Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    HOL - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Πρόσφατα μετακόμισα και αντιμετωπίζω το εξής θέμα:
    Στο προηγούμενο σπίτι , στο γραφείο μου είχα συνδέσει το router και τον σταθερό υπολογιστή ενσύρματα και δεν είχα προβλήματα.
    Τώρα, στο νέο σπίτι , υπάρχει router (tplink της wind) στο σαλόνι το οποίο διαμοιράζει ασύρματα το σήμα .
    Ένα laptop που υπάρχει στο σαλόνι συνδέεται ασύρματα .
    Στο υπνοδωμάτιο μου, όπου βρίσκεται ο σταθερός υπολογιστής μου, ως πρόχειρη λύση του έχω βάλει ένα usb stick netgear για να συνδέεται ασύρματα στο διαδίκτυο.
    Το ζήτημα είναι ότι ενώ στο laptop η ταχύτητα και η ποιότητα της σύνδεσης είναι αρκετά καλή , στο υπνοδωμάτιο που είναι 5 μέτρα παραπέρα,
    και μεσολαβούν 2 πόρτες, συχνά πυκνά εμφανίζονται σκαμπανεβάσματα , πότε η ταχύτητα είναι 54mb, πότε 48, πότε 11, και η εμπειρία περιήγησης είναι προβληματική.
    Για να αντιμετωπίσω το ζήτημα αναρωτιέμαι τί είναι προτιμότερο να κάνω : Να βάλω καλώδιο ; Να πάρω συσκευές σαν αυτές ; Μου έχει μείνει και το παλιό router της vodafone και δεν ξέρω αν μπορεί να συνδεθεί αυτό με το router της wind και να έχει καλύτερο σήμα. Επίσης , στο δωμάτιο μου υπάρχει και βύσμα (πρίζα) για σύνδεση τηλεφώνου , αλλά όταν τηλεφώνησα στη wind να ρωτήσω αν μπορώ να συνδέσω εκεί ένα router για να έχω πρόσβαση στο διαδίκτυο μου είπαν ότι δεν γίνεται. Ισχύει ή βλακίες μου έλεγαν;

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    και το devolo που έχεις θα δουλέψει
    και στο δωμάτιο να το βάλεις το router θα δουλέψει, αρκεί βέβαια η γραμμή του δωματίου να είναι συνδεδεμένη με την κύρια γραμμή
    μπορείς να δοκιμάσεις άλλωστε δεν είναι τίποτα
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  3. #3
    Εγγραφή
    28-07-2006
    Περιοχή
    Lios Angeles
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    281
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49998
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    951G-2HnD / Entry 2i
    SNR / Attn
    11.8(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προτιμότερο είναι το καλώδιο φυσικά για πολλούς και διάφορους λόγους.
    Δεν μπορείς να έχεις 2 ρούτερ συνδεδεμένα ταυτόγχρονα με τον πάροχο. Μπορείς να το βάλεις σε οποιαδήποτε πρίζα.
    Έχεις δοκιμάσει με το laptop σε διάφορα σημεία του σπιτιού την ποιότητα του σήματος?
    Ίσως να φταίει το ρουτερ για το σήμα ή το usb stick.

  4. #4
    Εγγραφή
    04-10-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Πριν ασχοληθούμε για το τι μπορεί να φταίει/λύσεις για το ασύρματο να σε ρωτήσω κάτι για να δουμε αν μπορει να γίνει κάτι ενσύρματα:
    Στο υπνοδωμάτιουπάρχει πρίζα τηλεφώνου? Αν ναι την άνοιξες να δεις τι είδους καλώδιο έχει μέσα?
    Αν όχι καντο και πες μας τι θα δεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    HOL - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madrivermadonus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν ασχοληθούμε για το τι μπορεί να φταίει/λύσεις για το ασύρματο να σε ρωτήσω κάτι για να δουμε αν μπορει να γίνει κάτι ενσύρματα:
    Στο υπνοδωμάτιουπάρχει πρίζα τηλεφώνου? Αν ναι την άνοιξες να δεις τι είδους καλώδιο έχει μέσα?
    Αν όχι καντο και πες μας τι θα δεις.
    Υπάρχει πρίζα, την άνοιξα και φαίνεται όπως στην συνημμένη φωτογραφία, δεν ξέρω αν μπορεί να βγει συμπέρασμα για το καλώδιο από την εικόνα...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pIMG_20160528_163114_1.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  342,5 KB 
ID: 170996

  6. #6
    Εγγραφή
    04-10-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από somafree Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει πρίζα, την άνοιξα και φαίνεται όπως στην συνημμένη φωτογραφία, δεν ξέρω αν μπορεί να βγει συμπέρασμα για το καλώδιο από την εικόνα...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pIMG_20160528_163114_1.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  342,5 KB 
ID: 170996
    Κάτσε να ενεργοποιήσω τις ακτίνες Χ μου
    Όχι ρε συ δεν φάινεται. Θα πρέπει να ξεβιδώσεις τις δύο βιδούλες που έχει η πρίζα και να τη βγαλεις έξω.
    Αν δεις ένα καλώδιο utp μέσα σαν αυτό έχουμε ελπίδες για ενσύρματη δικτύωση.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  priza_2xRJ45.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  88,5 KB 
ID: 170998
    Αν πάλι δεις ένα απλό δικλωνο κακλωδιο όπως αυτό πάμε για άλλα
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_3116.jpg 
Εμφανίσεις:  88 
Μέγεθος:  11,2 KB 
ID: 170999

  7. #7
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    HOL - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madrivermadonus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε να ενεργοποιήσω τις ακτίνες Χ μου
    Όχι ρε συ δεν φάινεται. Θα πρέπει να ξεβιδώσεις τις δύο βιδούλες που έχει η πρίζα και να τη βγαλεις έξω.
    Αν δεις ένα καλώδιο utp μέσα σαν αυτό έχουμε ελπίδες για ενσύρματη δικτύωση.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  priza_2xRJ45.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  88,5 KB 
ID: 170998
    Αν πάλι δεις ένα απλό δικλωνο κακλωδιο όπως αυτό πάμε για άλλα
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_3116.jpg 
Εμφανίσεις:  88 
Μέγεθος:  11,2 KB 
ID: 170999
    σ'ευχαριστώ για την υπομονή σου, τελικά είναι η 2η περίπτωση (δίκλωνο καλώδιο).

  8. #8
    Εγγραφή
    04-10-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Λοιπον οι επιλογές σου είναι οι εξής με σειρά προτίμησης και η καθεμιά έχει το ανάλογο τίμημα:

    1. Καλώδιο: Ένα καλώδιο ethernet απο το router μέχρι το pc. Μειον: θέλει να περάσεις κανάλια ή αλλιώς θα φαίνεται διασχίζοντας το σπίτι, κόστος 10ευρω)

    2. Powerline:Μείον: Κόστος (40ευρω) , σχετική αναξιοπιστία

    3. Access Point: Μείον: Κόστος (30ευρω), πιο αναξιόπιστο απο Powerline

    4. 2ο Ρουτερ: Βάζεις ένα δευτερο ρουτερ σεταρισμένο στο 2o δωμάτιο αλλα όποτε πηγαίνεις εκεί πρέπει να σβήνεις το 1ο και να ανάβεις το 2ο . Μέιον: Τα λόγια περιττεύουν...

  9. #9
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καλωδιο + καναλια , δεν θα στοιχησει 10 ευρω , αν και ειναι η πιο αποδοτικη λυση .

    νομιζω ενα σετ powerline , πιο οικονομικο θα καλυψει την συνδεση (εχω μετρησει γυρω στα 2-3 ms lag σε δικη μου εγκατασταση ) .

    υπαρχει και η δυνατοτητα να κανει υβριδυκο , δηλαδη να βαλει ενα σετ powerline και να κανει τον δευτερο ρουτερ access point ( αν γινεται ) ωστε
    να καλυπτει περιοχες του χωρου που δεν καλυπτονται επαροκως .
    αν παντως ξεκινησε με το κοστος των powerline στα 140 ευρω , μπορει να παρει και αρκετα φθηνοτερα χωρις βεβαια να εχουν απαραιτητα αριστες επιδοσεις .

    γενικα λιγο που εψαχνα τα powerline εχει βγει καινουρια γενια που λεει οτι αξιοποιει και το ουδετερο του ρευματος ( η την φαση , τελος παντων χρησιμοποιει δυο καλωδια αντι για ενα που χρησιμοποιουσε η παλιοτερη γενια ) με καλυτερες επιδοσεις .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  10. #10
    Εγγραφή
    04-10-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλωδιο + καναλια , δεν θα στοιχησει 10 ευρω , αν και ειναι η πιο αποδοτικη λυση .
    Ναι όντως απλώς έβαλα τυπικά μια τιμή 10 ευρω καθώς δεν γνωρίζω πόσα μέτρα είναι και τα κανάλια είναι προαιρετικά.
    Για κανονική δουλειά με κανάλια ίσως φτάσει την τιμή των powerline και την ξεπεράσει αλλα αξίζει εφόσον θέλει και του επιτρέπει το σπίτι...(σοβατεπιά, κάσεις κτλ).

    Αν είναι να μείνεις στο σπίτι για καιρό στη θέση σου θα έβαζα καλώδιο.Αν πάλι δεν θέλεις να παιδευτείς τόσο πάρε powerline να σου μείνουν κιολας .

  11. #11
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    το κακο με τα καλωδια ειναι οτι ειναι πιο μονιμη λυση και πιο απαιτητικη στην εγκατασταση και αν ειναι να χρησιμοποιησει καλωδια ισως θα πρεπει να κοιταξει πρωτα μηπως η θεση του ρουτερ αλλου εξυπηρετει καλυτερα . αν φερει ανθρωπο για τα καλωδια , ειναι καλυτερο να γινει μια μικρη μελετη προηγουμενως για το που αλλου ενδεχεται να χρειαστει συνδεσιμοτητα που δεν καλυπτεται απο το wifi ,ωστε να μην μπει στην ιδια διαδικασια δυο φορες .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  12. #12
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    HOL - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    το κακο με τα καλωδια ειναι οτι ειναι πιο μονιμη λυση και πιο απαιτητικη στην εγκατασταση και αν ειναι να χρησιμοποιησει καλωδια ισως θα πρεπει να κοιταξει πρωτα μηπως η θεση του ρουτερ αλλου εξυπηρετει καλυτερα . αν φερει ανθρωπο για τα καλωδια , ειναι καλυτερο να γινει μια μικρη μελετη προηγουμενως για το που αλλου ενδεχεται να χρειαστει συνδεσιμοτητα που δεν καλυπτεται απο το wifi ,ωστε να μην μπει στην ιδια διαδικασια δυο φορες .
    Προς το παρόν θα κοιτάξω να βολευτώ με το wifi γιατί δεν ξέρω πόσο μόνιμα θα μένω σ' αυτό το σπίτι ή ξαναμετακομίσω. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

  13. #13
    Εγγραφή
    04-10-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από somafree Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς το παρόν θα κοιτάξω να βολευτώ με το wifi γιατί δεν ξέρω πόσο μόνιμα θα μένω σ' αυτό το σπίτι ή ξαναμετακομίσω. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
    Προσπάθησε να φέρεις το ρουτερ όσο πιο κοντά στο άλλο δωμάτιο μπορείς και όσο μπορείς απέφυγε στο πε΄διο του καθρέπτες, τοίχους και μεταλλικά αντικείμενα ωστε να μεγιστοποιήσεις την ισχυ του.
    Παράλληλα δοκίμασε με το κινητό σου το wifi analyzer και δες ποιες συχνότητες είναι ελεύθερες και επέλεξε την πιο free.
    Τέλος σιγουρέψου αν το ρουτερ έχει δυνατότητα παρέμβασης στο gain (ισχύς wifi) ωστε να το βάλεις στο high.

    Αν πάλι θες να δώσεις και κάτι, πάρε ένα access point ή repeater γύρω στα 30 ευρω ωστε να ενισχύσεις το σήμα μέχρι το άλλο δωμάτιο.


    Υ.Σ. Απο πότε δίνει tplink η Wind?

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 249
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-22, 11:19
  2. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-16, 11:55
  3. Πρόβλημα με WIFI router
    Από thanoscyp στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-16, 10:48
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-15, 12:18
  5. Μηνύματα: 136
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-15, 00:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας