Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 46
  1. #1
    Εγγραφή
    27-01-2010
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τηλεφωνικα,
    Σας έχει τύχει να μιλάτε στο τηλέφωνο (για επαγγελματικους λογους) πχ με διευθυντη μεγαλης εταιρείας και ενώ μιλάτε στον πληθυντικο να σας απαντα αυτος στον ενικο και με στυλ παλικαρι μου κτλπ - θα μου πειτε οτι παίζει ρόλο το περιεχομενο της συζητησης κάθε φορα.. απλα αναρωτιεμαι αν πρεπει να μιλας αυτοματα στον ενικο κ εσυ κ ας ακουγεται η φωνη του μεγαλυτερη (ηλικιακα) 20χρονια.

    Σε καταστημα,
    ενω μιλας σε πωλητη (και μαλιστα καποιες φορες αρκετα μικροτερo σου) κι ενω μιλας στον πληθυντικο, σου απαντα καποιες φορες στον ενικο και καποιες φορες στυλ 'φιλε μου' κτλπ.

    Τις περισσοτερες φορες ειναι ευγενικοι και γι'αυτο με προβληματιζουν οι προηγουμενες συμπεριφορες. Γιατι οταν βλεπεις υπαλληλους να σου μιλουν στον πληθυντικο και με πολυ ευγενικο τονο και ειδικα να ειναι μεγαλυτεροι σου 15 χρονια+ (και μαλιστα καποιες φορες να μην εισαι και καλα ντυμενος) και παρ'ολα αυτα να σου μιλανε λες και εισαι ο πάπας, τοτε σκεφτεσαι τους αλλους που σου μιλανε σαν πινατε μπυρες χθες και κανει μεγαλη διαφορα.

    Σας ενοχλει?

  2. #2
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    καθόλου, οι βλακείες που λενε στο πληθυντικό με εξοργίζουν

  3. #3
    Εγγραφή
    27-01-2010
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daywalker06 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καθόλου, οι βλακείες που λενε στο πληθυντικό με εξοργίζουν
    κ εγω θεωρω καπως υποκριτικα αυτα με τον πληθυντικο αλλα αναφερομαι και στο υφος. δηλαδη ζητας κάτι απο εναν αγνωστο υπαλληλο 'θα μπορουσα να μαθω κλτπ..' και σου απανταει 'ελα φιλε μου ...' και καποιες φορες μονολεκτικα σα να βαριεται και τυχαινει να ειναι μικροτερος σου 20 χρονια... δε μιλαω για 5-10 χρονια που καμια φορα δε ειναι αισθητη η διαφορα ή μπορει να κανεις λαθος..

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ο πληθυντικός και ο ενικός είναι κάτι που έχει μείνει απο παλιά, δεν χρειάζεται, μην ξεχνάς οτι αυτός που μιλάει στον πληθυντικό συνήθως ακούει "σε παρακαλώ μίλα μου στον ενικό", μια δυο θα αρχίσει να μιλάει στον ενικό.

    Το να είναι κάποιος ευγενικός δεν πιστεύω οτι έχει να κάνει με τον αν σου μιλήσει με το σας

  5. #5
    Εγγραφή
    27-01-2010
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    απιστευτο χαχααχχα

    μολις τωρα

    χρειαστηκε να μιλησω με τα κεντρικα της ΔΕΗ και το σηκωσε μια κυρια. την ερωτω με απαλο τονο κατι συγκεκριμενο σχετικο με το λογαριασμο (στη συγκεκριμενη με παρεπεμψε συναδελφος της απο το τηλεφωνικο κεντρο -σχετικα με το ζητημα μου) και μου απανταει ξερα και με νευριασμενη φωνη 'ΝΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΑ'', λες και την εβρισα?!! χααχαχα μιας και ειχα ορεξη, δεν εκνευριστηκα και της απαντησα παλι με τον ιδιο χαμηλο τονο, 'μα μου ειπε η συναδελφος σας να παρω εσας με το θεμα, δε χρειαζεται να ταραζεστε και να υψωνετε φωνη' και αμεσως μαλακωσε και μου ειπε 'δεν ταραχτηκα, αυτο ειναι το στυλ μου'

    χαχαχαχαχα απιστευτο

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το να είναι κάποιος ευγενικός δεν πιστεύω οτι έχει να κάνει με τον αν σου μιλήσει με το σας
    αυτο λεω κι εγω οτι δεν ειναι απαραιτητο. απλα καποιες φορες τυχαινει να παει και πακετο το υφακι με την ομιλια στον ενικο.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Το "98 που γύρισα και εγκαταστάθηκα στην Ελλάδα διαπίστωσα ότι ο σεβασμός είχε εκλείψει και όχι μόνο από τους νέους όπως θα περίμενα και θα εύρισκα φυσιολογικό αλλά και από τους ηλικιωμένους
    Εκεί εντάσσω και το ερώτημά σου

  7. #7
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Μου έχει τύχει πάντως μερικές φορές να μου μιλάει κάποιος στον πληθυντικό με διαστήματα ενικού μέσα. Προφανώς στην προσπάθεια του να είναι ευγενικός αλλά χωρίς να έχει συνηθίσει να μιλάει έτσι :-)

  8. #8
    Εγγραφή
    28-10-2005
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    HOL
    Router
    Speedport Smart
    Path Level
    Interleaved
    Ο πληθυντικός είναι κατά κανόνα υποκριτική ευγένεια. Ευγενικός είναι κάποιος που σέβετε αυτό που λες, σε ακούει προσεκτικά, απαντάει εξίσου προσεκτικά και δεν σε φλομώνει στις μαλακίες. Αυτό ισχύει σε οποιαδήποτε συζήτηση (επαγγελματική, φιλική κλπ.) και είναι άσχετο με το αν χρησιμοποιείτε ενικός ή πληθυντικός.
    Phanteks Enthoo Pro | i7 6700k @ 4.6Ghz | CM Hyper 212 EVO | Gigabyte GTX 970 G1 @ 1502/7600 | Asus Z170-A | Kingston HyperX Fury DDR4 2666Mhz | 256GB Adata SSD | 11TB total HDD's | EVGA SuperNova G2 850W | Windows 8.1 Enterprise x64 | Corsair K70 RGB CherryMX Red | Razer DeathAdder Chroma | 2 x DELL U2414H
    Steam/Origin : kavadias199

  9. #9
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Μηνύματα
    185
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Η ευγένια έχει πολλά branches. Στον τομέα της δουλειάς σίγουρα μέσα σε αυτα τα branches είναι κι ο πλυθηντικός ΑΛΛΑ όχι σε όλους προφανώς, μόνο σε managers/directors και ανάλογους

  10. #10
    Εγγραφή
    19-02-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    ASUS DSL-N17U
    Path Level
    Interleaved
    Δουλευω 10 χρονια σε καταστημα και γενικα σε πωλησεις οπου εχω αμεση επαφη με τον πελατη. Η αληθεια ειναι πως εχω μιλησει αμετρητες φορες στον ενικο καθως και στον πληθυντικο. Εξαρταται παντα το ατομο με το οποιο συνομιλεις και τον "αερα" που σου βγαζει, η ηλικιακη διαφορα δεν εχει απολυτως καμμια σχεση με το αν θα μιλησω στον ενικο. Υπαρχουν ατομα 60 και 70 χρονων που μιλαμε λες και ημασταν μαζι φανταροι (ειμαι 35 χρονων) και πραγματικα χαιρομαι να τους εξυπηρετω.

    Αντιθετως η υποκριτικη ευγενεια του πληθυντικου με κουραζει απιστευτα και ευτυχως υπαρχουν ολοενα και περισσοτερα ατομα/πελατες που μιλανε απευθειας στον ενικο και απλα μας κανουν την δουλεια ολοενα και ποιο ευκολη.

  11. #11
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Εμένα μια χαρά μου κάνει ο πληθυντικός. Και ας είναι τυπικός. Δε γνωριζόμαστε με τον άλλο από χθες ούτε κάναμε μαζί στρατό.
    Το ίδιο και με την καλημέρα & ένα χαμόγελο.

    Μπορεί να έχει Χ,Υ προβλήματα (και η καλημέρα να είναι ψεύτικη) αλλά αυτό δεν θα πρέπει να με απασχολεί εμένα.
    Είναι βασικοί τρόποι ευγένειας & συμπεριφοράς.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  12. #12
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι βασικοί τρόποι ευγένειας & συμπεριφοράς.
    Εξαρτάται από την κοινωνία και την κουλτούρα αυτής. Πχ, και μάλλον το ξέρεις καλύτερα από μένα, στη Γερμανία ο πληθυντικός είναι "υποχρεωτικός". Έχω δει ανθρώπους να γνωρίζονται χρόνια (συνάδελφοι, γείτονες, γνωστοί) και να μιλάνε στον πληθυντικό και πολύ συχνά με την προσφώνηση "Κύριε" & "Κυρία". Στη Φινλανδία, από την άλλη, ο ενικός είναι ο βασικός τρόπος επικοινωνίας. Ακόμα και με τον πρόεδρο της εταιρείας που δουλεύεις, η επικοινωνία γίνεται με το μικρό όνομα και στον ενικό.
    Ανυπόγραφος

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται από την κοινωνία και την κουλτούρα αυτής. Πχ, και μάλλον το ξέρεις καλύτερα από μένα, στη Γερμανία ο πληθυντικός είναι "υποχρεωτικός". Έχω δει ανθρώπους να γνωρίζονται χρόνια (συνάδελφοι, γείτονες, γνωστοί) και να μιλάνε στον πληθυντικό και πολύ συχνά με την προσφώνηση "Κύριε" & "Κυρία". Στη Φινλανδία, από την άλλη, ο ενικός είναι ο βασικός τρόπος επικοινωνίας. Ακόμα και με τον πρόεδρο της εταιρείας που δουλεύεις, η επικοινωνία γίνεται με το μικρό όνομα και στον ενικό.
    Εκεί δεν είναι που πάνε όλοι μαζί στην Σάουνα;

  14. #14
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Αν εννοείς "πληβείοι" και "προύχοντες", ναι. Αν εννοείς σερνικά και θηλυκά, όχι
    Ανυπόγραφος

  15. #15
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται από την κοινωνία και την κουλτούρα αυτής. Πχ, και μάλλον το ξέρεις καλύτερα από μένα, στη Γερμανία ο πληθυντικός είναι "υποχρεωτικός". Έχω δει ανθρώπους να γνωρίζονται χρόνια (συνάδελφοι, γείτονες, γνωστοί) και να μιλάνε στον πληθυντικό και πολύ συχνά με την προσφώνηση "Κύριε" & "Κυρία". Στη Φινλανδία, από την άλλη, ο ενικός είναι ο βασικός τρόπος επικοινωνίας. Ακόμα και με τον πρόεδρο της εταιρείας που δουλεύεις, η επικοινωνία γίνεται με το μικρό όνομα και στον ενικό.
    Γερμανία δεν ξέρω πολύ καλά επειδή ποτέ δε μίλησα (σοβαρά) γερμανικά. Σε γενικές γραμμές στην κεντρική Ευρώπη ο "κανόνας" είναι ο πληθυντικός αν τον άλλο δεν τον ξέρεις (Γαλλία, Ελβετία και νομίζω και Γερμανία). Επιπλέον ο κόσμος λέει καλημέρα (κάτι που το ξεχνάμε στην Ελλάδα). Ακόμα και αν δεις κάποιον στο δρόμο/σκάλα κλπ (πιο πολύ σε Γαλλία). Το τελευταίο αν το κάνεις στην Ελλάδα θα αρχίσουν να ψάχνονται για το τι τρέχει/αν τους την πέφτεις κλπ.

    Τα παραπάνω δεν είναι τίποτα τραγικό αλλά είναι απλά πράγματα που ομορφαίνουν τη ζωή.

    Τώρα στα (καθημερινά) εργασιακά τα πιο πολλά γίνονται στα Αγγλικά που ο πληθυντικός/ενικός είναι ο ίδιος. Η προσφώνηση γίνεται συνήθως με το μικρό (αλλά θα στο πει ο άλλος). Ίσως π.χ. στην Γαλλία να χρησιμοποιήσω πληθυντικό (αν μιλάω στα γαλλικά) αν μιλάω με κάποιον σαφώς πιο πάνω στην ιεραρχία αλλά αυτό εξαρτάται από το άτομο. Συνήθως αρχίζεις με πληθυντικό και αν θέλει το κόβει ο άλλος.

    Στην Φιλανδία δλδ, πας σε υπηρεσία και χωρίς να πεις καν καλημέρα λες "Μαράκι, πιάσε μια δήλωση Ε4!" (αφού έχεις δει στην ταμπελίτσα ότι την λένε Μαρία Μαγδαληνή);
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ο υπολογιστής κολλάει μετά από λίγη ώρα gaming.
    Από Chryssostomos στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 148
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-16, 16:21
  2. Port forwarding για router ZTE. Λίγη βοήθεια.
    Από jayjayjay στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-16, 20:45
  3. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-15, 17:15
  4. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-15, 17:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας