Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έχω έναν σκελετό ελαστικό και πολύ λεπτό από τιτάνιο και θέλω να κάνω κάποιες ρυθμίσεις, δηλαδή να τον κυρτώσω σε κάποια σημεία κτλπ. Υπάρχει κανένα εργαλείο που μπορώ να έχω στο σπίτι και να χρησιμοποιώ κατά το δοκούν για τέτοια θέματα; Τι χρησιμοποιούν για τέτοιες εργασίες στα μαγαζιά οπτικών; Ξέρει κανείς;

  2. #2
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.311
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Φλόγιστρο χρησιμοποιούν στα οπτικάδικα. Δεν ξέρω αν θα μπορούσες να κάνεις δουλειά με πιστολάκι μαλλιών.
    hnesne

  3. #3
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν ξέρω τι είναι το φλόγιστο, σαν αυτά στις οξυγονοκολλήσεις δηλαδή; Πιστολάκι μαλλιών δεν έχω έτσι κι αλλιώς. Πάντως σε ένα οπτικάδικο που είπε ότι με το χέρι το κάνει. Αφού έβγαλα φακούς και τα πάντα, δοκίμασα με το χέρι και πράγματι έγινε δουλειά με αρκετή πίεση και υπομονή. Αλλά προς θεού, όχι τέτοια με τους φακούς ή τις βιδούλες επάνω, θέλει προσοχή.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.311
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Το πιο σωστό για αυτό που σου είπα είναι πιστόλι θερμού αέρα, αν σε ενδιαφέρει να το ψάξεις. Δες εδώ για παράδειγμα. Σε οπτικάδικο πάντως έχω δει να χρησιμοποιούν φλόγιστρο.
    hnesne

  5. #5
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Μονάχα προσοχή στο φλόγιστρο μην βρεθείς να φοράς γυαλιά με διαφορετικό χρώμα σκελετού,μην αλλοιώσεις το μέταλλο-βαφή whatever σε βαθμό πετάματος.
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πως είναι το πιο σωστό αυτό που μου είπες, αφού είναι λέει για πλαστικό. Εγώ μίλησα για τιτάνιο, σιγά μη φοράω πλαστικά γυαλιά μυωπίας, έλεος, τιτάνιο μέχρι μερικά μιλιμέτρα πάχος για ελαφρότητα, για το αυτοκίνητο κλπ, κι ας τα χω για 10 χρόνια.

  7. #7
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.311
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Δεν μίλησα κι εγώ για πλαστικό , το βίντεο το έβαλα ενδεικτικά για να δεις το εργαλείο. Ζεσταίνεις στο σημείο που θες να κάμψεις για να μαλακώσει, το απομακρύνεις και το παλεύεις. Μετά επαναλαμβάνεις. Με γάντια. Κάμπτοντας εν ψυχρώ κινδυνεύεις με τις πολλές προσπάθειες να σπάσει το μέταλλο, ειδικά αφού είναι λεπτό. Αν την επόμενη φορά που χρειαστούν ρύθμιση δεν έχεις βαρεθεί τα γυαλιά σου και δεν έχουν αλλάξει οι βαθμοί σου, θα κάνεις τη δουλειά στο μισό χρόνο και με λιγότερο κίνδυνο να σπάσει ο σκελετός.
    hnesne

  8. #8
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μίλησα κι εγώ για πλαστικό , το βίντεο το έβαλα ενδεικτικά για να δεις το εργαλείο. Ζεσταίνεις στο σημείο που θες να κάμψεις για να μαλακώσει, το απομακρύνεις και το παλεύεις. Μετά επαναλαμβάνεις. Με γάντια. Κάμπτοντας εν ψυχρώ κινδυνεύεις με τις πολλές προσπάθειες να σπάσει το μέταλλο, ειδικά αφού είναι λεπτό. Αν την επόμενη φορά που χρειαστούν ρύθμιση δεν έχεις βαρεθεί τα γυαλιά σου και δεν έχουν αλλάξει οι βαθμοί σου, θα κάνεις τη δουλειά στο μισό χρόνο και με λιγότερο κίνδυνο να σπάσει ο σκελετός.

    http://www.minima.fr/Product-Information/12/1/110

    Ε εντάξει, κάμπτοντας εννοούμε μερικές μοίρες, όχι 45 μοίρες αλλαγή ή κάτι τέτοιο. Δε μιλάμε για ότι να ναι μέταλο, αλλά για τιτάνιο, κάτω από 7 γραμμάρια βάρος, βαθμοί είναι στάνταρ κάτω από 2 και το σκεπτικό ήταν (και είναι) να μην τα "νοιώθω" όσο γίνεται, αφού τα χρησιμοποιώ σε αυτοκίνητο-υπολογιστή μόνον. Δεν ξέρω αν ισχύει για όλα τα είδη τιτανίου, αλλά το συγκεκριμένο είναι ελαστικό. Του έχω φορέσει φακούς μυωπίας-ηλίου εδώ και πολλά χρόνια, που να δεις και τα καινούρια που έφτιαξα πριν λίγα χρόνια, δύο λωρίδες έχουν μόνο για βραχίονες σκελετού ελάχιστων μιλιμέτρων πάχους γιαπωνέζικα element ή κάτι τέτοιο η μάρκα, ελαστικότατο τιτάνιο.

    Οι πλαστικοί σκελετοί οράσεως είναι για χίπστερς και πουθενάδες γιόλοζ και για κάτι περίεργους σαν εκείνον τον δημοσιογράφο του σκάι με την πεθαμένη φωνή που φορούσε έναν κίτρινο σκελετό για ένα διάστημα μέχρι που τον κράξαν και οι ράδιο αρβύλα και τον άλλαξε...

    Εκτός αν μιλάμε για πολυκαρβονικούς αθλητικών γυαλιών ηλίου που παραδέχομαι το υλικό.

  9. #9
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Δεν είμαι οπτικός ούτε έχω σχέση και γνώσεις ειδικές στην κατεργασία των μετάλλων. Μεταφέρω μόνο την εμπειρία μου.
    Χρησιμοποιώ σκελετούς γυαλιών από τιτάνιο 15 χρόνια περίπου, ο οπτικός μου, τους ρεγουλάρει με τα χέρια, όπως και όλους τους άλλους μεταλλικούς σκελετούς που έχω χρησιμοποιήσει χωρίς να τους θερμάνει προηγουμένως.
    Οι οπτικοί που ξέρω δεν χρησιμοποιούν φλόγιστρο αλλά μία συσκευή που που δουλεύει με ηλεκτρικό ρεύμα και παράγει ζεστό αέρα μέσα, ας πούμε, σε ένα κουτάκι ανοικτό από πάνω. Εκεί μέσα βάζουν το μέρος του σκελετού που χρειάζεται ρεγουλάρισμα. Στα σχεδόν 60 χρόνια που φορώ γυαλιά, έχω δει ότι τη συσκευή αυτή την χρησιμοποιούν μόνο για τους πλαστικούς σκελετούς.
    Σε τι θερμοκρασία πρέπει άραγε να θερμανθούν οι μεταλλικοί σκελετοί (από χρυσό, σίδερο, ατσάλι, τιτάνιο κλπ) για να μαλακώσουν και να μπορέσουν να ρεγουλαριστούν; θα μπορέσει αυτό να γίνει σε ένα κατάστημα οπτικών; Αν πάθουν μεγάλη ζημιά π.χ. σπάσιμο, τσάκισμα, μάλλον θα πρέπει να σταλούν σε ειδικό εργαστήριο.

Παρόμοια Θέματα

  1. MLS blaze 3g - Δεν υπάρχει χειρότερο.
    Από pianistass στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-16, 18:26
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-16, 20:54
  3. τι ρυθμισεις να κανω για μtorrent..?
    Από joker στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-15, 16:40
  4. [TP-Link] Ρυθμίσεις CYTA για TD-W8968
    Από mechanicarts στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-15, 08:43
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-15, 23:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας