Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/850
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Technicolor TD5130
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 18,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είμαι συνδρομητής της εν θεματι υπηρεσίας εδώ και μια εβδομάδα και σας καταθέτω την εμπειρία μου (πρώιμη ασφαλώς). ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΗΣ CYTA, απλά ήθελα να βρουν στοιχειώδεις έστω πληροφορίες τυχόν μελλοντικοί συνδρομητές μιας κι εγώ όσο κι αν το έψαξα δεν βρήκα ανάλογο νήμα (στο παρόν καθώς και σε κανένα άλλο φορουμ) πριν πω το "ναι" στην αγορά της υπηρεσίας, φαντάζομαι έχει να κάνει με την έλαχιστη διείσδυση της εν λόγω υπηρεσίας.

    Αναφορικά με το κόστος, παρέχεται ένατι 6€ επιπλέον/μήνα, και δεν σκοπέυω να αναλωθώ περαιτέρω σε συζητήσεις περι συμφερουσας ή οχι αγοράς συγκρινόμενη με τα πακέτα της 4net καθώς πολύ απλά ήθελα να φύγω από το adsl της 4net. Απ' ότι έχω καταλάβει, είναι μια υπηρεσία αυτούσια εισαγόμενη απο την αντίστοιχη Κυπριακή.

    Ασφαλώς τα κανάλια παρέχονται όχι μέσω δορυφόρου αλλά μέσω διαδικτύου (ip tv), και συγκεκριμένα μέσω του Set Top Box Pirelli HY100 CY με χρησιδάνειο. Ηρθε σε ενα κουτι διαλυμενο και μεσα ολα τα περιεχόμενα επαιζαν ελευθερα χωρις κανενα προστατευτικό φελιζόλ, ήμουν σίγουρος οτι θα ήταν χαλασμένος αλλά διαψεύστηκα. Εμφανισιακά και απο τεχνικά χαρακτηριστικά καθώς και από πλήθος εισόδων/εξόδων μου φαίνεται υπερεπαρκές, αλλά οι περισσότερες λειτουργίες του έχουν θαφτεί απο τη Cyta αφου το προαγκατεστημένο firmware παρέχει μονο τα απολύτως βασικα: θέαση ip tv και επίγειας τηλεόρασης (DVB-T), ούτε media player, ούτε εγγραφή σε usb drive, τίποτε άλλο.

    To zapping είναι αρκετά αργό, συγκρινόμενο πάντα με την ταχύτητα αλλαγής καναλιών της αγαπημένης μου και πολύ γρήγορης Samsung LE37C650. Την 1η φορά που ανοίγει (όταν τον βγάζω απ' το ρευμα) χρεάζεται αρκετό χρόνο (2-3 λεπτά) για να δώσει εικόνα απο κανάλι. Η θέαση είναι εξαιρετικά ομαλή, μόνο καποιες στιγμές που κατέβαζα torrents χωρίς περιορισμό παρατήρησα στην εικόνα πάγωμα για δέκατα του δευτερολέπτου αλλά αυτό δεν συνέβη πολλές φορές κι ας κατεβαζω torrents σχεδόν συνέχεια. Όσον αφορά την ανάλυση εικόνας πραγματικά δεν είμαι σίγουρος αφου ναι μεν σε κάποια κανάλια είναι μάλλον SD αλλά σε κάποια άλλα κανάλια φαίνονται σαν HD, εμένα προσωπικά παρόλο που μπήκαμε στην εποχή του 4Κ με υπερκαλύπτει η ποιότητα.

    Ο δέκτης σπαταλάει περίπου 3mbps από το download, στο stand by δεν παρατήρησα να σπαταλάει. Αυτό δεν έχει αντίκτυπο στην ταχύτητα φόρτωσης των σελίδων και στο ping, παρά μονο στα μεγιστα kb με τα οποία κατεβαζω torrents. Επίσης δεν παρατήρησα να έχει κάποια επίδραση στην ποιότητα της voip τηλεφωνίας.

    Τα παρεχόμενα κανάλια ειναι: Ντοκιμαντέρ: National Geographic, National Geographic Wild, History Channel, Travel Channel, Ψυχαγωγία: FOX, FOX Life, Παιδικά: Baby TV-Greek version, Disney Channel, Disney XD, Disney Junior, Γενικού Ενδιαφέροντος: World Fashion, Food Network, Κρήτη TV, Astra TV, Blue Sky, Center TV, Μουσικά: VH1 Classic, MTV Hits, Ειδησεογραφικά: Euronews, Bloomberg, RT, France24, Sky News, Αθλητικά: Cytavision Sports, Ενηλίκων: Blue Hustler, καθώς και κάποια ερωτικά με έξτρα συνδρομή. Όπως βλέπετε δεν παρέχονται κανάλια με ταινίες και αθλητικά (εμένα και τα 2 δεν με ενδιαφέρουν).

    Γενικά προς το παρόν είμαι αρκετά ικανοποιημένος με την υπηρεσία, άποψη που όπως προανέφερα είναι πολύ πρώιμη, ασφαλώς αν στο μέλλον αλλάξει οτιδήποτε ή μου κάνει "νερά" η Υπηρεσία θα επανέλθω!

    - - - Updated - - -

    παρακαλώ θερμά εναν moderator να μεταφέρει το νημα στην κατάλληλη ενότητα.....

  2. #2
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Στα κανάλια ντοκιμαντέρ και γενικού ενδιαφέροντος υπάρχει η δυνατότητα ελληνικών υπότιτλων ή ελληνικού σχολιασμού;

  3. #3
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/850
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Technicolor TD5130
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 18,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα κανάλια ντοκιμαντέρ και γενικού ενδιαφέροντος υπάρχει η δυνατότητα ελληνικών υπότιτλων ή ελληνικού σχολιασμού;
    Ελληνικοι υποτιτλοι υπάρχουν στα περισσότερα κανάλια, κάποια κανάλια (πχ ειδήσεων) έχουν και ελληνικό audio ως 2η Επιλογή, ελληνικό σχολιασμό δεν ειμαι σίγουρος αν κατάλαβα τι εννοεις

  4. #4
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gianniskriti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελληνικοι υποτιτλοι υπάρχουν στα περισσότερα κανάλια, κάποια κανάλια (πχ ειδήσεων) έχουν και ελληνικό audio ως 2η Επιλογή, ελληνικό σχολιασμό δεν ειμαι σίγουρος αν κατάλαβα τι εννοεις
    Για το ελληνικό audio μιλούσα. Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέα υπηρεσία Cyta 4U από την Cyta
    Από athenaum στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 165
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-18, 11:19
  2. [Other] ένα modem που να μπορεί να μπλοκάρει outgoing traffic σε μια λίστα από hosts και IP ranges
    Από swapjim στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-16, 17:44
  3. Προβλημα με την αναπαραγωγη απο λαπτοπ σε τηλεοραση
    Από Odko στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-16, 23:22
  4. Συνδεση Με Καλώδιο DVI / HDMI από Η/Υ σε Τηλεόραση - Πρόβλημα με Μαύρο Χρώμα [solved]
    Από geo2004z στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-15, 11:42
  5. Έχω μια ιδέα για μια web εφαρμογή.
    Από pakitis στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-15, 16:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας