Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 62
  1. #16
    Εγγραφή
    13-06-2016
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απατη λεγεται αυτο. Περιγραφεις δηλαδη κατι που θα μπορουσε να κανει ο καθενας και να ζητα απο τον οποιοδηποτε αγνωστο του ή σχετικα γνωστο του οτι και οσα θελει. Το συμβολαιο κανονικα ειναι σε χαρτι, υπογραφεται κανονικα και απο τα δυο μερη και με τα πληρη στοιχεια τους και στη συνεχεια αυτο δηλωνεται στο TAXIS και προσκομιζεται στην ΔΕΗ, τον ΟΤΕ ή και οπου χρειαστει και ζητηθει. ΠΧ σε μια διαφορα ενοικιαστη-ιδιοκτητη στο δικαστηριο, σε μια πυρκαια στο ανακριτικο της Πυροσβεστικης, σε μια παρανομη ενεργεια του ενοικιαστη που μενει στο οικημα στην Αστυνομια. Ετσι εαν εγω κανω ενα μισθωτηριο και ισχυριστω οτι εσυ εισαι ο ενοικιαστης μου, πολυ φυσικα εσυ θα ζητησεις να δεις την υπογραφη σου. Οταν αυτη βεβαια δεν θα υπαρχει πουθενα, η υποθεση παει αλλου.

    Οσο για το ετεροχρονισμενο συμβολαιο με τροποποιητικη δηλωση, ειδικα οταν γινει αναφορα στην εφορια, το προστιμο στον ιδιοκτητη δεν θα περιοριστει σε 100€.

    @FRAOULA,

    για αυτο σας γραφω οτι δεν ξεκινησατε καλα τη νεα σας ζωη. Οταν δηλαδη δεν υπαρχει συμβολαιο και ετσι και συγκεκριμενες και γραπτες υποχρεωσεις και δικαιωματα, τετοια "περιεργα" και αλλα που μονον ευτραπελα δεν ειναι, θα παρουσιαζονται. Θα σας ζηταει οτι θελει, θα της δινετε οτι κι αν θελετε και πιαστο αυγο και κουρεψτε το. Ησυχια στο σπιτι σας δεν θα εχετε ποτε.
    Με βαση ολα αυτα τα γεγονοτα αποφασισαμε να μην μεινουμε αλλο σε αυτο το σπιτι θα παμε να νοικιασουμε αλλο με κανονικο συμοβλιαο και δεη στο ονομα μας να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο οσο για χρηματα θα παρουμε δανεικα.Σε μια εβδομαδα το πολυ θα εχουμε φυγει αλλα οι ανθρωποι αυτοι ειναι απαραδεκτοι σημερα πρωι πρωι ηρθαν σπιτι και ξυνπνησαν τον φιλο μου του ειπαν οτι σωνει και καλα αυτος εκανε την παραβαση και οτι οφειλει να αντικαταστησει την ζημια πριν ερθει η δεη και το ελεξγχει!!Οτι να ναι δηλαδη την μια μας λενε αλλα και την αλλη αλλα παλι.Ρωτησα δικηγορο κια μου ειπε οτι εφοσον δεν ηρθε η ιδια η δεη να ξηλωσει το κουτι να το παρει για αναλυση αποκλειεται να τους επεβαλε προστιμο μπορει να τους εκανε συσταση στελνοντας τους χαρτι οτι διορθωστε την ζημια αλλιως θα σας επιβληθει αυτο το προστιμο.Και η δικηγορος μου ειπε να μην κανουμε τιποτα απλα να ζητησουμε να δουμε το χαρτι.Απο νομικης πλευρας αλλα και απο καθε αποψη δεν μπορει να αποδειξει ουτε να ριξει σε εμνας μεριδιο ευθυνης οτι κλεψαμε ρευμα,Συμβολαιο δεν υπαρχει τα χρηματα τα επαιρναν μαυρα οποτε....το να κανει εκπροθεσμο συμβολιαο που καποιος ειπε πιο πανω δεν μπορει με τι στοιχεια????ουτε τα δικα μου ουτε του φιλου μου εχει και χωρις τις υπογραφες μας?????ηλεκτρονικα δεν υφισταται χωρις υπογραφη!!αυτα ολα πιθανον τα γνωριζουν και γιαυτο φαγωθηκαν μηπως και μας κανουν να φυγουεμ απο το σπιτι αυτο διαπιστωσαμε!!!

  2. #17
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απατη λεγεται αυτο. Περιγραφεις δηλαδη κατι που θα μπορουσε να κανει ο καθενας και να ζητα απο τον οποιοδηποτε αγνωστο του ή σχετικα γνωστο του οτι και οσα θελει. Το συμβολαιο κανονικα ειναι σε χαρτι, υπογραφεται κανονικα και απο τα δυο μερη και με τα πληρη στοιχεια τους και στη συνεχεια αυτο δηλωνεται στο TAXIS και προσκομιζεται στην ΔΕΗ, τον ΟΤΕ ή και οπου χρειαστει και ζητηθει. ΠΧ σε μια διαφορα ενοικιαστη-ιδιοκτητη στο δικαστηριο, σε μια πυρκαια στο ανακριτικο της Πυροσβεστικης, σε μια παρανομη ενεργεια του ενοικιαστη που μενει στο οικημα στην Αστυνομια. Ετσι εαν εγω κανω ενα μισθωτηριο και ισχυριστω οτι εσυ εισαι ο ενοικιαστης μου, πολυ φυσικα εσυ θα ζητησεις να δεις την υπογραφη σου. Οταν αυτη βεβαια δεν θα υπαρχει πουθενα, η υποθεση παει αλλου.

    Οσο για το ετεροχρονισμενο συμβολαιο με τροποποιητικη δηλωση, ειδικα οταν γινει αναφορα στην εφορια, το προστιμο στον ιδιοκτητη δεν θα περιοριστει σε 100€.
    Δεν είναι καθόλου απάτη, η εφορία (για να μείνουμε στο θέμα μας) αναγνωρίζει και γραπτές και προφορικές συμφωνίες. Υπάρχει προθεσμία ενός μηνός για να δηλωθεί ένα μισθωτήριο ηλεκτρονικά και από κει και πέρα υπάρχει το πρόστιμο του εκπρόθεσμου. Αν ο κάτοχος του ακινήτου υποβάλλει εκπρόθεσμη δήλωση και ο νοικάρης κάνει αποδοχή του μισθώματος θα έχουμε την ορθή δήλωση της πραγματικής κατάστασης.

    Στην συνέχεια με το μισθωτήριο θα πάει στην εφορία και θα δηλώσει τα ποσά που ως τώρα (κακώς δεν είχε δηλώσει) και θα απεικονιστεί και εδώ η πραγματική κατάσταση με το ανάλογο πρόστιμο των 100 ευρώ και τις προσαυξήσεις που αναλογούν στον φόρο για τους μήνες που είναι εκπρόθεσμο. Εσύ σε τι πρόστιμα αναφέρεσαι στην εφορία; Έχεις κάποιο συγκεκριμένο υπόψη;

  3. #18
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι καθόλου απάτη, η εφορία (για να μείνουμε στο θέμα μας) αναγνωρίζει και γραπτές και προφορικές συμφωνίες. Υπάρχει προθεσμία ενός μηνός για να δηλωθεί ένα μισθωτήριο ηλεκτρονικά και από κει και πέρα υπάρχει το πρόστιμο του εκπρόθεσμου. Αν ο κάτοχος του ακινήτου υποβάλλει εκπρόθεσμη δήλωση και ο νοικάρης κάνει αποδοχή του μισθώματος θα έχουμε την ορθή δήλωση της πραγματικής κατάστασης.

    Στην συνέχεια με το μισθωτήριο θα πάει στην εφορία και θα δηλώσει τα ποσά που ως τώρα (κακώς δεν είχε δηλώσει) και θα απεικονιστεί και εδώ η πραγματική κατάσταση με το ανάλογο πρόστιμο των 100 ευρώ και τις προσαυξήσεις που αναλογούν στον φόρο για τους μήνες που είναι εκπρόθεσμο. Εσύ σε τι πρόστιμα αναφέρεσαι στην εφορία; Έχεις κάποιο συγκεκριμένο υπόψη;
    Συμφωνώ, επίσης να πούμε ότι δεν τίθεται θέμα εκπρόθεσμης δήλωσης των μισθωμάτων γιατί η μίσθωση άρχισε το 2015, έχει μέχρι τη λήξη των φετινών δηλώσεων προθεσμία.
    Ακόμα και να υπήρχε θέμα (αν ας πούμε συνεχιζόταν για χρόνια η ιστορία) στη χειρότερη περίπτωση, το πρόστιμο είναι 100% του φόρου που απέφυγε, δηλαδή 1200*13% (υποθέτω ότι δεν έχει συνολικά πάνω από 12000€ ενοίκια) = 156 συν 156 ο φόρος συν προσαυξήσεις περίπου 15 ευρώ, σύνολο ~330 ευρώ το έτος. Δεν θα της πάρει και το σπίτι η εφορία, is my point.

  4. #19
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mezger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ, επίσης να πούμε ότι δεν τίθεται θέμα εκπρόθεσμης δήλωσης των μισθωμάτων γιατί η μίσθωση άρχισε το 2015, έχει μέχρι τη λήξη των φετινών δηλώσεων προθεσμία.
    Ακόμα και να υπήρχε θέμα (αν ας πούμε συνεχιζόταν για χρόνια η ιστορία) στη χειρότερη περίπτωση, το πρόστιμο είναι 100% του φόρου που απέφυγε, δηλαδή 1200*13% (υποθέτω ότι δεν έχει συνολικά πάνω από 12000€ ενοίκια) = 156 συν 156 ο φόρος συν προσαυξήσεις περίπου 15 ευρώ, σύνολο ~330 ευρώ το έτος. Δεν θα της πάρει και το σπίτι η εφορία, is my point.
    Ναι, δίκιο έχεις, δεν είχα παρατηρήσει ότι το μίσθωμα ήταν εντός του 2015, μπορεί να το δηλώσει κανονικά στην εφορία. Και για το πρόστιμο έχεις δίκιο φυσικά, με μια επιφύλαξη ότι ο έφορος πιθανόν να θεωρούσε ότι το πραγματικό μίσθωμα θα ήταν μεγαλύτερο (ας πούμε 300 ευρώ το χρόνο), και πάλι δεν θα ήταν εξοντωτικό το πρόστιμο.

    Με την εφορία νομίζω είναι ξεκάθαρο, με την ΔΕΗ δεν ξέρω τι γίνεται και αν μπορεί να αλλάξει εκ των υστέρων κάτι.

  5. #20
    Εγγραφή
    02-11-2005
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    45
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    φραουλα επειδη εγω δουλευα καποτε στην δεη και εχω γνωση απο ρευματοκλοπες θα σου πω οτι κατι δεν παει καλα. Οταν διαπιστωθει ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ (ειναι οταν η χελωνα του μετρητη ειναι σπασμενη η σφραγιδα) γινεται με ειδοποιηση και τις περισοτερες φορες τιποτα αν υπαρχει ρευματοκλοπη (ειναι οταν με επεμβαση του καταναλωτη δν γραφει ο μετρητης) ερχετε ο υπαλληλος της ΔΕΗ με αστυνομια και υπαρχει αυτοφορο αν σε βρουνε. Επειδη εκεινη σου ειπε εσυ μας λες παραφραζονται καποια πραγματα χωρις να κατηγορω κανενα απατεωνα ετσι?. Απο παραφρασεις χωρις να ξερουμε τι εγινε πραγματικα το καλυτερο που εχεις να κανεις πληρωσε της οτι της χρωστας , πληρωσε και το ρευμα που εκαψες παρε ενα χαρτι εστω προχειρο οτι αυτη δεν εχει καμια αξιωση απο εσενα και τραβα βρες ενα σπιτι αλλο.Τωρα τα νοικια ειναι χωμα και θα βρεις

  6. #21
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι καθόλου απάτη, η εφορία (για να μείνουμε στο θέμα μας) αναγνωρίζει και γραπτές και προφορικές συμφωνίες. Υπάρχει προθεσμία ενός μηνός για να δηλωθεί ένα μισθωτήριο ηλεκτρονικά και από κει και πέρα υπάρχει το πρόστιμο του εκπρόθεσμου. Αν ο κάτοχος του ακινήτου υποβάλλει εκπρόθεσμη δήλωση και ο νοικάρης κάνει αποδοχή του μισθώματος θα έχουμε την ορθή δήλωση της πραγματικής κατάστασης.

    Στην συνέχεια με το μισθωτήριο θα πάει στην εφορία και θα δηλώσει τα ποσά που ως τώρα (κακώς δεν είχε δηλώσει) και θα απεικονιστεί και εδώ η πραγματική κατάσταση με το ανάλογο πρόστιμο των 100 ευρώ και τις προσαυξήσεις που αναλογούν στον φόρο για τους μήνες που είναι εκπρόθεσμο. Εσύ σε τι πρόστιμα αναφέρεσαι στην εφορία; Έχεις κάποιο συγκεκριμένο υπόψη;
    Kατι δεν εχεις καταλαβει καλα. Και σε αυτα που εγραψα εγω αλλα και η ιδια η FRAOYLA παραπανω. Ενα συμβολαιο χρειαζεται απαραιτητα 2 υπογραφες οπως και τα νομικα στοιχεια και των δυο. Το να παει ο ενας απο τους δυο και μαλιστα ετεροχρονισμενα και μετα την παροδο μεγαλου χρονικου διαστηματος, σε μια προσπαθεια να προστατεψει το οτιδηποτε και να δηλωσει πως αυτος και καποιος αλλος ( αυθαιρετα και χωρις τη συμφωνη γνωμη του ) συμφωνησαν τα εξης δεν εχει την παραμικρη ισχυ. Εκτος κι αν χρησιμοποιησει στοιχεια, ψευτικα ή αληθινα και υπογραφη απο ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ. Απατη και πλαστογραφια δηλαδη.

    Αυτα στο κομματι που αφορα τη σχεση 2 συμβαλλομενων. Στις κρατικες υπηρεσιες τωρα, τα πραγματα ειναι διαφορετικα. Η εφορια δεν θα απαιτησει απλα τη διορθωση των δηλωσεων αλλα θα μπορει καλλιστα να κινηθει για φοροδιαφυγη, φοροαποκρυψη, φοροκλοπη ή ακομα και να ριξει τα βιβλια της επιχειρησης που πιθανον να διαθετει ο συγκεκριμενος ιδιοκτητης. Και τα προστιμα δεν ειναι τοσο απλα και ελαχιστα. Ποσο μαλλον οταν το ποσο του ενοικιου που θα δηλωσει ο ιδιοκτητης οτι απεκρυψε δεν θα συμφωνει με εκεινο που "αντικειμενικα" θα κρινει ο εφορος ή που θα δηλωσει ο τωρινος ενοικιαστης. Για αυτο και το σκεπτικο σου λοιπον ειναι εξ ολοκληρου ακυρο, αφου τελειωνεις με τη φραση

    Αν ο κάτοχος του ακινήτου υποβάλλει εκπρόθεσμη δήλωση και ο νοικάρης κάνει αποδοχή του μισθώματος θα έχουμε την ορθή δήλωση της πραγματικής κατάστασης.
    Κατι που ομως ουτε εξυπακουεται, ουτε ειναι κι αυτονοητο, ιδιως οταν ιδιοκτητης και ενοικιαστης βρισκονται σε προστριβη.

    Σε καθε περιπτωση τελος, ενα ενοικιαστηριο αφορα 2 τμηματα. Το ενα ειναι εκεινο που οριζει τη σχεση αναμεσα σε ιδιοκτητη - ενοικιαστη, οπου και διαιτητης ειναι ενα δικαστηριο, ενω το δευτερο αφορα την εμφανιση ενος σωστα καταρτισμενου συμβολαιου, στην εφορια για να πληρωνονται οι φοροι, στην Πυροσβεστικη και στην Αστυνομια εαν προκυψει μια εκτακτη αναγκη και αυτο ζητηθει, στο υγιεινομικο και στις υπηρεσιες του τοπικου Δημου εφοσον υπαρχει καποια υγιεινομικη παραβαση κτλ. Η ΔΕΗ δεν ειναι απαραιτητη και κακως θεωρειται και αυτονοητη σε μια ενοικιαση καθως καποιος μπορει και να ζησει κανονικοτατα χωρις ηλεκτρικο. Το αυτο ισχυει και για το τηλεφωνο βεβαια. Το μονο που ειναι απαραιτητο και αυτονοητο και για αυτο το λογο και παραμενει παντα στο ονομα του ιδιοκτητη ειναι το νερο και η αποχετευση.

  7. #22
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Τα περιπλέκεις πολύ τα πράγματα όσον αφορά την εφορία.
    Έχω γράψει ήδη όπως μου παραθέτεις κι εσύ ότι η μίσθωση θα θεωρείται για την εφορία "ενεργή" εφ' όσον γίνει αποδοχή από τον νοικάρη, δεν θα ζητήσει ούτε συμβόλαιο υπογεγραμμένο ούτε τίποτα άλλο. Ακόμα και η ΔΕΗ, η εταιρεία ύδρευσης και οι άλλοι οργανισμοί ζητάνε πλέον το ηλεκτρονικό μισθωτήριο.

    Στο κομμάτι της δήλωσης σου εξηγήσαμε ήδη ποιο είναι το πρόστιμο (εφ' όσον δηλαδή αφορά δηλώσεις προηγούμενων χρόνων) για την φοροδιαφυγή, αν έχει υπ' όψιν κάποια συγκεκριμένη παράβαση και το πρόστιμο που αντιστοιχεί σε αυτήν πες μα το να την συζητήσουμε.

  8. #23
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα περιπλέκεις πολύ τα πράγματα όσον αφορά την εφορία.
    Έχω γράψει ήδη όπως μου παραθέτεις κι εσύ ότι η μίσθωση θα θεωρείται για την εφορία "ενεργή" εφ' όσον γίνει αποδοχή από τον νοικάρη, δεν θα ζητήσει ούτε συμβόλαιο υπογεγραμμένο ούτε τίποτα άλλο. Ακόμα και η ΔΕΗ, η εταιρεία ύδρευσης και οι άλλοι οργανισμοί ζητάνε πλέον το ηλεκτρονικό μισθωτήριο.

    Στο κομμάτι της δήλωσης σου εξηγήσαμε ήδη ποιο είναι το πρόστιμο (εφ' όσον δηλαδή αφορά δηλώσεις προηγούμενων χρόνων) για την φοροδιαφυγή, αν έχει υπ' όψιν κάποια συγκεκριμένη παράβαση και το πρόστιμο που αντιστοιχεί σε αυτήν πες μα το να την συζητήσουμε.
    Το θεμα μας καταρχην ειναι η περιπτωση της φιλης. Οχι γενικα τα ενοικιαστηρια και οι διαδικασιες.

    Η εφορια επισης μπορει να ζητησει ανα πασα ωρα το "χαρτι" το υπογεγραμμενο δηλαδη μισθωτηριο. Κανονικα ισχυει η ηλεκτρονικη δηλωση και αποδοχη αλλα απαιτειται και αυτο.

    Η ΔΕΗ επισης τον Ισνουαριο σε δικη μου ενοικιαση ζητησε και αντιγραφο του "χαρτιου" αλλα και την βεβαιωση της ηλεκτρονικης δηλωσης.

    Η Πυροσβεστικη και το Υγιεινομικο και παλι σε δικη μου περιπτωση, ζητησαν αντιγραφα μονον του "χαρτιου". Αφου τα ελαβαν δεν ζητησαν τιποτε αλλο επιπλεον. Για την ΕΥΔΑΠ δεν χρειαζεται καποιο μισθωτηριο αφου ειπαμε οτι το νερο ακολουθει παντα το σπιτι και τον ιδιοκτητη.

    Στο κομματι της μη δηλωσης στην εφορια, εχω πλειστες περιπτωσεις γνωστων που ο εφορος απλα τους ξετιναξε. Με προστιμα μαλιστα συμφωνα παντα "με την κριση του".

  9. #24
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων

    Η εφορια επισης μπορει να ζητησει ανα πασα ωρα το "χαρτι" το υπογεγραμμενο δηλαδη μισθωτηριο. Κανονικα ισχυει η ηλεκτρονικη δηλωση και αποδοχη αλλα απαιτειται και αυτο.
    Από την εφορία δεν απαιτείται, η εφορία απαιτεί να δηλώσεις τη μίσθωση και τα μισθώματα.

    1. Καταργήθηκε η σύνταξη Ιδιωτικού Συμφωνητικού Μίσθωσης;
    Σε καμία περίπτωση. Η δήλωση πληροφοριακών στοιχείων μίσθωσης ακίνητης περιουσίας, υποβάλλεται αποκλειστικά για φορολογικούς λόγους και για το λόγο αυτό δεχόμαστε τόσο έγγραφες όσο και προφορικές συμφωνίες.

    Η δήλωση αυτή δεν καθορίζει τις σχέσεις των συμβαλλομένων μερών (εκμισθωτή και μισθωτή). Οι σχέσεις αυτές ρυθμίζονται και προστατεύονται από τον Αστικό Κώδικα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο κομματι της μη δηλωσης στην εφορια, εχω πλειστες περιπτωσεις γνωστων που ο εφορος απλα τους ξετιναξε. Με προστιμα μαλιστα συμφωνα παντα "με την κριση του".
    Έχουν αλλάξει τα πράγματα με τον καινούριο ΚΦΔ, και ο έφορος έχει πολύ λιγότερα περιθώρια πλέον. Δεν υπάρχουν πια αυτά τα κουλά πρόστιμα 117 με 1170 ευρώ του ΚΒΣ π.χ., είναι συγκεκριμένα.

  10. #25
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mezger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την εφορία δεν απαιτείται, η εφορία απαιτεί να δηλώσεις τη μίσθωση και τα μισθώματα.

    Έχουν αλλάξει τα πράγματα με τον καινούριο ΚΦΔ, και ο έφορος έχει πολύ λιγότερα περιθώρια πλέον. Δεν υπάρχουν πια αυτά τα κουλά πρόστιμα 117 με 1170 ευρώ του ΚΒΣ π.χ., είναι συγκεκριμένα.
    Για το κατα ποσο εχουν αλλαξει τα προστιμα, δεν το γνωριζω, δεν εχω δηλαδη γνωση του νεου ΚΦΔ που αναφερεις και θα το ρωτησω. Θα γραψω ομως παραλληλα οτι δεν το εμπιστευομαι. Καθως εαν ειναι ετσι, απλα ο καθενας θα κανει μια μισθωση, δεν θα δηλώνει απολυτως τιποτα και απλα εαν κι εφοσον τον ψαξουν και βασικα τον βρουν, τοτε απλα και θα δινει κατιτις τσεπωνοντας το μεγαλο κερδος. Για αυτο λοιπον και δεν το πιστευω αλλα θα το ψαξω.

    Απο την εφορια Αιγαλεω παντως, τον Νοεμβριο του 2015 μου ζητηθηκε και η αποδειξη της ηλεκτρονικης δηλωσης οπως και το μισθωτηριο συμβολαιο. Δεν θυμαμαι με ποια αιτιολογια αλλα μου τα ζητησαν και ευτυχως που τα ειχα στον ιδιο φακελλο αλλιως θα εχανα και ακομα μια ημερα.

  11. #26
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το κατα ποσο εχουν αλλαξει τα προστιμα, δεν το γνωριζω, δεν εχω δηλαδη γνωση του νεου ΚΦΔ που αναφερεις και θα το ρωτησω. Θα γραψω ομως παραλληλα οτι δεν το εμπιστευομαι. Καθως εαν ειναι ετσι, απλα ο καθενας θα κανει μια μισθωση, δεν θα δηλώνει απολυτως τιποτα και απλα εαν κι εφοσον τον ψαξουν και βασικα τον βρουν, τοτε απλα και θα δινει κατιτις τσεπωνοντας το μεγαλο κερδος. Για αυτο λοιπον και δεν το πιστευω αλλα θα το ψαξω.

    Απο την εφορια Αιγαλεω παντως, τον Νοεμβριο του 2015 μου ζητηθηκε και η αποδειξη της ηλεκτρονικης δηλωσης οπως και το μισθωτηριο συμβολαιο. Δεν θυμαμαι με ποια αιτιολογια αλλα μου τα ζητησαν και ευτυχως που τα ειχα στον ιδιο φακελλο αλλιως θα εχανα και ακομα μια ημερα.
    Θα είχε ενδιαφέρον να πεις γιατί ακριβώς σου ζητήθηκε μισθωτήριο από την εφορία. Αν αφορούσε π.χ. έδρα επιχείρησης, είναι απόλυτα λογικό να απαιτήσουν έγγραφο συμφωνητικό, αλλά είναι και τελείως διαφορετικό από την περίπτωση που συζητάμε (δηλαδή ποιες είναι οι minimum ενέργειες για να είσαι εντάξει με την εφορία σε μια απλή μίσθωση κατοικίας).

    Τώρα βέβαια θυμήθηκα και το ενεργειακό πιστοποιητικό που λογικά δεν θα είχε βγεί όταν άρχισε η μίσθωση, που έχει ένα ωραιότατο πρόστιμο 1000 με 10000 ευρώ :O. Οπότε ανεβαίνει σημαντικά ο λογαριασμός.

  12. #27
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mezger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα είχε ενδιαφέρον να πεις γιατί ακριβώς σου ζητήθηκε μισθωτήριο από την εφορία. Αν αφορούσε π.χ. έδρα επιχείρησης, είναι απόλυτα λογικό να απαιτήσουν έγγραφο συμφωνητικό, αλλά είναι και τελείως διαφορετικό από την περίπτωση που συζητάμε (δηλαδή ποιες είναι οι minimum ενέργειες για να είσαι εντάξει με την εφορία σε μια απλή μίσθωση κατοικίας).

    Τώρα βέβαια θυμήθηκα και το ενεργειακό πιστοποιητικό που λογικά δεν θα είχε βγεί όταν άρχισε η μίσθωση, που έχει ένα ωραιότατο πρόστιμο 1000 με 10000 ευρώ :O. Οπότε ανεβαίνει σημαντικά ο λογαριασμός.
    Oχι δεν ηταν επαγγελματικη μισθωση αλλα σε ιδιωτη. Δυστηχως ομως δεν θυμαμαι το γιατι το ζητουσαν παρα μονον οπως ειπα οτι αν δεν το ειχα μαζι θα εχανα μια ακομα μερα για να τους το παω.

  13. #28
    Εγγραφή
    13-06-2016
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Serf2 έλειπε η ασφαλειοθηκη από το κουτί κάτι τέτοιο μας είπε ηλεκτρολόγος που φέραμε.

  14. #29
    Εγγραφή
    02-11-2005
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    45
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FRAOULA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Serf2 έλειπε η ασφαλειοθηκη από το κουτί κάτι τέτοιο μας είπε ηλεκτρολόγος που φέραμε.
    Ημαρτον δεν ειναι ρευματοκλοπη τοτε. Το πολυ πολυ και αν 15 ευρω να πληρωσετε που ειναι το κόστος του τεχνίτη και των υλικών.(Εγω τα εβαζα τσαμπα αν μου τυχαινε γιατι δεν τα χρεωνόμασταν και για να μην εχω φασαριες του τυπου δεν το καναμε εμεις καποιος αλλος για εκδικιση κλπ κλπ).Αιντε απο τοτε που δουλευα να εγινε αύξηση στα υλικά να σου πω 50 ευρω?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FRAOULA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Serf2 έλειπε η ασφαλειοθηκη από το κουτί κάτι τέτοιο μας είπε ηλεκτρολόγος που φέραμε.
    Ημαρτον δεν ειναι ρευματοκλοπη τοτε. Το πολυ πολυ και αν 15 ευρω να πληρωσετε που ειναι το κόστος του τεχνίτη και των υλικών.(Εγω τα εβαζα τσαμπα αν μου τυχαινε γιατι δεν τα χρεωνόμασταν και για να μην εχω φασαριες του τυπου δεν το καναμε εμεις καποιος αλλος για εκδικιση κλπ κλπ).Αιντε απο τοτε που δουλευα να εγινε αύξηση στα υλικά να σου πω 50 ευρω? Ετσι για περιεργεια πηγαινε στην δεη και ρωτα γιατι εβαλαν το προστιμο? Πηγαινε μεσα στον προισταμενο των τεχνικων και ρωτα

  15. #30
    Εγγραφή
    13-06-2016
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Τελικά ήρθε ηλεκτρολόγος το έφτιαξε και όλα οκ μέχρι στιγμής η ιδιοκτήτρια είπε θα πάει στην δεη να αλλάξει τον λογαριασμό από το όνομα του θανόντα πατέρα της στο δικό της να κάνει νέο συμβόλαιο. Σε αυτή την περίπτωση η οφειλή που είναι στο όνομα του πατέρα της περνάει στο δικό της? Κάτι τέτοιο μας είπε και ότι θα το βάλει ρύθμιση με 36 δόσεις για το πληρώνουμε. Ισχύει αυτό? Μπορεί να το κάνει? Μήπως ο παλιός λογαριασμός με τα χρωστούμενα που είναι στο όνομα του πατέρα της πάνε περίπατο και θέλει απλά να εισπράξει από εμάς?

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με λογαριασμό
    Από kotikos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-16, 10:21
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-16, 19:17
  3. TP-Link TL 470+ και πρόβλημα με Tophost.gr
    Από puntomania στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-15, 20:28
  4. Elastix και πρόβλημα με ηχογραφήσεις
    Από dimangelid στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-15, 09:04
  5. WIND ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΘΥΡΑΣ ΣΤΟ ΡΟΥΤΕΡ
    Από ΕΥΡΥΖΩΝΙΚΟΣ στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-15, 01:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας