Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 31
  1. #1
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ίσως δεν είναι ο καταλληλότερος χώρος, αλλά μιας και είναι ένα χόμπι αρκετά σύνηθες, έψαχνα για κάποιες στοιχειώδεις συμβουλές από κάποιον γνώστη, για ξεκίνημα.

    Βασικά με δυο λόγια, ο χρόνος και το περιβάλλον που έχω διαθέσιμα και θεωρώ πως δε θα ήταν άσχημα να έχω και μερικά ψαράκια για το φούρνο, είναι από παραλία, μη βραδινές ώρες και με τεχνητά δολώματα μόνον.

    Διαβάζω εδώ και καιρός για τεχνικές και εξοπλισμούς, αλλά δεν έχω καταλήξει στα στοιχειώδη για να κάνω την αρχή, γιατί αναρωτιέμαι μήπως κάνω πατάτα και μείνω με το καλάμι στο χέρι να τρώω τις ώρες μου στον ήλιο χωρίς ψάρια.

    Οπότε, μιλάμε για spinning ΜΟΝΟ αφού θέλω να μη μπλέξω με ζωντανά δολώματα; Ή μπορεί να γίνει κάτι και με casting ή surf casting;

    Θα χρειαστώ καλάμι, μηχανισμό, μια 30άρα ας πούμε πετονιά, αγκίστρια, τεχνητά δολώματα, μίνιμουμ; Ή οπωσδήποτε και φελό, "αρματωσιές" (ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς είναι), βαρίδια, μολύβια και διάφορα άλλα;

    *κουδουνάκι και βάση προφανείς οι ρόλοι τους, αλλά δεν με πειράζει να μην αρχίσω με αυτά, θα το κρατάω στα χέρια το καλάμι για αρχή.

    ΥΓ ακόμα δεν έχω βρει κάπου να αναφέρεται ποια ακριβώς ψάρια κυνηγάει κανείς στα ρηχά αλμυρά νερά των παραλιών, ποια είδη δηλαδή. Δε θα πιάσω ξιφία, αλλά να ξέρω για τι ψάρια μιλάμε! Στις παραλίες της Κεντρικής και Βορειοκεντρικής Μακεδονίας ας πούμε.

  2. #2
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Το ανέκδοτο με το ψάρεμα το ξέρεις; ε, αφου δεν........, δεν το ρίχνεις στο ψάρεμα
    Sorry, could not resist

  3. #3
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    γιατί αναρωτιέμαι μήπως κάνω πατάτα και μείνω με το καλάμι στο χέρι να τρώω τις ώρες μου στον ήλιο χωρίς ψάρια.
    Το μόνο σίγουρο

  4. #4
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheUser Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...θεωρώ πως δε θα ήταν άσχημα να έχω και μερικά ψαράκια για το φούρνο...
    Ψαράκια για τον φούρνο μου έχουν τάξει εδώ και κάτι χρόνια ψαράδες που έχουν πληρώσει χιλιάρικα σε εξοπλισμό εδώ και χρόνια και το μόνο που μου φέρνουν είναι κανένας κόκορας...
    Ξεκίνα από το τηγάνι και βλέπεις στην πορεία και την περίπτωση του φούρνου!

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψαράκια για τον φούρνο μου έχουν τάξει εδώ και κάτι χρόνια ψαράδες που έχουν πληρώσει χιλιάρικα σε εξοπλισμό εδώ και χρόνια και το μόνο που μου φέρνουν είναι κανένας κόκορας...
    Ξεκίνα από το τηγάνι και βλέπεις στην πορεία και την περίπτωση του φούρνου!
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Παράνομο νυχτερινό ψαροντούφεκο με μπουκάλες και φακό θα φέρει μεγαλοσύνες, καθώς αυτές βρίσκονται σε βάθη 40 μέτρων και άνω. Από καλάμι μην περιμένεις τίποτα σπουδαίο. Καμια μικρή τσιπούρα, κανα μικρό σαργουδάκι ίσως. Θα κάνεις ωραίες σούπες μια στο τόσο, βαριά καρδιά και κανα τηγάνι πολύ πιο σπάνια.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  7. #7
    Εγγραφή
    31-01-2005
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Αν ξέρεις τι και που με το καλάμι η πετονιά γενικά κάνεις θαύματα, ούτε καν καλάμι.

  8. #8
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τελικά πήρα το πρώτο σετ ψαρέματος από το jumbo σήμερα! Κανένας γνώστης δεν υπάρχει να δώσει παραπάνω πληροφορίες; Σπαστό το καλάμι, 1,6 μ., αλλά νόμιζα θα είναι βιδωτό έστω. Αυτό απλά "μπαίνει" το ένα μέρος στο άλλο, σκέφτομαι μήπως φύγει το πάνω κομμάτι στη βολή! Ίσως έπρεπε να πάρω το 14,99 σετ από αλλου και όχι το 9,99 από το jumbo..

  9. #9
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Ψάξε στο ίντερνετ για τα :
    - παραγάδι στεριάς
    - χταποδιέρα

    μάλλον είναι τα πιο εύκολα και οικονομικά για να ασχοληθείς

  10. #10
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheUser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά πήρα το πρώτο σετ ψαρέματος από το jumbo σήμερα! Κανένας γνώστης δεν υπάρχει να δώσει παραπάνω πληροφορίες; Σπαστό το καλάμι, 1,6 μ., αλλά νόμιζα θα είναι βιδωτό έστω. Αυτό απλά "μπαίνει" το ένα μέρος στο άλλο, σκέφτομαι μήπως φύγει το πάνω κομμάτι στη βολή! Ίσως έπρεπε να πάρω το 14,99 σετ από αλλου και όχι το 9,99 από το jumbo..
    Συγνώμη, αλλά σχετικά με αυτό που γράφω πιο πάνω για τους φίλους ψαράδες, 9,99 ήταν μόνο τα μεταφορικά που πλήρωσα στο ebay για δολώματα ενός από αυτούς, μπας και βγάλει κανένα ψάρι για φούρνο.
    100 ευρώ έκαναν όλα μαζί τα δολώματα και εσύ με ένα παιχνίδι από τα Τζάμπο θες να γίνεις ψαράς? Τσιπούρα 200 γρ να πιάσεις (απίθανο, αλλά λέμε) θα τη χάσεις.

  11. #11
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    TheUser, σε λάθος φόρουμ ρωτάς.
    Μπές στο psaremata και στο waterboys.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  12. #12
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη, αλλά σχετικά με αυτό που γράφω πιο πάνω για τους φίλους ψαράδες, 9,99 ήταν μόνο τα μεταφορικά που πλήρωσα στο ebay για δολώματα ενός από αυτούς, μπας και βγάλει κανένα ψάρι για φούρνο.
    100 ευρώ έκαναν όλα μαζί τα δολώματα και εσύ με ένα παιχνίδι από τα Τζάμπο θες να γίνεις ψαράς? Τσιπούρα 200 γρ να πιάσεις (απίθανο, αλλά λέμε) θα τη χάσεις.

    Και δηλαδή μόνο με 100 ευρώ δολώματα μπορεί κανείς να πιάσει ψάρια ρε φίλος; Τι να κάνουμε, δεν ανήκωμεν όλοι στο υψηλό τζετ σετ της παρεούλας σου, που δίνουν 100 ευρώ για δολώματα, 100 ευρώ για μένα είναι οι μεγάλες αγορές που θα κάνω μερικές φορές το χρόνο (σαν ποσό).

    Για τους άλλους δηλαδή τους κοινούς θνητούς, δεν έχει ψάρια;

    Τώρα το Σεπτέμβρη, που θα τσακώσω μερικές μουρμούρες που έρχονται στα ρηχά, με το σούπερ καλάμι του Jumbo και με μερικά σπυριά καλαμπόκι από κονσέρβα, θα σου στείλω τις φωτό να τις δείξεις στους φίλους σου τους "καλοφαγάδες"..

  13. #13
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheUser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα το Σεπτέμβρη, που θα τσακώσω μερικές μουρμούρες που έρχονται στα ρηχά, με το σούπερ καλάμι του Jumbo και με μερικά σπυριά καλαμπόκι από κονσέρβα, θα σου στείλω τις φωτό να τις δείξεις στους φίλους σου τους "καλοφαγάδες"..
    Να είσαι καλά και στείλε μερικά ψάρια στους Αμερικάνους που θα σε βοηθήσουν στο άλλο θέμα που έχεις

  14. #14
    Εγγραφή
    19-01-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    HOL
    Δοκίμασε εγγλέζικο για κάνα καλό ψαράκι, εμένα πάντα κάτι μου δίνει. Αν και είμαι σταθερός απικατζής και πεταχτάρι.
    Τ'απολωλότα πρόβατα τα φάγανε οι λύκοι
    κι'αυτά που μείναν στο κοπάδι τα έφαγε ο βοσκός

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheUser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και δηλαδή μόνο με 100 ευρώ δολώματα μπορεί κανείς να πιάσει ψάρια ρε φίλος; Τι να κάνουμε, δεν ανήκωμεν όλοι στο υψηλό τζετ σετ της παρεούλας σου, που δίνουν 100 ευρώ για δολώματα, 100 ευρώ για μένα είναι οι μεγάλες αγορές που θα κάνω μερικές φορές το χρόνο (σαν ποσό).

    Για τους άλλους δηλαδή τους κοινούς θνητούς, δεν έχει ψάρια;

    Τώρα το Σεπτέμβρη, που θα τσακώσω μερικές μουρμούρες που έρχονται στα ρηχά, με το σούπερ καλάμι του Jumbo και με μερικά σπυριά καλαμπόκι από κονσέρβα, θα σου στείλω τις φωτό να τις δείξεις στους φίλους σου τους "καλοφαγάδες"..
    Μην είναι όμως σαν τις φώτο που ανεβάζουν μερικές φόρες, με λίγα λόγια μην μας δείξεις αγορασμένες μουρμουρες

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέο ξεκίνημα με το wordpress.org
    Από tosodoulis στο φόρουμ Web authoring, development & web design
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-16, 16:22
  2. Καλαμι ψαρεματος + μηχανισμος
    Από x69pr στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-16, 17:01
  3. Αργεί πολύ στο ξεκίνημα,windows vista
    Από georgios x στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-15, 16:04

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας