Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 62
  1. #31
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Και παλι η υποθεση εχει 2 τμηματα.

    Η ιδιοκτητρια ως κληρονομος οφειλει σε οτι εχει να κανει με τις υποχρεωσεις της προς την ΔΕΗ, ειτε να αλλαξει το ρολοι στο ονομα της ειτε να το καταργησει. Και στις δυο περιπτωσεις φυσικα πληρωνει οτι υπολοιπα υπαρχουν στον λογαριασμο και τακτοποιουνται και οι εγγυησεις. Το αν θα πληρωσει μετρητα εξοφλωντας ή σε δοσεις ειναι κατι που αφορα αυτην.

    Το τι θα πληρωσετε εσεις τωρα ειναι θεμα συμφωνιας, προφορικης παντα, με την ιδιοκτητρια. Απο τη στιγμη βεβαια που δεν υπαρχει συμβολαιο αυτο ειναι κατι που χωρα πολλες κουβεντες και "διακανονισμους". Το ιδιο ισχυει εαν αποφασισει τωρα να σας κανει συμβολαιο μιας και τα χρεη αυτα αφορουν την περιοδο που εσεις μενατε, καταναλωνατε και χρησιμοποιουθσατε το ηλεκτρικο χωρις συμβολαιο παντα αλλα επισης περιεχουν και ακομα παλαιοτερες χρεωσεις τις οποιες υποθετω και δεν γνωριζατε οταν μπηκατε στο σπιτι.

    Θα επαναλαβω παντως ακομα μια φορα την αποψη μου. Αφηστε το ρημαδι, δειτε πως θα εξοικονομησετε καποια χρηματα και βρειτε ενα αλλο σπιτι και αυτη τη φορα με κανονικο συμβολαιο. Με τις πρακτικες που λειτουργει η ιδιοκτητρια και ακολουθειτε και εσεις, θα εχετε μονιμα και συνεχη προβληματα.

  2. #32
    Εγγραφή
    13-06-2016
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αγαπητέ μου 29gk σευχαριστω για μια ακόμη φορά για την απάντηση σου. Αυτό προσπαθούμε μαζεύουμε χρήματα και περιμένουμε και ένα φίλο μας που θα πληρωθεί αρχές του επόμενου μήνα να μας βοηθήσει για να νοικιάσουμε ένα άλλο σπίτι με συμβόλαιο κανονικά ήδη το βρήκαμε απλά μένει να συγκεντρώσουμε τα χρήματα.τώρα όσο αφορά την ιδιοκτήτριά για συμβόλαιο δε μας είπε κατι γιατί για να μας κάνει συμβόλαιο πρέπει να καταθέσει τα σχέδια του σπιτιού και να το κάνει ενεργειακό κάτι που αποτι κατάλαβα δε το θέλει όπως επίσης βολεύεται να τα παίρνει μαύρα σαφώς και δε θα συνεχίσουμε άλλο αυτή την συνεργασία μαζί τους διότι τα προβλήματα είναι πολλά και αν παραμείνουμε θα γίνουν περισσότερα. Απλά προσπαθούμε να κρατάμε χαμηλά επίπεδα για να μην δημιουργηθουν εντάσεις και φτάσουμε αλλού πριν φύγουμε.

  3. #33
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FRAOULA Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να μας κάνει συμβόλαιο πρέπει να καταθέσει τα σχέδια του σπιτιού και να το κάνει ενεργειακό κάτι που αποτι κατάλαβα δε το θέλει όπως επίσης βολεύεται να τα παίρνει μαύρα
    Για να το μισθώσει πρέπει να βγάλει ενεργειακό πιστοποιητικό, δεν κοστίζει ωστόσο και ιδιαίτερα, εκτός αν το σπίτι είναι αυθαίρετο οπότε πρέπει να το νομιμοποιήσει.
    Τα ενοίκια προφανώς δεν θέλει να δηλώσει για να γλυτώνει τον φόρο. Και η αλήθεια είναι ότι με την κατάργησης της έκπτωσης αυτός που το νοικιάζει δεν έχει κανένα κίνητρο να θέλει το σπίτι να δηλώνεται κανονικά.

  4. #34
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να το μισθώσει πρέπει να βγάλει ενεργειακό πιστοποιητικό, δεν κοστίζει ωστόσο και ιδιαίτερα, εκτός αν το σπίτι είναι αυθαίρετο οπότε πρέπει να το νομιμοποιήσει.
    Τα ενοίκια προφανώς δεν θέλει να δηλώσει για να γλυτώνει τον φόρο. Και η αλήθεια είναι ότι με την κατάργησης της έκπτωσης αυτός που το νοικιάζει δεν έχει κανένα κίνητρο να θέλει το σπίτι να δηλώνεται κανονικά.
    Συμφωνω και εγω. Δεν ηθελε και ουτε και θα θελει να κανει συμβολαιο. Πολυ απλα και οχι μονον για τους λογους της φορολογησης, επειδη το συγκεκριμενο ακινητο οπως το περιγραφεις ειναι ρημαδι και δεν ειναι καθολου σιγουρο το εαν θα καταφερει να βρει καποιον που θα της δινει και χρηματα ως ενοικιο. Απο οσο ξερω δηλαδη, τετοια ακινητα δεν πληρωνουν παρα συμβολικα ενοικια και απλα ο κατοικος αναλαμβανει τις επιδιορθωσεις και την συντηρηση.

    Και εχει και μεγαλη βαση πιστευω, υποψια και υπονοια θα μου πεις αλλα ωστοσο με τον τροπο που λειτουργει η ιδιοκτητρια σου, αυτο με την γενικη νομιμοποιηση που αναφερει και ο anonymos1982, πιθανον να παιζει.

  5. #35
    Εγγραφή
    14-05-2012
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Brutele
    Δηλαδή ο ιδιοκτήτης βολεύεται που τα παίρνει μαύρα, οκ, συμφωνώ, ο ενοικιαστής δεν βολεύεται να νοικιάζει μαύρα; Γιατί αν αναγκάσει τον ιδιοκτήτη να του κάνει συμβόλαιο, ο ιδιοκτήτης θα ανεβάσει το ενοίκιο για να βγάλει την χασούρα που θα πληρώσει στην εφορία, αλλιώς ας το χαρίσει σε ορφανοτροφείο καλύτερα, 100 ευρώ τον μήνα αν δηλωθούν τι θα μείνουν καθαρά ως κέρδος;
    Και με 100 ευρώ τον μήνα, μόνο που το διαβάζω φαντάζομαι ερείπιο, δεν χρειάζομαι καμιά περιγραφή του οικήματος. Δεν νομίζω να ανάγκασε κανείς τον ενοικιαστή να μπει να νοικιάσει με το ζόρι, ούτε να του κλείσαν τα μάτια και να του πουλήσαν γουρούνι στο σακί, είδε τι ήταν αυτό που έμπαινε μέσα.

    Και δεύτερον, δεν υπάρχει ιδιοκτήτης που να μπορεί να ενοικιάσει μαύρα χωρίς τις ευλογίες και τις πλάτες του ενοικιαστή. Σε ένα ιδανικό κράτος και όχι σε μια μπανανία όπως η Ελλάδα, πρόστιμα και τρεξίματα θα είχε εξίσου και ο ενοικιαστής όταν πιάνεται να δέχεται να νοικιάζει μαύρα, και όχι μόνο ο ιδιοκτήτης.

  6. #36
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zianna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και δεύτερον, δεν υπάρχει ιδιοκτήτης που να μπορεί να ενοικιάσει μαύρα χωρίς τις ευλογίες και τις πλάτες του ενοικιαστή. Σε ένα ιδανικό κράτος και όχι σε μια μπανανία όπως η Ελλάδα, πρόστιμα και τρεξίματα θα είχε εξίσου και ο ενοικιαστής όταν πιάνεται να δέχεται να νοικιάζει μαύρα, και όχι μόνο ο ιδιοκτήτης.
    Το μαστίγιο είναι βέβαια μια λύση αλλά δεν είναι αποτελεσματική, δηλαδή εγώ θα πρέπει να επιμείνω να ενοικιάσω ένα σπίτι ακριβότερα όταν ο ιδιοκτήτης δεν θέλει (ή δεν μπορεί πλέον με το ενεργειακό πιστοποιητικό αν είναι αυθαίρετο) και όλα αυτά γίατί; Μέχρι πριν μερικά χρόνια είχε κάποιος όφελος από την επιστροφή του φόρου πλέον όμως όχι, το ίδιο το κράτος βγάζει τα μάτια του.

  7. #37
    Εγγραφή
    02-11-2005
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    45
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Η κατασταση εχει ξεφύγει. Δεν μπορω να κατηγορήσω ενα πολιτη που φοροδιαφευγει οταν οι φοροι αυτοι εξανεμιζονται και κανει κουμάντο πως θα χρησιμοποιηθουν ενα αλλο κρατος της Ευρ. Ενωσης. Απο την αλλη ομως ο φοροδιαφευγων επιβαρύνει καποιον αλλον συμπολίτη του. Ισως ο σωστοτερος ειναι αυτος που φοροδιαφευγει γιατι απλα δεν υπαρχει κρατος και οι φοροι ειναι υποτέλειας στον οικονομικό κατακτητη

  8. #38
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από serf f2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κατασταση εχει ξεφύγει. Δεν μπορω να κατηγορήσω ενα πολιτη που φοροδιαφευγει οταν οι φοροι αυτοι εξανεμιζονται και κανει κουμάντο πως θα χρησιμοποιηθουν ενα αλλο κρατος της Ευρ. Ενωσης. Απο την αλλη ομως ο φοροδιαφευγων επιβαρύνει καποιον αλλον συμπολίτη του. Ισως ο σωστοτερος ειναι αυτος που φοροδιαφευγει γιατι απλα δεν υπαρχει κρατος και οι φοροι ειναι υποτέλειας στον οικονομικό κατακτητη
    Ετσι, με αυτό τον τρόπο θα τους διαλύσουμε!

    Βέβαια αυτός ο φόρος που χάθηκε απο κάπου θα πρέπει να βρεθεί, μέχρι τώρα είχαμε δανεικά

  9. #39
    Εγγραφή
    13-06-2016
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Και το αποτέλεσμα ήταν να φέρουν ηλεκτρολόγο να περάσει ασφαλειοθηκη και ρελε άκουσον άκουσον ο οποίος διαπιστωσε ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα σε όλο το ρεύμα στο σπίτι διαπίστωσε πολύ παλιά φθαρμενα καλώδια και λιωμένα δεν υπέγραψε με τίποτα το σχέδιο για να μπορέσουν να κάνουν αλλαγή ονόματος. Αποτέλεσμα η ιδιοκτήτρια να πάρει τηλ σε εμένα να με ενημερώσει δήθεν και να μου πει ότι είναι επικίνδυνο να μένουμε ότι μπορεί να πάρουμε φωτιά και τέτοια ένα χρόνο τώρα πως δε συνέβη τίποτα ρε παιδιά πείτε μου και εμένα φως φανάρι να μας διώξει

    - - - Updated - - -

    Της είπα ότι θα το συζητήσω με τον φίλο μου και θα της τηλεφωνήσω. Την επόμενη μέρα το πρωί με παίρνει τηλ ο άντρα της και μου μιλούσε νευριασμενα όταν του είπα να χαμηλώσει τον τόνο της φωνής του και ότι με φωνές και νεύρα δε λύνεται τίποτα με πρόσβαλε κιόλας λέγοντας μου ααα έχεις και τρόπους? Μετά από αυτό το τηλεφώνημα βόμβα που εκτόξευσε τα νεύρα μου στο κατακόρυφο πήρα την γυναίκα του και της τα εψαλλα για τα καλά. Και της λέω τι θέλετε να το φτάσουμε στα άκρα αυτό θέλετε είναι πολύ απλό για μας μόλις το άκουσε δεν δίστασε να με απειλήσει ότι και καλά θα πάει στην εφορία να πάρει τα ενοίκια εκεί μου ρθε να γελάσω είπα να της πω για πάνε για να δούμε τι θα πάρεις δείξε το συμβόλαιο που δεν έχεις και μετά μιλά. Μου ζήτησε με ήρεμο τρόπο να μιλήσουμε από κοντά όλοι μαζί να βρούμε δήθεν μια λύση του τύπου να μπει ηλεκτρολόγος να το φτιάξει όλο το σπίτι και οικονομικά θα τα βρούμε ότι να ναι δηλαδή.
    Της είπα να μαζέψει τον άντρα της γιατί η υπομονή μου εξαντλείται και μέχρι το Σάββατο να μην με ενοχλήσει ξανά. Κάτι που μέχρι στιγμής τηρήθηκε αλλά αύριο το πρωί περιμένω σίγουρα θα έρθει απέξω στο σπίτι να κάνει ιστορία αν κάνει αυτό το λάθος την πάτησε πάω κατευθείαν αστυνομία. Τι να κάνουμε βρε παιδιά την τρίτη θα έχουμε χρήματα για να φύγουμε οριστικά ως τότε κάπως πρέπει να το τρεναρουμε με τους βλακες που μπλεξαμε τι να περιμένεις από 60 χρονών ανθρώπους

  10. #40
    Εγγραφή
    14-05-2012
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Brutele
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μαστίγιο είναι βέβαια μια λύση αλλά δεν είναι αποτελεσματική, δηλαδή εγώ θα πρέπει να επιμείνω να ενοικιάσω ένα σπίτι ακριβότερα όταν ο ιδιοκτήτης δεν θέλει (ή δεν μπορεί πλέον με το ενεργειακό πιστοποιητικό αν είναι αυθαίρετο) και όλα αυτά γίατί; Μέχρι πριν μερικά χρόνια είχε κάποιος όφελος από την επιστροφή του φόρου πλέον όμως όχι, το ίδιο το κράτος βγάζει τα μάτια του.
    Να επιμείνεις; Για ποιον λόγο;
    Να το ζητήσεις θες να πεις.
    Κι αν αρνηθεί ο ιδιοκτήτης, υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές.
    Φυσικά αν γνώριζες πως αν σε πιάσουν θα είχες κυρώσεις. Αφού γνωρίζεις πως κανείς δεν θα σε πειράξει, και όφελος έχεις επειδή νοικιάζεις πιο φθηνά, και πλάτες στον ιδιοκτήτη κάνεις για φοροδιαφυγή.
    (Γενικά μιλάω, δεν απευθύνομαι σ'εσένα)

  11. #41
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Έτσι όπως είναι η κατάσταση, ο μόνος λόγος να επιθυμεί ο ιδιοκτήτης συμβόλαιο είναι ο "φόβος" ότι θα τον κρατάει από τα @@ ο ενοικιαστής. Για τον ενοικιαστή, αφού καταργήθηκε η επιστροφή φόρου, δεν βλέπω κάποιο όφελος.
    Αν λοιπόν προσθέσουμε και κυρώσεις στον ενοικιαστή απλά θα διευκολύνουμε περαιτέρω τη μαύρη συναλλαγή.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FRAOULA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το αποτέλεσμα ήταν να φέρουν ηλεκτρολόγο να περάσει ασφαλειοθηκη και ρελε άκουσον άκουσον ο οποίος διαπιστωσε ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα σε όλο το ρεύμα στο σπίτι διαπίστωσε πολύ παλιά φθαρμενα καλώδια και λιωμένα δεν υπέγραψε με τίποτα το σχέδιο για να μπορέσουν να κάνουν αλλαγή ονόματος. Αποτέλεσμα η ιδιοκτήτρια να πάρει τηλ σε εμένα να με ενημερώσει δήθεν και να μου πει ότι είναι επικίνδυνο να μένουμε ότι μπορεί να πάρουμε φωτιά και τέτοια ένα χρόνο τώρα πως δε συνέβη τίποτα ρε παιδιά πείτε μου και εμένα φως φανάρι να μας διώξει

    - - - Updated - - -

    Της είπα ότι θα το συζητήσω με τον φίλο μου και θα της τηλεφωνήσω. Την επόμενη μέρα το πρωί με παίρνει τηλ ο άντρα της και μου μιλούσε νευριασμενα όταν του είπα να χαμηλώσει τον τόνο της φωνής του και ότι με φωνές και νεύρα δε λύνεται τίποτα με πρόσβαλε κιόλας λέγοντας μου ααα έχεις και τρόπους? Μετά από αυτό το τηλεφώνημα βόμβα που εκτόξευσε τα νεύρα μου στο κατακόρυφο πήρα την γυναίκα του και της τα εψαλλα για τα καλά. Και της λέω τι θέλετε να το φτάσουμε στα άκρα αυτό θέλετε είναι πολύ απλό για μας μόλις το άκουσε δεν δίστασε να με απειλήσει ότι και καλά θα πάει στην εφορία να πάρει τα ενοίκια εκεί μου ρθε να γελάσω είπα να της πω για πάνε για να δούμε τι θα πάρεις δείξε το συμβόλαιο που δεν έχεις και μετά μιλά. Μου ζήτησε με ήρεμο τρόπο να μιλήσουμε από κοντά όλοι μαζί να βρούμε δήθεν μια λύση του τύπου να μπει ηλεκτρολόγος να το φτιάξει όλο το σπίτι και οικονομικά θα τα βρούμε ότι να ναι δηλαδή.
    Της είπα να μαζέψει τον άντρα της γιατί η υπομονή μου εξαντλείται και μέχρι το Σάββατο να μην με ενοχλήσει ξανά. Κάτι που μέχρι στιγμής τηρήθηκε αλλά αύριο το πρωί περιμένω σίγουρα θα έρθει απέξω στο σπίτι να κάνει ιστορία αν κάνει αυτό το λάθος την πάτησε πάω κατευθείαν αστυνομία. Τι να κάνουμε βρε παιδιά την τρίτη θα έχουμε χρήματα για να φύγουμε οριστικά ως τότε κάπως πρέπει να το τρεναρουμε με τους βλακες που μπλεξαμε τι να περιμένεις από 60 χρονών ανθρώπους
    Δεν είναι απαραίτητο να μη σε θέλει( ΒΑσικα τα λεφτά σου). Αν όμως ο ηλεκτρολόγος την "τρομοκράτησε" και πιστεύει ότι τα 1200 το χρόνο δεν αξίζουν ένα πιθανό ατύχημα που θα την μπλέξει σε πολλα επίπεδα, λογικό είναι να φοβάται.

    Το ρελε, απ όσα γνωρίζω, ειναι ασφάλεια! Χωρις ρελε εγκυμονεί σοβαρός κίνδυνος ηλεκτροπληξίας.

  12. #42
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zianna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να επιμείνεις; Για ποιον λόγο;
    Να το ζητήσεις θες να πεις.
    Κι αν αρνηθεί ο ιδιοκτήτης, υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές.
    Φυσικά αν γνώριζες πως αν σε πιάσουν θα είχες κυρώσεις. Αφού γνωρίζεις πως κανείς δεν θα σε πειράξει, και όφελος έχεις επειδή νοικιάζεις πιο φθηνά, και πλάτες στον ιδιοκτήτη κάνεις για φοροδιαφυγή.
    (Γενικά μιλάω, δεν απευθύνομαι σ'εσένα)

    Προφανώς και ανήκω κι εγώ εκεί αλλά όταν μιλάς ότι υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές αναφέρεσαι πιθανότατα στην Αθήνα ή σε κάποια μεγάλη πόλη.
    Δυστυχώς στην επαρχία ή εκεί που είμαι εγώ οι επιλογές είναι περιορισμένες, πόσο μάλλον τα σπίτια που πραγματικά σε καλύπτουν.
    Να μιλήσω συγκεκριμένα για εκεί που μένω εγώ που ολόκληρα τμήματα της κωμόπολης είναι εκτός σχεδίου και αυθαίρετα, αδυνατούν, λοιπόν, να βγάλουν ενεργειακό πιστοποιητικό και να κάνουν ηλεκτρονικό μισθωτήριο.
    Ένα σπίτι που βρήκα και μ' άρεσε δεν θα το άφηνα στο κυνήγι κάποιου άλλου. Αν υπήρχαν κυρώσεις θα το βλέπαμε και θα πράταμε ίσως διαφορετικά αν και επιμένω ότι η λύση δεν είναι οι κυρώσεις αλλά το κίνητρο.

  13. #43
    Εγγραφή
    14-05-2012
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Brutele
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eqvus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι όπως είναι η κατάσταση, ο μόνος λόγος να επιθυμεί ο ιδιοκτήτης συμβόλαιο είναι ο "φόβος" ότι θα τον κρατάει από τα @@ ο ενοικιαστής. Για τον ενοικιαστή, αφού καταργήθηκε η επιστροφή φόρου, δεν βλέπω κάποιο όφελος.
    Αν λοιπόν προσθέσουμε και κυρώσεις στον ενοικιαστή απλά θα διευκολύνουμε περαιτέρω τη μαύρη συναλλαγή.

    - - - Updated - - -



    Δεν είναι απαραίτητο να μη σε θέλει( ΒΑσικα τα λεφτά σου). Αν όμως ο ηλεκτρολόγος την "τρομοκράτησε" και πιστεύει ότι τα 1200 το χρόνο δεν αξίζουν ένα πιθανό ατύχημα που θα την μπλέξει σε πολλα επίπεδα, λογικό είναι να φοβάται.

    Το ρελε, απ όσα γνωρίζω, ειναι ασφάλεια! Χωρις ρελε εγκυμονεί σοβαρός κίνδυνος ηλεκτροπληξίας.
    Άντε ξανά, είμαι εγώ ιδιοκτήτης, είσαι εσύ ενοικιαστής.
    Εγώ θέλω να βγάζω 200 ευρώ τον μήνα καθαρά από το ακίνητό μου.
    Αν νοικιάσω μαύρα, βγάζω 200. Αννοικιάσω με συμβόλαιο, έχω καθαρά τον μήνα πχ 150 (δεν ξέρω ακριβώς τα ποσοστά). Οπότε για να νοικιάσω το ακίνητό μου με συμβόλαιο και να βγάζω το κέρδος που θέλω, θα αναγκαστώ να αυξήσω το νοίκι πάνω από 250 ευρώ (δεν ξέρω ποσοστά είπαμε) για να μου μένουν καθαρά 200 τον μήνα.

    Οπότε ναι, οι ενοικιαστές έχουν κέρδος όταν νοικιάζουν μαύρα, νοικιάζουν πιο φθηνά.
    Και θα έπρεπε να υπάρχουν άμεσες κυρώσεις και στις δυο πλευρές όταν πιάνονται, μόνο έτσι θα μειωνόταν κάπως το φαινόμενο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς και ανήκω κι εγώ εκεί αλλά όταν μιλάς ότι υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές αναφέρεσαι πιθανότατα στην Αθήνα ή σε κάποια μεγάλη πόλη.
    Δυστυχώς στην επαρχία ή εκεί που είμαι εγώ οι επιλογές είναι περιορισμένες, πόσο μάλλον τα σπίτια που πραγματικά σε καλύπτουν.
    Να μιλήσω συγκεκριμένα για εκεί που μένω εγώ που ολόκληρα τμήματα της κωμόπολης είναι εκτός σχεδίου και αυθαίρετα, αδυνατούν, λοιπόν, να βγάλουν ενεργειακό πιστοποιητικό και να κάνουν ηλεκτρονικό μισθωτήριο.
    Ένα σπίτι που βρήκα και μ' άρεσε δεν θα το άφηνα στο κυνήγι κάποιου άλλου. Αν υπήρχαν κυρώσεις θα το βλέπαμε και θα πράταμε ίσως διαφορετικά αν και επιμένω ότι η λύση δεν είναι οι κυρώσεις αλλά το κίνητρο.
    Είδες που έρχεσαι στα λόγια μου;
    Και δεν διαφωνώ στο κίνητρο, να δίνεται για επιβράβευση και κάθε φορά, αλλά εγώ είμαι υπέρ ταυτόχρονα με το κίνητρο να υπάρχει και η κύρωση όταν πράττεις αντιθέτως.

  14. #44
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zianna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είδες που έρχεσαι στα λόγια μου;
    Και δεν διαφωνώ στο κίνητρο, να δίνεται για επιβράβευση και κάθε φορά, αλλά εγώ είμαι υπέρ ταυτόχρονα με το κίνητρο να υπάρχει και η κύρωση όταν πράττεις αντιθέτως.
    Το ζητουμενο ειναι λοιπον οι κυρωσεις και τα κινητρα και οχι οι ολοκληρες περιοχες που ειναι α) δομημενες και Β) εκτος σχεδιου, και που οι κατοικιες των οποιων δεν μπορουν να ενοικιαστουν κανονικα. Εαν δηλαδη το Κρατος θελει εσοδα θα πρεπει να ειναι νομιμο πρωταρχικα το ιδιο. Η περιορισμενη, στενη και ειδικη αντιληψη ενος και μονον παραγοντα του προβληματος, δεν οδηγει ουτε σε καλα συμπερασματα αλλα κυριως ουτε και σε καλα αποτελεσματα. Τουτεστιν απωλεια δημοσιων εσοδων, παρανομιες, διαπλοκες, διαφθορα κτλ

  15. #45
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Ακριβώς, για μένα αυτή η κατάσταση που διαιωνίζεται δεκαετίες τώρα χρειάζεται δραστικά μέτρα.
    Πρώτον να ψηφιστεί νόμος που από την στιγμή της ισχύος του οποιοδήποτε κτίσμα χωρίς άδεια να κατεδαφίζεται και για τα υπόλοιπα είτε μόνιμη νομιμοποίηση είτε κατεδάφιση. Ξέφυγα λίγο από το θέμα βέβαια.

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με λογαριασμό
    Από kotikos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-16, 10:21
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-16, 19:17
  3. TP-Link TL 470+ και πρόβλημα με Tophost.gr
    Από puntomania στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-15, 20:28
  4. Elastix και πρόβλημα με ηχογραφήσεις
    Από dimangelid στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-15, 09:04
  5. WIND ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΘΥΡΑΣ ΣΤΟ ΡΟΥΤΕΡ
    Από ΕΥΡΥΖΩΝΙΚΟΣ στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-15, 01:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας