Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-54 από 54
  1. #46
    Εγγραφή
    07-12-2011
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    Speedport 2i - Asus AC68U
    SNR / Attn
    12,5(dB) / 10,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν καταλαβαίνω την γκρίνια σας. Ολες οι εταιρίες βάζουν exclusive στοιχεία στις συσκευές τους. Launchers, UI's, camera apps κλπ. Απαγορεύεται να το κάνει και η Google? Tόσα χρόνια μας προσφέρει δωρεάν το no.1 λογισμικό παγκοσμίως που η ανάπτυξή του της έχει στοιχίσει δισεκατομμύρια, και δεν της επιτρέπεται να βάλει κάτι αποκλειστικό στα προιόντα της όπως κάνουν ολοι; Τι νομίζατε ότι είναι; Φιλανθρωπικό ίδρυμα ή ΜΚΟ;

  2. #47
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gladiator Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω την γκρίνια σας. Ολες οι εταιρίες βάζουν exclusive στοιχεία στις συσκευές τους. Launchers, UI's, camera apps κλπ. Απαγορεύεται να το κάνει και η Google? Tόσα χρόνια μας προσφέρει δωρεάν το no.1 λογισμικό παγκοσμίως που η ανάπτυξή του της έχει στοιχίσει δισεκατομμύρια, και δεν της επιτρέπεται να βάλει κάτι αποκλειστικό στα προιόντα της όπως κάνουν ολοι; Τι νομίζατε ότι είναι; Φιλανθρωπικό ίδρυμα ή ΜΚΟ;
    Είπε κάποιος ότι απαγορεύεται ή ότι δεν έχει το δικαίωμα η Google να το κάνει;
    Ως στρατηγική απόφαση την κρίνουμε ( ή μήπως αυτό είναι που απαγορεύεται; ) και διαφωνούμε.

    Επίσης, όταν λες "της έχει στοιχίσει δισεκατομμύρια", είναι σαν να υπονοείς ότι δεν έχει βγάλει αντίστοιχα άλλα τόσα και περισσότερα δισεκατομμύρια (από Play Store κλπ.) και ότι περιμένει να κάνει απόσβεση τώρα με τα Pixel και τον αποκλειστικό launcher.

  3. #48
    Το avatar του μέλους ditsikts
    ditsikts Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gladiator Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω την γκρίνια σας. Ολες οι εταιρίες βάζουν exclusive στοιχεία στις συσκευές τους. Launchers, UI's, camera apps κλπ. Απαγορεύεται να το κάνει και η Google? Tόσα χρόνια μας προσφέρει δωρεάν το no.1 λογισμικό παγκοσμίως που η ανάπτυξή του της έχει στοιχίσει δισεκατομμύρια, και δεν της επιτρέπεται να βάλει κάτι αποκλειστικό στα προιόντα της όπως κάνουν ολοι; Τι νομίζατε ότι είναι; Φιλανθρωπικό ίδρυμα ή ΜΚΟ;
    Τόσο αγόρασε τον linux kernel, το jvm και τα 10αδες άλλα open source libraries/api που χρησιμοποιεί;
    Το πρόβλημα είναι ότι η google έχει το μαχαιρι και την πίτα και ανταγωνίζεται άμεσα τους πελάτες της, το πρόβλημα είναι ότι πάει να σε κλειδώσει στης υπηρεσίες της, και δεν εννοώ το gmail που είναι απαραίτητο για authentication και το store που σου παρέχει και την επιλογή "unknown sources", αλλά το picasa που είναι sync από default, το gdrive που δε με άφηνε να ανοίξω pdf σωσμένο από τον chrome αν δε του έδινα access...
    Το πρόβλημα είναι ότι πάει να πάρει το δρόμο της Apple...

  4. #49
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ditsikts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τόσο αγόρασε τον linux kernel, το jvm και τα 10αδες άλλα open source libraries/api που χρησιμοποιεί;
    Το πρόβλημα είναι ότι η google έχει το μαχαιρι και την πίτα και ανταγωνίζεται άμεσα τους πελάτες της, το πρόβλημα είναι ότι πάει να σε κλειδώσει στης υπηρεσίες της, και δεν εννοώ το gmail που είναι απαραίτητο για authentication και το store που σου παρέχει και την επιλογή "unknown sources", αλλά το picasa που είναι sync από default, το gdrive που δε με άφηνε να ανοίξω pdf σωσμένο από τον chrome αν δε του έδινα access...
    Το πρόβλημα είναι ότι πάει να πάρει το δρόμο της Apple...
    Αν ήταν μόνο αυτά το android τότε θα υπήρχε πολύ πριν την google
    Τελευταία φόρα που άνοιξα pdf μετά απο restore με ρώτησε με ποια εφαρμογή θέλω να ανοίγει και αν θέλω να μην με ξαναρωτήσει

  5. #50
    Το avatar του μέλους ditsikts
    ditsikts Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ήταν μόνο αυτά το android τότε θα υπήρχε πολύ πριν την google
    maemo, meego, firefox os, tizen και πόσα άλλα που μου διαφεύγουν...
    Το πιο σημαντικό που έκανε η google ήταν διαφήμιση, προώθηση και πάνω από όλα εκμετάλλευση της κυρίαρχης θέσης της.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελευταία φόρα που άνοιξα pdf μετά απο restore με ρώτησε με ποια εφαρμογή θέλω να ανοίγει και αν θέλω να μην με ξαναρωτήσει
    δε με ρώτησε για εφαρμογή, μόνο permission request για το gdrive που αν έκανα deny δε το άνοιγε.

  6. #51
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ditsikts Εμφάνιση μηνυμάτων
    maemo, meego, firefox os, tizen και πόσα άλλα που μου διαφεύγουν...
    Το πιο σημαντικό που έκανε η google ήταν διαφήμιση, προώθηση και πάνω από όλα εκμετάλλευση της κυρίαρχης θέσης της.



    δε με ρώτησε για εφαρμογή, μόνο permission request για το gdrive που αν έκανα deny δε το άνοιγε.
    Μήπως το ότι έχει κάτι που δουλεύει σωστά και έχει και υποστήριξη απο εφαρμογές;

    Άλλη εφαρμογή για pdf έχεις στο κινητό σου; αν όχι πως να σε ρωτήσει;

  7. #52
    Το avatar του μέλους ditsikts
    ditsikts Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως το ότι έχει κάτι που δουλεύει σωστά και έχει και υποστήριξη απο εφαρμογές;
    το δουλευει σωστά είναι σχετικό πάντως μια χαρά ήταν το maemo μια χαρά είναι το tizen. Για εφαρμογές διάβασε τη δεύτερη γραμμή στο προηγούμενο post μου.
    H απάντηση μου ήταν να σου δείξω ότι δε θέλει και πολύ κόπο για μια εταιρία(τουλάχιστων) να κάνει ένα mobile os.
    βάλε και το ubuntu phone στη "λίστα"

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλη εφαρμογή για pdf έχεις στο κινητό σου; αν όχι πως να σε ρωτήσει;
    ο es file explorer που είχα νομίζω ανοιγει pfd. Από τη σιγμή που ανοίγει pdf εστω και στον chrome δε θα έπρεπε να σε αναγκάζει για το gdrive. όπως και το να μη σε αφηνει να βάλεις adblocker στο chrome.

  8. #53
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ditsikts Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο es file explorer που είχα νομίζω ανοιγει pfd. Από τη σιγμή που ανοίγει pdf εστω και στον chrome δε θα έπρεπε να σε αναγκάζει για το gdrive. όπως και το να μη σε αφηνει να βάλεις adblocker στο chrome.
    Τι να σου πω, σε εμένα κανονικά μου έδωσε επιλογή με τι να το ανοίξω, ο es που τον έχω δεν ήταν στις επιλογές, το Onedrive ήταν, καθώς και το gdrive, επέλεξα το gdrive γιατί είναι ποιο βολικό.

    Για την δικιά σου περίπτωση θα έλεγα να μην κάνεις χρήση του chrome αλλά να βάλεις τον firefox

  9. #54
    Το avatar του μέλους ditsikts
    ditsikts Guest
    @sdkir firefox χρησιμοποιώ παντού πλέον με ublock origin

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 141
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-16, 12:48
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-16, 16:19
  3. Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-15, 22:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας