Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    02-01-2004
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Otenet, Forthnet, Tellas
    Path Level
    Interleaved
    Ενα μικρό σχόλιο σχετικά με το θέμα.

    Εχω 3-4 χρόνια λογαριασμό στην CosmOTE. Επειδή γενικώς προσπαθώ να ξεκόψω από οτιδήποτε έχει μέσα το συνθετικό πΟΤΕ, πήρα τηλέφωνο στη Vodafone για να ζητήσω πληροφορίες με το θέμα.

    Καταρχήν η μεταφορά αριθμού σε άλλο δίκτυο, κοστίζει 30 ευρώ. Δεύτερον, άκουσον άκουσον, το πρόγραμμα επιδότησης συσκευής ΔΕΝ εφαρμόζεται όταν αλλάζεις δίκτυο, "δεδομένου ότι εκμεταλλεύεστε την υπηρεσία φορητότητας του ήδη υπάρχωντος αριθμού" !!!
    Ποιον κοροϊδεύουν ?

    Συγνώμη, αλλά η CosmoΟΤΕ, δίνει επιδότηση 150 ευρώ για την ανανέωση του συμβολαίου, αφήστε δε που έχει φθηνότερες χρεώσεις προς σταθερά (μετά από κάποιο όριο).

    Εστειλα λοιπόν μήνυμα στην Vodafone με τα στοιχεία μου και τους παραπάνω προβληματισμούς, ελπίζωντας αν μη τι άλλο σε κάποια τυπική επικοινωνία... Εχουν περάσει 8 μέρες περίπου, όσο πήραν εσάς, άλλο τόσο και εμένα...

    Δεν γνωρίζω ποια είναι η πολιτική των άλλων εταιριών επί του θέματος, αλλά περίμενα άλλη αντιμετώπιση, τόσο επί της ουσίας, αλλά και του τυπικού θέματος επικοινωνίας από τη συγκεκριμένη εταιρία. Οπότε, bye bye Vodafone πριν καν αρχίσει η σχέση...
    Εγκυρη ενημέρωση για την Ομοιοπαθητική, από γιατρούς, στο http://www.homeopathy.gr

  2. #2
    Εγγραφή
    13-08-2003
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗ
    BeholderX δες αν μπορείς να κάνεις την εξής μαγκιά. Κάνε την μεταφορά του αριθμού σε καρτοκινητό Vodafone. Αφου γίνει αυτό, άλλαξε το καρτοκινητό σε σύνδεση - εκεί πρέπει να υπάρχει επιδότηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-02-2004
    Περιοχή
    μακριά από δω
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Router
    Netfaster WLAN3
    SNR / Attn
    11(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    BeholderX ακριβώς την ίδια σκέψη κάναμε και ακριβώς την ίδια απάντηση πήραμε από την Vοδαφονε. φορητότητα my @@....

  4. #4
    Εγγραφή
    25-10-2003
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    micen
    DSLAM
    HOL - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    ZTE H267A
    Path Level
    Fastpath
    "Κάνε την μεταφορά του αριθμού σε καρτοκινητό Vodafone. Αφου γίνει αυτό, άλλαξε το καρτοκινητό σε σύνδεση - εκεί πρέπει να υπάρχει επιδότηση..."

    GP αυτό που λες δεν ισχύει γιατί για να δικαιούσαι επιδότηση από μετατροπή a la carte σε σύνδεση της Vodafone πρέπει να χεις καρτοκινητό με αριθμό vodafone (694...) ενώ με την φορητότητα παραμένει το πρόθεμα της Cosmote (697...) οπότε no επιδότηση. Αυτό γίνεται για να σε αναγκάσουν οι εταιρείες να μείνεις σε αυτούς με τον ίδιο αριθμό αν θες συσκευή δώρο...

  5. #5
    Εγγραφή
    02-07-2004
    Περιοχή
    Toulouse, Γαλλία
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ο λόγος του ότι με τη φορητότητα αριθμού δεν παίρνεις επιδότηση για την συσκευή είναι απλός. Η CosmOTE με την επιδότηση που σου δίνει για ανανέωση συμβολαίου σε δεσμεύει για άλλους 12 μήνες ενώ εάν χρησιμοποιήσεις την υπηρεσία φορητότητας, το συμβόλαιό σου με την καινούρια εταιρεία είναι αυτομάτως αορίστου χρόνου οπότε μην περιμένεις φράγκο. Είναι πάνω κάτω το ίδιο πράγμα με τη διαφορά που έχει το συμβόλαιο (προσυμφωνημένο διάστημα χρήσης) με την καρτοκινητή (χρήση αορίστου χρόνου).

    Εάν όμως δεν ανανεώσεις το συμβόλαιο με την CosmOTE και συνεχίσεις να χρησιμοποιείς το κινητό σου χωρίς να θέλεις να δεσμεύεσαι τότε πάλι δεν έχει επιδότηση και σε αυτή την περίπτωση έχεις μόνο μειωμένο πάγιο και τον ίδιο αριθμό. Άποψή μου είναι ότι αν είσαι με CosmOTE κάτσε εκεί που είσαι και κράτα και τα 30 ευρώ σου γιατί δε θα βρείς πουθενά αλλού τόσο χαμηλές χρεώσεις ειδικά αν έχεις το πρόγραμμα 240. Συν το ότι αν ανανεώσεις το συμβόλαιο έχεις και €150 επιδότηση για το καινούριο σου κινητό. 8)

  6. #6
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @BeholderX
    Εγώ έκανα το αντίστροφο.
    Ρώτησα για να πάω από Vodafone σε Tim και Cosmote (ακαδημαϊκά το 2ο!).
    Και οι 2 μου απάντησαν ακριβώς το ίδιο που σου απάντησε η Vodafone.
    Και μάλιστα αν κάνεις τέτοιο πράγμα θα πρέπει την αίτηση να την κάνεις απευθείας στη μαμά εταιρεία και όχι σε reseller, αφού στη φορητότητα αριθμών δεν υπάρχει προμήθεια reseller!!!

    Όταν σε "δικό μου" ρώτησα, "καλά ηλίθιοι είστε, γιατί δε δίνετε κίνητρα", μου απάντησε πως αν δώσει ένας κίνητρα θα δώσουν όλοι. Αποτέλεσμα: και θα χάσουν χρήματα και τα κίνητρα θα χάσουν τι σημασία τους.

    Μετά σου λέει καθεστώς "ανταγωνισμού"!
    :?

  7. #7
    Εγγραφή
    02-01-2004
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Otenet, Forthnet, Tellas
    Path Level
    Interleaved
    ioneyez wrote:
    Η CosmOTE με την επιδότηση που σου δίνει για ανανέωση συμβολαίου σε δεσμεύει για άλλους 12 μήνες ενώ εάν χρησιμοποιήσεις την υπηρεσία φορητότητας, το συμβόλαιό σου με την καινούρια εταιρεία είναι αυτομάτως αορίστου χρόνου οπότε μην περιμένεις φράγκο.
    Σωστά, εγώ μιλούσα πάντα για ετήσιο συμβόλαιο στη Vodafone. Στην CosmOTE είμαι στο 240.

    Πέρα από την ουσία του θέματος, αυτό που με πείραξε περισσότερο από όλα είναι που ούτε τυπικά δεν επικοινώνησαν μαζί μου... Τους είχα για σοβαρή εταιρία.
    Εγκυρη ενημέρωση για την Ομοιοπαθητική, από γιατρούς, στο http://www.homeopathy.gr

Παρόμοια Θέματα

  1. vodafone 100 επιδότηση συσκευής
    Από hel στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-07, 15:31
  2. Φορητότητα Αριθμού
    Από ktas στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-06, 22:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας