Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Περιοχή
    Babylon
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10840/1052
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    asus dsl-n14u
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 15.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα, έχω το rt-n12 d1 router για χρήση repeater. Θα ήθελα μια γνώμη, από κάποιον που το έχει φυσικά, αν αξίζει να περάσω άλλο firmware(και ποιο) για να παίξω με transmission power. Το θέμα μου είναι, ότι ενώ έχω καλό σήμα, ώρες ώρες(1-2 φορές τη μέρα), χάνεται στιγμιαία η σύνδεση, και επανέρχεται αμέσως(χρήση από κινητό), ή το ping ανεβαίνει στα ύψη(και αυτό στιγμιαία). Έχω το τελευταίο beta firmware της Asus, και το έχω τοποθετημένο μακριά από άλλες ηλεκτρικές συσκευές(για αποφυγή παρεμβολών). Καμία πρόταση?

  2. #2
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ελπιζω καποιος κατοχος να σου απαντηση αν ξερει κατι η αν εχει ιδιο θεμα, αλλα απο οτι καταλαβα το οτι χανει 1-2 φορες το αυρματο μαλλον ειναι θεμα των wifi drivers
    Υπαρχει περιπτωση να ειναι τα drivers router η της καρτας δικτυου, αλλα αν κανει το ιδιο σε πολλες συσκευες μαλλον στο router

    Παντως απο αναφορες αλλων χρηστων με τα Asus αν (οταν ξανα γινει αναβαθμηση) ... o εξης τροπο εχει βοηθησει σε διαφορα προβληματα (γενικα και στα router & στα modem)
    -αναβαθμηση/υποβαθμηση (αναλογα)
    -επανακινηση χειροκινητα της συσκευης (οταν περαστει 100% το λογισμικο)
    -reset επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων (καποιες φορες αν πατησουμε το κουμπακι 6-10 δευτερα ειναι καλυτερα)
    -χειροκινητα ολες οι ρυθμισεις απο την αρχη

    Βεβαια δεν ειμαι σιγουρος οτι θα βοηθησει το συγκεκριμενο θεμα που εχεις ειδικα αν τα wifi drivers εχουν θεμα ... οποτε δεν χρειαζεται να μπεις στο κοπο που μαλλον θα χαλασεις ασκοπο χρονο (oποτε την επομενη ολα αυτα) ... αλλα απλα μιας και τεθηκε θεμα ... να το ξερουν οι asus χρηστες

    Παντως εγω το κοβω wifi drivers, ειτε απο το router ειτε απο την καρτα δικτυου ... αλλα οκ δεν νομιζω να ειναι κατι ασχημο 1-2 γρηγορες αποσυνδεσεις σε χαμηλο κοστους router ... αν ρυθμισεις την καρτα δικτυου στα μηχανηματα να κλειδωνουν αυτοματα στο δικτυο, ουτε θα το καταλαβεις τις περισσοτερες φορες

  3. #3
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Περιοχή
    Babylon
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10840/1052
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    asus dsl-n14u
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 15.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    thanks babis3g για την απάντηση.Την αναβάθμιση την έκανα όπως είπες(μιας και μόντεμ πάλι Asus έχω, οπότε μια σχετική εμπειρία με τα Asus την έχω ).Οκ, δεν είναι και κάτι τρομερά ενοχλητικό, απλά επειδή το χρησιμοπιώ για online gaming κυρίως από το κινητό, μου συμβαίνει πάντα όταν το χρειάζομαι Αυτό με τα wifi drivers του router που λες, δεν το πολυκατάλαβα πάντως.Λάθος drivers περάσανε δλδ?Το χρησιμοποιώ κυρίως, με κινητό(όπως είπα) android, που δεν έχει θέμα με άλλα δίκτυα, ούτε όταν συνδέεται απευθείας με το μόντεμ. Με το συγκεκριμένο, χάνει στιγμιαία τη σύνδεση(σα να σταματάει να εκπέμπει, αλλά εκπέμπει, τσέκαρα τα φωτάκια), ή το ping πάει στιγμιαία στο άπειρο.
    Μάλλον θα περιμένω κάποιον που το έχει να προτείνει κάνα άλλο firmware, γιατί εδώ μάλλον "πατάτα" έκανε η Asus...

  4. #4
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hara75gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με τα wifi drivers του router που λες, δεν το πολυκατάλαβα πάντως.Λάθος drivers περάσανε δλδ?
    οχι δεν περασαν λαθος, μαλλον καποιο προβλημα το wifi στο router
    απλά επειδή το χρησιμοπιώ για online gaming κυρίως από το κινητό, μου συμβαίνει πάντα όταν το χρειάζομαι
    απο οτι καταλαβα οταν γινεται βαρια χρηση ενφανιζεται το προβλημα και για αυτο συμβαινει οταν το χρειαζεσαι στο συγκεκριμενο χρονικο διαστημα ... επλιζω καποιος να σου πει ... αν οχι γραψε στο support για να το κοιταξουν
    Θα το ανεφερα αλλα στα router ειναι αλλη ομαδα και δεν μιλαω μαζι τους

Παρόμοια Θέματα

  1. power on dmg 11 - wifi - δεν βρίσκει δίκτυα.
    Από androu στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-16, 15:44
  2. Αλλαγή ανεμιστήρα σε Corsair TX V1
    Από mike_ στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-16, 10:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας