Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 75
  1. #1
    Το avatar του μέλους PENDRAGON
    PENDRAGON Guest
    Καλησπέρα σας

    Πρώτα απ΄'όλα ζητώ συγγνώμη εάν δεν πρέπει να τοποθετηθεί εδώ το συγκεκριμένο θέμα. Εάν κρίνει κάποιος διαχειριστής ότι πρέπει να μετακινηθεί, ας το τοποθετήσει εκεί που πρέπει.
    Θα περιγράψω ένα πρόβλημα, που σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια, είναι ικανό να στείλει έναν υγιή άνθρωπο στο ψυχιατρείο. Δυστυχώς η περιγραφή απαιτεί μεγάλο σε μέγεθος post και θα ήθελα να ευχαριστήσω εκ των προτέρων όποιον αντέξει και φτάσει στο τέλος του
    Διευκρίνιση για την καλύτερη πληροφόρησή σας:
    Τόπος διαμονής: επαρχία
    ΙSP : Forthnet, 256/1024


    Γύρω στις 10 Απριλίου η σύνδεσή μου άρχισε να παρουσιάζει μια περίεργη αστάθεια. Κανονικά το πρωί και γενικά τις ώρες της ημέρας και συνεχείς αποσυνδέσεις από τις 12 τα μεσάνυχτα.
    Στις 17 του μήνα δεν είχα σχεδόν καθόλου σύνδεση , με αποτέλεσμα στις 18 , ημέρα Τετάρτη να δώσω τη γραμμή στις βλάβες του "121" και αφού πρώτα με είχαν διαβεβειώσει από τη Forthnet ότι δεν είναι δικό τους το πρόβλημα.

    Πέμπτη 19 Απριλίου :Ο τοπικός ΟΤΕ επικοινωνεί μαζί μου και με ρωτά ο υπεύθυνος για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Αφού του γνωρίζω το πρόβλημα (στο μεταξύ έχει παρουσιάσει πρόβλημα και η τηλεφωνική μου σύνδεση και δεν μπορώ να πραγματοποιήσω ούτε να δεχθώ κλήσεις) μου απαντά ότι : «θα έρθουν το μεσημέρι να το φτιάξουν». Ποτέ δεν ήρθαν.
    Το περίεργο είναι ότι αυτός που με κάλεσε μου είπε ότι δεν τους ενδιαφέρει εάν έχω internet ή όχι αλλά η τηλεφωνία. Δεν ήθελα να δώσω συνέχεια. Απλώς του είπα ότι με ενδιαφέρει εμένα, διότι πληρώνω αδρά το πάγιο της DSL.

    Παρασκευή 20 Απριλίου: Και αφού έχω επικοινωνήσει ακόμη μια φορά με το #121# ένας τεχνικός επισκέπτεται το μεσημέρι το σπίτι μου και διαπιστώνει ότι: «Η γραμμή έχει πρόβλημα»!!!
    Λένε στη σύζυγό μου ότι θα επικοινωνήσουν μαζί της το μεσημέρι αλλά ποτέ δεν επικοινώνησαν .
    Αποτέλεσμα : Σ/Κ χωρίς τηλέφωνο και σύνδεση

    Δευτέρα 23 Απριλίου:
    Και αφού έχω επικοινωνήσει για ακόμη μια φορά με το #121# , ένα συνεργείο αυτή τη φορά εμφανίζεται στο σπίτι μου και διορθώνει την τηλεφωνική μου σύνδεση. Χρειάστηκαν πέντε ημέρες για αυτό το… «κατόρθωμα».Σε ότι αφορά το πρόβλημα στη DSL ανακοινώνουν στη σύζυγό μου ότι το πρόβλημα εντοπίζεται μεταξύ splitterκαι router!!! Δεν μπήκαν καν στον κόπο να ελέγξουν τη γραμμή βάζοντας κατευθείαν το καλώδιο της γραμμής πάνω στο router, για να διαπιστώσουν ότι το πρόβλημα είναι αποκλειστικά και μόνο της γραμμής.

    Τρίτη 24 Απριλίου:
    Επικοινωνώ για ακόμη μια φορά με το #121# ξαναλέγοντας τα ίδια. Ένας τεχνικός εμφανίζεται και αυτή τη φορά , προσπαθεί κάπως περισσότερο, συνολικά περί τα 20 λεπτά. Δόξα τω Θεώ διαπιστώνει το οφθαλμοφανές: « Η γραμμή δε συγχρονίζει καν» και αφού και ο ίδιος διαπιστώνει ότι δεν έχει εμπλοκή στο θέμα ο συναγερμός που υπάρχει στο σπίτι, μου ανακοινώνει ότι υπάρχει κάποιος υπάλληλος που γνωρίζει καλά τα περί DSL και μόνο αυτός μπορεί να μου διορθώσει τη βλάβη. Εν τω μεταξύ , όπως μου ανακοινώνει , το πρόβλημα δε βρίσκεται στο DSLAM και έχει αλλάξει την εξωτερική γραμμή.Τον ρωτώ εάν πρέπει να ξαναδώσω το νούμερό μου στις «βλάβες» και μου απαντά ότι κάτι τέτοιο δεν είναι απαραίτητο, μια και θα ενημερώσει ο ίδιος τον αρμόδιο τεχνικό.
    Το εντελώς ακατανόητο είναι ότι όπως με πληροφορεί το #121# η βλάβη φαίνεται να «κλείνει» αυτή την ημερομηνία!!!!

    Από την Τρίτη μέχρι την Παρασκευή δεν εμφανίζεται κανείς, παρά τις συνεχείς επικοινωνίες μου με το #121#. Αφού επικοινώνησα με την ΕΕΤΤ , συνέταξα μια επιστολή και την Παρασκευή πρωί τους την κοινοποίησα. Καλοπροαίρετα σκεπτόμενος, δεν ζήτησα αρ. πρωτ, διότι δε θέλω να τραβήξω τα άκρα. Επικοινώνησαν μαζί μου νωρίς νωρίς και με διαβεβαίωσαν ότι στο DSLAM όλα δείχνουν ότι λειτουργεί κανονικά η γραμμή μου. Τους παρακάλεσα και τους είπα μέσες-άκρες ότι δεν έχω την απαίτηση να μου φτιάξουν τη γραμμή (σε τέτοιο σημείο απελπισίας έχω φτάσει) αλλά επιτέλους να πάει κάποιος που να κατέχει πέντε πράγματα και να μου διαγνώσει ακριβώς το πρόβλημα και όχι να μου στέλνουν τα πιτσιρίκια, που το μόνο προσόν τους είναι η γνωριμία των πικογενειών τους με τους τοπικούς βουλευτές που τους εξασφάλισαν μια θέση στον ΟΤΕ.
    Μου είπαν ότι στις 11 το πρωί θα έρθουν και να είμαι εκεί εγώ ο ίδιος. Πήρα άδεια από τη δουλειά μου, πράγμα που δεν είναι καθόλου εύκολο και ήμουν σπίτι μου στις 11. Κανείς δεν ήρθε!! Ούτε τώρα!!!
    Ξαναπήρα τηλέφωνο και μου είπαν από τον ΟΤΕ ότι ο τεχνικός τους ήταν σε μια άλλη βλάβη. Θέλω να πιστεύω ότι κάποιος άλλος φουκαράς ταλαιπωρείται περισσότερο από μένα κι έτσι έχει προτεραιότητα. Αλλιώς δεν εξηγείται αυτή η μεγάλη αναισθησία. Ξαναπαίρνω τηλέφωνο συνεχώς ώσπου τον πετυχαίνω στις 12:50. Μου είπε ότι πετάχτηκε σπίτι του!!!!!!!!!! και γι αυτό δεν ήρθε!!!!!
    Προσπάθησα να είμαι ευγενικός παρά την απελπισία μου και τον παρακάλεσα να πάει σπίτι μου και να δει τη βλάβη, διότι εν τω μεταξύ είχε λήξει η άδεια που μου είχαν δώσει και ήμουν ήδη στη δουλειά μου. Με διαβεβαίωσε ότι θα πάει. Δεν πήγε!!!!!

    Σήμερα και χθες η σύνδεση εμφανίζει την κατάσταση που ειχε πριν τις 18 Απριλίου αλλά σε χειρότερη μορφή. Κάνει μονίμως διαποπές. Συνδέεται για κάποια δευτερόλεπτα και αποσυνδέεται μονίμως.

    Κάπου εδώ τελειώνουν αυτά που ήθελα να γράψω. Ηταν μια απλή καταγραφή των γεγονότων χωρίς "σάλτες" αφού μέσες άκρες όσα γράφω εδώ θα πάνε και στην ΕΕΤΤ και στην τοπική Εισαγγελία Πρωτοδικών. Οι διάλογοι είναι πραγματικοί και φαντάζομαι ότι και οι τηλεφωνικές συνομιλίες είναι καταγραμμένες και θα ανοίξουν με δικαστική συνδρομή. Θα περιμένω και αυτή τη βδομάδα , διότι κάνει μερικές εργασίες η forthnet και έχει προειδοποιήσει για μικρές ή εκτεταμένες διακοπές.
    Τεχνικά τώρα :
    Εσκασα κάμποσα και πήρα νέο router το FBR-1461 της Level 1. Δε βλέπει καν τη γραμμή. Το υπάρχον, ένα speedtouch 530i, δίνει τα εξής :
    Attenuation (dB) up/down = 5 / 12
    Noise Margin (dB) up/down = 25 / 13

    Πριν αποσυνδεθεί η γραμμή ακούγεται ένα έντονο "σφύριγμα". Εχω διώξει τα πάντα πάνω από γραφείο μου, κινητά, τηλεόραση ως και τον εκτυπωτή έκλεισα. Ως και format έκανα. Μιλάμε για τέτοιο σημείο απόγνωσης.

    Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μου ξεφεύγει κάτι διότι μάλλον θα πάει στα δικαστήρια η όλη υπόθεση και δε θα ήθελα να βρεθώ εκτεθειμένος.
    Τρέμω μόνο στην ιδέα ότι πιθανόν να είναι πρόβλημα χαλκού , οπότε θα ξεμπλέξω μάλλον μετα την Ολυμπιάδα του Λονδίνου, εάν ξεμπλέξω και τότε.

    Ευχαριστώ













  2. #2
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.628
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Στα δικαστήρια θα σου βγεί πάνω από διχίλιαρο, και όχι €50 που κάνει το router. Για κάθε επίσκεψη επίσης ο OTE χρεώνει €45. Δεν μπορείς να πεταχτείς μέχρι τον ΟΤΕ να δεις τον προϊστάμενο του τεχνικού τμήματος? Από το 121 δεν μπορείς να συνεννοηθείς μιάς και κάθε φορά είναι άλλος στο τηλέφωνο και δεν είναι τεχνικοί αλλά κοπέλες που τις πληρώνουν €600 το μήνα.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-08-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.102
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    To σφύριγμα πριν την αποσύνδεση που λες, από πού ακούγεται ρε φίλε?

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ακριβως οτι ειπε ο giorgosts.

    Σταματας να εισαι διαλακτικος, σταματας - τα ετσι κι αλλιως αχρηστα - τηλεφωνα στο 121 και πηγαινεις στον ΟΤΕ, ζητας τον προισταμενο και τον καθιστας υπευθυνο για το προβλημα σου.

    Παρε ονοματα ολων με τους οποιους θα μιλησεις και δειξε τους πως περαν του ΟΤΕ θα καταστησεις το προβλημα σου και προσωπικο δικο τους προβλημα.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-05-2006
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Μήπως σου είναι εύκολο να αναφέρεις και την περιοχή σου,γιατί το "επαρχία" είναι πολύ γενικό.Μένεις σχετικά μακριά από το κέντρο;

  6. #6
    Το avatar του μέλους grandstyle
    grandstyle Guest
    αυτη η κατασταση με τον καθε αχρηστο που δουλευει στον οτε πρεπει να σταματησει επιτελους.

    αληθεια σε πια περιοχη εγιναν αυτα φιλε μου ?

  7. #7
    Το avatar του μέλους foyltaka
    foyltaka Guest
    Νομίζω πως το καλύτερο θα ήταν,να επισκεφτείς αύριο πρωί-πρωί τον τοπικό ΟΤΕ(δεν πρέπει να είναι πολύ μακριά σου κρίνοντας απο το attenuation που έχεις).
    Βρές τον Τεχνικό προιστάμενο ,και συζήτησε ήρεμα το πρόβλημά σου .
    Ζήτα κάποιο τηλέφωνο των τεχνικών υπηρεσιών για μελλοντική (αχρείαστη) χρήση.

  8. #8
    Το avatar του μέλους PENDRAGON
    PENDRAGON Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από foyltaka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως το καλύτερο θα ήταν,να επισκεφτείς αύριο πρωί-πρωί τον τοπικό ΟΤΕ(δεν πρέπει να είναι πολύ μακριά σου κρίνοντας απο το attenuation που έχεις).
    Βρές τον Τεχνικό προιστάμενο ,και συζήτησε ήρεμα το πρόβλημά σου .
    Ζήτα κάποιο τηλέφωνο των τεχνικών υπηρεσιών για μελλοντική (αχρείαστη) χρήση.
    Kάνω quote το δικό σου μια και είναι το τελευταίο και θα απαντήσω συγκεντρωτικά σε όλα τα παιδιά που είχαν την καλοσύνη να ασχοληθούν.

    Που μένω: Στο νομό Ηλείας, 500 μέτρα από το Dslam

    Περί "σφυρίγματος" : Ακούγεται από την πλευρά του speedtouch . Οταν το κλείνω σταματά να ακούγεται. Ακούγεται και όταν βάζω τον καινούριο router πάνω. Κατά πάσα πιθανότητα ακούγεται από τη γραμμή , διότι αυτό συμβαίνει και όταν καταργώ το splitter και βάζω κατευθείαν το καλώδιο πάνω στο router.Ακούγεται ελάχιστα πριν πέσει η γραμμή

    Για τον προϊστάμενο: Πήγα Παρασκευή πρωί πρωί, στις 8:05. Δεν ήταν εκεί, σε αντίθεση με τον προϊστάμενο του εμπορικού τμήματος που ήταν στη θέση του αλλά αυτός μου ήταν αχρείαστος. Δυστυχώς δεν μπορούσα να περιμένω πότε θα έρθει, διότι έπρεπε να ήμουν ήδη στη δουλειά μου. Ήταν μόνο ένας υπάλληλος.Του έδωσα την επιστολή , όπου περιγράφω αναλυτικά το πρόβλημα, όπως κι εδώ .


    Αυτή τη στιγμή, έχω σύνδεση αλλά είναι θέμα χρόνου πότε θα πέσει πάλι. Βέβαια είναι χάλια μαύρα από πλευράς ταχύτητας.

    Μια διεικρίνιση : Τι εννοείτε όταν λέτε χρεώνουν 45€ σε κάθε επίσκεψη; Δηλαδή έχουν έρθει τρεις φορές και θα με χρεώσουν 135€ χωρίς να έχουν κάνει το παραμικρό;;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PENDRAGON : 29-04-07 στις 21:33.

  9. #9
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλα περιττο να παρατηρησω για την καταπληκτικη οργανωση που απολαμβανετε : )

    Στην θεση σου, ναι ξερω χαμενες εργατοωρες, νευρα κτλ, αλλα θα ξαναπηγαινα και θα ζητουσα τον προισταμενο του προισταμενου στημ περιπτωση που δεν ηταν εκει η δεν με εξυπηρετουσε.

    ΥΓ
    Δεν κανω τον εξυπνο, το εχω κανει. Απιστευτη φασαρια μεχρις να αρχισουν να τρεχουν.

  10. #10
    Το avatar του μέλους PENDRAGON
    PENDRAGON Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα περιττο να παρατηρησω για την καταπληκτικη οργανωση που απολαμβανετε : )

    Στην θεση σου, ναι ξερω χαμενες εργατοωρες, νευρα κτλ, αλλα θα ξαναπηγαινα και θα ζητουσα τον προισταμενο του προισταμενου στημ περιπτωση που δεν ηταν εκει η δεν με εξυπηρετουσε.

    ΥΓ
    Δεν κανω τον εξυπνο, το εχω κανει. Απιστευτη φασαρια μεχρις να αρχισουν να τρεχουν.
    Όσο και να σου φανεί παράξενο ούτε νεύρα έχω πλέον. Μόνο μια απίστευτη κούραση με όλα αυτά .

  11. #11
    Εγγραφή
    13-08-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.102
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PENDRAGON Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Περί "σφυρίγματος" : Ακούγεται από την πλευρά του speedtouch . Οταν το κλείνω σταματά να ακούγεται. Ακούγεται και όταν βάζω τον καινούριο router πάνω. Κατά πάσα πιθανότητα ακούγεται από τη γραμμή , διότι αυτό συμβαίνει και όταν καταργώ το splitter και βάζω κατευθείαν το καλώδιο πάνω στο router.Ακούγεται ελάχιστα πριν πέσει η γραμμή
    ...
    Από κάπου αλλού πρέπει να ακούγεται φίλε, ψάξου λίγο...

  12. #12
    Το avatar του μέλους PENDRAGON
    PENDRAGON Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agrelaphon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από κάπου αλλού πρέπει να ακούγεται φίλε, ψάξου λίγο...
    Από πού μπορεί να ακούγεται;; Τα έχω ψάξει όλα. Εχω πάρει όλα τα καλώδια καινούρια, καινούριο splitter καινούριο router. Όταν τα κλείνω σταματά να ακούγεται. Εσένα που πάει το μυαλό σου;;

  13. #13
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.106
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις δοκιμάσει σε άλλη υποδοχή τηλεφώνου του σπιτιού σου;
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  14. #14
    Εγγραφή
    13-08-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.102
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PENDRAGON Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από πού μπορεί να ακούγεται;; Τα έχω ψάξει όλα. Εχω πάρει όλα τα καλώδια καινούρια, καινούριο splitter καινούριο router. Όταν τα κλείνω σταματά να ακούγεται. Εσένα που πάει το μυαλό σου;;
    PENDRAGON, σκέψου λίγο τι μπορεί να έχει πηγή ήχου (αποκλείοναι γραμμή χαλκού & router).
    Το μυαλό μου πάει σε ξεχασμένη ή χαλασμένη συσκευή (μπορεί και σκέτο κουδούνι) που έχει μείνει εκτός spliter - filter

    -- Είμαι μακρυά, όλα με πάσα επιφύλαξη --

  15. #15
    Το avatar του μέλους foyltaka
    foyltaka Guest
    Κάτι εύκολο που μπορείς να κάνεις ,είναι να τσεκάρεις την πρίζα της τηλεφωνικής σου γραμμής (RJ 11).
    Πολλές φορές υπάρχει κακή επαφή και ανεξήγητες αποσυνδέσεις.

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δεν εχω ΟΤΕ,θελω να βαλω ΟΝ τι κανω;
    Από chrisfinl στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-07, 17:18
  2. Παρανοια??
    Από duende στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-06, 17:54
  3. Aμερικανικη παρανοια με βιζες
    Από Reef στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 89
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-06, 20:35
  4. Αποσυνδεσεις = παρανοια!
    Από Vadur στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-06, 16:40
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-06, 10:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας