Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Είστε ενήμεροι για το πόσο σοβαρό είναι το θέμα;

Ψήφισαν
54. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Ναι, είναι φλέγον ζήτημα και απαιτεί άμεση δράση.

    45 83,33%
  • Κάτι έχω ακούσει, αλλά δεν μου φαίνεται τόσο σοβαρό.

    3 5,56%
  • Το ζήτημα δεν υφίσταται. Άσκοπες υπερβολές

    4 7,41%
  • Δεν ξέρω / Δεν εκφέρω γνώμη

    2 3,70%
Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 61

Θέμα: Global Warming

  1. #31
    Εγγραφή
    16-02-2006
    Περιοχή
    Ατλάντα (ΗΠΑ)
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    886
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WandereR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνα με την ΕΜΥ σήμερα θα είχαμε λιακαδα αυξηση θερμοκρασίας και απο μεθαύριο θα πιάναμε 30άρια.


    Ας ξεκινήσουμε να προβλέπουμε πρώτα τον αυριανό καιρό και μετα βγαίνουμε και σε συμπεράσματα για το τι προκαλεί το γκλομπαλ γουορμινγκ
    Το ότι η ΕΜΥ δεν ξέρει τι της γίνεται όσον αφορά τον καιρό της Ελλάδας, αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει αύξηση της θερμοκρασίας γενικώς. Πάντως το BBC που παρατηρώ εγώ πέφτει μέσα, τόσο για τον τοπικό καιρό, όσο και για τον καιρό της Ελλάδας.

    Σίγουρα το φαινόμενο δεν είναι τόσο απλό ώστε να πούμε ότι φταίει αυτό ή το άλλο μονάχα, όμως έχει παρατηρηθεί ισχυρή συσχέτιση μεταξύ της περιεκτικότητας CO2 στην ατμόσφαιρα και στην θερμοκρασία.
    "Να είσαι η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο" - Γκάντι

  2. #32
    Το avatar του μέλους shaq141a
    shaq141a Guest
    Και ο χαβαλές συνεχίζεται.

    Λόγω του φαινομένου αυτού χιλιάδες άνθρωποι θα χάσουν τον τοπο διαμονής του. Λόγω της υπερθέρμανσης οι ύφαλοι αρχίζουν να καταστρέφονται, οπότε και τα ψάρια που μένουν εκεί θα πεθάνουν--> bye bye precius food. Υπάρχουν σοβαρές υπόψίες ότι αν η θερμοκρασία συνεχίσει να ανεβαίνει θα έχουμε εξαέρωση των στερεών πηγών μεθανιου του ωκεανού. Και τότε bye bye civilization...

    Ακόμα χαβαλές είναι;

  3. #33
    Εγγραφή
    16-02-2006
    Περιοχή
    Ατλάντα (ΗΠΑ)
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    886
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Εντάξει, ας μην τα βάψουμε μαύρα όμως. Το ενθαρρυντικό της υπόθεσης είναι ότι το πρόβλημα μπορεί ακόμα να αντιμετωπιστεί αν μειώσουμε τις σπατάλες ενέργειας (που προκαλούν με τη σειρά τους ρύπους και άλλα προβλήματα).
    "Να είσαι η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο" - Γκάντι

  4. #34
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Εμένα με πείθει ένα εξωκλιματικό γεγονός: "το Αμερικάνοι" σταματούν να δείχνουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για το πετρέλαιο. Αυτό φαίνεται από το γεγονός ότι τα μασάνε στην υπόθεση Ιράν και από το ότι επέτρεψαν στην Ελλαδα να "παίξει" στους αγωγούς πετρελαίου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lazar : 02-05-07 στις 13:06.

  5. #35
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shaq141a Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ο χαβαλές συνεχίζεται.

    Λόγω του φαινομένου αυτού χιλιάδες άνθρωποι θα χάσουν τον τοπο διαμονής του. Λόγω της υπερθέρμανσης οι ύφαλοι αρχίζουν να καταστρέφονται, οπότε και τα ψάρια που μένουν εκεί θα πεθάνουν--> bye bye precius food. Υπάρχουν σοβαρές υπόψίες ότι αν η θερμοκρασία συνεχίσει να ανεβαίνει θα έχουμε εξαέρωση των στερεών πηγών μεθανιου του ωκεανού. Και τότε bye bye civilization...

    Ακόμα χαβαλές είναι;
    Δεν είναι χαβαλές, είναι εξέλιξη. Απο την στιγμή που δεν μπορούμε να προστατέψουμε τον πλανήτη μας έχουμε ηττηθεί απο την εξέλιξη και κάποιο άλλο είδος θα κυριαρχήσει. Αφενός δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ο πολιτισμός να υπάρχει αιωνίως, αφετέρου ακόμα και αν εσύ και εγώ ανακυκλώνουμε και δεν χρησιμοποιούμε αυτοκίνητο (εγώ τα κάνω αυτά) πάντα θα υπάρχουν οι αναπτυσσόμενες χώρες που θα καταπατούν τις συνθήκες.

    Και να σου πώ και κάτι άλλο. Στα σκουπίδια αυτές οι συνθήκες, υπάρχουν μόνο για να βάζουν φραγή στην ξέφρενη πορεία των οικονομιών των άλλων χωρών που ανυπομονούν να μπούν στο κλαμπ.

    Γιατί κυρίες χώρες της Δύσης που χτίσατε τις οικονομίες σας απο τα συντρύμια τω Β'ΠΠ βασιζόμενες στον άνθρακα, το ατσάλι και το πετρέλαιο τώρα θέλετε να επιβάλλετε περιορισμούς στις χώρες της Αν. Ευρώπης και της ΝΑ/Α. Ασίας. Μήπως για να μην σας πάρουν τα σώβρακα?

    Γιατί κυρίες χώρες τις Δύσεις μας έχετε επιβαρρύνει με υποχρεωτική ανακύκλωση, ενώ στέλνετε τα μη ανακυκλώσιμα σκουπίδια μας στην Κίνα (ρεπορτάζ στην Guardian, λίγο πριν το Πάσχα). Γιατί έχετε τσακίσει τον κόσμο με απίστευτα διόδια, ενώ ακριβαίνουν διαρκώς τα εισητήρια των ΜΜΜ?

    Γιατί στο κάτω κάτω -ΕΓΩ- πρέπει να σώσω τον πλανήτη, αφού έσωσα την χώρα με ένα σωρό φόρους και ΦΠΑ στο 20% .

    Γιατί να πληρώνω εγώ την διαιώνιση του πολιτισμού μας, την στιγμή που οι ίδιες οι χώρες που κόπτονται για την σωτηρία του περιβάλλοντος εκμεταλλεύονται τις χώρες τις οποίες κατηγορούν οτι μολύνουν το περιβάλλον. Σταμάτα Νιγηρία να καις άνθρακα, αλλά σταμάτα να δέχεσαι τα πυρηνικά τους απόβλητα.

    Φίλτατε shaq το πρόβλημα είναι πολιτικό και δεν λύνεται με υπογραφές, μπλουζάκια της Greenpeace και αυτοκόλλητα ΕΓΩ ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΩ, ΕΣΥ?

    Επίσης φίλος που μένει στην Ευβοια μου είπε πως αντιδράσαν οι ντόπιοι στις ανεμογεννήτριες, οι οποίες και θα ήταν καθαρό καύσιμο και θα δίναν θέσεις εργασίας. Και για να μην αδικώ τους ντόπιους ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και στο ΗΒ. Προσπαθούν να φτιάξουν το μεγαλύτερο πάρκο σε κάτι νησάκια στον ατλαντικό και οι 10 οικογένειες διαμαρτύρονται.

    Και πάω στοίχημα οτι όλοι τους ανακυκλώνουν (γιατί είναι νόμος) και μερικοί απο αυτούς δίνουν και £2 τον μήνα σε κάποια save the world charity, αλλά όταν πρέπει να σταθούμε στο ύψος μας, πετάμε το μπαλάκι στους γείτονες.

    shaq, δεν θα λείψει σε κανέναν αυτός ο πολιτισμός
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KLG : 02-05-07 στις 16:01.

  6. #36
    Το avatar του μέλους shaq141a
    shaq141a Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι χαβαλές, είναι εξέλιξη. Απο την στιγμή που δεν μπορούμε να προστατέψουμε τον πλανήτη μας έχουμε ηττηθεί απο την εξέλιξη και κάποιο άλλο είδος θα κυριαρχήσει. Αφενός δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ο πολιτισμός να υπάρχει αιωνίως, αφετέρου ακόμα και αν εσύ και εγώ ανακυκλώνουμε και δεν χρησιμοποιούμε αυτοκίνητο (εγώ τα κάνω αυτά) πάντα θα υπάρχουν οι αναπτυσσόμενες χώρες που θα καταπατούν τις συνθήκες.

    Και να σου πώ και κάτι άλλο. Στα σκουπίδια αυτές οι συνθήκες, υπάρχουν μόνο για να βάζουν φραγή στην ξέφρενη πορεία των οικονομιών των άλλων χωρών που ανυπομονούν να μπούν στο κλαμπ.

    Γιατί κυρίες χώρες της Δύσης που χτίσατε τις οικονομίες σας απο τα συντρύμια τω Β'ΠΠ βασιζόμενες στον άνθρακα, το ατσάλι και το πετρέλαιο τώρα θέλετε να επιβάλλετε περιορισμούς στις χώρες της Αν. Ευρώπης και της ΝΑ/Α. Ασίας. Μήπως για να μην σας πάρουν τα σώβρακα?

    Γιατί κυρίες χώρες τις Δύσεις μας έχετε επιβαρρύνει με υποχρεωτική ανακύκλωση, ενώ στέλνετε τα μη ανακυκλώσιμα σκουπίδια μας στην Κίνα (ρεπορτάζ στην Guardian, λίγο πριν το Πάσχα). Γιατί έχετε τσακίσει τον κόσμο με απίστευτα διόδια, ενώ ακριβαίνουν διαρκώς τα εισητήρια των ΜΜΜ?

    Γιατί στο κάτω κάτω -ΕΓΩ- πρέπει να σώσω τον πλανήτη, αφού έσωσα την χώρα με ένα σωρό φόρους και ΦΠΑ στο 20% .

    Γιατί να πληρώνω εγώ την διαιώνιση του πολιτισμού μας, την στιγμή που οι ίδιες οι χώρες που κόπτονται για την σωτηρία του περιβάλλοντος εκμεταλλεύονται τις χώρες τις οποίες κατηγορούν οτι μολύνουν το περιβάλλον. Σταμάτα Νιγηρία να καις άνθρακα, αλλά σταμάτα να δέχεσαι τα πυρηνικά τους απόβλητα.

    Φίλτατε shaq το πρόβλημα είναι πολιτικό και δεν λύνεται με υπογραφές, μπλουζάκια της Greenpeace και αυτοκόλλητα ΕΓΩ ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΩ, ΕΣΥ?

    Επίσης φίλος που μένει στην Ευβοια μου είπε πως αντιδράσαν οι ντόπιοι στις ανεμογεννήτριες, οι οποίες και θα ήταν καθαρό καύσιμο και θα δίναν θέσεις εργασίας. Και για να μην αδικώ τους ντόπιους ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και στο ΗΒ. Προσπαθούν να φτιάξουν το μεγαλύτερο πάρκο σε κάτι νησάκια στον ατλαντικό και οι 10 οικογένειες διαμαρτύρονται.

    Και πάω στοίχημα οτι όλοι τους ανακυκλώνουν (γιατί είναι νόμος) και μερικοί απο αυτούς δίνουν και £2 τον μήνα σε κάποια save the world charity, αλλά όταν πρέπει να σταθούμε στο ύψος μας, πετάμε το μπαλάκι στους γείτονες.

    shaq, δεν θα λείψει σε κανέναν αυτός ο πολιτισμός
    Να και ένα post που δεν ήταν για το χαβαλε

    Έχω να παραθέσω μερικές σκέψεις. Οι περισσότεροι άνθρωποι από τη στιγμή που γενιόμαστε αρχίζουμε και πραγματικά "αφαιρούμε" κάτι από τον κόσμο μας (περιβάλλον, πρώτες ύλες, πηγές ενέργειας, ΒΛΑΚΕΙΑ). Οι άνθρωποι οι οποίοι συμβάλουν στην πρόοδο του ανθρωπίνου γένους είναι το 1/1.000.000 των αλλων που πάνε τον κόσμο πίσω. Όμως η προσφρά αυτών των λίγων είναι τόσο μεγάλη που για χρόνια έφτανε. Τώρα όμως οι άνθρωποι έχουν "κακομάθει". Μικρές αλλαγές στη συμπεριφορά μας θα είχαν τεράστιο αποτέλεσμα.

    Δυστυχώς το μυστικό της επιτυχίας των εταιριών πετρελαίου είναι απλό. Αφήστε τους μ@λ@κ3ς τους επιστήμονες να λένε ότι θέλουν. Θα τροφοδοτούμε-μιζάρουμε με παραδοσιακούς τρόπους δημοσιογραφίσκους-πολιτικάντηδες και ο κόσμος θα χαίρεται που οι επιστήμονες λένε αβάσιμα πράγματα ως συνήθως.

    Τα παιδιά μας θα γεννηθούν σε έναν κόσμο πάμφτωχο σε ποικιλομορφία, υγεία (μιας και ο εκφυλισμός του είδους μας έχει ήδη αρχίσει), ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ. Και κανενός (σχεδόν) δεν του καίγεται καρφί.

    Μήπως γίναμε πολύ εγωιστές;;

  7. #37
    Το avatar του μέλους shaq141a
    shaq141a Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZackNV Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει, ας μην τα βάψουμε μαύρα όμως. Το ενθαρρυντικό της υπόθεσης είναι ότι το πρόβλημα μπορεί ακόμα να αντιμετωπιστεί αν μειώσουμε τις σπατάλες ενέργειας (που προκαλούν με τη σειρά τους ρύπους και άλλα προβλήματα).
    Το πρόβλημα θα αντιμετωπιστεί μονάχα αν φτιάξουμε μηχανές που καταναλώνοντας ηλιακή ενέργεια δεσμεύουν το CO2 που έχουμε γεμίσει την ατμόσφαιρα.

    The answers are here. Clean energy from the sun and biofuels. Σταμάτημα της αλιείας. Σταμάτημα της επέκτασης του ανθρώπου. Περιοορισμός του ανθρώπινου πλυθησμού.

  8. #38
    Εγγραφή
    22-02-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Vivodi
    Το ότι η ΕΜΥ δεν ξέρει τι της γίνεται όσον αφορά τον καιρό της Ελλάδας, αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει αύξηση της θερμοκρασίας γενικώς. Πάντως το BBC που παρατηρώ εγώ πέφτει μέσα, τόσο για τον τοπικό καιρό, όσο και για τον καιρό της Ελλάδας.

    Σίγουρα το φαινόμενο δεν είναι τόσο απλό ώστε να πούμε ότι φταίει αυτό ή το άλλο μονάχα, όμως έχει παρατηρηθεί ισχυρή συσχέτιση μεταξύ της περιεκτικότητας CO2 στην ατμόσφαιρα και στην θερμοκρασία.
    χαχα και η ΕΜΥ απο που παίρνει τα δεδομένα της νομίζεις. Ολοι έξω πέσανε, και απο το γιαχου που είδα εγώ ο καιρός της βδομάδας άρχιζε με κανα οχτάρι βαθμους διαφορά με την πρόγνωση της επόμενης μερας των συννεφιών....






    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shaq141a Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ο χαβαλές συνεχίζεται.

    Λόγω του φαινομένου αυτού χιλιάδες άνθρωποι θα χάσουν τον τοπο διαμονής του. Λόγω της υπερθέρμανσης οι ύφαλοι αρχίζουν να καταστρέφονται, οπότε και τα ψάρια που μένουν εκεί θα πεθάνουν--> bye bye precius food. Υπάρχουν σοβαρές υπόψίες ότι αν η θερμοκρασία συνεχίσει να ανεβαίνει θα έχουμε εξαέρωση των στερεών πηγών μεθανιου του ωκεανού. Και τότε bye bye civilization...

    Ακόμα χαβαλές είναι;
    Είναι κάλο οτι τα θα πεθάνουν αρκετά ζώα-ανθρωποι. Ετσι θα παράγεται λιγότερο CO2, και έτσι ίσως σωθεί πλανήτης μας. Μήπως να ξεκινήσουμε απο τώρα σίγα-σιγα?


    Μας βάρεσε ό ήλιος στο κεφάλι.

    Νομίζω το έχω ξαναπει, απλά για να δείτε με πόση μονοδιάσταση αντιμετωπίζεται το θέμα, είναι τα φράγματα. Το φράγματα πλέον δεν θεωρουνται πράσινη ενεργεία, ο λόγος? Τα φύκια και οι υπόλοιποι υ΄δατινοι μικροοργανισμοι που τα συνοδεύουν παράγουν σημαντιές ποσότητες μεθανίου και CO2.

    Το όλο θέμα γίνεται ακόμα ποιο αστείο αν καθείς κανείς να σκεφτεί οτι όλο το πανηγύρι έχει στηθει στο CO2. Το C02 όπως και τό επικινδυνότερο μεθάνιο, κάθε άλλο απο παράξενα -τοξικά ανρθοπογενή αέρια είναι. Δεν υπάρχει οργανισμός που να μην τα εκλύει. Και μάλιστα υπάρχουν και μικροοργανισμοι που τρέφονται με αυτά.

    Προς το όλη αυτή η βιασύνη σύντροφοι?Υπάρχουν πολλές πιο επικινδυνες ειδήσεις για το περιβάλλον στην ελλάδα πχ που κανείς δεν δείχνει να ενδιαφέρεται χρόνια τώρα. Αλλά εμείς είμαστε α χαβαλέδες να μην μιλάμε, οι υπόλοιποι είναι απόστολοι του θεου επι της γης

  9. #39
    Το avatar του μέλους shaq141a
    shaq141a Guest
    Προς το όλη αυτή η βιασύνη σύντροφοι?Υπάρχουν πολλές πιο επικινδυνες ειδήσεις για το περιβάλλον στην ελλάδα πχ που κανείς δεν δείχνει να ενδιαφέρεται χρόνια τώρα. Αλλά εμείς είμαστε α χαβαλέδες να μην μιλάμε, οι υπόλοιποι είναι απόστολοι του θεου επι της γης

  10. #40
    Το avatar του μέλους Akoulis
    Akoulis Guest
    Εχουμε και λεμε:
    Το φαινομενο του θερμοκηπιου ειναι ενα φυσικο φαινομενο που υπαρχει απο την αρχη της ζωης.
    Καποια αερια στην ατμοσφαιρα επιτρεπουν μονο καποιες ακτινες του ηλιου να περασουν και δεσμευουν τις επικυνδινες.παραλληλα οταν αυτες αντανακλουνται απο την επιφανεια της γης τα ιδια στοιχεια δεν τις αφηνουν να φυγουν με αποτελεσμα να εχουμε τις φυσιολογικες κλιματικες συνθηκες.
    Με την παρωδο του χρονου ομως αυτες οι ποσοτητες των συγκεκριμενων αεριων αυξυθηκαν σε υπερβολικα ποσοστα στην ατμοσφαιρα με αποτελεσμα να συγκρατουν περισσοτερο απο οσο πρεπει αυτες τις ακτινοβολιες.Αρα εχουμε και αυξησξ της θερμοσκρασιας με οτι κακο αυτο συνεπαγεται.
    Λυσεις:Μειωσει εκπομης ρυπων(αυτοκινητα,εργοστασια κλπ) μειωση εντατικης γεωργικης εκμεταλευσης(καταστροφη δασων για γεωργια=υποβαθμιση εδαφους(πολυ σημαντικος παράγοντας).
    Δυστυχως ειμαστε παρα πολυ σε αυτο τον πλανητη και κανουμε τα παντα για να τον καταστρεψουμε..
    Η εποχη των παγετωνων πλησιαζει!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Akoulis : 04-05-07 στις 10:31.

  11. #41
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Ποιων παγετώνων; Αφού οι πάγοι λειώνουν.

  12. #42
    Εγγραφή
    11-09-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12032 kbps / 997 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    18(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    lazar αναφέρεται μάλλον στη θεωρία που παρουσιάζεται και στο "Μετά την επόμενη ημέρα" όπου σταματάει το Ρεύμα του Κόλπου να ρέει προς την Ευρώπη και αρχίζει το κρύο. Πάντως είδα ένα τρομερο ντοκυμαντέρ που ουσιαστικά αναφέρει ότι ο ήλιος είναι υπαίτιος για το Global Warming και ότι το CO2 ουσιαστικά είναι αποτέλεσμα του Global Warming αφού με την αύξηση της θερμοκρασίας η διαλυτότητα των αερίων άρα και του CO2 μικραίνει με αποτέλεσμά την αύξησή του στη γήινη ατμόσφαιρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος evantigger : 04-05-07 στις 15:06. Αιτία: ορθογραφικά λάθη

  13. #43
    Το avatar του μέλους Akoulis
    Akoulis Guest
    Συνοπτικα:Θα λιώσουν οι παγοι-πλημμύρες παντου αλλαγη κλιματος και μετα παλι ψυξη του πλανητη.
    Πραγματι μικραινει η διαλυτοτητα του CO2 αλλα αν περιορισουμε τις ποσσοτητες που εκπέμπονται απο τον ανθρωπο δεν θα υπαρχει προβλημα.

  14. #44
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Ναι το κλίμα αλλάζει και αυτό είναι γεγονός, και όσοι κατοικούν στην Αγγλία αποκλείεται να μην έχει πάρει τίποτα το αυτί τους, γιατι έχει βουίξει ο κόσμος με τις εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα. Βασικά μας τα έχουν πρήξει και είναι σαν να μας λένε οτι εμείς φταίμε.

    Απο την άλλη υπάρχει και ο αντίλογος, αν μπορέσετε να δείτε το "Great Global Warming Swindle" που έπαιξε στο Channel 4 (?), το οποίο έλεγε οτι ουσιαστικά η θέρμανση του πλανήτη ΔΕΝ οφείλεται στην ανθρωπινη δραστηριότητα αλλά είναι μέρος ενος φυσικού κύκλου θέρμανσης και ψύξης του πλανήτη.

    Και όπως είπε και ο KLG ο στόχος όλης αυτής της φασαρίας γύρω απο την θέρμανση του πλανήτη ουσιαστικά εμποδίζει την ανάπτυξη των χωρών του τρίτου κόσμου. Είχε ενα παράδειγμα με ηλιακούς συλλέκτες σε Αφρικανικό χωρίο που τροφοδοτούσαν το τοπικό ιατρείο. Το κόστος όπως ξέρουμε είναι 10χ σε σχέση με μια απλή γεννήτρια, ενώ η αποτελεσματικότητα ήταν σχεδόν μηδέν. Στο παράδειγμα του ντοκυμαντερδ δεν δούλευε το ψυγείο (για τα εμβόλια) όταν δούλευε κάτι άλλο, somewhat of a problem I'd say...

    Και ο ΟΗΕ και άλλοι οργανισμοί σχεδόν απαιτούν απο τις φτωχές αυτές χώρες να υιοθετήσουν πανάκριβες, μη δοκιμασμένες οικολογικές τεχνικές που ούτε οι αναπτυγμένες δεν χρησιμοποιούν λόγω κόστους.

    Δεν ισχυρίζομαι οτι δεν έχουμε καμία ευθύνη, αλλά νομίζω οτι η ιστορία με την παγκόσμια θέρμανση είναι τραβηγμένη και στο τέλος πλήττει τους ανίσχυρους, ενώ οι έχοντες και κατέχοντες συνεχίζουν business as usual (βλ. πολυεθνικές).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sonic : 05-05-07 στις 11:14.

  15. #45
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    sonic, πρώτος θα πνιγείς από τα νερά των πάγων εκεί πάνω. Εκτός κι αν προλάβεις να πας στη Σκωτία που έχει βουνά

    Ο αντίλογος που γράφεις, μηπως προέρχεται απο αυτούς που πληρώνει η Εξον;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lazar : 05-05-07 στις 14:35.

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας