Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 39
  1. #16
    Εγγραφή
    14-05-2008
    Μηνύματα
    1.207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΟΥΤΡΑΚΙ
    τελικα οσο πιο δημοφιλες γινεται ένα λειτουργικο τοσο πιο ανασφαλες γινεται.

  2. #17
    Εγγραφή
    14-05-2008
    Μηνύματα
    1.207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΟΥΤΡΑΚΙ
    πανε και τα μηλα τα φαγαν τα σκουλικια

  3. #18
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην λες ασχετα πραγματα.
    Μιλαμε για κατι συγκεκριμενο εδω περα.
    εγω ειπα οτι το να παρεις το backup σου στο pc σου ειναι ποιο ασφαλες απο το να ειναι στο icloud επειδη ειναι στο ιντερνετ σηκωμενο σε ξενους σερβερς.
    Λογικο νομιζω ειναι.....αυτο εννοουσα λεγοντας public. Δλδ να βαζεις προσωπικες σου φωτος κτλ σε ξενους ιντερνετικους σερβερς ειναι ποιο ασφαλες απο το pc σου επειδη μπορει να στο κλεψει κλεφτης αμα πει ποτε? τι ειναι ποιο σιγουρο οτι θα γινει? και μη μου πεις για hackers γιατι ειναι 1.000.000.000% ποιο πιθανο να χτυπησουν servers εταιριας οπως και εγινε μαλιστα, παρα το σπιτι μας!
    οπως και εγω με android δεν κανω backup σε servers της google αλλα στην καρτα μου και στο pc μου μετα, σε δισκακια κτλ, δεν το λεω μονο για την apple.
    Εγω θελω να μου κλεψουν τις φωτογραφιες για να γινω διασημος, που τις ανεβαζω?

  4. #19
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    @Nikiforos δεν έγραψα εγώ το άσχετο πως το icloud είναι public. Ναι, είναι ασφαλέστερο το local backup, αλλά αναφέρεσαι σε φωτογραφίες. Να μιλούσαμε για κωδικούς στο ebanking σου ή το δακτυλικό σου αποτύπωμα να το κατανοήσω. Αλλά αυτά δεν πάνε στο icloud ούτε στο local backup.

    Ανεβάζω φωτογραφίες μου σε web server και τις μοιράζω σε φίλους χωρίς κωδικό. Η μόνη προστασία που έχω βάλει είναι πως πρέπει να ξέρεις το URL. Δηλαδή δεν υπάρχει προστασία. Αν βρεις το url με φωτογραφίες μου στείλε το εδώ στο forum.

    Και 'γω στον υπολογιστή κρατάω backup, αλλά για πρακτικούς λόγους και όχι για privacy.

    Φχαριστώ. (τικ-τακ-τικ-τακ)

    Άσχετο: Αυτό το άγχος να σου κλέψουν φωτογραφίες από πού προκύπτει; Φοβάσαι πως θα σε ταυτοποιήσουν και θα πουν: «Α, ο Χ ήταν διακοπές στο Ψ».

    @turboirc σου δίνω δωρεάν URL, αλλά δεν έγινα διάσημος

    @GrandGamer 1+4 χρειάζονται οπωσδήποτε.

    Για το 2. σε αυτό που γράφεις διαφωνώ. Από τα Vista και μετά (ή από τα 7άρια; ) δεν μου έχει τύχει να δω ιούς σε Windows παρά μόνο κλασσικούς με usb από autorun (και πάλι νομίζω σε XP μου έτυχε). Συναναστρέφομαι ελάχιστα με σύγχρονα windows (1-2 φορές τον χρόνο) οπότε μπορεί να έχω λάθος εντύπωση, αλλά νομίζω μετά τα XP πρέπει να είσαι απρόσεκτος για να κολλήσεις ιό στα Windows. Έχω μία εγκατάσταση Windows 8 (τώρα 10) χωρίς antivirus και δεν βλέπω κάποιο θέμα - αλλά το λειτουργώ μία-δύο φορές τον χρόνο για πάνω από... μισή ώρα.

    Αν κάποιος είναι παρανοϊκός μπορεί να αποθηκεύει το backup σε εξωτερικό δίσκο και να τον αποσυνδέει.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  5. #20
    Εγγραφή
    06-02-2015
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    827
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11888/793
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    @GrandGamer 1+4 χρειάζονται οπωσδήποτε.

    Για το 2. σε αυτό που γράφεις διαφωνώ. Από τα Vista και μετά (ή από τα 7άρια; ) δεν μου έχει τύχει να δω ιούς σε Windows παρά μόνο κλασσικούς με usb από autorun (και πάλι νομίζω σε XP μου έτυχε). Συναναστρέφομαι ελάχιστα με σύγχρονα windows (1-2 φορές τον χρόνο) οπότε μπορεί να έχω λάθος εντύπωση, αλλά νομίζω μετά τα XP πρέπει να είσαι απρόσεκτος για να κολλήσεις ιό στα Windows. Έχω μία εγκατάσταση Windows 8 (τώρα 10) χωρίς antivirus και δεν βλέπω κάποιο θέμα - αλλά το λειτουργώ μία-δύο φορές τον χρόνο για πάνω από... μισή ώρα.

    Αν κάποιος είναι παρανοϊκός μπορεί να αποθηκεύει το backup σε εξωτερικό δίσκο και να τον αποσυνδέει.
    Έχουν βγει αρκετά Zero Day στα Windows μέσα στο 2016. Για να μην μιλήσουμε για το προεγκατεστημένο botnet πάνω στον πυρήνα με το οποίο έρχονται τα περισσότερα πειρατικά Windows που κατεβαίνουν. Από κει και πέρα, ιοί/malware υπάρχουν απλά πρέπει να είσαι παντελώς άσχετος και να μπαίνεις/κατεβάζεις/τρέχεις ότι βρεις μπροστά σου (που δεν είναι και τόσο σπάνιο φαινόμενο) για να κολλήσεις.

  6. #21
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Και για το Linux (για όλα τα OS) υπάρχουν zero day, αυτό δεν σημαίνει τίποτα, στην πράξη αναφέρομαι και όχι στην θεωρία. Στην πράξη - αν κατάλαβα σωστά - συμφωνούμε αφού γράφεις αυτό:

    «Από κει και πέρα, ιοί/malware υπάρχουν απλά πρέπει να είσαι παντελώς άσχετος και να μπαίνεις/κατεβάζεις/τρέχεις ότι βρεις μπροστά σου».

    Ναι, αυτή η πρακτική είναι συνηθισμένη, μόνο που τότε δεν φταίει το λειτουργικό και δεν υπάρχει καμμία σωτηρία αν είσαι αδαής! Λάθος, υπάρχει μία σοβαρή βοήθεια. Ένα λειτουργικό που δεν επιτρέπει να χρησιμοποιείς ανεπίσημο store. Ελάχιστες φορές πέρασε malware και αν προσέχεις και βάζεις μόνο σοβαρές εφαρμογές, ποτέ δεν περνάει.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  7. #22
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και για το Linux (για όλα τα OS) υπάρχουν zero day, αυτό δεν σημαίνει τίποτα, στην πράξη αναφέρομαι και όχι στην θεωρία. Στην πράξη - αν κατάλαβα σωστά - συμφωνούμε αφού γράφεις αυτό:

    «Από κει και πέρα, ιοί/malware υπάρχουν απλά πρέπει να είσαι παντελώς άσχετος και να μπαίνεις/κατεβάζεις/τρέχεις ότι βρεις μπροστά σου».

    Ναι, αυτή η πρακτική είναι συνηθισμένη, μόνο που τότε δεν φταίει το λειτουργικό και δεν υπάρχει καμμία σωτηρία αν είσαι αδαής! Λάθος, υπάρχει μία σοβαρή βοήθεια. Ένα λειτουργικό που δεν επιτρέπει να χρησιμοποιείς ανεπίσημο store. Ελάχιστες φορές πέρασε malware και αν προσέχεις και βάζεις μόνο σοβαρές εφαρμογές, ποτέ δεν περνάει.
    Το οποιοδηποτε ανεπισημο store απευθυνεται μονο σε χρηστες που ξερουν ακριβως το τι κανουν.

    Λειτουργικο το οποιο διατεινεται οτι ειναι ασφαλες επειδη δεν επιτρεπει να βαζεις παρα μονο τις εφαρμογες που επιτρεπει ειναι μη ααφαλες (security through obscurity) και χρηστης που νομιζει οτι ειναι ασφαλης για αυτο το λογο ειναι αδαης.

  8. #23
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οποιοδηποτε ανεπισημο store απευθυνεται μονο σε χρηστες που ξερουν ακριβως το τι κανουν.

    Λειτουργικο το οποιο διατεινεται οτι ειναι ασφαλες επειδη δεν επιτρεπει να βαζεις παρα μονο τις εφαρμογες που επιτρεπει ειναι μη ααφαλες (security through obscurity) και χρηστης που νομιζει οτι ειναι ασφαλης για αυτο το λογο ειναι αδαης.
    πες τα στον mrsaccess αυτά που έτσι διαφήμιζε τις προάλλες το android.

    Και πέρα από το παραπάνω, το point σου ποιο είναι;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  9. #24
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Μηνύματα
    185
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Την μία σφαλιάρα μετά την άλλη τρώει το iOS σε θέματα ασφαλείας

    http://www.theverge.com/2016/9/28/13...fo-lookup-logs

  10. #25
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    @turboirc, έχω βαρεθεί να διαβάζω για την θεωρία και όχι για την πράξη. Μπορείς να βρεις τις φωτογραφίες μου που έχω ανεβάσει χωρίς ασφάλεια; (by obscurity).

    Επίσης διαστρέβλωσες αυτό που έγραψα. Δεν έγραψα πως είσαι ασφαλής, αλλά πως «έχεις σοβαρή βοήθεια». Πανάκεια δεν υπάρχει. Έγραψα: «ελάχιστες φορές πέρασε malware». Δεν έγραψα πως είναι ασφαλές.

    Στην πράξη βλέπω Κινέζικα android με κάτι store (ανεπίσημα) και update που δεν τα εμπιστεύομαι ή abandonware και στον αντίποδα iOS. Συγγνώμη, αλλά διαλέγω με κλειστά μάτια iOS. Εσύ μπορείς να προτείνεις Κινέζικα store ή abandonware επειδή το επίσημο store είναι 'security by obscurity'; Δηλαδή μόνο Open Source προτείνεις; (μέσα: ubuntu touch; και από εφαρμογές; )

    Κάνεις λάθος και το ξέρεις. Κανένα λειτουργικό δεν μπορεί να προφυλαχθεί αν ο χρήστης βάλει από μόνος του τον ιό (το συνηθισμένο: να χρησιμοποιήσει αρχείο που κατέβασε μόνος του ΕΚΤΟΣ επισήμου store).

    @Psychedelic-13, άλλο το privacy και άλλο το security. Γράψε μας πως προτιμάς το privacy της google!

    "When you try to contact someone through Apple’s Messages app, the app automatically pings Apple’s servers to see if that person has an iMessage account."
    Αυτό γίνεται για να μην στείλει sms, αλλά imessage. Σιγά τα λάχανα. Τα υπόλοιπα τα κάνουν και οι ISP απ' όσο ξέρω. Πού το νέο;
    https://athens.indymedia.org/post/1014912/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ludist : 01-10-16 στις 01:09.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  11. #26
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Μηνύματα
    185
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Psychedelic-13, άλλο το privacy και άλλο το security. Γράψε μας πως προτιμάς το privacy της google!
    Το ίδιο πράγμα είναι. Η ιδιωτικότητα είναι branch της ασφάλειας. Αν νομίζεις πως είναι διαφορετικό, περί ορέξεως..
    Κανένα privacy δεν προτιμάω, το έχω ποστάρει πόσες φορές, απλά το παράθεσα γιατί έχει πλάκα να βλέπεις μηλοφαν να ζορίζονται να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.

  12. #27
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    @turboirc, έχω βαρεθεί να διαβάζω για την θεωρία και όχι για την πράξη. Μπορείς να βρεις τις φωτογραφίες μου που έχω ανεβάσει χωρίς ασφάλεια; (by obscurity).
    Εγω ειναι γνωστο οτι ειμαι εναντιον στη φιλοσοφια του open source (αν και εχω δωσει ενα καρο διαθεσιμο κωδικα δωρεαν) και του δωρεαν λογισμικου οτι δηθεν ειναι πιο ααφαλες απο το closed. Στον τομεα μου ειμαι επαγγελματιας και δεν θελω να ασχολουνται με τον κωδικα μου παρα μονο επαγγελματιες που ειναι στην ομαδα μου και στην εταιρια μου που πληρωνονται για αυτο, οχι ο καθε ερασιτεχνης που απλα εχει χρονο διαθεσιμο και νομιζει οτι επειδη εμαθε C++ στο τριτο εξαμηνο στο πανεπιστημιο μπορει να καταλαβει, ποσο μαλλον να βελτιωσει κωδικα.

    Δεν ειπα ποτε οτι προτιμω ενα κινεζικο android αντι για iOS.

    - - - Updated - - -

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Psychedelic-13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο πράγμα είναι. Η ιδιωτικότητα είναι branch της ασφάλειας. Αν νομίζεις πως είναι διαφορετικό, περί ορέξεως..
    Κανένα privacy δεν προτιμάω, το έχω ποστάρει πόσες φορές, απλά το παράθεσα γιατί έχει πλάκα να βλέπεις μηλοφαν να ζορίζονται να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.
    Κανενας που ειχε λεφτα να αγορασει μηλο φιλαρακι δεν ζοριζεται. Πληρωνει και του φτιαχνουμε το οποιοδηποτε προβλημα. Χοντρα εννοειται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 01-10-16 στις 09:58.

  13. #28
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανενας που ειχε λεφτα να αγορασει μηλο φιλαρακι δεν ζοριζεται. Πληρωνει και του φτιαχνουμε το οποιοδηποτε προβλημα
    Επιτέλους και κάτι σωστό. Στην Apple αυτή είναι η φιλοσοφία. Τα σκας για να μην κάνεις debug εσύ τα προβλήματα άλλων.
    Π.χ. έχω πιο σοβαρά πράγματα να κάνω από το να ασχολούμαι γιατί ο Χ developer δεν έκανε σωστά τη δουλειά του.
    Αν και όταν σταματήσει να το προσφέρει αυτό (και πεισθώ με σοβαρά επιχειρήματα ότι υπάρχει σοβαρή διαφορά για αλλάγή) θα ξανασκεφτώ κάτι σε android.

    Όλα τα άλλα είναι από χαρούμενα παιδάκια με πολύ ελεύθερο χρόνο που ψάχνουν links στον νετ για να "πούνε κάτι".
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  14. #29
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Μηνύματα
    185
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανενας που ειχε λεφτα να αγορασει μηλο φιλαρακι δεν ζοριζεται. Πληρωνει και του φτιαχνουμε το οποιοδηποτε προβλημα. Χοντρα εννοειται.
    Όποιος έχει λεφτά δεν αγοράζει μήλο. Αγοράζει Vertu κι άνω. Το θέμα prestige, λεφτά κ.λπ. ως προς το μήλο είναι false flag. Οι μηλοχρήστες δεν έχουν ζορίσματα γιατί δεν έχουν απαιτήσεις, ότι κι αν τους πετάξει η μηλιά το βουτάνε αμάσητο (μάντεψε γιατί..)

    Το ζόρισμα στο Android όντως υπήρχε μέχρι το 2012, όπου έπρεπε να ρουτάρεις και να ψαχτείς ώστε να λειτουργήσει απροβλημάτιστα το κινητό. Αυτά έχουν ξεπεραστεί όμως, άσχετα αν κάποιοι είναι κολλημένοι τεχνολογικά (και μπορεί κι αλλού..) 4 χρόνια πίσω.

    Πλέον στο Android δεν υπάρχει το παραμικρό ζόρισμα εδώ και χρόνια. Εκτός βέβαια αν πας κι αγοράσεις κινητό με 80 ευρώ και παραπονιέσαι γιατί δεν κάνει out of the box αυτά που κάνει ένα κινητό των 500 ευρώ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Psychedelic-13 : 01-10-16 στις 12:34.

  15. #30
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Psychedelic-13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποιος έχει λεφτά δεν αγοράζει μήλο. Αγοράζει Vertu κι άνω. Το θέμα prestige, λεφτά κ.λπ. ως προς το μήλο είναι false flag. Οι μηλοχρήστες δεν έχουν ζορίσματα γιατί δεν έχουν απαιτήσεις, ότι κι αν τους πετάξει η μηλιά το βουτάνε αμάσητο (μάντεψε γιατί..)
    Λάθος κάνεις. Δεν έχει σημασία να πάρεις ένα πανάκριβο κινητό. Αλλά να το ξέρει και η κουτσή μαρία ότι είναι ακριβό για να κάνεις φιγούρα. Με το Vertu είναι σαν να έχεις αγοράσει ουράνιο και να κάνεις φιγούρα, τη στιγμή που με τον πολύ φτηνότερο χρυσό κάνεις περισσότερη φιγούρα γιατί όλοι ξέρουν τον χρυσό, όχι το ουράνιο.

    Δεν έχει σημασία όμως, η γνώμη σου είναι σεβαστή.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-16, 03:22
  2. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-16, 09:41
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-16, 16:07
  4. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 22:56

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας