Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    13-06-2016
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    καλησπερα σας ειμαι καινουργιος στο forum σας ειμαι 20 χρονων και σπουδαζω πληροφορικη στο τει της λαρισας 2 ετος.
    Πριν κανα μηνα διαλεξαμε κατευθυνσεις οι οποιες ειναι 3 μηχανικος λογισμικου,δικτυου και υπολογιστων...καθως δεν τα πολυ καταλαβαινω απο γλωσσες προγραμματισμου διαλεξα αυτη των δικτυων..αλλα με διακατεχει το αγχος για το επαγγελματικο μελλον αυτου του κλαδου καθως ακουγεται πως του λογισμικου εχουν περισσοτερο ζητηση και πιο πολλα πλεονεκτηματα. Σκεφτομαι μηπως θα ηταν καλυτερα να αλλαξω και να παω στο λογισμικο και εγω καθως απο οτι ειδα τα 3/4 του ετους μου αυτο διαλεξαν.. Σαν μηχανικος δικτυου στην ελλαδα υπαρχει μελλον ? για το εξωτερικο δεν συζηταω ειναι σιγουρο..και αν ναι σε τι δουλειες μπορω να εργαστω ? διοτι σαν εικονα δεν εχω καθαρη το τι κανουν οι μηχανικοι δικτυων..
    Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας και ειμαι σιγουρος πως οι απαντησεις σας θα με βοηθησουν παρα πολυ !

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Valantis1996 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν μηχανικος δικτυου στην ελλαδα υπαρχει μελλον ? για το εξωτερικο δεν συζηταω ειναι σιγουρο..και αν ναι σε τι δουλειες μπορω να εργαστω ? διοτι σαν εικονα δεν εχω καθαρη το τι κανουν οι μηχανικοι δικτυων..
    Πως εισαι σιγουρος οτι στο εξωτερικο υπαρχει ζητηση....οταν δεν ξερεις καν τι σπουδαζεις ?

    Παρολα αυτα...

    Η αληθεια ειναι οτι οι μηχανικοι λογισμικου ειναι σημερα που μιλαμε ειναι καλυτερη επιλογη απο τους τεχνικους δικτυων. ΑΛΛΑ.... εγω θα διαλεγα να γινω τεχνικος δικτυων.
    Το να βρω να εργαστω σε οποιοδηποτε μαγαζι τεχνολογιας ειναι πιο ευκολο απο εναν μηχανικο λογισμικου που ειναι πιο εξειδικευμενο (και με καλυτερες αμοιβες)

    Δεν υπαρχει μπουσουλας να ακολουθησεις και να βρεις το ''τελειο'' επαγγελμα. απλα τα ζυγιζεις, βλεπεις τι σε ενδιαφερει εσενα περισσοτερο αφου θα το κανεις σε καθημερινη βαση... και αποφασιζεις.

    το να προβλεψεις σε 2-3 χρονια την κατασταση της Ελλαδος και τι ζητηση θα υπαρχει και σε ποια επαγγελματα.... ειναι σαν να ζητας τους αριθμους του τζοκερ.
    The gr81 .

  3. #3
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.147
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τι κάνουν οι μηχανικοί δικτύων ? Χρμ. Διαβάζουν RFCs, εξηγούν τα ανεξήγητα σε project managers, παλεύουν με sales engineers διαφόρων κατασκευαστών, χτυπάνε το κεφάλι τους στον τοίχο ( με αυτά που βλέπουν από τους προηγούμενους ) , δε σταματάνε ποτέ να μαθαίνουν, προσπαθούν να σχεδιάσουν και να υλοποιήσουν scalable λύσεις με τη σωστή αναλογία απόδοσης, αξιοπιστίας, κόστους και ευκολίας διαχείρησης, κράζουν σε mailing lists, κάνουν τους ψυχολόγους καμιά φορά και, που και που, πίνουν και καμιά μπύρα.

    Για το αν έχει μέλλον ένα επάγγελμα σε μια χώρα με δείκτες ανεργίας όπως ή δική μας, δυστυχώς δε μπορώ να το απαντήσω.

    Κατά την ταπεινή μου γνώμη, το πρώτο πράγμα που θα έπρεπε να κοιτάξεις είναι τι σου αρέσει να κάνεις. Δε θες να περνάς 8 ώρες τη μέρα για την υπόλοιπη ζωή σου κάνοντας κάτι που δε σου αρέσει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SfH : 13-06-16 στις 21:29.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-12-2003
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    507
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΙΟΝΥΣΟΥ
    Router
    Netfaster2
    SNR / Attn
    8(dB) / 22(dB)
    Έχω κάνει και τα 2 και μπορώ να σου παραθέσω τις εμπειρίες μου ενω αυτη τη στιγμή ασχολουμαι με το κομματι του web development.

    Για τον τεχνικό δικτιών στην Ελλάδα είναι δύσκολα τα πράγματα καθώς θα τρέχεις από το πρωί εως το βράδυ είτε είσαι σε εταιρία (πιθανώς με εξωτερικά δρομολόγια) είτε και αυτοαπασχολούμενος για 20 ευρώ αν πούμε ότι έχεις πελάτες. Για το εξωτερικο που γνωρίζω και έχω γνωστούς που έχουν φύγει είναι μια αρκετά καλή περίπτωση με ένα καλο εισόδημα.

    Τώρα για κάποιον που είναι προγραμματιστής και εκεί δεν είναι τέλεια τα πράγματα καθως υπάρχουν υποχρεώσεις, deadlines επικοινωνία με project managers, αχνός συνεχές διάβασμα και υπερωριες και εδω (παντου υπαρχει στην πληροφορικη αλλα εδώ λιγο παραπανω ίσως). Παιζει ρόλο με ποιες γλώσσες θα ασχοληθεις σε μεγαλο βαθμό βέβαια και θέλει αρκετό ψάξιμο αλλα και πανω από όλλα να σου αρέσει αυτό που κάνεις. Και εδώ τα πράγματα στο εξωτερικό είναι πολύ καλύτερα μισθολογικά και από θέμα ποιότητας εργασίας.

    Γενικά το κομμάτι αυτό σηκώνει αρκετή συζήτηση και θα σου ευχηθώ καλή σταδιοδρομία.

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορές από Πλαίσιο: Απαιτούν δ/νση, επάγγελμα, τηλέφωνα
    Από Gianniskriti στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-16, 10:24
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-16, 11:29
  3. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-16, 23:48
  4. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-16, 03:36
  5. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-15, 17:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας