Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    28-05-2013
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.Μια απορία αν έχω κάνει σωστά τις ρυθμίσεις στο Bandwith control!!! Έχω δώσει στατική ip σε αυτά που θέλω να διαχειρίζομαι.Δεν ξέρω βέβαια αν έχω ορίσει σωστά τις προτεραιότητες και πως μπορώ να δω πόσο μέρος του Ιντερνετ σύμφωνα με τις προτεραιότητες που έχω δώσει μοιράζονται.
    Σας ευχαριστώ να είστε όλοι σας καλά.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Router.PNG  


  2. #2
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Όσο πιο κοντά είσαι στο μηδέν, τόσο πιο μεγάλη προτεραιότητα έχει ο κανόνας να "βουτήξει" το Bandwidth των άλλων (εφόσον περισσεύει από το άθροισμα των Minimum σε σχέση με το Total).

    Το Minimum είναι πόσο bandwidth θα έχει ο κάθε κανόνας εγγυημένα, ανεξάρτητα από την προτεραιότητα, όταν το ζητήσει.
    Το Maximum είναι το μέγιστο bandwidth ανά δευτερόλεπτο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από airjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως μπορώ να δω πόσο μέρος του Ιντερνετ σύμφωνα με τις προτεραιότητες που έχω δώσει μοιράζονται.
    Δεν έχει κάποιο γράφημα αν αυτό εννοείς, το πόσο μέρος του Internet μοιράζονται καθορίζεται από τα Minimum πρώτα και ύστερα από τις προτεραιότητες (αν έχεις αφήσει bandwidth περισσευούμενο από τα σύνολα των Minimum σε σχέση με το Total).
    Αν δηλαδή έχεις αφήσει 1500 kbit περίσσευμα σε σχέση με το άθροισμα όλων των Minimum και τραβάει ταυτόχρονα ο κανόνας 1 και 3, τα 1500 kbit θα πάνε στον κανόνα 1 διότι ο 1 έχει μεγαλύτερη προτεραιότητα.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-05-2013
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καταρχήν ευχαριστω πολύ για την απάντηση και επειδή δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς εννοείτε θα ηθελα να σας ενημερώσω πως σαν 1 ´εχω βάλει τον δικό μου υπολογιστή,και μετά εναν 2 υπολογιστή που έχω σπίτι και στο νούμερο 3 το PSP 3 που θα πρέπει να ειναι το τελευταίο.Αν θέλω να εχει η δικιά μου ip την 1 προτεραιότητα σε σχέση με τις άλλες έχω κανει σωστά τις ρυθμίσεις η πως αλλιώς θα πρέπει να ορίσω τις προταιραιότητες?Πως θα καταλάβω οτι οταν μπαίνω στο ιντερνετ το Modem θα μου δίνει την ΠΡΩΤΗ 1 προτεραιότητα σε σχέση με τις άλλες ip που πιθανων να έιναι και αυτές συνδεδεμένες ταυτόχρονα?
    Σας ευχαριστω πολυ να έιστε καλα

  4. #4
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Κάνε το εξής, μπες στο http://speedtest.ftp.otenet.gr και ξεκίνα το Download σε κάποια συσκευή εκτός αυτής που έχει την προτεραιότητα 1.

    Θα δεις ότι κατεβάζει με Maximum κοντά σε αυτό που έχεις βάλει στον κανόνα.

    Μόλις ξεκινήσεις το Download στη συσκευή με την προτεραιότητα 1, θα δεις ότι θα τραβήξει όλο το Bandwidth που της έχεις επιτρέψει. Το πόσο πραγματικά θα τραβήξει, εξαρτάται από το Minimum της άλλης συσκευής.

    Καλό θα ήταν να κάνεις τις δοκιμές σε δύο PC και να κοιτάς την ταχύτητα λήψης και στα δύο, εκεί θα καταλάβεις πως δουλεύει.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-05-2013
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας να είστε καλά θα επανέλθω μετά τις μετρήσεις.Σας ευχαριστώ και πάλι.

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορίες με το TP-Link 8970
    Από Chryssostomos στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-16, 14:03
  2. Μοιρασμα του speed bandwith γραμμης adsl 2+ & vdsl
    Από fits79 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-16, 02:48
  3. TPLINK 8970 V1-Αποσυνδέσεις!!!!!!!
    Από airjim στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-16, 20:26
  4. TD-W8970 v1 Guest Network
    Από KeRMiT75 στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-16, 20:15
  5. ZTE 108NS VS 8960/8970
    Από dvamvak12 στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-15, 16:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας