Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    24-05-2014
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
    Διδάσκω σε μια τάξη 4x4 m και θα ήθελα ένα μέσο να προβάλω κάποια πράγματα από τον υπολογιστή μου.

    Ο υπολογιστής μου είναι ένα Ultrabook 12,5" με οθόνη IPS full HD και εξόδους mini display port και usb3.

    Μέχρι τώρα βολευόμουν με έναν παλιό προτζέκτορ o οποίος πλέον δεν με ικανοποιεί, οπότε είμαι στο εξής δίλημμα.

    Να αγοράσω ένα projector με ανάλυση κατά προτίμηση full hd ώστε να αξιοποιήσω την οθόνη του υπολογιστή και οπόσδηποτε short throw ώστε να γλιτώσω τις πολλές σκιές.
    Βέβαια εδώ το κόστος είναι αρκετά υψηλό, πάνω από 1200 € από μια έρευνα που έκανα.

    Βέβαια επειδή η τάξη δεν είναι πολύ μεγάλη και η απόσταση του τελευταίου θρανίου από τον πίνακα είναι 4m σκέφτηκα μήπως θα μπορούσα αντί για projector να τοποθετήσω μια μεγάλη τηλεόραση 40"-50" και να κάνω την δουλειά μου αρκετά οικονομικότερα (ελπίζω) αλλά και με αρκετά πλεονεκτήματα όπως, καλύτερη ποιότητα εικόνας ανεξαρτήτως φωτισμού, χωρίς τον θόρυβο και την ζέστη του projector, πιθανώς σύνδεση wifi οπότε αντίο καλώδια, τοποθέτηση στο πλάι οπότε δεν μου στερεί χώρο στον πίνακα.

    Το ότι η τηλεόραση θα είναι full HD στην εποχή μας λογικά είναι αυτονόητο, οπότε τα ερωτήματα είναι τα παρακάτω:

    α) Πόσες ίντσες;
    β) Να είναι smart TV ή δεν υπάρχει λόγος;
    γ) Το πάνελ LED ή κάτι άλλο;
    δ) Η συχνότητα της τηλεόρασης ποια πρέπει να είναι; Πρέπει να είναι ίδια με του υπολογιστή;

    Δηλαδή η τηλεόραση θα λειτουργεί ουσιαστικά ως ένα μεγάλο μόνιτορ ή υπάρχουν παράγοντες που δεν έχω υπολογίσει και θα μου δημιουργήσουν προβλήματα.

  2. #2
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    1200€ για full hd projector; Γιατί τόσο ακριβά; Υπάρχουν πολύ καλοί full hd επώνυμοι (πχ Epson) με 800 ευρώ. Για να πας σε λύση TV, για τα 4m θα χρειαστείς το λιγότερο 55". Και θα πρέπει να κοιτάξεις ως βασική προϋπόθεση τις γωνίες θέασης. Για τέτοια δουλειά αν πας τελικά σε TV, σου κάνει μια LED με IPS panel καθώς δεν σε ενδιαφέρει να έχει τέλεια μαύρα μιας και η τάξη θα έχει φωτισμό. Εφόσον θα συνδεθείς με laptop δεν έχουν λόγο ύπαρξης τα smart features (αν και οι περισσότερες TV πλέον τα έχουν). Επίσης τα Hz καλό είναι να είναι 100 και όχι 50.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-05-2014
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
    Κοιτώντας για short throw projector τα βασικά μοντέλα είναι κοντά στα 1000€ όπως για παράδειγμα ο Epson του παρακάτω συνδέσμου.

    [URL="http://www.skroutz.gr/s/4770277/Epson-EB-570.html"]

    Οι οποίοι δεν είναι full hd (χωρίς να σημαίνει ότι για την τάξη είναι απαραίτητο το full hd).

    Τώρα όσον αφορά την TV, συνδέθηκα δοκιμαστικά με wifi (άμεσα χωρίς router νομίζω wifi direct λέγεται) με μια Samsung smart tv 40" 100Ηz που έχω στο σπίτι και όντως οι 40" είναι λίγες.
    Βέβαια είχα και μερικά προβλήματα ξαφνικής αποσύνδεσης στο wifi που με προβλημάτισαν.
    Κατά τα άλλα η καθυστέρηση στο mouse είναι μικρή και η κίνηση χωρίς κολλήματα.

    Οι γωνίες θέασης θα είναι μικρές αφού θα τοποθετηθεί ή πάνω από τον πίνακα ή σε σε μια γωνία της τάξης, αν και οι 55" μάλλον για πάνω από τον πίνακα βλέπω να χωρούν.

  4. #4
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν δεν είναι απαραίτητο το full hd, μπορείς να πας σε κάποιον σαν αυτόν. Στην κατηγορία 'short throw projectors'. Η ίδια η BenQ τον περιγράφει ως "complete classroom projector solution" και θα βρεις μόνο καλά λόγια για τον συγκεκριμένο.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-05-2014
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
    Έχω διαβάσει αρκετά reviews έχω δει και κάμποσα βιντεάκια στο youtube για projector οπότε αν τελικά καταλήξω σε projector θα την βρω την άκρη...
    Την δημοσίευση την ξεκίνησα περισσότερο για να διερευνήσω την εναλλακτική προσέγγιση της αγοράς τηλεόρασης μεγάλης διαγωνίου
    Αν κάποιο μέλος του forum το έχει δοκιμάσει και έχει να προσθέσει κάτι ή αν έχετε να προτείνετε κάποια μοντέλα κατάλληλα για την περίπτωση ώστε να έχω και μια εικόνα των χαρακτηριστικών και του κόστους θα το εκτιμούσα.

Παρόμοια Θέματα

  1. Καταστήματα online ή τοπικά για αγορά software εκτός skroutz
    Από sadako στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-16, 22:01
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-16, 10:22
  3. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-15, 11:16
  4. Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-15, 20:23
  5. Η τηλεόραση άνοιξε ξαφνικά μόνη της με ΕΡΤ σήμερα
    Από alexandros στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-15, 12:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας