και κάνουν μια επαλήθευση.
    Με την χροια της φωνής σου, αν τους πας δικαστικώς θα έχουν την ταίνια εκεί και 10 είδικους να πουνέ οτι είναι η φωνή σου

  15. #30
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το θέμα είναι ότι ο φίλος μας ταλαιπωρήθηκε, του προτείνω λοιπόν καταγγελία με κοινοποίηση σε όλους τους εμπλεκόμενους, δεν είναι δυνατόν να συμβαίνουν τέτοια πράγματα, όσο για τον τύπο στην Ε.Ε.Τ.Τ. επιεικώς απαράδεκτος που ενέκρινε τέτοιες πρακτικές...
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ασυρματο τηλεφωνο με φωνητικη κλιση
    Από Insomniac στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-08, 23:21
  2. Φωνητική υπογραφή, νόμιμη?
    Από No-Name στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-07, 02:46
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-07, 23:44
  4. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-06, 16:17

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας