Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 75
  1. #31
    Το avatar του μέλους PENDRAGON
    PENDRAGON Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agrelaphon Εμφάνιση μηνυμάτων
    ISDN... πολύ ενδιαφέρον. Έχεις προβλήματα και με την τηλεφωνία μήπως, ή μόνο με το dsl? (να ξέρεις οτι [συνήθως] το ISDN είναι πιο ευαίσθητο - απαιτητικό σε γραμμή από dsl).

    Α_γαμερ : Σωστό αυτό που λες, αλλά δοκίμασε ο φίλος ήδη με σκέτο ρουτερ με τα ίδια αποτελέσματα
    Αυτό για το μόντεμ που γράφεις πιο κάτω δεν το ήξερα!!! Και τους το είπα ότι έχω "over ISDN" ρε γμτ!!!

    Όσο για αυτό που γράφεις εδώ, είναι η τελευταία γραμμή άμυνας΄. Εάν δω ότι τραβάει αυτή η κατάσταση και δεν πιάσει΄ούτε και αυτό με τη "λιμπα' που λέει ο φίλος, μάλλον θα κανω downgrade στη γραμμή και θα ξαναρχίσω από την αρχή

    Συγγνώμη για τα απανωτά quote αλλά τέτοιες ώρες είναι συνήθως που πέφτει και για αυτό βιάζομαι

  2. #32
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PENDRAGON Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σαι καλά δεν τα γνώριζα όλα αυτά.

    Όταν δεν είχα ούτε και τηλεφωνία άναβε μόνο το RP Τώρα ανάβουν και τα δύο
    πιθανο να τη ξεκολησαν τη λιμπα ή να ξεκολησε μονη της, αλλα δεν εγγυατε κανεις οτι δε θα εχεις παλι προβλημα.

    οταν η λιμπα ειναι κολλημενη, ακομα και οταν δινει λιγα volt, μπορει να εχεις τηλεφωνια αλλα τπ σημα ειναι ασθενες και δε παιζει σωστα το router.

    tip -> εαν παρεις τηλ στο κεντρο ΜΗ τους δειξεις οτι δεν κατεχεις τι εστι λιμπα και λοιπες ιστοριες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panoc : 29-04-07 στις 23:53.


  3. #33
    Εγγραφή
    13-08-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.102
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    πιθανο να τη ξεκολησαν τη λιμπα ή να ξεκολησε μονη της, αλλα δεν εγγυατε κανεις οτι δε θα εχεις παλι προβλημα.

    οταν η λιμπα ειναι κολλημενη, ακομα και οταν δινει λιγα volt, μπορει να εχεις τηλεφωνια αλλα τπ σημα ειναι ασθενες και δε παιζει σωστα το router.

    tip -> εαν παρεις τηλ στο κεντρο ΜΗ τους δειξεις οτι δεν κατεχεις τι εστι λιμπα και λοιπες ιστοριες.
    Και ποιός κατέχει?
    Η λίμπα είναι ας πούμε, η θέση εξόδου της isdn στον κατανεμητή. Τι σχέση έχει με το dsl του ανθρώπου?

  4. #34
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agrelaphon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ποιός κατέχει?
    Η λίμπα είναι ας πούμε, η θέση εξόδου της isdn στον κατανεμητή. Τι σχέση έχει με το dsl του ανθρώπου?

    εγω παντως δε κατεχω , αλλα εαν η λιμπα δεν δουλευει δε θα δουλευει σωστα ουτε η dsl του.
    τουλαχιστον ετσι εγινε σε μενα, αλλαξαν λιμπα, εφτιαξαν όλα.


  5. #35
    Εγγραφή
    14-01-2007
    Μηνύματα
    2.591
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Router
    speedtouch 585i
    Αν υπάρχει πρόβλημα με το ISDN κάλεσε το 8001126000 το help desk υπάρχουν μερικοί παλιοί τεχνικοί που έχουν πολύ περισσότερη εμπειρία με τέτοια ψιλοκουφά προβλήματα. Δύσκολα θα βρεις στον τοπικό ΟΤΕ.

    Για την επίσκεψη χρεώνεσαι περίπου 45 € μόνον αν ζητήσεις τεχνικό ειδικά για να σου ελέγξει το ADSL και σε ενημερώνουν από την αρχή για την χρέωση ενώ υπογράφεις και απόδειξη. Έρχεται με δικό του laptop και δοκιμάζει αν δουλεύει το ADSL συνδέοντάς το με το laptop του.

    Απαγορεύεται να αγγίξει τον υπολογιστή σου και να κάνει το σετάρισμα του modem σου επειδή αν παρουσιασθεί κάποιο πρόβλημα αργότερα στον υπολογιστή σου θα τρέχουν όλοι μαζί (όσο και να φαίνεται παράξενο έχουν πέσει μηνύσεις από συνδρομητή γιατί ο τεχνικός χάλασε, κατά την άποψή του συνδρομητή, τον υπολογιστή του)

    Εφόσον έχεις κάνει έγγραφη καταγγελία είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν εγγράφως σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Εφόσον ισχύουν τα λεγόμενά σου η αντιμετώπισή σου από τους αρμόδιους του ΟΤΕ ήταν απαράδεχτη και να το τραβήξεις όσο μπορείς.

    Το να μην ξέρεις να επιδιορθώσεις μια βλάβη είναι ανθρώπινο ιδιαίτερα αν την έχεις αντιμετωπίσει πρώτη φορά. Το να ενδιαφέρεσαι όμως για το πρόβλημα του άλλου είναι απαράδεχτο, όπως επίσης περισσότερο απαράδεχτο είναι να αρχίσεις να ενδιαφέρεσαι μετά την έγγραφη καταγγελία.

  6. #36
    Εγγραφή
    14-01-2007
    Μηνύματα
    2.591
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Router
    speedtouch 585i
    Ξεχάσαμε και ένα '' μην'' στην τελευταία παράγραφο. Το σωστό είναι ''το να μην ενδιαφέρεσαι για το πρόβλημα του αλλου κλπ. Άντε καλό βράδυ.

  7. #37
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Οταν λες αποσυνδεσα τον συναγερμο πως το εννοεις;;
    Τον εβγαλες απλα απο το ρευμα;;
    Συνηθως οι συναγερμοι εινα συνδεμμενοι εν σειρα, δηλαδη το "σημα" περναει πρωτα απο αυτους και μετα παει στο υπολοιπο σπιτι. Η λογικη τους ειναι να προλαβουν να κανουν κληση πρωτα αυτοι προς το κεντρο οταν γινει παραβιαση.
    Για να τον αποσυνδεσεις λοιπον θα πρεπει να τον παρακαμψεις . Να μην πηγαινει καθολου η γραμμη εκει.
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  8. #38
    Το avatar του μέλους PENDRAGON
    PENDRAGON Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maik49 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν λες αποσυνδεσα τον συναγερμο πως το εννοεις;;
    Τον εβγαλες απλα απο το ρευμα;;
    Συνηθως οι συναγερμοι εινα συνδεμμενοι εν σειρα, δηλαδη το "σημα" περναει πρωτα απο αυτους και μετα παει στο υπολοιπο σπιτι. Η λογικη τους ειναι να προλαβουν να κανουν κληση πρωτα αυτοι προς το κεντρο οταν γινει παραβιαση.
    Για να τον αποσυνδεσεις λοιπον θα πρεπει να τον παρακαμψεις . Να μην πηγαινει καθολου η γραμμη εκει.
    Σε πρώτο ενικό έγραψα ? Λάθος μου, οι υπεύθυνοι τεχνικοί ήρθαν, δεν ξέρω τίποτα από συναγερμούς εγώ. Ούτε καν τα βασικά





    Σ' ευχαριστώ για την ενημέρωση φίλε sexrazat

  9. #39
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PENDRAGON Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε πρώτο ενικό έγραψα ? Λάθος μου, οι υπεύθυνοι τεχνικοί ήρθαν, δεν ξέρω τίποτα από συναγερμούς εγώ. Ούτε καν τα βασικά
    Το προβλημα δεν ειναι η γραμματικη στην περιπτωση αυτη. Οποιος και να το εκανε πρεπει να το εκανε σωστα. Την αποσυνδεση του συναγερμου εννοω.
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  10. #40
    Το avatar του μέλους PENDRAGON
    PENDRAGON Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maik49 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το προβλημα δεν ειναι η γραμματικη στην περιπτωση αυτη. Οποιος και να το εκανε πρεπει να το εκανε σωστα. Την αποσυνδεση του συναγερμου εννοω.
    Mάλλον είναι πιο πολύπλοκα τα πράγματα. Τις συχνές διακοπές τις έκανε όταν ήταν ο συναγερμός "ενεργός" τις κάνει και τώρα. Δεν τις έκανε πριν αν και έχω αρκετό καιρό και τα δύο (dsl και συναγερμό).
    Θεωρώ δεδομένο ότι ένας υπεύθυνος τεχνικός είτε είναι της εταρείας του συναγερμού είτε του ΟΤΕ είτε κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο, κάνει σωστά τη δουλειά του.
    Εγώ δεν εχω τις απαραίτητες γνώσεις για να μπορώ να ελέγξω την ορθότητα ή μη των χειρισμών του. Συνυπολόγισε το γεγονος ότι όταν ...με καταδέχτηκαν και ήρθαν οι τεχνικοί του ΟΤΕ , από έναν έλεγχο που έκαναν που έκαναν , διαπίστωσαν ότι δεν "ενοχλεί" σε κατι ο συναγερμός.
    Απλώς τον αποσύνδεσα για ...ψυχολογικούς κυρίως λόγους

  11. #41
    Το avatar του μέλους foyltaka
    foyltaka Guest
    Βλέπω πως είσαι online εδώ και αρκετή ώρα (φτού να μη σε ματιάσω !)
    Τί θόρυβο μετράς στη γραμμή σου ;
    Το σφύριγμα συνεχίζει ;

  12. #42
    Το avatar του μέλους PENDRAGON
    PENDRAGON Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από foyltaka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω πως είσαι online εδώ και αρκετή ώρα (φτού να μη σε ματιάσω !)
    Τί θόρυβο μετράς στη γραμμή σου ;
    Το σφύριγμα συνεχίζει ;
    Ναι έχω περίπου 20 μέρες να συνδεθώ τόσο πολύ. Το σφύριγμα το κάνει ελάχιστα πριν πέσει όχι όσο έχω πρόσβαση.

    ο θόρυβος : Noise Margin (dB) up/down = 25 / 13
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PENDRAGON : 30-04-07 στις 01:02.

  13. #43
    Εγγραφή
    13-08-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.102
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Kάτσε ρε pentragon (έχεις και δύσκολο όνομα) γιατί θα τρελαθώ. Από πού ακριβώς ακούγεται τελικά αυτό το σφύριγμα???

  14. #44
    Το avatar του μέλους PENDRAGON
    PENDRAGON Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agrelaphon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kάτσε ρε pentragon (έχεις και δύσκολο όνομα) γιατί θα τρελαθώ. Από πού ακριβώς ακούγεται τελικά αυτό το σφύριγμα???
    To σφύριγμα ακούγεται μόνο πριν πέσει η γραμμή και όχι συνεχώς. Ακούγεται από την πλευρά που είναι ο router. Σίγουρα δεν είναι από το splitter.

    Σήμερα το πρωί ήρθαν , τα βρήκαν όλα εντάξει. Γκαντεμιά: πέσαν σε στιγμή που συγχρόνιζε η γραμμή. Είπαν ότι θα το παρακολουθήσουν για κάποιες μέρες από το κέντρο του ΟΤΕ και θα καταγράφουν τις αποσυνδέσεις. Δυστυχώς δεν ήμουν παρών και δεν πρόλαβα να τους πω για τις διακοπές που θα γίνουν με υπαιτιότητα της Forthnet.
    Μας είπαν επίσης να ευχόμαστε να μην είναι λάθος σε κάποια εγκατάσταση , γιατί δε γίνεται τίποτα εκτός και αν ξανα-σκαφθούν οι τοίχοι. Τρέχα γύρευε δηλαδή. Χθες κάθισα επίτηδες όσο πιο αργά μπορούσα και άρχισε τα παλαβά κατά τις 2:30.
    Τους είπα και για τη "λίμπα" που μου προτεινε ο φίλος πιο πάνω αλλά και για το χαλκό. Μου τα απέκλεισαν και τα δύο.
    Ο συναγερμός έχει αποσυνδεθεί κανονικά. Τα γράφω λίγο "σκόρπια", ζητώ συγγνώμη.

    Θα δείξει

  15. #45
    Εγγραφή
    09-09-2004
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    SNR / Attn
    3(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ένα ελαφρύ σφύριγμα, σαν βουητό, ερχόταν από το δικό μου Netmod κάποτε. Δε μου δημιοργούσε προβλήματα και έτσι το άφησα και σε λίγο καιρό σταμάτησε.

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δεν εχω ΟΤΕ,θελω να βαλω ΟΝ τι κανω;
    Από chrisfinl στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-07, 17:18
  2. Παρανοια??
    Από duende στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-06, 17:54
  3. Aμερικανικη παρανοια με βιζες
    Από Reef στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 89
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-06, 20:35
  4. Αποσυνδεσεις = παρανοια!
    Από Vadur στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-06, 16:40
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-06, 10:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας