Σελ. 52 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 3242475051525354576272 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 766-780 από 1161
  1. #766
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Συκιές
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Nova
    Δε νομίζω ότι είναι τόσο εύκολο όσο το να τρέξεις απλά ένα πρόγραμμα ανάκτησης. Όταν δίσκοι βρίσκονται σε συστοιχία RAID (με μόνη εξαίρεση το RAID 2 που είναι mirroring του ενός δίσκου στον/στους άλλους) όλα τα data είναι διασκορπισμένα σε όλους τους δίσκους ακόμη και σε επίπεδο byte ή και bit. Πχ το 1ο byte στον 1ο δίσκο, το 2ο byte στο 2ο, το 3ο byte στον 1ο κοκ. Δε μπορείς να κάνεις ανάκτηση με προγράμματα που δε λαμβάνουν υπόψη το παραπάνω όπως συμβαίνει με την πλειοψηφία των παραπάνω προγραμμάτων. Γι' αυτό και η ανάκτηση data απο RAID είναι δύσκολη υπόθεση εάν δε γίνει από το ίδιο το hardware που δημιούργησε το RAID εξαρχής.

    Δε θα βγάλεις άκρη λοιπόν παρα μόνο με κάποιον RAID controller που θα του ζητήσεις να σου κάνει ανακατασκευή τη συστοιχία RAID. Τη θεωρία από πίσω την ξέρω όμως εμπειρία δεν έχω καθόλου με RAID ώστε να σου δώσω πιο σαφείς οδηγίες. Καλό είναι να σε βοηθήσει κάποιος που ξέρει από RAID και οι άλλοι να μη δίνουμε ότι να 'ναι οδηγίες. Όχι τίποτα αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις τα πράγματα μπορεί να γίνουν χειρότερα με τέτοιες δοκιμές.

  2. #767
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Mάλλον εννοείς RAID 1, κι έτσι το είχε, γι αυτό και πρότεινα software ανάκτησης.
    Αν ήταν RAID 0 δεν υπήρχε περίπτωση να ανακτήση τα αρχεία.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  3. #768
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Συκιές
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Nova
    Ναι, εννοούσα RAID 1. Άμα είναι RAID 1 τότε οκ.

  4. #769
    Εγγραφή
    07-09-2005
    Περιοχή
    ΣΑΓΕΪΚΑ ΑΧΑΪΑΣ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    αυτή την εποχ
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΑΓΕΪΚΑ
    Router
    Zte ZXV10
    Path Level
    Interleaved
    από λάθος μου χάλασα 2 σκληρούς δίσκους μου(έπεσαν από ύψος περίπου 30 εκ,στο πάτωμα,πλέον δεν τους διαβάζει ο υπολογιστής,κάποιο από τα προγράμματα που υπάρχουν,θα μπορέσει να κάνει κάτι; έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία;

  5. #770
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madprofessorus Εμφάνιση μηνυμάτων
    από λάθος μου χάλασα 2 σκληρούς δίσκους μου(έπεσαν από ύψος περίπου 30 εκ,στο πάτωμα,πλέον δεν τους διαβάζει ο υπολογιστής,κάποιο από τα προγράμματα που υπάρχουν,θα μπορέσει να κάνει κάτι; έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία;
    Δυστυχώς, αν δεν τους βλέπει ο υπολογιστής, κανένα πρόγραμμα
    από τα γνωστά δεν θα μπορέσει να κάνει ανάκτηση δεδομένων.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  6. #771
    Εγγραφή
    26-03-2008
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 23,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προέκυψε μείζον σκληροδισκιακό ζήτημα, δεν ξέρω αν υπάρχει γιατρειά για την περίπτωσή μου αλλά παραθέτω...
    Χρησιμοποιούσα τα Ubuntu μέσω virtual pc σε windows 7 και αποφάσισα μετά από πολύ καιρό να τα περάσω κανονικά στο πισι μου παράλληλα. Έχω 2 250άρηδες σκληρούς σε RAID0 με τα windows 7 και περίπου 100GB ελεύθερου χώρου προκειμένου να χρησιμοποιηθούν από τα Ubuntu, ξεκινάω την διαδικασία εγκατάστασης και κολλάω όταν βλέπω τα partitions που τα εμφανίζονταν διπλά. Ψάχνομαι και βρίσκω την λύση και καθώς διαλέγω τα partitions για την εγκατάσταση κατά λάθος επιλέγω 1 από το partition των windows και το κάνω φορμάτ σε ext4. Όταν κατάλαβα τι έγινε ακύρωσα την επιλογή και ήλπιζα πως δεν γινόταν πρακτικά καμία αλλαγή πριν πατήσω το κουμπί install, μάταια όμως, κατά την επανεκκίνηση δεν υπήρχε λειτουργικό. Το χειρότερο είναι πως πάνω στην θολούρα μου και νομίζοντας πως έχω RAID1 όπως είχα παλιότερα πάω και σπάω το RAID. Έχω προσπαθήσει να κάνω διόρθωση στην εκκίνηση με windows φυσικά χωρίς αποτέλεσμα και τώρα είμαι με ubuntu live cd. Υπάρχει περίπτωση να σώσω κάποια από τα αρχεία μου;

  7. #772
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά με σώσατε, σας ευχαριστώ!!!
    Δοκίμασα το Easy Recover, το άφησα όλο το βράδυ να κάνει Format Recovery, έκανε περίπου στις 8 ώρες αλλά το πρωί που ξύπνησα είχε βρει όλα τα αρχεία μου (65 GB) και τώρα το έχω αφήσει να τα κάνει μεταφορά σε άλλο σκληρό, θέλει άλλες τόσες ώρες.
    Από ότι είδα τα έχει βρει όλα κανονικά με τα directory τους, αν και μερικά τα έχει βάλει σε δικά του directory, αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα.
    Και πάλι σας ευχαριστώ για τις υπερπολύτιμες συμβουλές σας!
    Άσχετο, να τον πετάξω τον σκληρό? Με είχε προειδοποιήσει το BIOS με το SMART ότι κάτι δεν πήγενε καλά, αλλά τον δούλευα κανονικά στα ΧΡ οπότε δεν έδωσα σημασία και την πάτησα...
    γεια σου γιωργο...μπορεις να μου στειλεις κ εμενα αυτο το προγραμμα γιατι την πατησα κ εγω....το προβλημα το δικο μου ειναι οτι ενω το βραδυ εβλεπα τα αρχεια του δισκου κανονικα το πρωι που πηγα να μπω μου εβγαζε διαμορφωση δισκου...κ δεν ανοιγει....τι λες με αυτο το προγραμμα θα βρω τα αρχεια μου?

  8. #773
    Εγγραφή
    17-12-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    419
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    cyta
    Router
    Thomson
    Έχω στον mybook κάποιους φακέλους με ταινίες και ξαφνικά σταμάτησε να βλέπει τρεις από αυτούς το pc και το wd media player .
    Με το active File Recovery τους βλέπω και τους έχει στο παράθυρο properties δεξιά με τσεκαρισμένα τα κουτάκια system , archive , hidden .
    Οι υπόλοιποι φάκελοι που δεν έχουν πρόβλημα τα έχουν ξετσεκαρισμένα τα αντίστοιχα κουτάκια , το θέμα είναι πως το πρόγραμμα δεν μου δίνει την δυνατότητα να επέμβω ξετικάροντάς τα .
    Έχεται κάποια ιδέα πως μπορεί να γίνει αυτό ?
    Αν δεν μπορέσω να το κάνω θα πρέπει να αγοράσω αναγκαστικά δεύτερο σκληρό για να τα αντιγράψω εκεί με το File Recovery καθώς μου δίνει αυτή την δυνατότητα και να φορμάρω κατόπιν τον σκληρό .
    Έχω την επιλογή εμφάνιση κρυφών αρχείων στο pc ενεργοποιημένη .


    Edit: Βρέθηκε η λύση και την παραθέτω μήπως βοηθήσει και άλλους :
    << Την επιλογή για απόκρυψη των αρχείων και των φακέλων συστήματος την έχεις απενεργοποιημένη;
    Μετά με δεξί κλικ στους φάκελους μπορείς να αλλάξεις τα properties τους.
    >>
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kosmous : 01-12-12 στις 23:30.

  9. #774
    Εγγραφή
    07-11-2006
    Περιοχή
    Tauros
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    263
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    speedtouch 780WL
    Αν κάποιος έχει πλακέτα ή λειτουργικό δίσκο με τα παρακάτω στοιχεία και δεν τον λειτουργεί τον θέλω για να ανακτήσω δεδομένα από ένα WD mybook.

    MDL: WD2500JB - 00REA0
    DCM: HSBHCT2CH
    LBA: 488397168
    Το μοναδικό site για όλα τα Camping της Ελλάδας με Forum και σχόλια από τους χρήστες.

  10. #775
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Συκιές
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Nova
    Πάνω στην πλακέτα γράφει το μοντέλο της πλακέτας που μάλλον θα ξεκινάει με 2060-. Πρέπει να ταιριάζουν τα μοντέλα από τις πλακέτες (ακόμη κι αν το μοντέλο του δίσκου είναι διαφορετικό). Πόσταρε το νούμερο της πλακέτας σου. Επίσης θα πρέπει στην νέα πλακέτα που θα βρεις να αντικαταστήσεις το τσιπ U12 (ένα τσιπ με 8 ποδαράκια και package soic-8) από την δική σου πλακέτα στη νέα που θα βρεις. Αυτό το τσιπ είναι 100% μοναδικό για κάθε δίσκο και ότι άλλη πλακέτα και να βρεις ο δίσκος δε θα δουλέψει αν δε βάλεις πάνω το δικό σου U12.

  11. #776
    Εγγραφή
    07-11-2006
    Περιοχή
    Tauros
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    263
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    speedtouch 780WL
    Αυτό που λες δοκίμασα να κάνω με μια πλακέτα που πήρα από e-bay, αλλά δεν τα κατάφερα και τόσο καλά.

    Από την άλλη βέβαια έχω πάθει το ίδιο σε άλλες 2 περιπτώσεις και τις 2 φορές βρήκα ίδιο δίσκο και αντικατέστησα την πλακέτα και έπαιξαν μια χαρά. Απλά και οι 2 δίσκοι είχαν τα ίδια LBΑ και DCM.
    Το μοναδικό site για όλα τα Camping της Ελλάδας με Forum και σχόλια από τους χρήστες.

  12. #777
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Συκιές
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Nova
    Κάποιοι ισχυρίζονται ότι οι πληροφορίες της EEPROM (το τσιπ U12) είναι συμβατές για ίδια μοντέλα δίσκων με ίδια DCM οπότε για να λες ότι είχες επιτυχία στο παρελθόν μάλλον ισχύει. Το θέμα είναι ότι για να βρεις δίσκο με ίδιο LBA και ίδιο DCM είναι τρομερά δύσκολο. Καλή τύχη.

    Πάντως το να βρεις κάποιον με ένα κολλητήρι θερμού αέρα που να προσφερθεί να σου αλλάξει το τσιπ δεν είναι και καμιά σπουδαία δουλειά. Εγώ πχ θα μπορούσα να στο κάνω αλλά βρίσκομαι Θεσσαλονίκη. 5 λεπτά δουλειά είναι.

  13. #778
    Εγγραφή
    07-11-2006
    Περιοχή
    Tauros
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    263
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    speedtouch 780WL
    Εγώ το δοκίμασα με απλό κολλητηρι και δεν είχα επιτυχία. Βέβαια την δοκιμή την έκανα στην πλακέτα την καινουρια και έτσι δεν έχω πειράξει την δική μου ακόμα για να μην καταστρεψω το u12.
    Σε ευχαριστω για την προσφορά σου, αλλα είμαστε περί τα 500χλμ μακρυά.

    Θα δω πάντως μήπως και σταθώ τυχερός. Το ψάχνω στο eBay κάθε τόσο μήπως και μου κάτσει κάτι.
    Το μοναδικό site για όλα τα Camping της Ελλάδας με Forum και σχόλια από τους χρήστες.

  14. #779
    Εγγραφή
    17-02-2009
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    364
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Thomson TG585v7
    SNR / Attn
    7(dB) / 13.5(dB)
    Να κανω μια ερωτηση.

    Αν απο εναν εξωτερικο δισκο κανουμε cut και paste τα αρχεια σε εναν αλλον δισκο, μπορουμε με ανακτηση να τα βρουμε απο εκει που εγινε η αποκοπη?
    Seize the day but....don't miss the night!!!

  15. #780
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Πιθανώς, εφόσον τα συγκεκριμένα sectors δεν έχουν γραφεί ξανά από πάνω.

Σελ. 52 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 3242475051525354576272 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανάκτηση δεδομένων από κατεστραμένο σκληρό
    Από yannis28 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-17, 18:19
  2. Ανάκτηση δεδομένων από πρώην εξωτερικό σκληρό...
    Από axinosgr στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-12, 20:42

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας