Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    19-09-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    517
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12.401 / 925
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    Τhomson
    SNR / Attn
    14,5(dB) / 12,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσπαθω να χρησιμοποιησω το Voipdiscount αλλα αυτοι που παιρνω δεν με ακουνε.Και δεν μιλαω για τις δωρεαν κλησεις.Πληρωσα 10 + 1.59$ με Paypal.Yπαρχει τροπος να φτιαξω την ποιοτητα?
    Επισης αυτο που λενε οτι οι κλησεις ειναι δωρεαν,δεν νομιζω οτι ισχυει γιατι εμενα μου κραταει 5 cents σαν connection fee!

  2. #2
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.734
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Οι κλήσεις είναι δωρεών εάν γίνονται μέσω ΑΤΑ ή ΙP phone ή software.
    Εάν βάζεις 2 αριθμούς στη σελίδα τους στο web, τότε ναι έχει 5cents ανά σύνδεση.

    Όσο για ποιότητα, εμένα σχεδόν 1 χρόνο τώρα, η Betamax 9 στις 10 είναι από αποδεκτή έως μια χαρά.
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  3. #3
    Εγγραφή
    19-09-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    517
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12.401 / 925
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    Τhomson
    SNR / Attn
    14,5(dB) / 12,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Tι ακριβως ειναι το ΑΤΑ,ΙΡ τηλεφωνο κλπ?Εγω εκανα τις κλησεις με το προγραματακι που δινουν αυτοι.Εχω κατεβασει και το Χ-Lite για να το χρησιμοποιησω με το eVoice.
    Aν το χρησιμοποιησω για να κανω κλησεις με το Voipdiscount θα εχω λες καλυτερη ποιοτητα και θα γλυτωσω τα 5 λεπτα?
    Επισης σκεφτομαι να συνδεσω ενα απλο τηλεφωνο πανω στο ρουτερ (FritzBox Fon).Aυτο θα ειναι ΙΡ τηλεφωνο μετα?Ευχαριστω πολυ.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.638
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    Odido
    Δίνει η HOL 2048/640 συνδέσεις? Μου "μυρίζει" ΟΤΕ και προβληματικό DSLam... Σίγουρα συνδέεσαι μέσω δικτύου της HOL? Πάντως εγώ δεν αντιμετωπίζω ιδιαίτερα προβλήματα.

    Μία χαρακτηριστική συσκευή ΑΤΑ είναι αυτή: http://www.adslgr.com/forum/showthre...light=SPA+3000
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pan.nl : 10-05-07 στις 01:29.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-09-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    517
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12.401 / 925
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    Τhomson
    SNR / Attn
    14,5(dB) / 12,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βασικα πηρα το ΗΙΒΟΧ και ζητησα συνδεση για 768 αλλα μου ειπαν οτι αφου ανηκω στο δικτυο τους θα εχω 4πλασια ταχυτητα.Τωρα υποτιθεται οτι ειμαι στα 3025/510.Τι να πω,δεν ξερω αν ισχυει?

    Οσο για το θεμα του Voip,ασε εχω τρεαλλαθει!Τα εχω δοκιμασει ολα αλλα δεν εχω καταληξει σε κατι καλο και ευκολο.
    Αρχισα με Skype ,αλλα ειδα οτι ηθελε πολυ RAM & CPU και ο υπολογιστης μου σερνοταν (Pentium 2,Win 2000 Pro,320 RAM)
    Μετα πηγα στα Voipdiscount κλπ αλλα ειδα χαλια ποιοτητα στην ομιλια και οπως ειπα πολλες φορες δεν με ακουγαν.
    Μετα Jajah,αλλα δεν ηταν και τοσο φτηνο οσο φαινοταν τελικα!
    Τωρα προσπαθησα να χρησιμοποιησω το X-Lite + eVoice αλλα ενω στην αρχη δουλευε μια χαρα τωρα συνεχεια κολλαει,δεν καλει κλπ.

    Γενικα εχω φρικαρει.Μακαρι να ειχα καποιον να μου τα εξηγουσε απο κοντα!

  6. #6
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.638
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    Odido
    Πάντως ο συνδυασμός Voipdiscount + ATA Adaptor Linkys SPA 3000 αποδίδει πολύ καλά με το κατάλληλο codec (τουτέστιν G.711u). Η ποιότητα εξαρτάται από τον προορισμό και είναι μέτρια εως καλή για κλήσεις στην Ελλάδα, σχεδόν άριστη για Βέλγιο, Η.Π.Α. και Γερμανία που δοκίμασα. Με το δε i-call η ποιότητα είναι εφάμιλλη του ΟΤΕ (πάλι σε συνδυασμό με ΑΤΑ). Πίστεψέ με, μία συσκευή ΑΤΑ μπορεί να κάνει τη διαφορά.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-06-2005
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    336
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panayotis_Ath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως ο συνδυασμός Voipdiscount + ATA Adaptor Linkys SPA 3000 αποδίδει πολύ καλά με το κατάλληλο codec (τουτέστιν G.711u). Η ποιότητα εξαρτάται από τον προορισμό και είναι μέτρια εως καλή για κλήσεις στην Ελλάδα, σχεδόν άριστη για Βέλγιο, Η.Π.Α. και Γερμανία που δοκίμασα. Με το δε i-call η ποιότητα είναι εφάμιλλη του ΟΤΕ (πάλι σε συνδυασμό με ΑΤΑ). Πίστεψέ με, μία συσκευή ΑΤΑ μπορεί να κάνει τη διαφορά.
    πηρα και εγω το linksys spa 3102 .δεν κανει απλα τη διαφορα......εχει τεραστια διαφορα..τουλαχιστον σε εμενα που χρησιμοποιω voipbuster και i-call. μιλαμε καμια σχεση....

  8. #8
    Γειά σας παιδιά. Έχω λογαρισμούς με VoipDiscount και VoipBusterPro χρησιμοποιώντας συνεχώς στα τηλεφωνήματά μου την πρώτη. Όταν δίνω stun server την VoipDiscount, έχει καθυστέρηση 3-4 δεύτερα η φωνή μου για να φτάσει στον συνομιλητή. Όταν δίνω stun.VoipBusterPro.com δεν παρατηρείται σχεδόν καμία καθυστέρηση (αν και μιλάω με VoipDiscount). Proxy έχω sip.voipdiscount.com και RTP Packet Size: 0.010. Μήπως κάποιος έχει παρατηρήσει κάτι ανάλογο; Είναι δυνατόν να έχουν τέτοια διαφορά στην ποιότητα οι servers της BetaMax;

  9. #9
    Εγγραφή
    06-05-2007
    Περιοχή
    Καβάλα
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    Router
    Tomshon Speedtouch 585i
    Καλημέρα, είμαι σχετικά νέος στη voip, έχω adsl 768, το spa3102, με i-call που δουλεύει μια χαρά, και δοκιμάζω και το voipdiscount sto gw2, χωρίς credit που είναι χάλια. Μετά από πολύ "διάβασμα" είμαι πλέον εντάξει με τα dialplans, αλλά δεν αντέχω να δοκιμάζω άλλες ρυθμίσεις, και θα επιθυμούσα μερικές απαντήσεις:
    1. θέλω να βάλω credit στο voipdiscount, αλλά θα βελτιωθεί η ποιότητα ομιλίας;
    2. ποιές ρυθμίσεις στο σπα3102 θα βελτιώσουν την ποιότητα του voipdiscount;
    Ευχαριστώ.

  10. #10
    Εγγραφή
    08-04-2003
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ZTE H168N + Time Capsule
    Χρησιμοποιώ voipdiscount/voipbuster κλπ εδώ και πολύ καιρό, σε 4άρα HOL. Ενώ δεν έχει την παραμικρή διακοπή η συνομιλία (και πλέον πληρώνω 80% λιγότερα απ'ότι παλιότερα), είναι λίγο σπαστικό το lag 1-2 sec μέχρι να φτάσει η φωνή από το ένα άκρο στο άλλο (το πρόβλημα παρουσιάζεται μόνο σε κλήσεις προς Ελλάδα). Δυσκολεύει αρκετά την επικοινωνία, ειδικά με ανθρώπους που δεν το έχουν ξανασυναντήσει και δεν πολυκαταλαβαίνουν τι συμβαίνει ώστε να περιμένουν να τελειώσει την πρότασή του ο άλλος πριν μιλήσουν. Ώρες ώρες νιώθεις ότι είναι σαν half-duplex επικοινωνία. Πχ δεν μπορείς να πάρεις σε ραδιοταξί που απαντάς αμέσως και γρήγορα μετά την ερώτηση (ή θα σε περάσουν για αργόστροφο ή αν είναι πολύ αγενείς θα στο κλείσουν κιόλας).
    Έχετε παρατηρήσει το ίδιο πρόβλημα; Το έχει λύσει κανείς;
    Χρησιμοποιώ Fritz Box Fon WLAN 7050 όπου τα μοναδικά που έχω ρυθμίσει είναι username, password και sip registrar sip.voipdiscount.com (χωρίς STUN / proxy). Επίσης το Fritz δεν έχει ρύθμιση codec, το μόνο που ρυθμίζεις είναι μια επιλογή "codec for best quality / codec for best compression / automatic" (στο automatic το έχω, χωρίς σημαντικές διαφορές στις άλλες δυο ρυθμίσεις). Έχει και μια ρύθμιση TOS (Type Of Service) για τα πακέτα SIP και RTP που την έχω στο default (0) αν και δε μου φαίνεται τοπικό το πρόβλημα αφού προς Αγγλία δουλεύει τέλεια.

Παρόμοια Θέματα

  1. γιατι τοσο χαλια?
    Από satriani στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-08, 20:23
  2. χαλια ποιότητα skype και voipdiscount
    Από sotiri στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-07, 18:43
  3. Γιατί τόσο latency;
    Από seePyou στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-04, 12:21
  4. Γιατί τόσο χάλια;
    Από Bla1r στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-04, 00:02
  5. Γιατί τόσο ακριβά;
    Από nickthegreek στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-03, 18:59

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας