Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 58
  1. #1
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Χαιρετώ την κοινότητα!
    Όπως είναι εμφανές από τον τίτλο, βρίσκομαι σε ανάγκη αλλαγής ελαστικών σε ένα opel agila του 2011. Τα νυν ελαστικά είναι 185/60 R15 84Η.
    Το ζήτημα είναι ότι, επειδή βιάζομαι κάπως (παραγγελία την Παρασκευή κι ως τις 2 Αυγούστου πρέπει να έχει ολοκληρωθεί και η τοποθέτηση! ) θα αναγκαστώ να περιοριστώ στα ετοιμοπαράδοτα του τοπικού συνεργείου.
    Με μία πρόχειρη έρευνα έχω βρει κάποιες μάρκες μεσαίου βεληνεκούς (το βαλάντιο δεν αρκεί για ελίτ ), κι εδώ έρχεται η ουσία της ερώτησής μου: Ως ανίδεος, θα ήθελα από τους γνωστικότερους μία κάποια αξιολόγηση ή πρόταση μάρκας ελαστικών ώστε σε περίπτωση που μου προταθούν ως ετοιμοπαράδοτες, να τις επιλέξω. Δεν εμπιστεύομαι ιδιαίτερα την πρόταση του συνεργείου, καθώς υποθέτω θα βιάζεται να "σπρώξει" το εναπομείνον στοκ.
    Προτεραιότητα δίνω στην ασφάλεια. Δε με απασχολεί αίσθηση, οικονομία καυσίμου κλπ μαρκετίστικα. Θέλω το -οικονομικό αναπόφευκτα- ελαστικό μου να θυσιάζει εν ανάγκη άλλες αρετές για χάρη της καλής πρόσφυσης και της ανθεκτικότητας.
    Σας ευχαριστώ πολύ.

    (ευπρόσδεκτα π.μ για αξιόπιστα συνεργεία σε περιοχές πλησίον ΗΣΑΠ και εθνικής οδού Αθηνών-Λαμίας. Όσο βορειότερα, τόσο το καλύτερο. Πρώτη φορά επωμίζομαι αυτή την αγγαρεία και προσπαθώ να καταπολεμήσω την ανιδεότητά μου. )
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  2. #2
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Η διάσταση είναι ολίγον προβληματική. Το αμάξι σου δεν φοράει και 195/50/15 που είναι πιο mainstream ; Αν τα φορούσες δεν νομίζω να έβλεπες καμμιά διαφοριά στην κατανάλωση.
    Ελίτ μάρκες ποιές εννοείς ; Στην διάσταση που σου αναφέρω (δεν γνωρίζω για την συγκεκριμένη που λές εσύ) μια πολύ καλή και γνωστή φίρμα όπως η Continental πρέπει να έχει την τετράδα Contact premium 5 (απ' τα πλέον γνωστά λάστιχα) στα 250-260€. Πολλά είναι ;
    Δεν νομίζω να μπορείς να βρεις με λιγότερα από 200€, καινούρια ελαστικά, επώνυμα.
    Εγώ σε αμαξάκι πόλης έχω φορέσει Dunlop Streetresponse 2 (ουσιαστικά Michelin) τα οποία θα τα έλεγα μαλακά και ότι φθείρονται γρήγορα, ενώ από grip μέτρια πράγματα, αλλά τουλάχιστον δεν αργούν να ζεσταθούν, κάτι που για ελαστικά πόλης είναι σημαντικό.
    Στην Αθήνα 2 είναι οι πλέον γνωστοί έμποροι που προσωπικά θα εμπιστεύομουν, Κυριαζής και Φωκά, προσωπικά απ' αυτούς τους 2 θα ξεκινούσα (απ' τον πρώτο έχει πάρει ελαστικά φίλος, απ΄την δεύτερη εγώ).
    Πρόσεξε να είναι φρέσκα τα λάστιχα (3μήνου) πριν τα αγοράσεις.

    Υ.Γ
    Ολίγον άκυρο να πάρεις καινούρια ελαστικά τέτοια εποχή πάντως, θα τα φθείρει πολύ γρήγορα ο καυτός ελληνικός ήλιος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nozomi : 26-07-16 στις 21:02.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-06-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    864
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Zyxel VMG1312-B10D
    Οπως σωστά είπε και ο Nozomi κοίτα και για εναλλακτικές διαστάσεις που μπορείς να βάλεις στο αυτοκίνητο σου χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα. Επειδή είμαι και εγώ κάτοχος Opel όταν φορούσα τις 16" εργοστασιακές ζάντες η διάσταση των ελαστικών 205/50 επειδή δεν κυκλοφορούσε πολύ στην αγορά ήταν αρκετά ακριβή σε σχέση με άλλες διαστάσεις που θα μπορούσα να επιλέξω.
    Επειδή προφανώς το αυτοκίνητο το έχεις για την καθημερινότητα σου και τις δουλειές σου και οχι για να κυνηγάς τα χαμένα δευτερόλεπτα σε ειδικές θα σου πρότεινα να κοιτάξεις αξιόπιστα λάστιχα της λεγόμενης μεσαίας κατηγορίας. 2 πολύ αξιόπιστες προτάσεις με πολύ καλές κριτικές που διαβάζω σε φόρουμ αυτοκινήτων απο οδηγούς που τα έχουν βάλει στα αυτοκίνητα τους είναι οι εξής.

    http://www.skroutz.gr/s/7317632/Falk...60R15-84H.html

    http://www.skroutz.gr/s/7436912/Toyo...60R15-84H.html

    Και μερικά reviews απο χρήστες για τα εν λόγω ελαστικά.

    http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Fa...914-EcoRun.htm

    http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Toyo/Proxes-CF2.htm


    Εγω θα σου έλεγα αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος βιασύνης να κάνεις μια πολύ καλή ερευνα αγοράς γιατί μόνο έτσι θα επιλέξεις εσύ αυτό που πραγματικά θές και θα βρείς και την καλύτερη τιμή.
    Σε αναζήτηση ελαστικών που έκανα τον Γενάρη μου πήρε μια εβδομάδα η έρευνα αγοράς και τελικά το όφελος όλου αυτού του ψαξίματος ήταν 100 ευρώ διαφορά απο την καλύτερη προσφορά που έβρισκα σε γνωστά καταστήματα της Αθήνας.
    Απο 400 ευρώ ξεκινούσαν οι τιμές στην διάσταση 205/40/17 και τελικά τα τοποθέτησα με 300 ευρώ.

    Υ.γ.1. Τα λάστιχα μέχρι 6-7 μήνες σε κατάλληλες συνθήκες φύλαξης δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Αρκετοί είναι αυτοί που λένε να μην επιλέγουμε λάστιχα 1-2 μηνών γιατί ακόμα δεν έχουν στεγνώσει τα λάδια τους.
    2. Τα λάστιχα τα αλλάζεις ανεξαρτήτου μήνα με πρώτο κριτήριο την οδηγική σου ασφάλεια και μονο! Δεν περιμένεις τον Σεπτεμβριο να τα αλλάξεις όπως λένε αρκετοί γιατί τα 4-5 μέτρα διαφορά στο φρενάρισμα ανάμεσα σε ενα καινούριο και παλιό ελαστικό μπορεί να κρύβει την διαφορά ανάμεσα στην χαρά και την λύπη.
    I am invisible, understand,
    simply because people refuse
    to see me...
    ... they see only my surroundings,
    themselves, or figments of their
    imagination -- indeed, everything
    and anything except me.

    Ralph Ellison

  4. #4
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Δύο διευκρινήσεις:

    - έγραψα για 3μηνο κατά μ.ο με max το 6μηνο, δλδ εκεί μέσα να είναι η ημερομηνία παραγωγής τους.
    Δεν θα αποδεχόμουν να ξεστοκάρει ο κάθε έμπορος ό,τι του έχει μείνει (σ' αυτό τον χώρο παίζει πολύ αυτό).
    Οπότε έλεγξε την ημερομηνία παραγωγής που γράφει πάνω στο ελαστικό. Τα δικά μου π.χ ήταν 4μήνου.

    - εννοείται ότι αν η καταστάση έχει φτάσει στο μη παρέκει, θα τα αλλάξεις ακόμα και Αύγουστο τα λάστιχά σου.
    Απ' την άλλη, αν μπορείς (με ασφάλεια) να το αναβάλλεις θα το έκανα στην θέση σου, γιατί είναι μεγάλη η φθορά που προκαλεί ο ελληνικός ήλιος και τα 40άρια στα ελαστικά (υποθέτω ότι θα πας και διακοπές, όποτε θα τα κτυπήσει αλύπητα ο ήλιος).
    Αυτά.

  5. #5
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικές σας απαντήσεις. Χωρίς αυτές, η τελική επιλογή θα ήταν χειρότερη σίγουρα.

    Σήμερα έφτασα Αθήνα, το βιβλιάριο οδηγιών λέει ότι οι 2 αρμόζουσες διαστάσεις είναι 165/70 R 14 και 185/60 R 15.

    Όσον αφορά την αναγκαιότητα αλλαγής, τα ελαστικά είναι 4ετίας, τα εργοστασιακά του αυτοκινήτου. Μάλιστα, το ένα από αυτά είναι μπαλωμένο γιατί είχε τρυπήσει.
    Τράβηξα τα μαλλιά μου όταν μου ξεφούρνισε το παραπάνω ο πατέρας μου, ο οποίος πιο πολύ από ελαφρότητα παρά από οικονομία κινείται.
    Εγώ φυσικά δεν παίζω με τέτοια θέματα- με καμία Παναγία!

    Η αλλαγή επείγει έτσι κι αλλιώς, αλλά επείγει ακόμα περισσότερο λόγω διακοπών που ξεκινούν 6 ή 7 Αυγούστου.
    Προϋπολόγιζα όλη η ιστορία να βγει γύρω στο 300άρι. Πενήντα πάνω - πενήντα κάτω δε με ζεματάει κιόλας. Κάπου εκεί όμως.

    Ελιτ ελαστικά εννοώ τα πολυδιαφημισμένα ( ) μισελέν, ντανλοπ κλπ.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  6. #6
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Στην κατάσταση που είναι τα ελαστικά θέλουν άμεση αλλαγή.
    Οι μεγάλοι άνθρωποι μπορεί να δώσουν αλλού χρήματα και σε τέτοια σημαντικά πράγματα να τσιγκουνευτούν, αλλά ξέρεις υπάρχει και πολλή άγνοια, παλαιότερα δεν υπήρχε η πρόσβαση που υπάρχει τώρα στην πληροφορία και έπαιζε πολύ το εμπειρικό, ο "φίλος που ξέρει", το καφενείο κτλ. Νταξ, τους σεβόμαστε για άλλα πράγματα, αλλά σε τέτοια άστο καλύτερα, τόσα ξέρουν, τόσα κάνουν.

    Προσωπικά στην διάσταση που ψάχνεις και στην τιμή που παίζεις, δεν βλέπω τον λόγο να πας σε κάτι λιγότερο απ΄τις επώνυμες μάρκες (ελίτ που λες), γιατί απλούστατα σε καλύπτουν.
    Εκτός το Premium Contact 5 καθώς ξεφεύγει λίγο του budget, εντός το Goodyear Efficientgrip Performance (κάπου 250€ βγαίνει σε έναν απ΄τους παραπάνω εμπόρους). Επίσης και τα Dunlop Bluresponse εντός budget είναι, οπότε μπορείς να τα δεις.
    Και για τα δύο υπάρχουν πολύ καλές κριτικές, αν με έβαζες να επιλέξω, ίσως επέλεγα τα πρώτα. Και τα 2 δίνουν εγγύηση 1 χρόνου και 20,000χλμ (αν σου πάθει κάτι στο αντικαθιστούν).
    Δεν μπαίνεις να διαβάσεις καμμιά κριτική ώστε να αποφασίσεις ;

    Ρίχνοντας μια ματιά στις τιμές είδα ότι ο ένας απ΄τους 2 εμπόρους που ανέφερα, έχει καταργήσει την δωρεάν τοποθέτηση, μου κτύπησε λίγο άσχημα μέσα στην κρίση κάτι τέτοιο, δεν γνωρίζω αν έχει τις καλύτερες τιμές οπότε δεν βγαίνει και δωρεάν τοποθ., αλλά anyway εσύ κατέληξε ποιά θέλεις και ψάξε.Λόγω της γενικότερης ξηρασίας στην αγορά, μπορείς να πετύχεις και δωρεάν τοποθέτηση.

    Όσον αφορά το τι διαφορά θα δείτε με τα καινούρια ελαστικά, και μάλιστα επώνυμα, στην πρόσφυση στον δρόμο, δεν χρειάζεται να στο πω, θα νιώσετε ότι αγοράσατε καινούριο αμάξι, προσφέρουν απίστευτο φρενάρισμα, κράτημα, ενώ είναι και ήσυχα στην κύλιση.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είναι και πολύ μεγάλος ο πατέρας, λίγο πάνω από τα 45 είναι. Το θέμα είναι η νοοτροπία του τόπου ανατροφής (ορεινή κρήτη) που τα λάστιχα αλλάζουν μόνο όταν σκάσουν ή όταν κοντέψει κάποιος να σκοτωθεί στο χιόνι και τον διαολοστείλει η ασφάλειά του.

    Όσον αφορά τα λάστιχα, με διαφορά νομίζω, συμφωνούν και οι κριτικές ότι τα goodyear είναι τουλάχιστον ένα κλικ ανώτερα των dunlop. Ωστόσο, τα toyo που πρότεινε παραπάνω ο συμφορουμίτης δείχνουν ακόμα καλύτερα, με βάση τις κριτικές τουλάχιστον. Δε θα κάνω οριστική επιλογή, βλέπω τουλάχιστον 2 εμπόρους που έχουν διαθέσιμο τουλάχιστον ένα από τα δύο μοντέλα (toyo + gy ). Θα τηλεφωνήσω και όποιο υπάρχει διαθέσιμο, πηγαίνω. Αν δω ημερομηνία παραγωγής προϊστορική, φεύγω σούμπιτος.

    Εφόσον όλα πάνε καλά, η αλλαγή δεν πρέπει να παίρνει πάνω από μερικές ώρες.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  8. #8
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...ενώ είναι και ήσυχα στην κύλιση.
    Χαρακτηριστικό (θόρυβος) που σχεδόν κανείς δεν κοιτά και λαστιχάς με πολύ καλό επίπεδο γνώσεων (σεμινάρια σε εταιρείες στο εξωτερικό κλπ) και όχι ο κυρ Μπάμπης, μου είχε πει πως είναι ίσως το πρώτο που πρέπει να κοιτάζει κάποιος, γιατί από αυτό φαίνεται το βάθος της μελέτης που έχει γίνει στο ελαστικό.

  9. #9
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Έκλεισα για αύριο αλλαγή τα Goodyear Efficientgrip Performance στον Φωκά, ζήτησα από το τηλ ημερομηνία παραγωγής και δε με πήραν πίσω να μου πουν, παρά τα αντιθέτως λεχθέντα.
    Θα πάω αύριο κι αν είναι άνω του 6μήνου, βαριά καρδιά 7μήνου, χαιρετώ.

    Τελική τιμή 278, αν και δεν έκανα παζάρια. Ίσως προφορικά.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  10. #10
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πολύ καλά ελαστικά!
    Ημερομηνία μη σε προβληματίζει, φρέσκα είναι όλα.

  11. #11
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Αν τα σκας κασέρι (έχουν και πρόγραμμα άτοκων δόσεων) παζάρεψε λίγο, ίσως σου κόψουν κάτι ή σου κάνουν δώρο την τοποθέτηση.
    Τα λάστιχα να είναι max 6μηνου, ζήτα να τα δεις πριν τα αγοράσεις.

    Θεωρώ ότι έκανες πολύ καλή επιλογή, μην ξεχάσεις να μας γράψεις εντυπώσεις απ΄το πως τα νιώθεις στον δρόμο...

  12. #12
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Αν θέλεις να εξασφαλίσεις ότι τα καινούρια σου λάστιχα, σε νορμάλ συνθήκες φθοράς πάντα, θα "αντέξουν" περισσότερο - ομοιόμορφη φθορά - τότε κάνε και ευθυγράμμιση. Στον Φωκά άλλαξα κι εγώ τελευταία φορά και είχα μείνει πολύ ικανοποιημένος. Η ευθυγράμμιση ήταν τίμια με πολύ μικρές αποκλίσεις.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  13. #13
    Εγγραφή
    02-07-2005
    Περιοχή
    ::1
    Μηνύματα
    677
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Forthnet
    Router
    Crypto F200
    SNR / Attn
    6(dB) / 52(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qwertyuiop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκλεισα για αύριο αλλαγή τα Goodyear Efficientgrip Performance στον Φωκά, ζήτησα από το τηλ ημερομηνία παραγωγής και δε με πήραν πίσω να μου πουν, παρά τα αντιθέτως λεχθέντα.
    Θα πάω αύριο κι αν είναι άνω του 6μήνου, βαριά καρδιά 7μήνου, χαιρετώ.

    Τελική τιμή 278, αν και δεν έκανα παζάρια. Ίσως προφορικά.
    Αν σε πρόλαβα, μακρυά από GoodYear ή αν τα βάλεις, κάντο σε συνεργείο που θα έχεις aftersales. Έχω κάνει μια αλλαγή τα ίδια σε chevrolet spark(ίδια με τα εργοστασιακά) και το αμάξι τράβαγε δεξιά. Πήγα για ευθυγράμμιση οπού το αμάξι δεν έχανε μοίρα. Με το που τα είδε ο μάστορας μου λέει "πρώτη φορά που το ξαναβλέπω το σκηνικό". Το ίδιο είχαν πάθει πολλοί που είχα βάλει και άλλα μοντέλα της Goodyear(π.χ Assymetric, ακόμα και σε διάσταση για άλλα αυτοκίνητα) γιατί έχουν θέμα με τα λινά λόγω τρόπου κατασκευής. 2 στα 3 τραβάνε δεξιά.

    Αφού δοκίμασε διάφορους συνδυασμούς, το αμάξι πήγαινε ευθεία με το μπροστά δεξί ελαστικό τοποθετημένο πίσω αριστερά και το άλλο στη θέση του...


    Resume, πάρε continental. Είναι ακριβά, αλλά τουλάχιστον πάνε ευθεία...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NoDsl : 29-07-16 στις 16:38.
    ___________________________________________________
    NoDsl is playing: Muse - Uprising (Open your eyes remix)

  14. #14
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Δραμα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.662/1.021
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Χλαπατσα H300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NoDsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σε πρόλαβα, μακρυά από GoodYear ή αν τα βάλεις, κάντο σε συνεργείο που θα έχεις aftersales. Έχω κάνει μια αλλαγή τα ίδια σε chevrolet spark(ίδια με τα εργοστασιακά) και το αμάξι τράβαγε δεξιά. Πήγα για ευθυγράμμιση οπού το αμάξι δεν έχανε μοίρα. Με το που τα είδε ο μάστορας μου λέει "πρώτη φορά που το ξαναβλέπω το σκηνικό". Το ίδιο είχαν πάθει πολλοί που είχα βάλει και άλλα μοντέλα της Goodyear(π.χ Assymetric, ακόμα και σε διάσταση για άλλα αυτοκίνητα) γιατί έχουν θέμα με τα λινά λόγω τρόπου κατασκευής. 2 στα 3 τραβάνε δεξιά.

    Αφού δοκίμασε διάφορους συνδυασμούς, το αμάξι πήγαινε ευθεία με το μπροστά δεξί ελαστικό τοποθετημένο πίσω αριστερά και το άλλο στη θέση του...


    Resume, πάρε continental. Είναι ακριβά, αλλά τουλάχιστον πάνε ευθεία...
    Δηλαδη ο μαστορας εκανε αυτο που ολες οι εταιριες λενε να μην κανεις: εβαλε τα χρησιμοποιημενα(εστω και ελαχιστα) ελαστικα χιαστι; Ο καλυτερος τροπος για να ξεκολλησουν τα λινα και να κανουν καρουμπαλα!!!

  15. #15
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τα σκας κασέρι (έχουν και πρόγραμμα άτοκων δόσεων) παζάρεψε λίγο, ίσως σου κόψουν κάτι ή σου κάνουν δώρο την τοποθέτηση.
    Τα λάστιχα να είναι max 6μηνου, ζήτα να τα δεις πριν τα αγοράσεις.

    Θεωρώ ότι έκανες πολύ καλή επιλογή, μην ξεχάσεις να μας γράψεις εντυπώσεις απ΄το πως τα νιώθεις στον δρόμο...
    Δεν έκανα παζάρι, τα 278 ήταν έτσι κι αλλιώς κάτω του προϋπολογισμού, οπότε δεν πολυασχολήθηκα. Ήθελα να γίνει σωστά η δουλειά.
    Τα λάστιχα είναι 25η βδομάδα του '16, ίσως να παραείναι φρέσκα. Θετική εντύπωση το made in germany, αν και όλα αυτά πια έχουν ελάχιστη σημασία.

    Η αίσθηση δρόμου είναι περίπου η ίδια με την προηγούμενη, πιο αμβλεία όμως. Σα να έχεις βάλει ελάχιστο μπαμπάκι στα ελαστικά για να κυλούν ομαλότερα και ελαφρώς πιο ήσυχα. Εκεί που είδα μεγάλη διαφορά, ήταν σε μία κοφτή στροφή. Με τρόμαξε η απότομη φυγόκεντρος, είναι σχεδόν μαγική η λαβή που κάνουν στο οδόστρωμα. Επίσης παρατήρησα ότι το φρενάρισμα έχει γίνει λίγο πιο σβέλτο. Αυτό που είπε ο φίλος πιο πάνω, δεν είναι σημαντική η διαφορά, αλλά είναι κρίσιμη. Τα 4-5 μέτρα είναι η διαφορά μεταξύ λύπης και χαράς σε πάρα πολλές περιπτώσεις.


    Έτρεξα 2-3 χλμ ευθείας μέχρι να ανέβω Κηφισιά, δε μου φάνηκε να υπάρχει πρόβλημα με την ευθυγράμμιση των τροχών. Το κλασικό κράτημα τιμονιού είχα με τη βελτίωση πορείας ανά 10-15''. Το αμάξι είναι έτσι κι αλλιώς μικρό, το αναταράσσει ο μετωπικός και πλευρικός άνεμος.

    Η ευθυγράμμιση είναι νομίζω εντός της τιμής.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. αποδοχη κληρονομιας αυτοκινητου
    Από cask στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-20, 19:57
  2. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-16, 22:42
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-15, 17:45
  4. Βιολογικος καθαρισμος αυτοκινητου
    Από villasg στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-15, 12:53
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-15, 15:06

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας