Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Γνωρίζει κάποιος(α) αν υπάρχει τρόπος από μια voip γραμμή που δίνει δύο κανάλια ομιλίας να πάρω δύο συνδέσεις για κανονικά τηλέφωνα; Υπάρχει κάποιος αντάπτορας που να κάνει αυτή την μετατροπή;

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ανάλογα την υπηρεσία και τις συσκευές που χρησιμοποιείς, είναι εφικτό.

    Αν μιλάς για τηλεφωνία από παραδοσιακό πάροχο (ΟΤΕ, Cyta κλπ), ο router που δίνουν έχει 2 θύρες για σύνδεση απλών τηλεφωνικών συσκευών που μπορούν να δουλέψουν κάνοντας χρήση ξεχωριστού καναλιού έκαστη.

    Αν μιλάς για voip τρίτου παρόχου (Viva, Omnivoice κλπ), πάλι είναι εφικτό αλλά τώρα έχεις πολύ περισσότερες επιλογές ανάλογα τον πάροχο, τις συσκευές που χρησιμοποιείς, τυχόν ύπαρξη PBX και άλλα.
    Πρέπει να αναφέρεις περισσότερα όσον αφορά πως το δουλεύεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

    Έχω αριθμό στην yuboto και θα ήθελα έναν εύκολο τρόπο να τον συνδέσω με κανονικό τηλεφωνικό κέντρο που έχει εισόδους PSTN ώστε να αντικαταστήσω 2 κουτιά FCT. Δηλαδή το FCT παίρνει μια κάρτα sim με πρόγραμμα για δωρεάν κινητά και την βγάζει σε PSTN για το τηλεφωνικό κέντρο.

    Η δοκιμή θα είναι να ξεκουμπώσω τις γραμμές από τα FCT και να τις βάλω στον αντάπτορα.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θέλεις ένα οποιοδήποτε ΑΤΑ (VoIP adapter) ο οποίος θα κάνει τον συγχρονισμό της τηλεφωνίας και θα έχει τουλάχιστον 2 εξόδους FXS για σύνδεση με το κέντρο.
    Π.χ. Linksys PAP2, Cisco, Grandstream κλπ.

  5. #5
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Μια λύση είναι να πάρεις ένα raspberry pi με ένα grandstream ht502. Στήνεις ένα RasPBX, κάνεις register το trunk της yuboto σε αυτό, δημιουργείς 2 εσωτερικά τα οπαία τα δηλώνεις στις 2 θύρες του 502 και δημιουργείς ένα ring group (με στρατηγική random) για αυτά τα 2 εσωτερικά. Φτιάχνεις το inbound route που θα δείχνει προς το ring group και το αντίστοιχο outbound route. Στην συνέχεια θα συνδέσεις τις 2 FXS θύρες του 502 με το κέντρο σου στις θύρες που έχεις τα FCT.

  6. #6
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    jkoukos: Κάτι τέτοιο θα κάνω αρχικά. Δεν ήξερα αν οι συσκευές ATA μπορούν να το υποστηρίξουν.

    kronos911: Εντυπωσιακή και προκλητική για τις γνώσεις μου η λύση που προτείνεις. Θα το ψάξω με την πρώτη ευκαιρία.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    - - - Updated - - -

    Ανοίγω ξανά το θέμα για μία τελευταία ερώτηση: Στο CISCO ATA 112, πως θα κάνω και τις 2 συνδέσεις PSTN να έχουν τον ίδιο αριθμό voip; Μπορώ να κάνω login και στην δεύτερη γραμμή με τα ίδια στοιχεία (αν δεν δημιορυγεί προβλήματα) ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος από το μενού του CISCO;

  7. #7
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανοίγω ξανά το θέμα για μία τελευταία ερώτηση: Στο CISCO ATA 112, πως θα κάνω και τις 2 συνδέσεις PSTN να έχουν τον ίδιο αριθμό voip; Μπορώ να κάνω login και στην δεύτερη γραμμή με τα ίδια στοιχεία (αν δεν δημιορυγεί προβλήματα) ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος από το μενού του CISCO;
    Αν το επιτρέπει η yuboto μπορείς να κάνεις registration και στο line 2.

    Το μόνο πρόβλημα που θα έχεις είναι με τις εισερχόμενες κλήσεις. Δηλαδή όταν και οι δυο «γραμμές» είναι σε ηρεμία και έρθει μια εισερχόμενη κλήση θα χτυπήσουν και οι δυο ταυτόχρονοι. Αν όμως η μια «γραμμή» είναι απασχολημένη τότε θα χτυπήσει κανονικά η άλλη που είναι ελεύθερη.

  8. #8
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Εντάξει με το διπλό login. Όλα φαίνεται να λειτουργούν ΟΚ.

    Ευχαριστώ.

  9. #9
    Εγγραφή
    01-11-2012
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια λύση είναι να πάρεις ένα raspberry pi με ένα grandstream ht502. Στήνεις ένα RasPBX, κάνεις register το trunk της yuboto σε αυτό, δημιουργείς 2 εσωτερικά τα οπαία τα δηλώνεις στις 2 θύρες του 502 και δημιουργείς ένα ring group (με στρατηγική random) για αυτά τα 2 εσωτερικά. Φτιάχνεις το inbound route που θα δείχνει προς το ring group και το αντίστοιχο outbound route. Στην συνέχεια θα συνδέσεις τις 2 FXS θύρες του 502 με το κέντρο σου στις θύρες που έχεις τα FCT.
    Εγω παντως την yuboto σε pbx δεν την καταφερα να την βαλω. Ημουν και μια ωρα με το support που βοηθεια ουσιαστικη δεν εδωσε... Και καλα τα ριξε στο ote dsl που εχω... Στο ιδιο router εβαλα την yuboto σε voip τηλεφωνο και συνδεθηκε. Αρα.... Δεν ξερω γιατι αλλα fail

  10. #10
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από in2dark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως την yuboto σε pbx δεν την καταφερα να την βαλω. Ημουν και μια ωρα με το support που βοηθεια ουσιαστικη δεν εδωσε... Και καλα τα ριξε στο ote dsl που εχω... Στο ιδιο router εβαλα την yuboto σε voip τηλεφωνο και συνδεθηκε. Αρα.... Δεν ξερω γιατι αλλα fail
    Έχω 2 sip trunks από την yuboto στο freepbx. Μια χαρά κάνω την δαυλιά μου, τώρα σε σένα τι έφταιξε/φταίει δεν ξέρω εάν δεν δω…

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-20, 08:48
  2. Μετατροπή ποσού (αριθμού) σε λέξεις (ολογράφως) VB/VBA ASP/VBScript
    Από yiapap στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-18, 21:49
  3. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-16, 19:58
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-15, 18:39
  5. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-15, 19:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας