Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 53
  1. #31
    Εγγραφή
    03-05-2013
    Μηνύματα
    565
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    εγω δοκιμασα οτι βρηκα εδω αλλα τπτ. http://forum.xda-developers.com/gala...ivity-t1149716

    ισως δουλευει να κανεις edit # getprop | grep ro.ril
    [ro.ril.hsxpa]: [0]
    [ro.ril.gprsclass]: [12]

    αλλα δεν εχω ιδεα πως γινεται.

  2. #32
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Lightbulb
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexisnik199111 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω εχω θεμα στο οτι μολις ανοιξω τα δεδομενα πρεπει να πει Η+ για να ξακινησει τα data αλλιως τπτ. ακομα και αν εχει τις προυποθεσεις σε 3G ψαχνει να βρει Η+ αλλιως τπτ. στο κανει και σε εσενα αυτο?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anthip09 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς τα ίδια και σε μένα. Μόνο αν γυρίσει σε H+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexisnik199111 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι βλακεια ειναι αυτο ρε που@ μου τρωει την μπαταρια ψαχνοντας για Η+ !

    προσπαθησα να το βαλω gsm/cdma οπως εδω http://www.speedguide.net/faq/gsmwcd...roid-phone-408

    αλλα τπτ δεν φαινεται να το εφαρμοζει
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anthip09 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εμένα τουλάχοστον με s6 και g5 όσες φορές το κινητό δείχνει/έδειχνε έστω και φουλ 3g δεν φόρτωνε τη σελίδα με τπτ. έπρεπε πρώτα να γυρίσει σε Η/Η+, αλλιώς τπτ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexisnik199111 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν υπαρχει καποιος τροπος να απενεργοποιησουμε τα πρωτοκολλα Η και Η+ ωστε να δουλευει μονο με το 3G? ( UMTS)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα το Η και το Η+ είναι το 3G, αν τα βγάλεις θα δουλεύει μόνο σε 2g (με λίγα λόγια δεν θα δουλεύει)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσον αφορα την ταχύτητα, οι ενδείξεις ειναι οι εξής (από μικρότερο προς μεγαλύτερο και max ταχύτητες, συνηθως δεν τις φτανουν ποτε):

    G (GPRS) 0.1 Mbps
    E (Edge) 0.4 Mbps
    3G (UMTS) 2 Mbps
    H (HSDPA) 7.2 Mbps
    H+ (HSDPA Plus) 21 Mb/s
    4G (LTE) 100 Mb/s

    H+ και 4G κανουν δουλεια. Ολα τα αλλα πιο κατω ειναι παναργα. Παραλληλα H+ και 4G τρωνε πολλή μπαταρία.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexisnik199111 Εμφάνιση μηνυμάτων
    η εναλαγγη σε 3g/h/h+ τρωει φουλ μπαταρια.εγω παρατηρησα οτι οταν ειναι κατασταση idle γυρναει σε 3g οταν πας να χρησιμοποοησεις data ψαχνει να παει H+ αλλιως δεν κανει τπτ.

    Σόρρυ που σας έκανα όλους μαζί παράθεση,

    Η Cosmote όταν δεν διακινούνται data κλειδώνει την ταχύτητα στα 236kbit και φαίνεται στο κινητό η ένδειξη 3G για να καταλάβεις ότι είσαι κλειδωμένος σε αυτή την ταχύτητα,
    όταν γράφει H είσαι στα 7.2 και Η+ 21 ή 42 ανάλογα το τηλέφωνο. Η VODAFONE όσο ήμουν σε αυτούς έκανε το αντίθετο και έτσι έχανες 30% περίπου μπαταρία μόνο και μόνο γιατί δεν κλείδωνε σε μικρότερη ταχύτητα όταν δεν το χρησιμοποιούσες.

    αν δείτε την ένδειξη 3G και πάτε να πατήσετε να ανοίξετε σελίδα και δεν αποκρίνεται ή έχει βγάλει θαυμαστικό σε android 6 τότε κάνετε disable enable τα data να αλλάξει η IP και ξαναστρώνει.

  3. #33
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anthip09 Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1
    Σκαλώνει και μάλιστα συχνά..
    Στην φορτετσα στον ρεθυμνο μεσα η coamote...δεν επιανε...καν σημα με αποτελεσμα να μην δουλευει το gps .....

    Μσ αλλη εταιρεια δουλευε κομπλε...

    Γενικα ακουω παραπονα απο τους κρητικους για την cosmote..

  4. #34
    Εγγραφή
    24-04-2010
    Περιοχή
    Λιλιπούπολη
    Μηνύματα
    527
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μπορείτε να μου πείτε ένα μέρος στην Αθήνα , για να παω να δοκιμάσω , μήπως και δω στο τηλέφωνο πως είναι η 4G ταχύτητα ? Γιατί θεωρητικά η συσκευή ειναι 4G/LTE αλλά μέχρι σήμερα το περισσότερο που έχω βρεί κινουμενος στο κέντρο της Αθήνας είναι αυτο το Η+ Ακομα και μέσα στο κατάστημα τους στην οδό Πανεπιστημίου απέναντι απο τα Προπύλαια δεν έχει σήμα 4G .... Εχω αρχίσει να αισθάνομαι σαν τους γκρινιάρηδες γερους του Μαπετ σόου....
    Timeo Danaos et dona ferrentes

  5. #35
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rookie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείτε να μου πείτε ένα μέρος στην Αθήνα , για να παω να δοκιμάσω , μήπως και δω στο τηλέφωνο πως είναι η 4G ταχύτητα ? Γιατί θεωρητικά η συσκευή ειναι 4G/LTE αλλά μέχρι σήμερα το περισσότερο που έχω βρεί κινουμενος στο κέντρο της Αθήνας είναι αυτο το Η+ Ακομα και μέσα στο κατάστημα τους στην οδό Πανεπιστημίου απέναντι απο τα Προπύλαια δεν έχει σήμα 4G .... Εχω αρχίσει να αισθάνομαι σαν τους γκρινιάρηδες γερους του Μαπετ σόου....
    Ποιο κινητο εχεις; Πιθανολογω να μην υποστηριζει τις ευρωπαϊκες μπαντες. Ειδικα στην Αθηνα, εχω παντου 4G, εστω και χαμηλο σημα.

  6. #36
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.637
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lghikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σόρρυ που σας έκανα όλους μαζί παράθεση,

    Η Cosmote όταν δεν διακινούνται data κλειδώνει την ταχύτητα στα 236kbit και φαίνεται στο κινητό η ένδειξη 3G για να καταλάβεις ότι είσαι κλειδωμένος σε αυτή την ταχύτητα,
    όταν γράφει H είσαι στα 7.2 και Η+ 21 ή 42 ανάλογα το τηλέφωνο. Η VODAFONE όσο ήμουν σε αυτούς έκανε το αντίθετο και έτσι έχανες 30% περίπου μπαταρία μόνο και μόνο γιατί δεν κλείδωνε σε μικρότερη ταχύτητα όταν δεν το χρησιμοποιούσες.

    αν δείτε την ένδειξη 3G και πάτε να πατήσετε να ανοίξετε σελίδα και δεν αποκρίνεται ή έχει βγάλει θαυμαστικό σε android 6 τότε κάνετε disable enable τα data να αλλάξει η IP και ξαναστρώνει.
    Στην Cosmote όταν δεν γίνεται χρήση data πάει σε carrier 3G only
    Στην Vodafone όλοι οι carriers ειναι HSDPA

    Για την μπαταρία ισχύει ακριβώς το ανάποδο.
    Με Cosmote μου κλείνει το κινητό ακόμα και αν δεν κάνω χρήση. (Περίεργο!).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανως, για εξοικονομηση ενεργειας.
    Είτε συνδεθεί σε HSDPA είτε σε 3G η κατανάλωση ειναι η ίδια σε idle
    Μάλλον για οικονομία πόρων θα έλεγα.
    mac rulez

  7. #37
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.613
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rookie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείτε να μου πείτε ένα μέρος στην Αθήνα , για να παω να δοκιμάσω , μήπως και δω στο τηλέφωνο πως είναι η 4G ταχύτητα ? Γιατί θεωρητικά η συσκευή ειναι 4G/LTE αλλά μέχρι σήμερα το περισσότερο που έχω βρεί κινουμενος στο κέντρο της Αθήνας είναι αυτο το Η+ Ακομα και μέσα στο κατάστημα τους στην οδό Πανεπιστημίου απέναντι απο τα Προπύλαια δεν έχει σήμα 4G .... Εχω αρχίσει να αισθάνομαι σαν τους γκρινιάρηδες γερους του Μαπετ σόου....
    Σχεδόν παντού έχει στην Αθήνα 4G.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  8. #38
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    ►Planet Earth◄
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ►Vodafone◄
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rookie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείτε να μου πείτε ένα μέρος στην Αθήνα , για να παω να δοκιμάσω , μήπως και δω στο τηλέφωνο πως είναι η 4G ταχύτητα ? Γιατί θεωρητικά η συσκευή ειναι 4G/LTE αλλά μέχρι σήμερα το περισσότερο που έχω βρεί κινουμενος στο κέντρο της Αθήνας είναι αυτο το Η+ Ακομα και μέσα στο κατάστημα τους στην οδό Πανεπιστημίου απέναντι απο τα Προπύλαια δεν έχει σήμα 4G .... Εχω αρχίσει να αισθάνομαι σαν τους γκρινιάρηδες γερους του Μαπετ σόου....
    Έχεις στείλει με SMS τη λέξη 4G στο 1333; Αποκλείεται να μην πιάνει η Cosmote 4G στην Αθήνα, εγώ έχω τις άλλες 2 και πιάνουν σχεδόν παντού.

  9. #39
    Εγγραφή
    24-04-2010
    Περιοχή
    Λιλιπούπολη
    Μηνύματα
    527
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Η μία συσκευή που έχω είναι Microsoft 650 LTE και η άλλη συσκευή Blackberry q20 LTE αγορασμένες απο Ελλάδα και συγκεκριμένα απο μεγάλη αλυσίδα ηλεκτρονικών -δεν ξέρω αν κάνει να αναφέρω ποια....
    Επίσης καθημερινά κινούμαι στον άξονα Σύνταγμα Ομόνοια λόγω δουλειάς και ΠΟΤΕ δεν αξιωθηκα να δω 4G στην ένδειξη σήματος....
    Timeo Danaos et dona ferrentes

  10. #40
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.779
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rookie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μία συσκευή που έχω είναι Microsoft 650 LTE και η άλλη συσκευή Blackberry q20 LTE αγορασμένες απο Ελλάδα και συγκεκριμένα απο μεγάλη αλυσίδα ηλεκτρονικών -δεν ξέρω αν κάνει να αναφέρω ποια....
    Επίσης καθημερινά κινούμαι στον άξονα Σύνταγμα Ομόνοια λόγω δουλειάς και ΠΟΤΕ δεν αξιωθηκα να δω 4G στην ένδειξη σήματος....
    Η sim σου ειναι καινουργια? Γιατι αν εχεις την ιδια καποια χρονια πιθανον να φταιει αυτο.
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic48706_4.gif

  11. #41
    Εγγραφή
    24-04-2010
    Περιοχή
    Λιλιπούπολη
    Μηνύματα
    527
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nothing Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η sim σου ειναι καινουργια? Γιατι αν εχεις την ιδια καποια χρονια πιθανον να φταιει αυτο.

    Νομίζω οτι εδω μπορεί να είναι η αιτια του προβλήματος////τη μια την εχω απο 2012 και την άλλη απο το 2010 και εκτός των άλλων μου τις έκοψαν απο το καταστημα που αγόρασα το τελευταιο τηλέφωνο για να τις κανουν nano sim
    Θα κάνω αντικατάσταση μηπως λυθει το προβλημα Ευχαριστω για τη συμβουλή!

    update
    Τελικά το πρόβλημα ήταν αλλού και είναι για γέλια ... Δεν μου είχαν ενεργοποιήσει απο την COSMOTE την δυνατότητα πρόσβασης σε 4G δίκτυο και γι αυτό μου είπαν να στείλω ένα μηνυμα στο 1333 --> 4G ώστε να μου το ενεργοποιήσουν !!! Απλά κανένας δεν μου είπε οτι θέλει αίτημα για να ενεργοποιηθεί γιατί νόμιζα οτι ενεργοποιείται by default
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rookie : 19-08-16 στις 17:19.
    Timeo Danaos et dona ferrentes

  12. #42
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    ►Planet Earth◄
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ►Vodafone◄
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rookie Εμφάνιση μηνυμάτων

    Νομίζω οτι εδω μπορεί να είναι η αιτια του προβλήματος////τη μια την εχω απο 2012 και την άλλη απο το 2010 και εκτός των άλλων μου τις έκοψαν απο το καταστημα που αγόρασα το τελευταιο τηλέφωνο για να τις κανουν nano sim
    Θα κάνω αντικατάσταση μηπως λυθει το προβλημα Ευχαριστω για τη συμβουλή!

    update
    Τελικά το πρόβλημα ήταν αλλού και είναι για γέλια ... Δεν μου είχαν ενεργοποιήσει απο την COSMOTE την δυνατότητα πρόσβασης σε 4G δίκτυο και γι αυτό μου είπαν να στείλω ένα μηνυμα στο 1333 --> 4G ώστε να μου το ενεργοποιήσουν !!! Απλά κανένας δεν μου είπε οτι θέλει αίτημα για να ενεργοποιηθεί γιατί νόμιζα οτι ενεργοποιείται by default
    Αυτό σου είχα γράψει και πιο πάνω. Ότι δεν είχες στείλει μάλλον το SMS.

  13. #43
    Εγγραφή
    24-04-2010
    Περιοχή
    Λιλιπούπολη
    Μηνύματα
    527
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ΣΩΣΤΑ λες εσυ το ειχες γραψει αλλα εγω δεν εβλεπα την τυφλα μου !!!

    Σε ευχαριστω συνονοματε βαζελε!!!!
    Timeo Danaos et dona ferrentes

  14. #44
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.687
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lghikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σόρρυ που σας έκανα όλους μαζί παράθεση,

    Η Cosmote όταν δεν διακινούνται data κλειδώνει την ταχύτητα στα 236kbit και φαίνεται στο κινητό η ένδειξη 3G για να καταλάβεις ότι είσαι κλειδωμένος σε αυτή την ταχύτητα,
    όταν γράφει H είσαι στα 7.2 και Η+ 21 ή 42 ανάλογα το τηλέφωνο. Η VODAFONE όσο ήμουν σε αυτούς έκανε το αντίθετο και έτσι έχανες 30% περίπου μπαταρία μόνο και μόνο γιατί δεν κλείδωνε σε μικρότερη ταχύτητα όταν δεν το χρησιμοποιούσες.

    αν δείτε την ένδειξη 3G και πάτε να πατήσετε να ανοίξετε σελίδα και δεν αποκρίνεται ή έχει βγάλει θαυμαστικό σε android 6 τότε κάνετε disable enable τα data να αλλάξει η IP και ξαναστρώνει.
    Αυτό με το #@#@$@θαυμαστικό ξαναγράψτο. Συχνή-πυκνή εμφάνιση του σε Nexus 5X και Cosmote.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  15. #45
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Λογικο ειναι τοσα δωρα εδωσε τουλαχιστον στο WU που εχω.
    Παντως σε πολλες περιοχες που κινηθηκα τρομερα προβληματα ταχυτητας, ενω εναλλαγες τρελες απο Η+ σε Η και 3G και στις συσκευες μου τουλαχιστον οταν δεν ειχα Η+ δεν ρουταρε! δλδ δεν ειχα καν ιντερνετ!!!S
    Mε Η+ δεν ειδα σε speedtest πανω απο 5mbps πουθενα οπου πηγα ενω κυριως ειχε κοντα στα 4 και μερικες φορες ουτε καν 2,5.....
    Πρωτη φορα φετος βλεπω τετοια χαλια!!!! κριμα!
    στο στικακι που εχω 4G στο σπιτι στο εξοχικο πανω απο 26mbps με τιποτα στο ocla speedtest προφανως η περιοχη εκει δεν εχει καλες κεραιες τι να πω....
    Δεν εχω φορητη συσκευη να δω αλλου το 4G.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-16, 18:56
  2. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-16, 22:12
  3. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-16, 15:37
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-15, 23:19
  5. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-15, 10:42

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας