Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-57 από 57
  1. #46
    Εγγραφή
    18-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    15227/1023
    ISP
    On Telecoms
    Router
    pirelli
    SNR / Attn
    13(dB) / 16(dB)
    οκ ευχαριστω πολυ!

  2. #47
    Εγγραφή
    11-12-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    367
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Kαλησπερα
    Εχω το Linksys WAG200G, το προβλημα ειναι εχω περιπου 4 φορες μικροτερη ταχυτητα download οταν συνδεω το router ασυρματα απο οταν το εχω με ethernet. Για παραδειγμα οταν κατεβαζω αρχειο απο το rapidshare κατεβαινει με 150-200ΚΒ/sec ενω οταν το συνδεω με ethernet κατεβαινει με 800-850ΚΒ/sec.
    Εκανα αυτο που λεει στο post 16 αλλα δεν ειδα καποια διαφορα
    Εχετε να προτεινετε και κατι αλλο
    Ευχαριστω

  3. #48
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Meraklis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλησπερα
    Εχω το Linksys WAG200G, το προβλημα ειναι εχω περιπου 4 φορες μικροτερη ταχυτητα download οταν συνδεω το router ασυρματα απο οταν το εχω με ethernet. Για παραδειγμα οταν κατεβαζω αρχειο απο το rapidshare κατεβαινει με 150-200ΚΒ/sec ενω οταν το συνδεω με ethernet κατεβαινει με 800-850ΚΒ/sec.
    Εκανα αυτο που λεει στο post 16 αλλα δεν ειδα καποια διαφορα
    Εχετε να προτεινετε και κατι αλλο
    Ευχαριστω
    Vista !
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  4. #49
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    262
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19163/984 Kbps
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Siemens cl-110
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 8.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Meraklis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλησπερα
    Εχω το Linksys WAG200G, το προβλημα ειναι εχω περιπου 4 φορες μικροτερη ταχυτητα download οταν συνδεω το router ασυρματα απο οταν το εχω με ethernet. Για παραδειγμα οταν κατεβαζω αρχειο απο το rapidshare κατεβαινει με 150-200ΚΒ/sec ενω οταν το συνδεω με ethernet κατεβαινει με 800-850ΚΒ/sec.
    Εκανα αυτο που λεει στο post 16 αλλα δεν ειδα καποια διαφορα
    Εχετε να προτεινετε και κατι αλλο
    Ευχαριστω
    Εγώ συνέδεα το fritz με usb και έπιανε 10-15kB ενώ με LAN πέταγε. Τρέχα βρες...

  5. #50
    Εγγραφή
    11-12-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    367
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Vista !
    Λύση για τα XP δεν υπάρχει;

  6. #51
    Εγγραφή
    15-02-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΕΡΡΕΣ
    Router
    Linksys Wag200g
    SNR / Attn
    7(dB) / 8(dB)
    Τελικα κατα ποσο διορθωνετε το προβλημα με το tweaker ??

    Εγω εχω 1mbps σπιτι που την μειραζονται 2 υπολογιστες ασυρματα μεσω router (linksys wag200g).Εχω ενα προγραμμα(net meter) που παρακολουθει την κυκλοφορια των πακετων. Με απασχολησε και εμενα η ταχυτητα αφου στην μεταφορα δεδομενων απο το ενα pc στο αλλο εφτανε max τα 8 mbps.Παραπανω δεν πηγε ποτε. Θελω να γνωριζω καλυτερα για αυτο το θεμα γιατι σε 2 βδομαδες θα εχω αναβαθμισει το adsl στα 24 mbps.

  7. #52
    Εγγραφή
    11-12-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    367
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα κατα ποσο διορθωνετε το προβλημα με το tweaker ??

    Εγω εχω 1mbps σπιτι που την μειραζονται 2 υπολογιστες ασυρματα μεσω router (linksys wag200g).Εχω ενα προγραμμα(net meter) που παρακολουθει την κυκλοφορια των πακετων. Με απασχολησε και εμενα η ταχυτητα αφου στην μεταφορα δεδομενων απο το ενα pc στο αλλο εφτανε max τα 8 mbps.Παραπανω δεν πηγε ποτε. Θελω να γνωριζω καλυτερα για αυτο το θεμα γιατι σε 2 βδομαδες θα εχω αναβαθμισει το adsl στα 24 mbps.
    To μέλος CMS έχει έχει ασχοληθεί με το θέμα όπως φαίνεται, αλλά σε εμένα το tweaker δεν έκανε ΤΙΠΟΤΑ.
    Έχω σύνδεση 24Mbps από τη forthnet και δεν έχω δει πάνω από 250KB/sec από WiFi.

  8. #53
    Εγγραφή
    21-08-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    257
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12470/940
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Gennet Oxygen (Tellas)
    SNR / Attn
    4(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί δεν δοκιμάζεις το tcp optimizer? Μέσω wifi κατεβάζω με 1.75mb/sec με 20αρα από Vivodi. Το ίδιο ακριβώς πιάνω κ από ethernet. Απλά έτρεξα μία φορά το πρόγραμμα με τις σωστές ρυθμίσεις και έκανα reboot.
    Όσο για την ταχύτητα σε ασύρματο LAN δεν έχω καταφέρει να πιάσω πάνω από 2.1ΜΒ/sec σε μεταφορά αρχείου.

  9. #54
    Το avatar του μέλους LiveTVRadio
    LiveTVRadio Guest
    Και ο στρατος οταν κανει βολη, δεν μιλαει με ασυρματους , αλλα προτιμαει να απλωνει καλωδια.

    To καλωδιο ειναι το καλυτερο και ασφαλεστερο, ενω το ασυρματο ειναι απλα μια ευκολια για να μην εχεις καλωδια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tvradio : 16-03-08 στις 19:28.

  10. #55
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tvradio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ο στρατος οταν κανει βολη, δεν μιλαει με ασυρματους , αλλα προτιμαει να απλωνει καλωδια.

    To καλωδιο ειναι το καλυτερο και ασφαλεστερο, ενω το ασυρματο ειναι απλα μια ευκολια για να μην εχεις καλωδια.
    Aν μετρούσαμε την χρήση ασυρμάτου στον στρατό θα κέρδιζε παρσάγκας....
    Η τεχνολογία είναι ασύρματη.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  11. #56
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    Προσπαθήστε απλά τους υπολογισμούς ανάλογα με την ταχύτητα της adsl σύνδεσης που ο καθένας σας έχει αλλά και ενδεικτικά latency για τον πάροχό σας ... δεν είναι τυχαίες οι τιμές του RWIN ... και χρειάζεται λίγο προσοχή και δοκιμή στον συνδυασμό με το MTU ..δεν είναι τυχαίο ότι μερικές καλές εφαρμογές δίνουν προκύπτουσες τιμές στο RWIN με βάση το MTU ... αλλά και πάλι κάθε περίπτωση σύνδεσης και παρόχου είναι διαφορετική στους υπολογισμούς ...

    τελικά όμως δεν χρειάζεται να σκίσετε το stack ... RWIN ... κάποια minimum ρύθμιση είναι αρκετή ...

    Κανονικά πρέπει να πετυχαίνει κανείς τις ίδιες σχεδόν ταχύτητες με wifi και lan συνδέσεις ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος CMS : 20-03-08 στις 15:45.

  12. #57
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CMS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα των ταχυτήτων που υποστηρίζονται από τα πρωτόκολλα του WiFi δηλαδή τα 802.11b και 802.11g και τα μεταγενέστερα δεν είναι στις ρυθμίσεις των καναλιών, εμποδίων , σήματος κτλ ...

    Καίρια βρίσκονται σε δύο ρυθμίσεις του TCP/IP και συγκεκριμένα τις MTU (Maximum Transmission Unit) και την TCP Receive Window ... και οι δύο πρέπει να ρυθμιστούν με τιμές διαφορετικές των defaut και συγκεκριμένα τιμές 1500 και 128480 αντίστοιχα ... οι ρυθμίσεις αυτές επιτυγχάνονται με την χρήση ενός καλού TWEAKER π.χ. του TWEAKMaster στο menu του wireless network connection ... μετά το save και το restart τα πρωτόκολλα όλα συνεργάζονται άψογα... για του λόγου το αληθές ... μέτρηση από speedtest.net όπου ποτέ με wireless δεν ξεπέρασα τα 1500kbps μέχρι σήμερα ...

    http://www.speedtest.net/result/120014492.png

    ένα γρήγορο κατέβασμα από server της MICROSOFT επιβεβαίωσε κατέβασμα αρχείου με ταχύτητα 900kB/s ... δεν πρόλαβα να τρέξω torrent γιατί τα μάτια μου κλείνουν ...
    ες αύριον τα σπουδαία ...
    Ενα μεγάλο ευχαριστώ!
    Η ασύρματη μου σύνδεση καλυτέρεψε πραγματικά. Με XP & Pirelli // κατέβαζα στα 80kB/s με 130kB/s και τώρα στα 2102kB/s! (http://www.speedtest.net/result/408816242.png) Ως συνδρομητής της ON στα 10 Mbps αλλά και λόγο του ότι δεν μπορούσα παρά μόνο ασύρματη σύνδεση να έχω, είχα φρικάρει με το πόσο αργή ήταν...

    φιλικά
    Κωνσταντίνος

    ........Auto merged post: czet66 πρόσθεσε 38 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CMS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή κάποιοι ρωτούν ή έχουν επιστημονικές ανησυχίες και δεν κοιμούνται τα βράδυα , η θεώρηση του MTU και ο υπολογισμός του RWIN είναι σχετικά απλοί ...

    Αν θεωρήσουμε δεδομένο ότι το TCP size για μετaδόσεις PPPoE είναι 1460 ...λόγω τούτου και του header τελικά το MTU συστήνεται να είναι 1492 (και με 1500 πάντως σε μένα δουλεύει μια χαρά).

    Σημειωτέον ότι αν θέλετε πραγματικά να διαπιστώσετε ότι ο πάροχός σας (όπως όλοι «κόβουν» τα πακέτα μετάδοσης στον αριθμό αυτό ακόμα κι αν εσείς μπορείτε να στείλετε μεγαλύτερα πακέτα) μπορείτε να πληκτρολογήσετε « ping -f -l 1472 www.dslreports.com « και μετά μειώστε κατά 10 το 1472 μέχρι να σταματήσετε να παίρνετε το λάθος μήνυμα ότι το “"packet needs to be fragmented". Μόλις σταματήσετε να παίρνετε το μήνυμα λάθους αυξάνετε κατά 1 μέχρι είστε 1 μονάδα μακριά από το μήνυμα του λάθους ... Στο νούμερο αυτό αν προσθέσετε το 28 λόγω του IP header παίρνετε το περίφημο MTU max size … Αν π.χ. περάσετε κατευθείαν με το ping χωρίς λάθος τότε έχετε ήδη τελειώσει διότι 1472 + 28 = 1500 και αυτό είναι το MTU max size που πρέπει να δώσετε στο TWEAK settings …


    Για τον υπολογισμό του RWIN τώρα ...

    Παίρνετε την μέση τιμή του latency (εδώ για την ΟΝ , ίσως να είναι λίγο δύσκολο το πράγμα ... ) ...

    Αν είναι π.χ. 87 το πολλαπλασιάζετε με 1,5 (87 * 1.5) = 130.5

    Το αποτέλεσμα αυτό πρέπει να πολλαπλασιαστεί με την ταχύτητά σας π.χ. 10000 kbps …

    130.5 * 10000 = 1305000

    Διαιρείτε αυτό με το 8 (μην πετάξετε τα μισά στην θάλασσα!) ... και έτσι έχουμε 1305000 / 8 = 163125 ...

    Επειδή το νουμεράκι σας αυτό πρέπει να είναι πολλαπλάσιο του 1460 στις περισσότερες περιπτώσεις ... διαιρούμε με αυτό ... άρα ... 163125 / 1460 = 111.73

    Στρογγυλοποιούμε στον επόμενο ακέραιο ήτοι 112 και πολλαπλασιάζουμε με το 1460 ...

    Εχουμε 1460 * 112 = 163520

    Συνεπώς πρέπει να ρυθμίσουμε RWIN στην περίπτωση αυτή 163520 ...

    Η αλήθεια είναι ότι σε μένα οι ρυθμίσεις πάντως για MTU 1500 και RWIN (TCP window size ) στα 128256 παίξανε μια χαρά και το WiFi απογειώθηκε ...
    Όπως ήδη έγραψα πιο πάνω με MTU 1500 και RWIN (TCP window size ) στα 128460 η ταχύτητα έφτιαξε δραματικά.

    Εκτός από την γωνία του laptop τι άλλες ρυθμίσεις (για αρχάριους) προτείνεις? Είδα ότι είσαι στην ON και εσύ και φτάνεις στο 6572 download.. ενώ εγώ στα 2100.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος czet66 : 11-02-09 στις 16:04. Αιτία: auto merged post

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. 9108 και ρυθμίσεις wireless
    Από apostolispk στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-07, 21:39
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-05, 19:47
  3. USR 9105 Ρυθμίσεις,προβλήματα και απορίες.
    Από Fandom στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-05, 16:40

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας