Σελ. 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 110
  1. #16
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Πολυ σοβαρα το εγραψα. Η τεχνογνωσια και η παραγωγη αυτη τη στιγμη ειναι στην Αμερικη και στην Ασια. Η ευρωπη υστερει και παιζει κυριως το ρολο του πλουσιου καταναλωτη. Αργα η γρηγορα η πλαστιγγα γερνει κατα της ευρωπης. Ακριβως οτι εγινε και στην ελλαδα, ζουσαμε οχι απο την παραγωγη αλλα απο την πλασματικη οικονομια μας, συνεπεια της απο την δεκαετια του 90 διαλυμενης παιδειας μας.

    Θα επρεπε να εχουμε πολυ ελαφρυτερο φορολογικο συστημα για ολες τις επιχειρησεις, διοτι αν δεν το κανουμε αυτες φευγουν και πανε σε χωρες που δεν πληρωνουν φορους.

    Δεν λεω να μην πληρωσει, αλλα να μην της δωσεις αφορμη να φυγει. Και οχι μονο στην Apple, σε ολες.

    Το τραγικό επιχείρημα που βλεπω εδω μεσα: Αφου ο κοσμος πληρωνει 23%, να πληρωσει και η Apple 23%. Να ψοφησει η κατσικα του γειτονα δηλαδη, αντι να λεμε να εχουν ολοι 5%!

    Οι επιχειρησεις φερνουν θεσεις εργασιας, οχι οι φοροι. Με υπερβολικους φορους επιχειρησεων δεν κερδιζει ποτε ο απλος λαος. Ειδικα στην εποχη μας που μια εταιρια μπορει να παει σε οποιο μερος του κοσμου θελει.

    Σας δινω παραδειγμα απο συνεργατες μου, ειχαν μια επιχειρηση εδω ιντερνετικη, απασχολουσαν 5 ατομα και μετα το 29% φορο στις επιχειρησεις κατελαχιστο απο το πρωτο ευρω, σηκωθηκαν και εφυγαν και πηγαν εξω με 5 η 10% φορο. Πεντε περισσοτεροι ανεργοι στην Ελλαδα, κανενα κοστος για τους συνεργατες μου.

    Οπως ελεγε και ενας καλος ιστορικος: Καμια χωρα που εφτιαξε νομους εχθρικους προς το χρημα δεν προκοψε.

    Τι θα κανει τωρα η Apple? Θα πληρωσει τα ψιχουλα για αυτην και μετα θα φυγει απο την ιρλανδια. Ολες οι θεσεις εργασιας στην ιρλανδια θα αντικατασταθουν με λιγοτερες και φτηνοτερες στην Σιερρα Λεονε και ο μονος χαμενος θα ειναι ο φουκαρας λαος. Οι περισσοτεροι υπαλληλοι ειναι αναλωσιμοι. Δουλευουν οχι σαν μυαλα, αλλα σαν χερια, κουβαλητες, γραφιαδες, τρεχατε ποδαρακια μου, τετοια. Για τετοιους υπαλληλους βρισκεις πολυ ευκολα αντικαταστατες.

    Φεύγοντας απο την Ιρλανδια η Apple μια χαρα θα συνεχισει να πουλαει τις συσκευες τις και αν η commission επιμεινει, το πολυ πολυ να αυξησει τις τιμες των προιοντων στην ευρωπη, ετσι και αλλιως τα προιοντα της σε λεφταδες απευθυνονται.

    Αν νομιζετε οτι τα λεφτα που θα δωσει η Apple θα πανε στο πορτοφολι σας, γελιεστε. Με την γνωση και την μορφωση παραγεται το χρημα, οχι με τους φορους. Τους φορους τους εισπραττουν οι λιγοι, η μαζα απλα ζητωκραυγαζει σαν οχλος που ζηταει να πεσει το κεφαλι της Apple.


    Αν διαφωνειτε με το συστημα, ο μονος τροπος να το χτυπησετε ειναι μεσα απο το συστημα (Αλκατραζ). Το να διαφωνουμε ομως με την apple αλλα να εχουμε προτυπο και ονειρο να παμε να τη στησουμε εξω απο το καταστημα 7 μερες για να παρουμε το νεο iPhone ειναι εντελως γελοιο. Η Apple τα βλεπει αυτα και γελαει. Ελλειψη παιδειας.

    Τι πρεπει να κανει η Ιρλανδια και η καθε ιρλανδια; Αρχικα συνθηκες ωστε να μπορουν να ερθουν επιχειρησεις και μετα εκπαιδευση και τεχνογνωσια στον κοσμο της ωστε να ειναι ανταγωνιστικος ως προς το μυαλο. Μονο το μυαλο εχει αξια σημερα, ολα τα αλλα αγοραζονται και πουλιουνται.

    Διαφορετικα μια ζωη ολη η ευρωπη θα ειναι σε κριση. Παμε για κινεζοποιηση και οταν πατε στην Κινα θα καταλαβετε ακριβως τι σημαινει κινεζος. Και εμεις εδω ακομα χειροτερα γιατι εκτος των αλλων ζουμε σε μια χωρα με σημαντικοτατο γεωστρατηγικο ρολο. Μια ζωη στην αποκατω θα μας εχουν εκτος και ξυπνησουμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 30-08-16 στις 16:30.

  2. #17
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Καμιά εταιρεία δεν πρέπει να ζει σε βάρος του κράτους ή των εργαζόμενων σε αυτήν.
    Δεν είπαμε να μην υπάρχουν ελαφρύνσεις και κίνηητρα για μια εταιρεία,αλλά όχι και μηδενικοί φόροι.
    Γιατί το το 0.005% στην ουσία μηδενικός φόρος είναι.

    Επειδή δηλαδή έφερε την τεχνογνωσία να "πηδάει" κράτος και εργαζόμενους,
    και να γράφει στα παλιά της παπούτσια ερασιακές και φορολογικές νομοθεσίες.

    Έγραψα και παραπάνω ότι από το 2011-2015 έβγαλε 200 δις.
    Τα 13 δις που ζητά η Commission σαν φόρους είναι λιγότερα από το 7%.
    Δεν νομίζω να είναι υπερβολική φορολόγιση για οποιαδήποτε εταιρεία.

    Αλλά έχει μάθει η Apple να πληρώνει ψίχουλα για να βγάζει τεράστια κέρδη.
    Αλλά ξέχασα,πως αλλοιώς θα πλήρωνε το πριμ υπογραφής των $390 εκατομυρίων
    στον τωρινό της CEO,τα διπλά από ότι πλήρωσε για 50,000 εργάτες το 2015.

    Ειδήσεις σαν την αναφορά της China labor watch και του ΒΒC
    δείχνουν ότι το μήλο δεν είναι μόνο δαγκωμένο αλλά είναι και σάπιο.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  3. #18
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Για να είμαστε δίκαιοι πάντως, στο σκλαβοπάζαρο της Κίνας δεν έχει την αποκλειστικότητα η Apple. Αυτό σαφώς δεν μειώνει/μετριάζει τις ευθύνες της, αλλά ας μην πέφτουμε και από τα σύννεφα.

  4. #19
    Εγγραφή
    08-02-2011
    Μηνύματα
    659
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μα 0,005%;;; Θέλουν ξύλο...

  5. #20
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    E καλά μη τρελαθούμε κιόλας ότι δεν παράγει η Ευρώπη τίποτα και μόνο καταναλώνει..

    Shell, VW and BP είναι μέσα στις 10 μεγαλύτερες παγκοσμίως.

  6. #21
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Δεν έχω πρόθεση να γίνω υποστηρικτής της Apple, ούτε κατά διάνοια, αλλά και εμένα αν πχ μου έδιναν μια δουλειά να βγάχω φωτοτυπίες και να παίρνω 5Κ μισθό ναι θα έλεγα. Ευθύνη έχει και αυτός που επιτρέπει, προσφέρει τέτοια ευνοϊκή διαχείριση.
    Αυτό που είναι απορίας άξιο, είναι σε τί οφέλη προσδοκά η Ιρλανδία, δίνοντας την ευκαιρία και σε άλλα μεγαθήρια όπως Google, Amazon, Facebook να δηλώσουν την έδρα τους εκεί. Οι θέσεις εργασίας από μόνες τους δε νομίζω ότι είναι σημαντικός παράγοντας, αφήστε που αμφιβάλλω και για το πλήθος αυτών.

  7. #22
    Εγγραφή
    24-03-2004
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
    Router
    SPEEDSTREAM 4200
    Ναι μπορει να παει οπου θελει να παραγει (και εχει παει και παραγει τα προιοντα της σε χωρες της Ασιας με μισθους πεινας). Αλλα τις πωλησεις της τις κανει στις πλουσιες χωρες στις οποιες δεν πληρωνει φορους. Τα κερδη της τα εχει στις πλουσιες χωρες. Να παρει τι και να φυγει; Τους καταναλωτες των προιοντων της; Οταν ενα τηλεφωνο της στοιχιζει 50 € (ισως και πολλα λεω) και το πουλαει 600 € για τα 550 € πρεπει να πληρωσει φορο στην Ελλαδα πχ που εγινε η αγορα του προιοντος. Αυτα τα 550χ40%=220 € πχ θα τα ζητησει το κρατος απο σενα και απο μενα. Γιατι; Γιατι θα μπουν στο δημοσιο χρεος (ειναι εξαγωγη συναλλαγματος και πλουτου). Και μετα θα εχεις τον Σοιμπλε (και τον καθε Σοιμπλε) να σου λεει:"ΠΛΗΡΩΣΑ το προιον που καταναλωσες στην Apple και τωρα τα χρωστας σε μενα. Κατεβαινε" Και θα εχει και δικιο παναθεμα τον. Και θα μπει κιαλλος ΕΝΦΙΑ και τι αλλο θα ανακαλυψουν. Αλλα αν συμβει τιποτα εσενα και εμενα θα ζητησουν να υπερασπιστουμε την χωρα, οχι απο την Αpple. Θα σου πουν και ενα ειναι καθηκον σου. Και θα παμε σαν κοροιδα (με κεφαλαιο Μ). Θα ειναι αργα τοτε για να σου φυγουν οι αυταπατες. Αναλωσιμε (για τον TURBOIC μιλαω).

  8. #23
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που είναι απορίας άξιο, είναι σε τί οφέλη προσδοκά η Ιρλανδία, δίνοντας την ευκαιρία και σε άλλα μεγαθήρια όπως Google, Amazon, Facebook να δηλώσουν την έδρα τους εκεί. Οι θέσεις εργασίας από μόνες τους δε νομίζω ότι είναι σημαντικός παράγοντας, αφήστε που αμφιβάλλω και για το πλήθος αυτών.
    Για την Ιρλανδία, η Apple είναι ο "κράχτης", το προϊόν από το οποίο δεν βγάζει λεφτά αλλά προσελκύει πελάτες. Οι χαμηλοί φορολογικοί συντελεστές είναι έτσι κι αλλιώς το βασικό όπλο, αλλά και το "η Apple και η Google επέλεξαν την Ιρλανδία, εσύ πού θα πας;" είναι άλλο ένα τεράστιο εργαλείο marketing για να προσελκύσει δεκάδες άλλες μικρότερες εταιρείες και να φτιάξει ένα τεχνολογικό (και όχι μόνο) hub από το οποίο θα έχει πολλαπλά οφέλη.
    Οι θέσεις εργασίας είναι απλά το κερασάκι στην τούρτα.

  9. #24
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Και πολύ άργησαν. Η Ιρλανδία να πιει ξύδι γιατί αυτό το φοροπαρασιτικό μοντέλο ανάπτυξης δεν γίνεται και δεν πρέπει να συνεχιστεί.


  10. #25
    Εγγραφή
    12-03-2006
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολυ σοβαρα το εγραψα. Η τεχνογνωσια και η παραγωγη αυτη τη στιγμη ειναι στην Αμερικη και στην Ασια. Η ευρωπη υστερει και παιζει κυριως το ρολο του πλουσιου καταναλωτη. Αργα η γρηγορα η πλαστιγγα γερνει κατα της ευρωπης. Ακριβως οτι εγινε και στην ελλαδα, ζουσαμε οχι απο την παραγωγη αλλα απο την πλασματικη οικονομια μας, συνεπεια της απο την δεκαετια του 90 διαλυμενης παιδειας μας.

    Θα επρεπε να εχουμε πολυ ελαφρυτερο φορολογικο συστημα για ολες τις επιχειρησεις, διοτι αν δεν το κανουμε αυτες φευγουν και πανε σε χωρες που δεν πληρωνουν φορους.

    Δεν λεω να μην πληρωσει, αλλα να μην της δωσεις αφορμη να φυγει. Και οχι μονο στην Apple, σε ολες.

    Το τραγικό επιχείρημα που βλεπω εδω μεσα: Αφου ο κοσμος πληρωνει 23%, να πληρωσει και η Apple 23%. Να ψοφησει η κατσικα του γειτονα δηλαδη, αντι να λεμε να εχουν ολοι 5%!

    Οι επιχειρησεις φερνουν θεσεις εργασιας, οχι οι φοροι. Με υπερβολικους φορους επιχειρησεων δεν κερδιζει ποτε ο απλος λαος. Ειδικα στην εποχη μας που μια εταιρια μπορει να παει σε οποιο μερος του κοσμου θελει.

    Σας δινω παραδειγμα απο συνεργατες μου, ειχαν μια επιχειρηση εδω ιντερνετικη, απασχολουσαν 5 ατομα και μετα το 29% φορο στις επιχειρησεις κατελαχιστο απο το πρωτο ευρω, σηκωθηκαν και εφυγαν και πηγαν εξω με 5 η 10% φορο. Πεντε περισσοτεροι ανεργοι στην Ελλαδα, κανενα κοστος για τους συνεργατες μου.

    Οπως ελεγε και ενας καλος ιστορικος: Καμια χωρα που εφτιαξε νομους εχθρικους προς το χρημα δεν προκοψε.

    Τι θα κανει τωρα η Apple? Θα πληρωσει τα ψιχουλα για αυτην και μετα θα φυγει απο την ιρλανδια. Ολες οι θεσεις εργασιας στην ιρλανδια θα αντικατασταθουν με λιγοτερες και φτηνοτερες στην Σιερρα Λεονε και ο μονος χαμενος θα ειναι ο φουκαρας λαος. Οι περισσοτεροι υπαλληλοι ειναι αναλωσιμοι. Δουλευουν οχι σαν μυαλα, αλλα σαν χερια, κουβαλητες, γραφιαδες, τρεχατε ποδαρακια μου, τετοια. Για τετοιους υπαλληλους βρισκεις πολυ ευκολα αντικαταστατες.

    Φεύγοντας απο την Ιρλανδια η Apple μια χαρα θα συνεχισει να πουλαει τις συσκευες τις και αν η commission επιμεινει, το πολυ πολυ να αυξησει τις τιμες των προιοντων στην ευρωπη, ετσι και αλλιως τα προιοντα της σε λεφταδες απευθυνονται.

    Αν νομιζετε οτι τα λεφτα που θα δωσει η Apple θα πανε στο πορτοφολι σας, γελιεστε. Με την γνωση και την μορφωση παραγεται το χρημα, οχι με τους φορους. Τους φορους τους εισπραττουν οι λιγοι, η μαζα απλα ζητωκραυγαζει σαν οχλος που ζηταει να πεσει το κεφαλι της Apple.


    Αν διαφωνειτε με το συστημα, ο μονος τροπος να το χτυπησετε ειναι μεσα απο το συστημα (Αλκατραζ). Το να διαφωνουμε ομως με την apple αλλα να εχουμε προτυπο και ονειρο να παμε να τη στησουμε εξω απο το καταστημα 7 μερες για να παρουμε το νεο iPhone ειναι εντελως γελοιο. Η Apple τα βλεπει αυτα και γελαει. Ελλειψη παιδειας.

    Τι πρεπει να κανει η Ιρλανδια και η καθε ιρλανδια; Αρχικα συνθηκες ωστε να μπορουν να ερθουν επιχειρησεις και μετα εκπαιδευση και τεχνογνωσια στον κοσμο της ωστε να ειναι ανταγωνιστικος ως προς το μυαλο. Μονο το μυαλο εχει αξια σημερα, ολα τα αλλα αγοραζονται και πουλιουνται.

    Διαφορετικα μια ζωη ολη η ευρωπη θα ειναι σε κριση. Παμε για κινεζοποιηση και οταν πατε στην Κινα θα καταλαβετε ακριβως τι σημαινει κινεζος. Και εμεις εδω ακομα χειροτερα γιατι εκτος των αλλων ζουμε σε μια χωρα με σημαντικοτατο γεωστρατηγικο ρολο. Μια ζωη στην αποκατω θα μας εχουν εκτος και ξυπνησουμε.
    Σχολή του Σικάγο? Trickle down economics? Ευχαριστώ δεν θα πάρω.

  11. #26
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω πρόθεση να γίνω υποστηρικτής της Apple, ούτε κατά διάνοια, αλλά και εμένα αν πχ μου έδιναν μια δουλειά να βγάχω φωτοτυπίες και να παίρνω 5Κ μισθό ναι θα έλεγα. Ευθύνη έχει και αυτός που επιτρέπει, προσφέρει τέτοια ευνοϊκή διαχείριση.
    Αυτό που είναι απορίας άξιο, είναι σε τί οφέλη προσδοκά η Ιρλανδία, δίνοντας την ευκαιρία και σε άλλα μεγαθήρια όπως Google, Amazon, Facebook να δηλώσουν την έδρα τους εκεί. Οι θέσεις εργασίας από μόνες τους δε νομίζω ότι είναι σημαντικός παράγοντας, αφήστε που αμφιβάλλω και για το πλήθος αυτών.
    Εκτος των άλλων, να απολαμβάνει την εργασιακή κινητικότητα της ΕΕ ώστε να βρίσκει εύκολα, καταρτισμένο εργατικό δυναμικό αλλά χωρίς να πληρώνει τη συνεισφορά της στην παρέα.
    Απορω πάντως πως τις κυρώσεις τις υπόκειται αποκλειστικά ή Apple και όχι ή Ιρλανδια...
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  12. #27
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτος των άλλων, να απολαμβάνει την εργασιακή κινητικότητα της ΕΕ ώστε να βρίσκει εύκολα, καταρτισμένο εργατικό δυναμικό αλλά χωρίς να πληρώνει τη συνεισφορά της στην παρέα.
    Απορω πάντως πως τις κυρώσεις τις υπόκειται αποκλειστικά ή Apple και όχι ή Ιρλανδια...
    Η Ιρλανδία πρέπει να πάρει τα λεφτά από την Apple, είναι κάπως σαν την περίπτωση με τα ναυπηγεία και την κρατική βοήθεια, παλαιότερα με την Ολυμπιακή κλπ.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  13. #28
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spulse Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχολή του Σικάγο? Trickle down economics? Ευχαριστώ δεν θα πάρω.
    Δεν νομιζω η σχολη του σικαγου να λεει τα ιδια που λεω εγω αλλα κανενα προβλημα. Παρε αυτο που ηδη εχεις και μη γκρινιαζεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 30-08-16 στις 18:56.

  14. #29
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω πρόθεση να γίνω υποστηρικτής της Apple, ούτε κατά διάνοια, αλλά και εμένα αν πχ μου έδιναν μια δουλειά να βγάχω φωτοτυπίες και να παίρνω 5Κ μισθό ναι θα έλεγα. Ευθύνη έχει και αυτός που επιτρέπει, προσφέρει τέτοια ευνοϊκή διαχείριση.
    Αυτό που είναι απορίας άξιο, είναι σε τί οφέλη προσδοκά η Ιρλανδία, δίνοντας την ευκαιρία και σε άλλα μεγαθήρια όπως Google, Amazon, Facebook να δηλώσουν την έδρα τους εκεί. Οι θέσεις εργασίας από μόνες τους δε νομίζω ότι είναι σημαντικός παράγοντας, αφήστε που αμφιβάλλω και για το πλήθος αυτών.
    Θεσεις εργασιας, φοροι, εισφορες (οπου φορους και εισφορες αναφερομαι σε φορους και εισφορες λογω των εργαζομενων κλπ).
    Αυτα ειναι τα οφελη της Ιρλανδιας.

    Ειναι σαν να ερχεται μια εταιρεια και να λεει:
    εγω κερδιζω 10.000.000.000€ πουλωντας προιοντα και υπηρεσιες σε ολο τον κοσμο.
    Μπορω να ερθω στην χωρα σου και να δημιουργησω αρκετες θεσεις εργασιας για call/support center, development center ,οικονομικο τμημα κλπ;
    Θα μειωθει η ανεργια σου, θα λαμβανεις εργοδοτικες εισφορες κλπ. Σε ανταλλαγμα θα ηθελα να μεταφερω εκει την εδρα μου (οποτε να φορολογουνται στη χωρα σου ολα τα κερδη μου) , αλλα να με φορολογειται ελαχιστα για ολα αυτα τα κερδη, που ετσι κι αλλιως δεν δημιουργηθηκαν στην Ιρλανδια.

    Μεγαλο λοιπον το συμφερον της Ιρλανδιας:
    θεσεις εργασιας, εισφορες κλπ και σαν εξτραδακι ενα μικρο ποσοστο φορων για κερδη που προηλθαν απο πωλησεις προιοντων/υπηρεσιων που δεν εγιναν στην Ιρλανδια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος haHa : 30-08-16 στις 19:00.

  15. #30
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Πολλά είναι τα οφέλη για την Ιρλανδία και δεν περιορίζονται μόνο σε θέσεις εργασίας και συνεπαγομενους φόρους. Αν ήμουν ιρλανδος μπορεί να με χάλαγε η απόφαση.

    Αλλά όσο είμαι εναντίον της υπερφορολογησης, ακόμα και των μεγάλων εταιρειών, άλλο τόσο είμαι υπέρ της φορολογικής ασυλιας.

    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

Σελ. 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-16, 15:11
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-16, 20:17
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-16, 21:56
  4. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-16, 18:24
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-15, 15:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας