Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 51
  1. #31
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.592
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Brainstorm389 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θεμα με τις dSLR ειναι το raw αρχειο και οι δυνατοτητες επεξεργασιας που σου δινονται. Επισης το ποσο μεγαλυτερη εκτυπωση μπορεις να πετυχεις χωρις να χασει σε ποιοτητα η φωτογραφια.

    Για οικογενειακα κλπ αλμπουμ, τα κινητα ειναι μια χαρα, αλλα μεχρι εκει. Οχι οτι οι περισσοτεροι χρειαζονται κατι παραπανω βεβαια.
    Ουτε για οικογενειακά άλμπουμ κάνουν τα κινητά
    Εκτός κι αν αποτυπωνεις στιγμές χωρις να βγάζεις φωτογραφίες.

    Και μια ερώτηση.
    Τις τυπώνετε τις φωτογραφίες που βγάζετε ή τις κρατάτε ψηφιακά ? (και τις βλέπετε σε pc/tv/κορνίζα.)

    Εχω την συνήθεια να τυπώνω ένα 30%, να μην τις επεξεργάζομαι καθόλου, κι όποιες μου αρέσουν πολύ γίνονται 30x40

    Μια dslr σου επιτρέπει να τραβήξεις από απόσταση, να αλλάξεις οπτική γωνία, να τραβήξεις κάτω από δύσκολες συνθήκες φωτισμού (ημέρα και νύχτα), να αποστασιοποιηθείς από το θέμα σου, να πας βόλτα μόνο και μόνο για να τραβήξεις φωτογραφίες, πράγματα αδιανόητα για κινητό.

    Το κινητό είναι για να τραβάς όταν δεν έχεις κάμερα μαζί σου

  2. #32
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμη προσπαθείς να πεισεις τον εαυτό σου για το τηλέφωνό σου;
    Το είχα καταφέρει μέχρι που χάλασε η κάμερά του και αναγκάστηκα να την αλλάξω με μια ιμιτασιον
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  3. #33
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Brainstorm389 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θεμα με τις dSLR ειναι το raw αρχειο και οι δυνατοτητες επεξεργασιας που σου δινονται. Επισης το ποσο μεγαλυτερη εκτυπωση μπορεις να πετυχεις χωρις να χασει σε ποιοτητα η φωτογραφια.

    Για οικογενειακα κλπ αλμπουμ, τα κινητα ειναι μια χαρα, αλλα μεχρι εκει. Οχι οτι οι περισσοτεροι χρειαζονται κατι παραπανω βεβαια.
    Δεν ειναι τοσο το raw, οσο η υψηλη ποιοτητα σε υψηλα iso, οι φακοι με τα μεγαλα διαφρσγματα με depth of field κλπ. Κοινως το αριστο exposure.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πράγματα είναι απλά. Όποιος νομίζει πως ο φακουδακος και ο σένσορας (όσο καλός και να είναι) ενός κινητού, μπορεί να "πιάσει" μια στιγμή στον χρόνο τόσο καλά όσο μια DSLR, απλά δεν γνωρίζει από φωτογραφία.
    Οχι απλα δεν γνωριζει απο φωτογραφια, ειναι ηλιθιος.
    Δε χρειαζεται να ξερεις πολλα για να κατανοησεις οτι ολοι αυτοι που ακουμπανε χιλιαρικα σε φακους δεν ειναι βλακες.Απλα οι εταιριες εκμεταλλευονται (και) αυτη την αγνοια, οπως τοσες αλλες. Και καλα κανουν στην τελικη.

  4. #34
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουτε για οικογενειακά άλμπουμ κάνουν τα κινητά
    Εκτός κι αν αποτυπωνεις στιγμές χωρις να βγάζεις φωτογραφίες.

    Και μια ερώτηση.
    Τις τυπώνετε τις φωτογραφίες που βγάζετε ή τις κρατάτε ψηφιακά ? (και τις βλέπετε σε pc/tv/κορνίζα.)

    Εχω την συνήθεια να τυπώνω ένα 30%, να μην τις επεξεργάζομαι καθόλου, κι όποιες μου αρέσουν πολύ γίνονται 30x40

    Μια dslr σου επιτρέπει να τραβήξεις από απόσταση, να αλλάξεις οπτική γωνία, να τραβήξεις κάτω από δύσκολες συνθήκες φωτισμού (ημέρα και νύχτα), να αποστασιοποιηθείς από το θέμα σου, να πας βόλτα μόνο και μόνο για να τραβήξεις φωτογραφίες, πράγματα αδιανόητα για κινητό.

    Το κινητό είναι για να τραβάς όταν δεν έχεις κάμερα μαζί σου
    Φυσικά και χωράει στο μικρό τσεπάκι του παντελονιού

  5. #35
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.592
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και χωράει στο μικρό τσεπάκι του παντελονιού
    Κι αυτή χωράει, την χρησιμοποιούσε και κάποιος Bond
    Δεν είναι ακριβώς dslr, παρ'όλα αυτά είναι πολύ καλές κάμερες

    https://en.wikipedia.org/wiki/Minox

    http://www.minox.com/index.php?id=5549&L=1
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 07-07-16 στις 12:09.

  6. #36
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και χωράει στο μικρό τσεπάκι του παντελονιού
    Δες τι εχω βγαλει με την Νικον και αμα το μαραφετι σου βγαζει καλυτερες σου κανω δωρο ενα αλμπουμ

  7. #37
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι αυτή χωράει, την χρησιμοποιούσε και κάποιος Bond
    Δεν είναι ακριβώς dslr, παρ'όλα αυτά είναι πολύ καλές κάμερες

    https://en.wikipedia.org/wiki/Minox



    http://www.minox.com/index.php?id=5549&L=1

    Οπώς το λές δεν είναι dslr, όποτε γιατί μου το φέρνεις αυτό σε κάτι που μιλάμε για το μέγεθος μιας σωστής dslr Μαζί με τον φακό της;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες τι εχω βγαλει με την Νικον και αμα το μαραφετι σου βγαζει καλυτερες σου κανω δωρο ενα αλμπουμ
    Και ξανά λέω, χωράει στο τσεπάκι σου; (σε φυσιολογικό τσεπάκι όχι καγκουρό)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 08-07-16 στις 11:02.

  8. #38
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ξανά λέω, χωράει στο τσεπάκι σου; (σε φυσιολογικό τσεπάκι όχι καγκουρό)
    Ναι αλλά αν δεις τι φωτό βγάζει, θα αγοράσεις μεγαλύτερο τσεπάκι
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  9. #39
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά αν δεις τι φωτό βγάζει, θα αγοράσεις μεγαλύτερο τσεπάκι
    ή καγκουρό

  10. #40
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ξανά λέω, χωράει στο τσεπάκι σου; (σε φυσιολογικό τσεπάκι όχι καγκουρό)
    Οχι. Οσοι ειμαστε επαγγελματιες και θελουμε να βγαζουμε λεφτα απο τη δουλεια μας, εχουμε ενα τηλεφωνο που παιζει το ρολο του τηλεφωνου. Και γενικα ο επαγγελματιας φαινεται απο τον εξειδικευμενο εξοπλισμο. To να εχω τηλεφωνο και να νομιζω οτι εχω φωτογραφικη ειναι απλα χαζομαρα.

    Ο ερασιτεχνης απλα πληρωνει για να καταναλωνει χωρις να ξερει τι αγοραζει επειδη τον επεισε ο πωλητης ή η διαφημιση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 08-07-16 στις 00:25.

  11. #41
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Με τόση θολούρα (bokeh) τα exif data έψαχναν;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Flash: Not used
    Exposure Bias: -1 EV
    Επιτέλους, βρήκα και άλλον που τραβάει άφλασες και με κατεβασμένο το EV. Το έχω μόνιμα στο -0.7, ενίοτε και περισσότερο. Νόμιζα είχε πρόβλημα η μηχανή.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πράγματα είναι απλά. Όποιος νομίζει πως ο φακουδακος και ο σένσορας (όσο καλός και να είναι) ενός κινητού, μπορεί να "πιάσει" μια στιγμή στον χρόνο τόσο καλά όσο μια DSLR, απλά δεν γνωρίζει από φωτογραφία.
    Δύο συμβουλές θυμάμαι από φωτογράφους.

    1. Ο καλός ο φωτογράφος βγάζει πολλές φωτογραφίες. (τότε είχα 60άρι φακό σε Zenith)
    2. Η καλύτερη φωτογραφική είναι αυτή που έχεις μαζί σου. (ψαχνόμουν για dSLR - αυτός είχε μία compact και την Full Frame στο σπίτι του.)

    1 + 2 = κινητό.

    Αν υπάρχει άπλετο φως και πρόσβαση στο θέμα και το κινητό μια χαρά τα καταφέρνει. Μάλιστα πανοραμικές και HDR μόνο με το κινητό (4s) και είναι άψογες, βαριέμαι να κάνω stitching με το hugin ή να στήνω τρίποδα, ή να αλλάζω φακούς. Και πορτραίτο έχω βγάλει με το 4s, που όταν το εκτύπωσα έπαθα σοκ. Είναι από τις καλύτερες φωτογραφίες μου - αν και δεν συγκρίνεται με την dSLR, αυτό είχα τότε μαζί μου. Αν υπάρχει φως, το μόνο που μειονεκτεί ένα κινητό σε φυσιολογικές διαστάσεις εκτύπωσης είναι στα χρώματα και στην θολούρα (bokeh).

    Αλλά και οι περισσότεροι με dSLR δεν ξέρουν από bokeh με τους kit φακούς. Οπότε λίγο στα χρώματα χάνουν τα κινητά.

    Σε αυτό που κατέληξα είναι zoom φακός στην dSLR και 50άρι φακό για συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Αυτό δεν μπορείς να το έχεις στα κινητά.

    Πρόσφατα βάλαμε κόντρα dSLR (2008 - 13MP) με 50άρι φακό και iPhone 6 (2014 - 8MP), φωτογραφίσαμε ελικόπτερα 1-2 χιλιόμετρα μακρυά. Η μόνη διαφορά ήταν πως όταν μεγεθύναμε την εικόνα, στο iPhone δεν βλέπαμε τους έλικες. Ίσως η ανάλυση, ίσως ο φακός, ίσως η χαμηλότερη (?) ταχύτητα, ίσως ο συνδυασμός. Δεν το έψαξα. Τα χρώματα και το θέμα, όλα μια χαρά.

    Το συμπέρασμα ήταν πως τα κινητά μπορούν και αποθανατίζουν την «στιγμή» και αυτό αρκεί για την πλειοψηφία.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  12. #42
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.592
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τόση θολούρα (bokeh) τα exif data έψαχναν;



    Επιτέλους, βρήκα και άλλον που τραβάει άφλασες και με κατεβασμένο το EV. Το έχω μόνιμα στο -0.7, ενίοτε και περισσότερο. Νόμιζα είχε πρόβλημα η μηχανή.

    - - - Updated - - -



    Δύο συμβουλές θυμάμαι από φωτογράφους.

    1. Ο καλός ο φωτογράφος βγάζει πολλές φωτογραφίες. (τότε είχα 60άρι φακό σε Zenith)
    2. Η καλύτερη φωτογραφική είναι αυτή που έχεις μαζί σου. (ψαχνόμουν για dSLR - αυτός είχε μία compact και την Full Frame στο σπίτι του.)

    1 + 2 = κινητό.

    Αν υπάρχει άπλετο φως και πρόσβαση στο θέμα και το κινητό μια χαρά τα καταφέρνει. Μάλιστα πανοραμικές και HDR μόνο με το κινητό (4s) και είναι άψογες, βαριέμαι να κάνω stitching με το hugin ή να στήνω τρίποδα, ή να αλλάζω φακούς. Και πορτραίτο έχω βγάλει με το 4s, που όταν το εκτύπωσα έπαθα σοκ. Είναι από τις καλύτερες φωτογραφίες μου - αν και δεν συγκρίνεται με την dSLR, αυτό είχα τότε μαζί μου. Αν υπάρχει φως, το μόνο που μειονεκτεί ένα κινητό σε φυσιολογικές διαστάσεις εκτύπωσης είναι στα χρώματα και στην θολούρα (bokeh).

    Αλλά και οι περισσότεροι με dSLR δεν ξέρουν από bokeh με τους kit φακούς. Οπότε λίγο στα χρώματα χάνουν τα κινητά.

    Σε αυτό που κατέληξα είναι zoom φακός στην dSLR και 50άρι φακό για συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Αυτό δεν μπορείς να το έχεις στα κινητά.

    Πρόσφατα βάλαμε κόντρα dSLR (2008 - 13MP) με 50άρι φακό και iPhone 6 (2014 - 8MP), φωτογραφίσαμε ελικόπτερα 1-2 χιλιόμετρα μακρυά. Η μόνη διαφορά ήταν πως όταν μεγεθύναμε την εικόνα, στο iPhone δεν βλέπαμε τους έλικες. Ίσως η ανάλυση, ίσως ο φακός, ίσως η χαμηλότερη (?) ταχύτητα, ίσως ο συνδυασμός. Δεν το έψαξα. Τα χρώματα και το θέμα, όλα μια χαρά.

    Το συμπέρασμα ήταν πως τα κινητά μπορούν και αποθανατίζουν την «στιγμή» και αυτό αρκεί για την πλειοψηφία.
    O zoom είναι των 1000 € ή αυτός που περιέχεται στο κίτ ?
    Και που να βγάλεις και πορτρέτα με 135 mm φωτεινό σταθερό τηλεφακό.
    BTW, πως ρυθμίζεις το βάθος πεδίου σε κινητό ?

    Αρκεί στην πλειοψηφία. Ακριβώς
    Οπως η πλειοψηφία ακούει μουσική από 5+1 ηχεία ή ηχεία για υπολογιστή

    Η φωτογραφική στα κινητά είναι δημοκρατία. Ολοι έχουν από ένα στο χέρι. Και οποιοσδήποτε, οποιαδήποτε ώρα μπορεί να τραβήξει φωτό ή βίντεο.

    Κι όταν με το κινητό βγάλεις καμμιά τέτοια, τα ξαναλέμε

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  robert-doisneau-le-baiser-de-l-hotel-de-ville-paris-1950.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  39,3 KB 
ID: 172563

    ή έστω καμμιά τέτοια, τραβηγμένη Ιούνιο στην Ικαρία

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  thunder-and-lightning-640x426.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  30,7 KB 
ID: 172564

    Αλλωστε κι η huawei προτίμησε την leica του κινητού από μία τυχαία cannon

    Λάθος σύγκριση γίνεται και δεν το ξεκίνησα εγώ. Γι άλλη δουλειά το ένα, γι άλλη δουλειά το άλλο..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 12-07-16 στις 05:03.

  13. #43
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Έγραψα: «Αν υπάρχει άπλετο φως...» και μου βάζεις φωτογραφία νυχτερινή.

    Πόσους ξέρεις με dSLR που να τράβηξαν κεραυνούς; Ξέρω έναν, εγώ δεν ασχολήθηκα καν. Δεν βλέπω την πλειοψηφία να φωτογραφίζει κεραυνούς.

    Η πρώτη φωτογραφία μια χαρά θα έβγαινε και με κινητό. Μάλλον καλύτερη, την βλέπω θολή και είναι ημέρα. Αν για κάποιο λόγο θες να κάνουμε ταξίδι στον χρόνο για να δοκιμάζαμε ένα κινητό, θα σε απογοητεύσω.

    Το κινητό το έχεις πάντα μαζί σου, την dSLR, όχι.

    Zoom φακό τουλάχιστον 600€ αν θες να παίζει και σε λίγο χαμηλό φωτισμό. Δυστυχώς ένας 2.8f σε πάει πάνω από 1500€, οπότε πραγματικά. Τί συγκρίνουμε; Δεν ξέρω πόσοι με dSLR δίνουν τόσα χρήματα (μόνο ένας μου έτυχε). Και οι kit καλοί είναι, αλλά δεν παίζουν τόσο θολούρα και δεν παίζουν σε χαμηλό φωτισμό. Δεν έχω kit, οι περισσότεροι kit έχουν, οπότε το επιχείρημα dSLR vs κινητά, παραπαίει περισσότερο αφού οι περισσότεροι kit έχουν.

    Και από την άλλη, υπάρχουν οι prime οι οποίοι δεν συγκρίνονται με τους zoom και μετά οι ff και οι medium format. Οπότε που οδηγεί αυτό; Πουθενά.

    Και που να αρχίσουμε να μιλάμε για ταχύτητα focus. Εκεί τα κινητά δεν χρειάζονται τόσο μεγάλη ακρίβεια focus, οπότε για την πλειοψηφία: πάλι κινητό.

    Πάντως αυτό που έγραψες πως το κινητό δεν κάνει ούτε για οικογενειακές φωτογραφίες είναι παντελώς λάθος. Από το 2011 μια χαρά φαίνονται εκτυπωμένες. Εκτός και αν αναφέρεσαι σε κινέζικα κινητά που βγάζουν ό,τι να 'ναι.

    Στο flickr θα βρεις και άλλες με κεραυνούς από κινητά.
    2008, 2014
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  14. #44
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.592
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έγραψα: «Αν υπάρχει άπλετο φως...» και μου βάζεις φωτογραφία νυχτερινή.

    Πόσους ξέρεις με dSLR που να τράβηξαν κεραυνούς; Ξέρω έναν, εγώ δεν ασχολήθηκα καν. Δεν βλέπω την πλειοψηφία να φωτογραφίζει κεραυνούς.

    Η πρώτη φωτογραφία μια χαρά θα έβγαινε και με κινητό. Μάλλον καλύτερη, την βλέπω θολή και είναι ημέρα. Αν για κάποιο λόγο θες να κάνουμε ταξίδι στον χρόνο για να δοκιμάζαμε ένα κινητό, θα σε απογοητεύσω.

    Το κινητό το έχεις πάντα μαζί σου, την dSLR, όχι.

    Zoom φακό τουλάχιστον 600€ αν θες να παίζει και σε λίγο χαμηλό φωτισμό. Δυστυχώς ένας 2.8f σε πάει πάνω από 1500€, οπότε πραγματικά. Τί συγκρίνουμε; Δεν ξέρω πόσοι με dSLR δίνουν τόσα χρήματα (μόνο ένας μου έτυχε). Και οι kit καλοί είναι, αλλά δεν παίζουν τόσο θολούρα και δεν παίζουν σε χαμηλό φωτισμό. Δεν έχω kit, οι περισσότεροι kit έχουν, οπότε το επιχείρημα dSLR vs κινητά, παραπαίει περισσότερο αφού οι περισσότεροι kit έχουν.

    Και από την άλλη, υπάρχουν οι prime οι οποίοι δεν συγκρίνονται με τους zoom και μετά οι ff και οι medium format. Οπότε που οδηγεί αυτό; Πουθενά.

    Και που να αρχίσουμε να μιλάμε για ταχύτητα focus. Εκεί τα κινητά δεν χρειάζονται τόσο μεγάλη ακρίβεια focus, οπότε για την πλειοψηφία: πάλι κινητό.

    Πάντως αυτό που έγραψες πως το κινητό δεν κάνει ούτε για οικογενειακές φωτογραφίες είναι παντελώς λάθος. Από το 2011 μια χαρά φαίνονται εκτυπωμένες. Εκτός και αν αναφέρεσαι σε κινέζικα κινητά που βγάζουν ό,τι να 'ναι.

    Στο flickr θα βρεις και άλλες με κεραυνούς από κινητά.
    2008, 2014

    Μόνο και μόνο βλέποντας τις φωτό που ανέβασες, κεραυνός νάναι κι ότι νάναι, μία λέξη μόνο

    Πάσο

    Και για τις οικογενειακές, πάλι πάσο

    Οσο για το ότι ο doisneau, θα έβγαζε καλύτερες φωτογραφίες με κινητό, εδώ με τελείωσες, υποκλίνομαι

  15. #45
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Νομιζω οτι η συζητηση αυτη δεν εχει αλλο νοημα. Σας χαιρετω απο τις διακοπες μου με την Νικον.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εγκάρσιοι μειωτήρες ταχύτητας ή αλλιώς "σαμαράκια"
    Από Nozomi στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-16, 23:12
  2. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-16, 14:57
  3. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 14:21
  4. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-15, 18:24
  5. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-15, 22:37

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας