Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 64
  1. #16
    Εγγραφή
    05-10-2004
    Περιοχή
    Santa Clara, CA, USA
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.307
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    200/5 Mbps
    ISP
    Comcast
    Router
    Netgear C7000v2
    Δεν το βλέπω κακό, με την προϋπόθεση ότι είναι συμπληρωματικό του repository / package management της διανομής και όχι αντικαταστάτης. Δηλαδή τι πειράζει αν το Ubuntu συνεχίσει να έχει τα repos του και η πλειοψηφία των πακέτων εγκαθίσταται με apt-get install και τα 1-2 "εξωτικά" πακέτα που ενδεχομένως να χρειαστεί κάποιος και τα οποία δεν μπορούν να εγκατασταθούν λόγω ελλιπών dependencies ή dependencies που θα σπάσουν την εγκατάσταση αν μπουν με το ζόρι εγκαθίστανται μέσω snap packages. Σιγά το χώρο που θα τρώνε τα διπλά/τριπλά αντίγραφα μερικών βιβλιοθηκών από 1-2 εφαρμογές.

    Ξαναλέω, όχι να αντικαταστήσει το repo/apt-get, αλλά να χρησιμοποιείται συμπληρωματικά στις λίγες περιπτώσεις που είτε θα έσπαγε η διανομή είτε τα dependencies δεν θα μπορούσαν να ικανοποιηθούν με άλλον τρόπο.

  2. #17
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.716
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    @biggeo

    Αυτό το δόθηκε στα σχολεία, είναι μεγάλο αστείο

    Δοθηκε κουπόνι από το Υπουργείο Παιδείας για να ξεσκαρττάρουνε οι εταιρείες netbooks (πήρε και οι ανηψιά μου). Ξεχάσανε να δόσουνε κουπόνι στους δασκάλους, έπρεπε να το πληρώσουν από την τσέπη τους, το σαμποτάρανε

    Aν θυμάμαι καλά, το carrefour είχε ένα φθηνό netbook, για να συμπληρώσει τα λεφτά του κουπονιού έδινε μαζί και καφετιέρα (χωρις ubuntu η καφετιέρα)

    Κατά τα υπόλοιπα, ψιλοσυμφωνούμε, καλό και το 0%
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 20-06-16 στις 10:42.

  3. #18
    Εγγραφή
    18-06-2011
    Μηνύματα
    459
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από murray Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το βλέπω κακό, με την προϋπόθεση ότι είναι συμπληρωματικό του repository / package management της διανομής και όχι αντικαταστάτης. Δηλαδή τι πειράζει αν το Ubuntu συνεχίσει να έχει τα repos του και η πλειοψηφία των πακέτων εγκαθίσταται με apt-get install και τα 1-2 "εξωτικά" πακέτα που ενδεχομένως να χρειαστεί κάποιος και τα οποία δεν μπορούν να εγκατασταθούν λόγω ελλιπών dependencies ή dependencies που θα σπάσουν την εγκατάσταση αν μπουν με το ζόρι εγκαθίστανται μέσω snap packages. Σιγά το χώρο που θα τρώνε τα διπλά/τριπλά αντίγραφα μερικών βιβλιοθηκών από 1-2 εφαρμογές.

    Ξαναλέω, όχι να αντικαταστήσει το repo/apt-get, αλλά να χρησιμοποιείται συμπληρωματικά στις λίγες περιπτώσεις που είτε θα έσπαγε η διανομή είτε τα dependencies δεν θα μπορούσαν να ικανοποιηθούν με άλλον τρόπο.
    Τα παραπάνω είναι όλη η ουσία.

  4. #19
    Εγγραφή
    22-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    182
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15.553/1.023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟΥ
    Router
    u know...
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 16(dB)
    @sotos4421,murray

    Απολύτως σωστό και θα είναι κάτι το πολύ θετικό για την διάδοση του linux. Αν και δεν είχα ιδέα περί του snap, θα το ψάξω.

    Το ιδανικό για μένα π.χ., θα ήταν να έχω με snap, όλες τις εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ για την δουλειά μου, και ενα clean stable environment με όλες τις libraries (και αυτό περιλαμβάνει ουσιαστικά και όλες τις εφαρμογες που έχουν γίνει compiled με αυτές), σεταρισμένα από εμένα και χωρίς ανάγκη αναβάθμισης για production mode

    ...και μερικά python virtual environments...

  5. #20
    Εγγραφή
    06-02-2015
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    827
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11888/793
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archer77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @sotos4421,murray

    Απολύτως σωστό και θα είναι κάτι το πολύ θετικό για την διάδοση του linux. Αν και δεν είχα ιδέα περί του snap, θα το ψάξω.

    Το ιδανικό για μένα π.χ., θα ήταν να έχω με snap, όλες τις εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ για την δουλειά μου, και ενα clean stable environment με όλες τις libraries (και αυτό περιλαμβάνει ουσιαστικά και όλες τις εφαρμογες που έχουν γίνει compiled με αυτές), σεταρισμένα από εμένα και χωρίς ανάγκη αναβάθμισης για production mode

    ...και μερικά python virtual environments...
    Ψάξε και το FlatPak.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GrandGamer : 20-06-16 στις 15:09.

  6. #21
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Θα συμφωνήσω σε μεγάλο βαθμό με τον Biggeo65. To Linux τα τελευταία χρόνια προσπαθεί να γίνει ένα κακό αντίγραφο των Windows και του Mac OS και τα έχει καταφέρει σε μεγάλο βαθμό. Δεν υπάρχει καινοτομία και ανοιχτή σκέψη. Έχω χρόνια να ακούσω τη φράση "κάνε compile αυτό". Σαν συστήματα έχουν γίνει πιο κλειστά από τα άλλα 2. Σπάνε για πλάκα στις αναβαθμίσεις με αποτέλεσμα να αποθαρρύνονται και οι πιο γενναίοι. Δεδομένης της κατάστασης στους άλλους 2 "αντιπάλους" που έχουν φτάσει σε απίστευτα σημεία σταθερότητας, κανένας μας δε θα επιλέξει τον δρόμο του Linux.

    Παλιότερα είχες ΕΠΙΛΟΓΕΣ. Πχ υπήρχε η Red Hat που ήταν ο βράχος, το Debian που είχε τα άπειρα πακέτα και το "σπαρτιάτικο" Slackware. Εντελώς διαφορετικές φιλοσοφίες και ανάγκες. Και μόνο ένας πολύ έμπειρος μπορούσε να τις κάνει ίδιες. Τώρα είναι όλες copy - paste. Πετάει ο άλλος ένα lxde και σου λέει "Νέα γ@μ@τη ελαφριά διανομή". Δε μας χέζεις ρε;;;

    Επίσης κάτι που δεν καταλαβαίνω. Οι εξαρτήσεις. 2 παραδείγματα.

    1ον. Αποφάσισα να εγκαταστήσω το elementary theme σε πλήρες εγκατεστημένο Gnome3. Το apt ήθελε να κατεβάσει επιπλέον 1,2GB αρχείων μεταξύ των οποίων και το texlive. Τι στο διάβολο ήθελε ολόκληρο σύστημα στοιχειοθεσίας με ένα απλό θέμα;

    2ον. Πέρασα το Debian Stable σε vbox. Στην εγκατάσταση επέλεξα τα tasks "Desktop Environement" και "Gnome". Αφού κατέβηκαν και εγκαταστάθηκαν πήγα να κάνω αναβάθμιση σε unstable. Αμ δε. Ήθελε να ξηλωθεί το μισό Gnome. Το άφησα 2 μέρες και δεν είχε διορθωθεί η κατάσταση στο παραμικρό. Διέγραψα το VM και ξεκίνησα εκ νέου. Αυτή τη φορά επέλεξα μόνο το βασικό σύστημα σαν εγκατάσταση. Μπήκα στο σύστημα, άλλαξα τα repositories και αναβάθμισα σε unstable. Πόσο μου πήρε; Μισή ώρα όλο αυτό από τη διαγραφή της προηγούμενης VM; Λοιπόν έκανα apt-get install gnome και για μαντέψτε;;; Μπήκε το Gnome unstable στο σύστημά μου. Δε νομίζω μέσα σε μισή ώρα να πρόλαβαν να έφτιαξαν τα repos οι του Debian. Μάλλον κάποια μ@λ@κία είχε γίνει στην επίλυση των εξαρτήσεων για την οποία όμως εγώ ΔΕΝ ευθύνομαι να την φάω στη μάπα.

    Και ας μη μιλήσω για όλα αυτά τα κωλοπακέτα του στυλ py-#&^-@###1 και lib5^@$$&. Δεν είναι θέμα χώρου αλλά λογικής. Όσο περισσότερες εξαρτήσεις τόσο πιο δύσκολη η συντήρηση και φορητότητα.

    Θα προτιμούσα λοιπόν ένα βασικό σύστημα και από πάνω επιλογή ΚΑΙ για έξτρα πακέτα. Ας μη δαιμονοποιούμε την Canonical. ΟΚ και εγώ δε τη χωνεύω αλλά αν μπορώ να έχω το libreoffice μόνο του χωρίς το μισό Gnome τότε είναι καλοδεχούμενη.

  7. #22
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.716
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    @tiffany

    Καλά έκανε και ήθελε να σου ξηλώσει το μισό gnome. Tι σχέση έχουν τα προγράμματα του stable με τα προγράμματα που είναι σε testig/unstable? Ουδεμία (Φάντης και ρετσινόλαδο λέγεται η ομοιότης)

    Δεν χρειάζεται να μαντέψω. Δεν είχες gnome εγκατεστημένο, άλλαξες repo σε unstable, κατέβασε και εγκατέστησε αυτό που του είπες.

    Δεν άλλαξαν τίποτα στα repos. Εσύ έκανες διαφορετική χρήση, επομένως έχεις ευθύνη (με τα λόγια σου, ΦΤΑΙΣ και το τρως στη μάπα)

    Τα άλλα για σταθερότητα των win, κακό αντίγραφο των win klp, τα αφήνω ασχολίαστα

    Oσο για το snap, θα εξαρτηθεί από την χρήση που θα κάνουν ή δεν θα κάνουν οι devs.
    Πάντως στην canonical αρχίσανε τις μ@λακίες. Κάνανε πακέτο snap την beta του Libre Office και την εγκαταστήσανε
    "Τι ωραίο να μπορείς να τρέξεις και την stable και την beta στο ίδιο σύστημα, παίζεις με την beta kai μετά την ξυλώνεις χωρίς να επηρρεαστεί η stable"
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 20-06-16 στις 15:40.

  8. #23
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    @tiffany

    Καλά έκανε και ήθελε να σου ξηλώσει το μισό gnome. Tι σχέση έχουν τα προγράμματα του stable με τα προγράμματα που είναι σε testig/unstable? Ουδεμία (Φάντης και ρετσινόλαδο λέγεται η ομοιότης)

    Δεν χρειάζεται να μαντέψω. Δεν είχες gnome εγκατεστημένο, άλλαξες repo σε unstable, κατέβασε και εγκατέστησε αυτό που του είπες.

    Δεν άλλαξαν τίποτα στα repos. Εσύ έκανες διαφορετική χρήση, επομένως έχεις ευθύνη (με τα λόγια σου, ΦΤΑΙΣ και το τρως στη μάπα)

    Τα άλλα για σταθερότητα των win, κακό αντίγραφο των win klp, τα αφήνω ασχολίαστα

    Oσο για το snap, θα εξαρτηθεί από την χρήση που θα κάνουν ή δεν θα κάνουν οι devs.
    Πάντως στην canonical αρχίσανε τις μ@λακίες. Κάνανε πακέτο snap την beta του Libre Office και την εγκαταστήσανε
    "Τι ωραίο να μπορείς να τρέξεις και την stable και την beta στο ίδιο σύστημα, παίζεις με την beta kai μετά την ξυλώνεις χωρίς να επηρρεαστεί η stable"
    Ορίστεεε;;; Καλά έκανε και ήθελε να μου ξηλώσει το Gnome;;; Και στις 2 περιπτώσεις ξεκίνησα από το ίδιο cd εγκατάστασης, και στις 2 περιπτώσεις είχα ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια repos. Απλά στην πρώτη περίπτωση επέλεξα να πάω από stable => gnome => unstable και στη δεύτερη περίπτωση stable => unstable => gnome. Τι άλλαξε;;; Τίποτα. Απλά οι εξαρτήσεις είναι πουτ@ν@. Το ίδιο συμβαίνει και στο Gentoo. Βάζεις ένα πακέτο και ξηλώνει το μισό σύστημα. Καλώς οι σύγχρονες εφαρμογές είναι πολύπλοκες λόγω των πολλών τους δυνατοτήτων. Αυτό όμως είναι δίκοπο μαχαίρι. Ακριβώς για τις περιπτώσεις που σου έγραψα πιο πάνω. Γι αυτό πρέπει κάπου να αλλάξει αυτό. Όχι ριζικά. Αλλά σε κάποια σημεία. Τα συστήματα έχουν γίνει πολύ ευαίσθητα και πολύ κλειστά. Παλιά εμείς τρέχαμε ότι γουστάραμε. Είχαμε μία σταθερή έκδοση στο /usr/, μία σταθερή με δικά μας compile options στο /usr/local/ και μία cvs στο /opt/program. Έχω κάψει ρεύμα για να μεταγλωττίσω τον Firefox σε εποχές που δεν ήταν καν μέρος των distros. Ή τον GCC. Και δεν έσπαγε τίποτα. Να μη σου πω για τον ICC και σε σοκάρω.

    Και ΝΑΙ τα windows πλέον είναι ΣΤΑΘΕΡΑ. Ήδη από την εποχή των Windows XP SP3. Αυτό δεν το αμφισβητείς. Δε τα 10 έχουν περάσει σε άλλο επίπεδο. Δεν έχω δει μπλε οθόνη ούτε και τώρα που τρέχω την insider σε fast ring. Και ΌΛΑ μου τα προγράμματα τρέχουν. Στο Linux γίνεται ένα μπάχαλο και αυτό αποθαρρύνει πολλούς.

  9. #24
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.716
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ορίστεεε;;; Καλά έκανε και ήθελε να μου ξηλώσει το Gnome;;; Και στις 2 περιπτώσεις ξεκίνησα από το ίδιο cd εγκατάστασης, και στις 2 περιπτώσεις είχα ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια repos. Απλά στην πρώτη περίπτωση επέλεξα να πάω από stable => gnome => unstable και στη δεύτερη περίπτωση stable => unstable => gnome. Τι άλλαξε;;; Τίποτα. Απλά οι εξαρτήσεις είναι πουτ@ν@. Το ίδιο συμβαίνει και στο Gentoo. Βάζεις ένα πακέτο και ξηλώνει το μισό σύστημα. Καλώς οι σύγχρονες εφαρμογές είναι πολύπλοκες λόγω των πολλών τους δυνατοτήτων. Αυτό όμως είναι δίκοπο μαχαίρι. Ακριβώς για τις περιπτώσεις που σου έγραψα πιο πάνω. Γι αυτό πρέπει κάπου να αλλάξει αυτό. Όχι ριζικά. Αλλά σε κάποια σημεία. Τα συστήματα έχουν γίνει πολύ ευαίσθητα και πολύ κλειστά. Παλιά εμείς τρέχαμε ότι γουστάραμε. Είχαμε μία σταθερή έκδοση στο /usr/, μία σταθερή με δικά μας compile options στο /usr/local/ και μία cvs στο /opt/program. Έχω κάψει ρεύμα για να μεταγλωττίσω τον Firefox σε εποχές που δεν ήταν καν μέρος των distros. Ή τον GCC. Και δεν έσπαγε τίποτα. Να μη σου πω για τον ICC και σε σοκάρω.

    Και ΝΑΙ τα windows πλέον είναι ΣΤΑΘΕΡΑ. Ήδη από την εποχή των Windows XP SP3. Αυτό δεν το αμφισβητείς. Δε τα 10 έχουν περάσει σε άλλο επίπεδο. Δεν έχω δει μπλε οθόνη ούτε και τώρα που τρέχω την insider σε fast ring. Και ΌΛΑ μου τα προγράμματα τρέχουν. Στο Linux γίνεται ένα μπάχαλο και αυτό αποθαρρύνει πολλούς.
    1.Αλλάξανε τα πάντα. Τρέχεις πολύ win κι έχεις ξεχάσει το debian

    2. Αναβαθμίζω διάφορα win 7, για να πάρω image, για να βάλω 10άρια
    Σήμερα θα είναι το τρίτο βράδυ που θ'αφήσω το laptop να κάνει updates στα 7. Το πρώτο βράδυ έκανε 6 updates, δεύτερο 66, σήμερα θα δω πόσα και αν θα τελειώσει κάποτε. Πάντα μου βγάζει μετά από reboot, your system is up to date και όταν του λέω check for updates, όλο και βρίσκει. KAI ΑΡΓΕΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΣΑ UPDATES ΘΑ ΚΑΝΕΙ, ΓΙΑΥΤΟ ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΒΡΑΔΥ

    Τέρμα το offtopic για μένα, εδώ κουβεντιάζουμε για το snap

  10. #25
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    1.Αλλάξανε τα πάντα. Τρέχεις πολύ win κι έχεις ξεχάσει το debian

    2. Αναβαθμίζω διάφορα win 7, για να πάρω image, για να βάλω 10άρια
    Σήμερα θα είναι το τρίτο βράδυ που θ'αφήσω το laptop να κάνει updates στα 7. Το πρώτο βράδυ έκανε 6 updates, δεύτερο 66, σήμερα θα δω πόσα και αν θα τελειώσει κάποτε. Πάντα μου βγάζει μετά από reboot, your system is up to date και όταν του λέω check for updates, όλο και βρίσκει. KAI ΑΡΓΕΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΣΑ UPDATES ΘΑ ΚΑΝΕΙ, ΓΙΑΥΤΟ ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΒΡΑΔΥ

    Τέρμα το offtopic για μένα, εδώ κουβεντιάζουμε για το snap
    Μα η κουβέντα είναι σχετικότατη. Τα έχουν κάνει τόσο μπάχαλο με τις τόσες εξαρτήσεις που χάνεσαι. Καλύτερα λοιπόν να φύγουν τα desktop προγράμματα από το κυρίως κομμάτι και να μείνουν τα υπόλοιπα. Όσο για το path της αναβάθμισης δεν άλλαξε τίποτα. Το σύστημα όταν έκανε boot είχε μέσα ΜΟΝΟ τις stable εκδόσεις. Στην πρώτη περίπτωση έγινε πρώτα εγκατάσταση Gnome ενώ στη δεύτερη έγινε πρώτα αναβάθμιση σε unstable. Και πάλι στο σύστημα και στις 2 περιπτώσεις έπρεπε να τραβήξει τα πακέτα με τη μεγαλύτερη έκδοση. Στην πρώτη περίπτωση δεν τα βρήκε ενώ στη δεύτερη τα βρήκε. Λες σε μισή ώρα να τα προσθέσαν; Δε νομίζω.

    Ενώ αν είχα ένα package manager έστω και στη μορφή που έχουν τα πακέτα του Arch που είναι σχεδόν ολόκληρα θα υπήρχε μικρότερο πρόβλημα.

  11. #26
    Εγγραφή
    22-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    182
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15.553/1.023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟΥ
    Router
    u know...
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 16(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GrandGamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάξε και το FlatPak.
    Ευχαριστώ πολύ!

    Θα κάτσω να το ψάξω λίγο, μιας και το μόνο που ήξερα ήταν το docker και ήμουν έτοιμος να αρχίσω να το μαθαίνω.

  12. #27
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    1.Αλλάξανε τα πάντα. Τρέχεις πολύ win κι έχεις ξεχάσει το debian

    2. Αναβαθμίζω διάφορα win 7, για να πάρω image, για να βάλω 10άρια
    Σήμερα θα είναι το τρίτο βράδυ που θ'αφήσω το laptop να κάνει updates στα 7. Το πρώτο βράδυ έκανε 6 updates, δεύτερο 66, σήμερα θα δω πόσα και αν θα τελειώσει κάποτε. Πάντα μου βγάζει μετά από reboot, your system is up to date και όταν του λέω check for updates, όλο και βρίσκει. KAI ΑΡΓΕΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΣΑ UPDATES ΘΑ ΚΑΝΕΙ, ΓΙΑΥΤΟ ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΒΡΑΔΥ

    Τέρμα το offtopic για μένα, εδώ κουβεντιάζουμε για το snap
    H αλήθεια είναι πως πάλεψα να στήσω ένα ubuntu!! για τον θείο μου με 1 βασικό πράγμα. Το sopcast για live αγώνες.

    Κατέβασα την έκδοση για linux, πάω να την εγκαταστήσω και μου λέει εγκατέστησε 3 πραγματάκια ακόμα.

    Πάω να εγκαταστήσω ένα από αυτά και μου λέει λείπουν καμαι 10αριά άλλα αρχεία.

    Πάω να εγκαταστήσω ένα από τα 10αρια αρχεία και μου λέει, δεν γίνεται γιατί χρειάζεται άλλο αρχείο πιο updated.

    Νομίζω η κατάληξη της όλης υπόθεσης είναι γνωστή.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  13. #28
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.716
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα η κουβέντα είναι σχετικότατη. Τα έχουν κάνει τόσο μπάχαλο με τις τόσες εξαρτήσεις που χάνεσαι. Καλύτερα λοιπόν να φύγουν τα desktop προγράμματα από το κυρίως κομμάτι και να μείνουν τα υπόλοιπα. Όσο για το path της αναβάθμισης δεν άλλαξε τίποτα. Το σύστημα όταν έκανε boot είχε μέσα ΜΟΝΟ τις stable εκδόσεις. Στην πρώτη περίπτωση έγινε πρώτα εγκατάσταση Gnome ενώ στη δεύτερη έγινε πρώτα αναβάθμιση σε unstable. Και πάλι στο σύστημα και στις 2 περιπτώσεις έπρεπε να τραβήξει τα πακέτα με τη μεγαλύτερη έκδοση. Στην πρώτη περίπτωση δεν τα βρήκε ενώ στη δεύτερη τα βρήκε. Λες σε μισή ώρα να τα προσθέσαν; Δε νομίζω.

    Ενώ αν είχα ένα package manager έστω και στη μορφή που έχουν τα πακέτα του Arch που είναι σχεδόν ολόκληρα θα υπήρχε μικρότερο πρόβλημα.
    Να στο πω όσο πιό καθαρά μπορώ.
    Στην πρώτη περίπτωση έβαλε όλα τα πακέτα gnome (κι είναι πολλά), από το stable. Οταν μετά πας να βάλεις τα πακέτα gnome από unstable, που είναι εντελώς διαφορετικά από τα πακέτα gnome stable, πρέπει πρώτα να ξηλώσει τα stable και μετά να εγκαταστήσει τα unstable.

    Στην δεύτερη περίπτωση, εγκαθιστάς debian χωρίς gnome. Αλλάζεις τα repos σε unstable και ζητάς εγκατάσταση gnome. Θα τραβήξει τα πακέτα από το unstable kai επειδή δεν έχεις εγκαταστήσει gnome stable, δεν έχει να ξηλώσει τίποτα, κατεβάζει και εγκαθιστά

    Δεν τραβάει πακέτα με την μεγαλύτερη έκδοση. , δεν δουλεύει έτσι το debian
    Το stable έχει καρατσεκαριστεί για να είναι stable, τα πακέτα (εκτός από security) θα αλλάξουν στο επόμενο stable αφού καρατσεκαριστούν.
    Εν τω μεταξύ, νέα πακέτα gnome μπαίνουν πρώτα στο unstable, κάθονται λίγο και δοκιμάζονται, μετά περνούν σε testing, που κάποτε "παγώνει" διορθώνονται τα όποια bugs έχουν απομείνει και μετά περνάει σε stable

    Οπως βλέπεις τα πακέτα stable και unstable, δεν έχουν καμμία σχέση μεταξύ τους

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    H αλήθεια είναι πως πάλεψα να στήσω ένα ubuntu!! για τον θείο μου με 1 βασικό πράγμα. Το sopcast για live αγώνες.

    Κατέβασα την έκδοση για linux, πάω να την εγκαταστήσω και μου λέει εγκατέστησε 3 πραγματάκια ακόμα.

    Πάω να εγκαταστήσω ένα από αυτά και μου λέει λείπουν καμαι 10αριά άλλα αρχεία.

    Πάω να εγκαταστήσω ένα από τα 10αρια αρχεία και μου λέει, δεν γίνεται γιατί χρειάζεται άλλο αρχείο πιο updated.

    Νομίζω η κατάληξη της όλης υπόθεσης είναι γνωστή.
    Στείλ' τους mail, αν θέλουν να υποστηρίζουν και linux για να πουλάνε περισσότερο, να φτιάχνουν πακέτα της προκοπής. Σε αρκετά γίνεται αυτό, είτε software είτε hardware.

    Ολα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 20-06-16 στις 17:53.

  14. #29
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Σε όσους γκρινιάζουν για το package management στο Linux, θα αφιερώσω εξαιρετικά αυτά:

    http://www.adslgr.com/forum/threads/...84%CF%89%CE%BD

    Άμα ψάξω άνετα βρίσκω και άλλα 3-4 τέτοια θέματα.

    Μιλάμε για λειτουργικό εν έτει 2016, που του λες να ξεκινήσει να κάνει update, και κυριολεκτικά για 1 και 1,5 και 2 ώρες, δεν κάνει απολύτως τίποτα.

    Να το χαίρεστε.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  15. #30
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.716
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε όσους γκρινιάζουν για το package management στο Linux, θα αφιερώσω εξαιρετικά αυτά:

    http://www.adslgr.com/forum/threads/...84%CF%89%CE%BD

    Άμα ψάξω άνετα βρίσκω και άλλα 3-4 τέτοια θέματα.

    Μιλάμε για λειτουργικό εν έτει 2016, που του λες να ξεκινήσει να κάνει update, και κυριολεκτικά για 1 και 1,5 και 2 ώρες, δεν κάνει απολύτως τίποτα.

    Να το χαίρεστε.
    To χαιρόμαστε
    Οχι και δεν κάνει τίποτα. Η πράσινη μπάρα πηγαινοέρχεται και με φτιάχνει. Κρατάει και παραπάνω από δύο ώρες, απλά με παίρνει ο ύπνος.

    Αμα είναι πρωί, ρίχνω και 3 apt-get και στρώνω. Εχει και list-bugs έχει και changelogs

    Πλάκα πλάκα, το πιό δύσκολο στο δρόμο για τα 10άρια, πρέπει νάναι το update των 7

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-16, 16:18
  2. Μηνύματα: 75
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-16, 23:09
  3. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-16, 16:40
  4. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-15, 17:58
  5. Εγκατάσταση ie-tab σε slacko puppy linux live cd ????
    Από sm2013 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-15, 21:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας