Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Είστε ενήμεροι για το πόσο σοβαρό είναι το θέμα;

Ψήφισαν
54. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Ναι, είναι φλέγον ζήτημα και απαιτεί άμεση δράση.

    45 83,33%
  • Κάτι έχω ακούσει, αλλά δεν μου φαίνεται τόσο σοβαρό.

    3 5,56%
  • Το ζήτημα δεν υφίσταται. Άσκοπες υπερβολές

    4 7,41%
  • Δεν ξέρω / Δεν εκφέρω γνώμη

    2 3,70%
Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 61

Θέμα: Global Warming

  1. #46
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Είναι γεγονός πάντως Λάζαρε, φτιάξαμε το μαγαζί και τώρα βάλαμε και τους μπράβους απέξω. Για να μπείς πρέπει να σου σπάσουν το πόδια. Και αφου μπείς θα μας βλέπεις να χορέυουμε και εσύ θα είσαι με τις πατερίτσες και τον μπράβο να σου λέει, πρόσεχε γιατί σειρά έχουν τα χέρια

  2. #47
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Και να ήταν τίποτα βουνά της προκοπής πάει στο διάολο... μάλλον για πνίξιμο με βλέπω.

    Σχετικά με το (σωστό) σχόλιο σου, οι άνθρωποι αυτοί ήταν επιστήμονες και δεν μου φάνηκε να είχαν σχέση με πετρέλαια. Επιπλέον, στο ίδιο ντοκυμαντερ αναφέρθηκε οτι ο πρόεδρος της BΡ(?) σε λόγο του έχει αναγνωρίσει τον κίνδυνο απο την αλλαγή του κλίματος, μεγάλη στροφή για μια πετρελαϊκή εταιρία η αναγνώριση οικολογικών θεμάτων. Οπότε δεν νομίζω να έρχεται απο την ΒΡ τουλάχιστον.

    Επιπλέον, οι άνθρωποι που έχουν υπογράψει τις μελέτες για την υπερθέρμανση του πλανήτη δεν έχουν καμία σχέση με επιστήμη, οχι όλοι, αλλά πολλοί απο τους 3500 που υπογράφουν μια επιστημονική αναφορά για το θέμα, αναφορά της οποίας έκανε ο Μπλερ.

    Υπάρχουν κάποια κενά στο ζήτημα κατα την άποψη μου. Σε κάθε περίπτωση προτείνω να αναζητήσετε το ντοκυμαντερ και να βγάλετε μόνοι σας συμπεράσματα.

    Τέλος, έχει γίνει πολύ τρέντυ να μιλάς για το πρόβλημα αυτό, βοηθάει στο δημόσιο προφίλ, αντίθετα το να πεις οτι δεν είναι έτσι τα πράματα είναι σαν να εισαι αρνητής του ολοκαυτώματος και αυτό απο μόνο του μου βρωμάει. Εγινε ξαφνικά ο Μπλερ οικολόγος?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sonic : 05-05-07 στις 14:56.

  3. #48
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Eδω ρε sonic γίνανε οι Συντηρητικοί (Green and Blue, τρομάρα τους) οικολόγοι, Ο Τονυ θα κολώσει που είναι και γατόνι και αρχι-οπορτουνιστής?

    Πάντως έχω τεράστιες ενστάσεις για την οικολογίο και το πράσινο κίνημα γενικά. Το κόστος είναι πολλαπλάσιο του κέρδους. Σαν να ανακαλύψαμε ένα πεδίο για να ξοδέψουμε χρήματα και να φτιάζουμε μια νεα οικονομία.

  4. #49
    Εγγραφή
    22-02-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Vivodi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eδω ρε sonic γίνανε οι Συντηρητικοί (Green and Blue, τρομάρα τους) οικολόγοι, Ο Τονυ θα κολώσει που είναι και γατόνι και αρχι-οπορτουνιστής?

    Πάντως έχω τεράστιες ενστάσεις για την οικολογίο και το πράσινο κίνημα γενικά. Το κόστος είναι πολλαπλάσιο του κέρδους. Σαν να ανακαλύψαμε ένα πεδίο για να ξοδέψουμε χρήματα και να φτιάζουμε μια νεα οικονομία.
    Ντουπ, κάτω ο γουαντερερ. Δεν πειρμένα αναλογο ποστ απο αντικαπιταλιστη.

    Πάντως αν δεν ειρωνευεσαι, ναι Λαζαρ εκτός απο τη βιομηχανία πετρελαίων, υπάρχουν και άλλες βιομηχανίες και τεράστια συμφέροντα που σπρώχνουν στην άλλη κατευθυνση. Δεν τα ρίχνουμε όλα στην Εξον και καθαρίσαμε....

  5. #50
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Αυτό λέω και KLG, κάτι μου βρωμάει στην υπόθεση, δεν έγιναν όλοι σε μια νυχτα οικολόγοι. Κάποιος βαθύτερος λόγος υπάρχει. Στο τέλος εμείς θα την πατήσουμε ετσι και αλλιώς βέβαια.

  6. #51
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    sonic μου ήρθε ένας πρόχειρος.

    Πες μου μια επιχειρηματική δραστηριότητα, στην οποία μπορείς να ξοδέψεις άπειρα χρήματα, όσα περισσότερα δίνεις, τόσο καλύτερος φαίνεσαι και στο τέλος δεν περιμένεις και ανταπόδοση. Μάλλων ακόμα καλύτερα λές η όποια βελτιώση υπάρξει θα φανεί στις επόμενες γενειές.

    Wanderer τι λες?

  7. #52
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Ακόμα καλύτερα, μια δραστηριότητα που όλο το τελικό κόστος παει στον χρήστη (ηλιακους συλλέκτες, πράσινα αυτοκινητα, και πρασιν άλογα) και ο χρήστης έχει τόσες τύψεις που θα τα πληρώσει ευχαρίστως ενώ δεν φταίει εξ'αρχής.

    Και επιπλέον, να υποχρεώνεις και τους φτωχους να πληρώνουν

    Και αυτά τα λέω έχοντας οικολογική συνείδηση, πιστεύω οτι πρέπει να προστατεύσουμε το περιβάλλον, αλλά έχοντας ulterior motives δεν γίνεται δουλεια...

  8. #53
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι γεγονός πάντως Λάζαρε, φτιάξαμε το μαγαζί και τώρα βάλαμε και τους μπράβους απέξω. Για να μπείς πρέπει να σου σπάσουν το πόδια. Και αφου μπείς θα μας βλέπεις να χορέυουμε και εσύ θα είσαι με τις πατερίτσες και τον μπράβο να σου λέει, πρόσεχε γιατί σειρά έχουν τα χέρια
    Δεν συμφωνώ, το είδα και πιο πάνω που τα λες και θα σου πω γιατί. Πολύ απλά, οι "μεγάλοι" μπορούν να ελέγξουν το πετρέλαιο και να μην αφήσουν τους μικρούς να το διαχειρίζονται. Δεν χρειάζεται να απαγορεύσουν παγκοσμίως τη χρήση του, ώστε να μην το πάρουν οι "μικροί".

  9. #54
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα καλύτερα, μια δραστηριότητα που όλο το τελικό κόστος παει στον χρήστη (ηλιακους συλλέκτες, πράσινα αυτοκινητα, και πρασιν άλογα) και ο χρήστης έχει τόσες τύψεις που θα τα πληρώσει ευχαρίστως ενώ δεν φταίει εξ'αρχής.

    Και επιπλέον, να υποχρεώνεις και τους φτωχους να πληρώνουν

    Και αυτά τα λέω έχοντας οικολογική συνείδηση, πιστεύω οτι πρέπει να προστατεύσουμε το περιβάλλον, αλλά έχοντας ulterior motives δεν γίνεται δουλεια...
    Πολύ εύκολα λες ότι δεν φταίει ο χρήστης. Ποιος καταναλώνει το πετρέλαιο τότε, αν δεν το κάνει ο καταναλωτής;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lazar : 05-05-07 στις 16:04.

  10. #55
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WandereR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ντουπ, κάτω ο γουαντερερ. Δεν πειρμένα αναλογο ποστ απο αντικαπιταλιστη.

    Πάντως αν δεν ειρωνευεσαι, ναι Λαζαρ εκτός απο τη βιομηχανία πετρελαίων, υπάρχουν και άλλες βιομηχανίες και τεράστια συμφέροντα που σπρώχνουν στην άλλη κατευθυνση. Δεν τα ρίχνουμε όλα στην Εξον και καθαρίσαμε....
    Όπως; Κάποια του βεληνεκούς της Εξον, εννοώ, όχι που να φτιαχνει φωτοβολταϊκά με τζίρο 5 δεκάρες

  11. #56
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν συμφωνώ, το είδα και πιο πάνω που τα λες και θα σου πω γιατί. Πολύ απλά, οι "μεγάλοι" μπορούν να ελέγξουν το πετρέλαιο και να μην αφήσουν τους μικρούς να το διαχειρίζονται. Δεν χρειάζεται να απαγορεύσουν παγκοσμίως τη χρήση του, ώστε να μην το πάρουν οι "μικροί".
    Δεν αναφέρομαι τόσο στο πετρέλαιο. Υπάρχει και πιο βρώμικη και φτηνή πηγή ενέργειας, ο άνθρακας και τα παράγωγα του πετρελαίου.

    Καταλαβαίνω αυτό που λες, αν γινόταν έτσι θα ήταν σκανδαλώδες, τώρα όμως απο την στιγμή που οι οικονομίες των αναπτυγμένων χωρών τείνουν να εξαρτηθούν λιγότερο απο το πετρέλαιο και τον άνθρακα, είναι ευκολότερη ενας παγκόσμιους περιορισμος για το καλό της ανθρωπότητας που στην ουσία δεν θα τους θείξει τόσο πολύ.

  12. #57
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αναφέρομαι τόσο στο πετρέλαιο. Υπάρχει και πιο βρώμικη και φτηνή πηγή ενέργειας, ο άνθρακας και τα παράγωγα του πετρελαίου.

    Καταλαβαίνω αυτό που λες, αν γινόταν έτσι θα ήταν σκανδαλώδες, τώρα όμως απο την στιγμή που οι οικονομίες των αναπτυγμένων χωρών τείνουν να εξαρτηθούν λιγότερο απο το πετρέλαιο και τον άνθρακα, είναι ευκολότερη ενας παγκόσμιους περιορισμος για το καλό της ανθρωπότητας που στην ουσία δεν θα τους θείξει τόσο πολύ.
    Ποιο ειναι το σκανδαλώδες, αφού αυτό δεν γίνεται μέχρι σήμερα;

    Πάντως, επεκτείνοντας και αυτό που σου είπε ο Γουαντερερ παραπάνω αναρωτιέμαι μήπως γενικώς αντιδράς στην νόρμα.

    Εν πάση περιπτώσει, το ότι οι υδρογονάνθρακες (όρος που τα περιλαμβάνει όλα) ρυπαίνουν δεν είναι λάθος. Και μόνον να τα μυρισεις το καταλαβαίνεις, οπότε δεν ειναι κακό να περιοριστούν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lazar : 05-05-07 στις 18:04.

  13. #58
    Εγγραφή
    26-07-2005
    Περιοχή
    Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά!
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    692
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μιάς και ασχολούμαι με την μετεωρολογία, να πω τη γνώμη μου και εγώ.

    Κατ'αρχήν, θα πρέπει επιτέλους να καταλάβουμε ότι το γεγονός ότι είχαμε έναν από τους θερμότερους χειμώνες στην Ελλάδα και στην Ευρώπη γενικότερα, δεν έχει καμμία σχέση με το φαινόμενο του θερμοκηπίου, τουλάχιστον όχι στον τρομολαγνικό βαθμό που το παρουσιάζουν τα ΜΜΕ, τα ίδια ΜΜΕ που τρομοκρατούν λέγοντας ότι θα έχουμε καυτό καλοκαίρι με 45άρια επειδή ήταν ζεστός ο χειμώνας. Καμμία σχέση!

    Το ότι έγινε αυτό που έγινε τον χειμώνα είναι συνδιασμός πολλών παραγόντων (κυκλοφορία ατμόσφαιρας, Ελ Νίνιο κλπ) και μέσα σε αυτούς μπορέι να προσέθεσε κάτι και το φαινόμενο του θερμοκηπίου. Απο εκεί και πέρα, το ότι στατιστικά τα τελευταία χρόνια ανεβαίνει η θερμορκασία παγκοσμίως δεν μπορεί πλέον να αμφισβητηθεί. Και εδώ όμως δεν είναι απόλυτα τα πράγματα αφού σε άλλές περιοχές (πχ. Κεντροδυτική Ευρώπη) η θέρμανση είναι κάτι παραπάνω από αισθητή ενώ σε άλλες (πχ. Ανατολική Ευρώπη-Ελλάδα) δεν υπάρχει κάποια αξιόλογη μεταβολή, προφανώς τα 30άρια που έχουμε αυτές τις μέρες εδώ είναι υψηλές θερμοκρασίες για την εποχή αλλά σε καμμία περίπτωση κάτι το πρωτοφανές ή ακραίο για πρώτο δεκαήμερο Μαΐου. Αυτά απο μετεωρολογικής πλευράς, όχι για να αμφισβητήσω την σοβαρότητα του φαινομένου, αλλά για να μην τρώμε αμάσητη την τρομολαγνεία των ΜΜΕ

    Απο πολιτικής πλευράς, νομίζω ότι όλη η ουσία βρίσκεται στο μήνυμα #35 του KLG σε αυτό το θέμα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hengeo : 05-05-07 στις 20:34.
    Δύσκολον τον εαυτόν γνώναι, εύκολον τω άλλω υποτίθεσθαι
    Το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι δύσκολο, αλλά εύκολο να συμβουλεύεις τους άλλους

    Θαλής ο Μιλήσιος, 643-548 π.Χ., Αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος

  14. #59
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ εύκολα λες ότι δεν φταίει ο χρήστης. Ποιος καταναλώνει το πετρέλαιο τότε, αν δεν το κάνει ο καταναλωτής;
    Και ποιος δίνει τις επιλογές στον καταναλωτή? Πήγαινε μέχρι το περίπτερο της γειτονιάς σου και δες τα ράφια, ξέρεις τι έχει εκεί, μελλοντικά σκουπίδια που χρειάζονται πετρέλαιο για να φτιαχτούν. Θα πάρεις την Snickers (πλαστικό) σου , θα πάρεις τις τσίχλες (πλαστικό ή/και χαρτι ή/και αλουμίνιο) και άλλα πολλά, ποιος υποχρεώνει τις εταιρίες που χρησιμοποιούν αυτά τα υλικά να μην τα βάζουν?

    Ποιός θα υποχρέωνε την Κοκα Κολα (λ.χ.) να χρησιμοποιήσει ανακυκλωμένο πλαστικό, ή ακόμα καλύτερα βιοδιασπώμενα μπουκάλια για τα μπουκάλια των προϊόντων της.

    Σε τι φταίμε εμείς, εσύ, εγώ σε αυτό?

  15. #60
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Ειναι απαραίτητο να πιεις κοκα-κολα; Τι δικαιολογία είναι αυτή δηλαδή; Μη μου πεις ότι είναι είδος πρώτης ανάγκης; Αυτό σημαίνει οικολογική συνείδηση. Να μην χρησιμοποιώ κάτι εφ' όσον πιστεύω ότι βλάπτει το περιβάλλον, εκτός και αν δεν μπορώ να κάνω αλλοιώς. Να δεις μετά πώς αλλάζει η παραγωγή.

    Μην πω για τους Έλληνες που παίρνουν 4 αυτοκίνητα, 4 άνθρωποι που πάνε στον ίδιο προορισμό και αν τους κάνεις παρατήρηση σου λενε "ναι, μωρέ, μπορεί να θέλω να φύγω νωρίτερα από τον Σάκη και ο Μάκης θα πάει μετά από 'κει ενώ ο Λάκης από 'δω". Όλα δικά μας δηλαδή, με πιάνεις;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lazar : 06-05-07 στις 00:58.

Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας