Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Περιοχή
    ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
    Μηνύματα
    557
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7.860/1.088
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Thomson 585v8
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 35.5(dB)
    Καλησπερα, ειδα οτι στο παρελθον υπηρχαν καποια θεματα πανω σε αυτο το θεμα αλλα δεν βρηκα 100% απαντηση.
    Ενδιαφερομαι να νοικιασω καταστημα το οποιο βρισκεται σε πολυκατοικια με πρασια.
    Επειδη θα χρειαστω και τον εξωτερικο χωρο, προσπαθω να βρω που ανηκει νομιμα η πρασια.
    Στην συσταση που κοιταξα σημερα (εινια απο το 1963) δεν ειδα να αναφερει κατι.

    Σε περιπτωση που ειναι κοινοχρηστη (αυτο μου λενε οι περισσοτεροι) πως μπορω να παρω αδεια απο τους ενοικους για την χρηση της?

  2. #2
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Σε περιπτωση που ειναι κοινοχρηστη (αυτο μου λενε οι περισσοτεροι) πως μπορω να παρω αδεια απο τους ενοικους για την χρηση της?
    Πρώτα δες αν υπάρχει κανονισμός της πολυκατοικίας που να ρυθμίζει το θέμα. Διαφορετικά φαντάζομαι θα χρειαστείς γενική συνέλευση των ιδιοκτητών.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  3. #3
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Περιοχή
    ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
    Μηνύματα
    557
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7.860/1.088
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Thomson 585v8
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 35.5(dB)
    Δεν υπαρχει καποιος κανονισμος αποτι ενημερωθηκα ουτε ξερουν κατι οι ιδιοκτητες. Ναι μεν λενε οτι ειναι κοινοχρηστος αλλα δεν βρισκω εαν οντως ειναι.

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Κανονισμος μπορει να μην υπαρχει, αλλα μπορει να "ανακαλυφθει" αργοτερα καποιο αντιτυπο. Αυτο ομως που σιγουρα σε ενδιαφερει ειναι οτι εφοσον ο συγκεκριμενος χωρος δεν ανηκει σε καποιον συγκεκριμενα αλλα αντιθετα σε ολους, εαν δεν λαβεις τη ρητη συμφωνια ολων των ιδιοκτητων, καλυτερα να ξεχασεις το ολο ζητημα. Πιστευω οτι εαν επιμενεις και σου χρειαζεται αυτος ο χωρος, θα ειναι αναγκαια η επισκεψη σε καποιον σχετικο δικηγορο που θα σε πληροφορησει για το τι ισχυει, αλλα και θα σε καθοδηγησει για να εξασφαλιστεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Περιοχή
    ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
    Μηνύματα
    557
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7.860/1.088
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Thomson 585v8
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 35.5(dB)
    Ακομα το ψαχνω! Υπαρχει περιπτωση να βρω σε συμβολαιογραφο κατι που να αναφερει οτι ο χωρος ανηκει στο καταστημα?
    Το ψαχνει ο ιδιοκτητης να βρει καποιο εγγραφο μου ειπε, εαν δεν υπαρχει πρεπε οντως να ενημερωσω και να παρω την συμφωνια τον ιδιοκτητων. Ετσι δηλαδη με εχει ενημερωσει ο δικηγορος μου.

  6. #6
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sportguy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακομα το ψαχνω! Υπαρχει περιπτωση να βρω σε συμβολαιογραφο κατι που να αναφερει οτι ο χωρος ανηκει στο καταστημα?
    Το ψαχνει ο ιδιοκτητης να βρει καποιο εγγραφο μου ειπε, εαν δεν υπαρχει πρεπε οντως να ενημερωσω και να παρω την συμφωνια τον ιδιοκτητων. Ετσι δηλαδη με εχει ενημερωσει ο δικηγορος μου.
    Νομικος δεν ειμαι, αλλα απο την -οποια- εμπειρια μου, απο τη στιγμη που δεν υπαρχει συγκεκριμενη αναφορα, στον κανονισμο της πολυκατοικιας ή και στο/α συμβολαιο/α ιδιοκτησιας, ο χωρος ειναι κοινοχρηστος για ολους. Για αυτο και αποφανθηκε ετσι και ο δικηγορος σου.

    Εαν τωρα, σου ειναι εντελως απαραιτητος ο χωρος, προσπαθησε να μην το "διαφημιζεις" και ρωτοντας και τον δικηγορο σου, βρες μια γραπτη σε καθε περιπτωση φορμουλα χρησης, οπου και θα υπογραψουν ολοι οι ιδιοκτητες. ΚΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ επισης.

  7. #7
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Περιοχή
    ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
    Μηνύματα
    557
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7.860/1.088
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Thomson 585v8
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 35.5(dB)
    Ο δικος μου θελει να γινει γιατι αλλιως θα το σκεφτω για το μαγαζι. Δηλαδη να γραψω πιο λιτα πραγματα απο την πραγματικοτητα?

  8. #8
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sportguy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο δικος μου θελει να γινει γιατι αλλιως θα το σκεφτω για το μαγαζι. Δηλαδη να γραψω πιο λιτα πραγματα απο την πραγματικοτητα?
    Δεν με καταλαβες. Αν για παραδειγμα πεις οτι στην πρασια θα βαλω ψυγεια με μπυρες για το μαγαζι που θα λειτουργει ως περιπτερο 24/7, καποιος ιδιοκτητης πιθανοτατα θα σκεφτει οτι θα ενοχλειται απο το συνεχες πηγαινε-ελα καθε ωρα της ημερας. Δεν το λες λοιπον, αλλα φροντιζεις και κατοπιν της αρωγης του δικηγορου σου ο οποιος και θα συνταξει το καταλληλο "συμφωνητικο" που θα καλυπτει εσενα ως επιχειρηση απο κακοτοπιες, να παρεις την υπογραφη της συμφωνης γνωμης ολων ανεξαιρετως των ιδιοκτητων. Και επαναλαμβανω και του δικου σου σπιτονοικοκυρη.

    Φυσικα, μην νομιζεις πως εαν η οποια δραστηριοτητα σου ειναι παρανομη, πχ ενοχλεις τις ωρες κοινης ησυχιας, δημιουργεις ζημιες στον κοινοχρηστο χωρο κτλ, οτι δεν θα εχεις συνεπειες, απλα θα εχεις μια ασπιδα για τυχον αστικες απαιτησεις οπως και εξασφαλισμενο χρονο για να διορθωσεις την οποια κατασταση. Διαφορετικα και αμεσα εξωστεος θα εισαι, αλλα και υπολογος αστικα και ισως και ποινικα ( αναλογα με το προβλημα ).

  9. #9
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Περιοχή
    ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
    Μηνύματα
    557
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7.860/1.088
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Thomson 585v8
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 35.5(dB)
    Ναι καταλαβα τι λες. Εγω απλα μια προεκταση θελω να κανω εαν μπορεσω η στην χειροτερη 2 τραπεζακια να βγαλω εξω για τους καπνιζοντες. Δεν προκεται να ενοχλει σε καμια περιπτωση υπο φυσιολογικες συνθηκες. (για πρακτορειο ΟΠΑΠ μιλαμε δεν το ανεφερα).
    Αρα ειναι ολα θεμα διατυπωσης στο συμφωνητικο?

  10. #10
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Φυσικα. Για τα παντα ειναι σημαντικο να υπαρχει χαρτι και τζιφρες.

  11. #11
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Κοίτα να κάνεις κάποια δωρεά υπό την μορφή για παράδειγμα "ανάπλαση του εξωτερικού χώρου" της πρασιάς, γιατί κανείς δεν έχει όρεξη να κάθονται κάτω από το μπαλκόνι του οι κουμαρτζήδες και να ρίχνουν μπινελίκια επειδή δεν κέρδισε η arsenal. Κοινώς το πρόβλημα μοιάζει με αυτό έχουν οι πόρτες που τρίζουν και απαιτούνται οι ίδιες ενέργειες.

  12. #12
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.641
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Αν ανήκει στο χωρο του οικοπέδου ειναι κοινόχρηστο.
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

Παρόμοια Θέματα

  1. Mikrotik σε ρόλο PPPoE client με modem σε bridge mode
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 565
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-20, 06:48
  2. ερώτηση: πληρωμή με δόσεις σε κατάστημα..
    Από akisgr στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-16, 21:22
  3. Πρόβλημα με bios σε λάπτοπ [solved]
    Από jim_31_ στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-16, 20:18
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-16, 17:11
  5. Xbox 360 δεν συνδεεται με τιποτα σε tv
    Από Johnau στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-15, 18:55

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας